Emin olamayıp başa dönme

Merhaba arkadaşlar,

31 yaşında elektro gitara başlamaya karar verdim, aktif olarak 4 aydır gitar çalışıyorum. Yousicion , Deniz Sayman (Udemy) , Selim ışık (Udemy + kitap) beraber bir harman olarak gitmek istedim.

Sorunlarım ve sorularım şu şekilde
1 -
Çalarken bazen serçe(nadirde olsa yüzükle de) parmağımı ilk koyuş anımda alt teli susturduğumu fark ettim. Buda beni en başa temel egzersizlere dönmeye itti.

2 - Yousicion'da hammer on - pull off - slideları falan geçmiştim ama sanki bir şeyler eksik gibi tuşe dedikleri o müziğin içine tam giremiyorum. Ezbere gördüklerimi basıyorum gibi hissediyorum.

3 - Riffleri yada melodileri parça parça ayırınca güzel çaldığımı hissediyorum ama 3 melodiyi birbirine eklemem gerektiğinde gerçekten zorlanıyorum.

4 - Doğrumu yaptım yanlış mı yaptım seviye olarak ilerledim mi bir tekniği gerçekten iyi öğrendim mi gibi durumlara emin olamıyorum ondan durmadan başa dönmem gerekiyormuş gibi hissediyorum. Buna nasıl emin olurum. Her egzersizimi metronomla yaparım. Bileğim ağrıyıncaya kadar egzersizler yapıyorum. Tanıdığım bir arkadaşım da yok müzikle ilgilenen bak kardeş şu yanlış bu doğru gibi.

5 - İzmirde böyle gitarcıların olduğu bir yer var mıdır gidelim konusalım fikir alalım fikir verelim beraber bir şeyler deneyelim ufkumuz açılsın.

Şimdide cevap veren vermeyen herkese teşekkürler. Çok güzel bir community'e benziyor burası sizden bol bol yararlanmayı düşünüyorum 😅

Genel bir antrenman programımıda atıyorum belki eksik fazla vardır. parantez içindekiler bpmler
ISINMA (100)

klavyenin ilk 4 perdesi
in çık 0 - 1
in çık 0 - 2
in çık 0 - 3
in çık 0 - 4
in çık 1 - 2
in çık 2 - 3
in çık 3 - 4
in çık 1 - 3
in çık 2 - 4
in çık 1 - 4
çapraz parmak in çık 1 - 2
çapraz parmak in çık 2 - 3
çapraz parmak in çık 3 - 4
in çık 1 - 2 - 4
in çık 1 - 3 - 4

Tüm telleri yataş git gel
in çık 1 - 2 - 3 - 4
in çık 1 - 3 - 2 - 4

Tüm telleri dikey git gel
in çık 1 - 2 - 3 - 4
in çık 1 - 3 - 2 - 4

Major minor dizi alıştırma (100)

10 X Am dizi
10 X A dizi
10 X 8 lik Am dizi
10 X 8 lik A dizi
A dizi klavye git gel,
5. telden Am dizi klavye git gel

Deniz sayman 2 adet gitar riffi çal (100)

Deniz sayman 2 adet melodileri metronomla çalış (60)

Metronomla çalışmak doğru yol sabır ve emek işi bu iş. Bir soloyu ya da bir riff'i 3 bölüp hepsini temiz çalman birleştirildiğinde temiz çalacağın anlamına gelmez. Bu parçaları da birleştirirken normal çaldığın metronomdan çok daha yavaş bir şekilde birleştir ve yavaş yavaş hızlandır . Tıpkı parmak egzersizleri gibi yapman gerekiyor. J-P ne güzel söylemiş 20 yıldır çalıyorum yapamadıklarım yaptıklarımdan fazla diye.. Tuşe zamanla oturuyor aynı şekilde. Kamera ile kendini çekip sonra izle kendin de nerede hata yaptığını göreceksin. Ben bunun çok faydasını gördüm. Hata yaptığın yerleri görürsen düzeltmen daha kolay oluyor. Başarılar dilerim

Metronomla çalışmak doğru yol sabır ve emek işi bu iş. Bir soloyu ya da bir riff'i 3 bölüp hepsini temiz çalman birleştirildiğinde temiz çalacağın anlamına gelmez. Bu parçaları da birleştirirken normal çaldığın metronomdan çok daha yavaş bir şekilde birleştir ve yavaş yavaş hızlandır . Tıpkı parmak egzersizleri gibi yapman gerekiyor. J-P ne güzel söylemiş 20 yıldır çalıyorum yapamadıklarım yaptıklarımdan fazla diye.. Tuşe zamanla oturuyor aynı şekilde. Kamera ile kendini çekip sonra izle kendin de nerede hata yaptığını göreceksin. Ben bunun çok faydasını gördüm. Hata yaptığın yerleri görürsen düzeltmen daha kolay oluyor. Başarılar dilerim
Cevap yazdığın için çok teşekkürler söylediklerini dikkatte alacağım kayıt alarak hatalarıma bakmaya çalışacağım.
Peki kaynak olarak sizlerde evimizde mi öğrendiniz ben self - learning olayınca çok inanan ve kendi işimde de bunu benimseyen bir kişiyim. Hocaya ihtiyaç olmadan internetten bu şekilde öğrenme sistemi için ne düşünüyorsunuz acaba.

Cevap yazdığın için çok teşekkürler söylediklerini dikkatte alacağım kayıt alarak hatalarıma bakmaya çalışacağım.
Peki kaynak olarak sizlerde evimizde mi öğrendiniz ben self - learning olayınca çok inanan ve kendi işimde de bunu benimseyen bir kişiyim. Hocaya ihtiyaç olmadan internetten bu şekilde öğrenme sistemi için ne düşünüyorsunuz acaba.
Self learning olan bir çok kişi var tabi ki , ben biraz derz aldım ilk dönemlerimde ben de senin aldığınız udemy kurslarını almıştım. Tabi dışarıdan bir göz görüp takıldığın yerde ilerleme konusunda daha fazla faydasını gördüm. Takılıp çıkamadığın noktalar mutlaka olacak onları da eğitmenler sayensinde aşabilirsin. Benim şahsi fikrim ilerleyebildiğin kadar kendin ilerleyebilirsin artık gitmiyor dediğin yerde en azından 4-5 ay hocadan destek alıp yoluna devam edebilirsin. Çünkü görüp anlayamadığın yerde eğitmenlerin göstermesi konuyu anlamana faydalı oluyor.

Genel bir antrenman programımıda atıyorum belki eksik fazla vardır. parantez içindekiler bpmler
ISINMA (100)

klavyenin ilk 4 perdesi
in çık 0 - 1
in çık 0 - 2
in çık 0 - 3
in çık 0 - 4
in çık 1 - 2
in çık 2 - 3
in çık 3 - 4
in çık 1 - 3
in çık 2 - 4
in çık 1 - 4
çapraz parmak in çık 1 - 2
çapraz parmak in çık 2 - 3
çapraz parmak in çık 3 - 4
in çık 1 - 2 - 4
in çık 1 - 3 - 4

Tüm telleri yataş git gel
in çık 1 - 2 - 3 - 4
in çık 1 - 3 - 2 - 4

Tüm telleri dikey git gel
in çık 1 - 2 - 3 - 4
in çık 1 - 3 - 2 - 4

Major minor dizi alıştırma (100)

10 X Am dizi
10 X A dizi
10 X 8 lik Am dizi
10 X 8 lik A dizi
A dizi klavye git gel,
5. telden Am dizi klavye git gel

Deniz sayman 2 adet gitar riffi çal (100)

Deniz sayman 2 adet melodileri metronomla çalış (60)
Gitarla olan ilişkinizi antremana indirgemeyin. Böyle yaparsanız bir noktada tükenirsiniz. Bir melodiyi kulaktan çıkarmayı denediniz mi? Gitarı sadece keyif için "tıngırdatarak" zaman geçiririyor musunuz? Bunları egzersizle yapamazsınız. Müzik ya da gitar, rekabete dayalı bir spor veya müsabaka değildir. Kendinizle bile yarışıyor olsanız, bu yarışma kafası sürdürülebilir değil. İlle de spor gibi düşünecekseniz, maraton veya uzun mesafe yürüyüş gibi düşünün. Sorun olarak gördüğünüz şeyler uzun vadede çok küçük meseleler aslında.

Geri