Dini Rock Müzik (Sağırlara Seslenme)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Bu sitenin yaklaşık 20 yıldır üyesiyim. Rock tarzında dini müzikler yapmaya çalışıyorum. Değerlendirmelerinizi, eleştirilerinizi merakla bekleyeceğim.

Hayat görüşü olarak muhtemelen iki zıt taraftayız ve bunda hiçbir sorun yok. Müzikal olaraksa tebrik etmemek benim açımdan iki yüzlülük olur zira 1 dakika içinde duyduğum her şey çok başarılı tınlıyordu. Elinize yüreğinize sağlık, parçayı en kısa zamanda bütün halinde duymak isterim.

Bu sitenin yaklaşık 20 yıldır üyesiyim. Rock tarzında dini müzikler yapmaya çalışıyorum. Değerlendirmelerinizi, eleştirilerinizi merakla bekleyeceğim.
70'lerin progresif etkisi var. Asia, Yes vs etkisi aldım. Tabii işlerin tamamı nasıldır buradan bilemem, ama belli bir birikim var.
Fakat işiniz zor. Çünkü söz konusu mahalle ne yazık ki genel anlamda batı karşıtı, bu müziği dinleyenler ise daha çok seküler kesim.
Ne İsa'ya, ne Musa'ya hesabına gelmiş biraz sizinki.
Kolay gelsin.

Son zamanlarda sitede yapay zekaya beste yaptıran arkadaşların paylaşımları dikkatimi çekiyor. Vokallerin tarzına ve genel sounda bakılırsa bu kayıt da onlardan birisi olsa gerek.

Ancak şimdiye kadar bunu açıkça ifade eden bir üyeye de denk gelmedim. Çoğu kimse, eseri adeta kendisi yaratmış gibi esas kaynağı telaffuz etmeden paylaşıyor.

Bu şekilde bakıldığında, yukarıdaki ifade okuyucuda, üyenin paylaştığı eser özelinde ve 20 yıllık forum kariyeri boyunca bu tarza yoğun bir emek harcadığı yönünde hatalı bir algı yaratıyor. Bu sebepten ötürü paylaşılan şeyle ilgili herhangi bir yorum yapamayacağım.

Sadece, her ne kadar iyi niyetle yapıldığını düşünsem de, bu tür paylaşımların dinleyicileri yanılttığı görüşünde olduğumu ifade etmek istiyorum.

Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Son düzenleme:
Bu şarkı Suno Ai ile mi yapıldı ?
Son zamanlarda sitede yapay zekaya beste yaptıran arkadaşların paylaşımları dikkatimi çekiyor. Vokallerin tarzına ve genel sounda bakılırsa bu kayıt da onlardan birisi olsa gerek.

Ancak şimdiye kadar bunu açıkça ifade eden bir üyeye de denk gelmedim. Çoğu kimse, eseri adeta kendisi yaratmış gibi esas kaynağı telaffuz etmeden paylaşıyor.

Bu şekilde bakıldığında, yukarıdaki ifade okuyucuda, üyenin paylaştığı eser özelinde ve 20 yıllık forum kariyeri boyunca bu tarza yoğun bir emek harcadığı yönünde hatalı bir algı yaratıyor. Bu sebepten ötürü paylaşılan şeyle ilgili herhangi bir yorum yapamayacağım.

Sadece, her ne kadar iyi niyetle yapıldığını düşünsem de, bu tür paylaşımların dinleyicileri yanılttığı görüşünde olduğumu ifade etmek istiyorum.

Eğer hadise bu ise, pek çok açıdan ibretlik (kendi hesabıma en azından....)
Daha fazla yorum yapmadan önce kullanıcının kendisinin yanıt verip vermeyeceğine ya da ne yanıt vereceğine bakmak istiyorum.

Bunu açıkça ifade eden en az bir üye oldu aslında. Sanırım @Ozzfish idi hatta?

Evet, o yüzden sordum ben de, bu tarz içerikler yüklenirken bence belirtilmesi lazım. Şu an için büyük hoparlörlerle yada referans monitörleri ile dinlenirken vokaldeki dijitallik anlaşılıyor, parçaların boyutları da kısa kalıyor (bunu uzatmanın yolları var gerçi). Biraz Suno ile oynamış biri parçalardaki yapaylığı fark edebiliyor. Ama gelecekte ne olur orası bilinmez tabi :)

Arakadaşlar şarkının sözleri bana ait. Müzik ve seslendirme suno Aİ tarafından oluşturuldu. Gitarımla veya arkadaşlarla bunu tekrarlamak istemedim, olduğu gibi sizinle paylaştım. Neden bu kadar tepki verildiğini de anlamadım açıkçası.

Arakadaşlar şarkının sözleri bana ait. Müzik ve seslendirme suno Aİ tarafından oluşturuldu. Gitarımla veya arkadaşlarla bunu tekrarlamak istemedim, olduğu gibi sizinle paylaştım. Neden bu kadar tepki verildiğini de anlamadım açıkçası.
Evet, beklediğim türden bir yanıt oldu. Blokladım.
Burada verilecek çok cevap var, ama hiç gerek yok. Başka durumda yanıt verirdim, ama burada zaman kaybı olur.

klasik "Dinci" takiyesi. sasmaz
Takiye olanı farklı göstermektir. Burada nasıl bir takiye var acaba?

Müziğin altına ismimi soy ismimi mi yazdım?

Müziği tekrar seslendirerek kendime mi mal ettim?

YouTube hesabımda sözü, müziği ve seslendirmesi bana ve arkadaşlarıma ait parçalar var ama onlarda bile rumuz kullandık.

Önemli olan ortaya konulan eserdir. Paylaştığım eseri beğenmenize sevindim. Ama bazı tepkiler ön yargılı.

Bu arada klasik bir dinci nasıl olur bilmiyorum.

İşte burada yapay zeka ile üretilmiş içerik sanat mıdır, emek var mıdır ? tartışmaları giriyor devreye, aynı parçayı canlı olarak bile çalsanız kompozisyonu ve çalımı sonuçta makinaya ait ve bence belirtilmesi gerekiyor. Evrensel anlamda bir etik tartışması konusu aslında bu, dini müzik icra ederken de buna ilk sizin dikkat etmeniz gerekir diye düşünüyorum yoksa kötü bir tepki verdiğimiz yok sadece yapıcı eleştri.

1.jpg

Yukarıdaki görsel Stable Diffusion kullanılarak oluşturulmuş bir görseldir.

Mesleki anlamda profesyonel fotoğrafçıyım, bugün tamamen ai ile üretilmiş fotogerçekçi görseller üretmek mümkün. Gerçekten kendi çektiğim bir insandan yada mekandan yola çıkarak yeni bir ai görsel oluştursam bile ben "çektim" diyemem, aynı şey resim, grafik, heykel vs gibi görsel sanatlar için hatta edebiyat için de geçerli.

Takiye olanı farklı göstermektir. Burada nasıl bir takiye var acaba?

Müziğin altına ismimi soy ismimi mi yazdım?

Müziği tekrar seslendirerek kendime mi mal ettim?

YouTube hesabımda sözü, müziği ve seslendirmesi bana ve arkadaşlarıma ait parçalar var ama onlarda bile rumuz kullandık.

Önemli olan ortaya konulan eserdir. Paylaştığım eseri beğenmenize sevindim. Ama bazı tepkiler ön yargılı.

Bu arada klasik bir dinci nasıl olur bilmiyorum.
yaptigin sey takiyenin tam olarak karsiligi...
klasik "dincilik" ornekleri
- vergi vermez * laik devlete vergi mi verecegiz der
- calisan hakkini vermez, maasi dusuk gosteriri. ben talebe okutuyorum der
- domuz yemez, alkol almaz, kac hatun kaldirdigini her yerde anlatir
- oruc tutar, yemek yemez nefsinde hic birsey köreltmeye cabalamaz. kimsenin gormeyecegi ibadetleri asla yapmaz.
- peygamber 2 lokma yemek yerdi. ömer kendi isini yapinca devletin mumunu söndürür kendi mumunu yakardi der, akrabasini ise sokmayan, calip cirpmayan adam enayi der.
- dini muzik yapiyorum der, ama muzigi yapay zeka yapmistir. sozler benim der.
** "hatun kaldirmak" deyimini kendim kullanmiyorum, asil anlatirken soyledigi s**mek fiilini yumusatmak icin bu tabiri kullandim.

Youtube'a bir eklenti geldi. Video yüklerken Ai olup olmadığını belirtmeniz gerekiyor. Fakat şunu açıkca görebiliyorum. Bir çok alanda çöp işler bizi bekliyor. Burada tabi insan eli ile yapılan işlerin belki de daha çok parlayacağı aşikar . Sumo Ai duyulunca ekşi'de sayfalarca saçma sapan şarkılar üretildi. Maalesef işi bilmeyen herkes chatgpt ile söz yazdırıp Sumo gibi yapay zekalar ile iş yapmaya başladılar.

yaptigin sey takiyenin tam olarak karsiligi...
klasik "dincilik" ornekleri
- vergi vermez * laik devlete vergi mi verecegiz der
- calisan hakkini vermez, maasi dusuk gosteriri. ben talebe okutuyorum der
- domuz yemez, alkol almaz, kac hatun kaldirdigini her yerde anlatir
- oruc tutar, yemek yemez nefsinde hic birsey köreltmeye cabalamaz. kimsenin gormeyecegi ibadetleri asla yapmaz.
- peygamber 2 lokma yemek yerdi. ömer kendi isini yapinca devletin mumunu söndürür kendi mumunu yakardi der, akrabasini ise sokmayan, calip cirpmayan adam enayi der.
- dini muzik yapiyorum der, ama muzigi yapay zeka yapmistir. sozler benim der.
** "hatun kaldirmak" deyimini kendim kullanmiyorum, asil anlatirken soyledigi s**mek fiilini yumusatmak icin bu tabiri kullandim.
Vergimi veriyorum. Doğrudan gelirimden kesiliyor. Kesilemeyenlere de dikkat ediyorum. Mesela, çok kısa bir süreliğine evimi kiraya vermiştim, onu da beyan ederek vergisini ödedim. Esnafın bana fatura kesmeyip vergi kaçırdığını bir şekilde fark edersem, aradaki farkla bir şekilde bir kamu hizmeti yapıyorum ki bir hak geçmesin.

Devletin dini olmaz. Onun üzerinde tüm halkın hakkı olur. Kimsenin hakkına girmemek için çabalıyorum.

Domuz eti yemem, hayatımda alkol kullanmadım, eşimin dışında kimseyle bir cinsel deneyimim olmadı.

Oruç tutuyorum, namazlarımı sabah kimse uyanmadan ve akşam kendi evimde kılıyorum. Kötü huylarımı fark edip düzeltmeye çalışıyorum.

Hiçbir akrabamı torpille devlette işe sokmadım, kimseye bu konuda ricacı olmadım. Devletin imkanlarıyla kendi işimi halletmedim.

Dini müzik yapmaya çalışıyorum. Yukarıdaki şarkının sözleri bana ait, müzik ve seslendirme yapay zekaya ait.

Ürettiğim dini içeriklerde kendi ismimi hiç kullanmadım. Ne dini makalelerde ne de şarkıların sözlerinde, müziğinde, seslendirmesinde... Bunun tek istisnası 2009 yılında yazdığım dini bir makale yurt dışında ödül aldı ve ödül için gerçek ismimi paylaşmam gerekti.

Ön yargılarınızdan kurtulmanızı dilerim.

İnsanlar hata yapar. Hata, yapan kişinin hatasıdır, bunu dine bağlamamalısınız.

Youtube'a bir eklenti geldi. Video yüklerken Ai olup olmadığını belirtmeniz gerekiyor. Fakat şunu açıkca görebiliyorum. Bir çok alanda çöp işler bizi bekliyor. Burada tabi insan eli ile yapılan işlerin belki de daha çok parlayacağı aşikar . Sumo Ai duyulunca ekşi'de sayfalarca saçma sapan şarkılar üretildi. Maalesef işi bilmeyen herkes chatgpt ile söz yazdırıp Sumo gibi yapay zekalar ile iş yapmaya başladılar.
Sözleri kendim yazdım. Bunu kanıtlayamam elbette ama bu böyle... YouTube'taki eklentiyi görmedim, inceleyip söylediğiniz şekilde belirtirim elbette.

YouTube'a baktım ama eklentiyi göremedim. Nereden girildiğini söylemeniz mümkün mü?

Geri