Emg 81-85 bağlantı sorunu???Resimli

Anladım zaten cok canımı sıkmıyor o durum,bahsettiğim topraklama olayı ve switch in sesi kesmemesi,elimden gelirse şu an gitardaki baglantı seklini tekrar cizeyim paintte bi öyle bakın belki eksik bişey vardır.tesekkürler herkese

Ses potanslarını değiştir. Büyük ihtimal düzelecektir.

Eğer sorun devam ediyorsa toogle switch'in değişimi çözüm olabilir ama mesele switch kaynaklı gibi gelmedi bana... İstanbul'da olsaydın gitara bakar meseleyi çözerdik ama buradan yalan yanlış konuşmuş olurum...

Hani; son ihtimal yapılmış olan bağlantıda bir sorun vardır da sen herşeyi değiştirdiğin halde durum çözülmez...

Baglantıyı diyagramdakinin aynısı yaptım ama diyagrama da artık güvenmiyorum cünkü vol. potansları sıfır daha ilk ben taktım,switch de daha yeni ve bu manyetikleri takana kadar calısıyordu.Elinde 81-85 aktif seti lespaul gitara (2vol-2tone-toggle switch ve switch ortada pot.ların biri kısıkken sesi kesecek sekilde) kablo diyagramı olan varsa mükemmel olur...

bu kadar saçmalığı birarada hiç duymamıştım. herif resmen atıp tuttu üstünede uzay üssü kuruyomuş gibi şeme çizip anlatmış bide....

nedir sacmalık anlamadım 1975 ve sonrası gibson lespaul kullanan ve aktif manyetik kullanan hemen hemen herkesin gitarının kablo diyagramı , anlamadıgın kısım neresiyse anlatayım bildiğim kadarıyla ama saçmalamadan post at,en azından saçmalığın ne olduğunu anlat doğrusunu anlat biz de bilelim?

weed demiş ki:
bu kadar saçmalığı birarada hiç duymamıştım. herif resmen atıp tuttu üstünede uzay üssü kuruyomuş gibi şeme çizip anlatmış bide....

Ortada saçmalık yok; arkadaş sıkıntısını olabildiğince dile getirmeye çalışmış.

"weed" nickli üyelik sanki birisininin alım-satımdaki ilanlarını uplamak için açılmış bir hesap diyesim var fakat bunu ne söylemek ne de polemik yaratmak isterim.

Yalnız dikkat edilmeden geçilmemesi gereken husu; yeni üye olup da henüz faydalı bir katkısı olmadan içerik olarak boş mesajlar atmak yaygın bir durum olmuş :evil:

Hani belki forumdan atılmış köklü ve bilgili birisinin açtığı yeni bir hesaptır... Çaylak birisinin bu tavrı yontulmamışlığına verilebilir; Deneyimli bir üyeden de bir ithamda bulunulacaksa; net şekilde ve hata varsa düzeltilmesine katkıda bulunacak tarzda mesajlar yazmasını beklerdim.

Misal;
edizkralll'ın astığı şemalar teknik açıdan pek birşey ifade etmeyen çizimler; devre elemanları ve bağlantılar doğru anlaşılmıyor.
Bu nedenle de "bağlantının şurasında hata var" demek mümkün olmuyor.
Kaldı ki verilen devre şeması doğru bile olsa gitar üzerine tatbik edilen işte gözden kaçan bir hata da olabilir.
Bu durumu yorumlamak da benim deneyimimi aşıyor.

Malesef yapabileceğim katkı; "Şahsi tecrübelerim ile de sabittir ki EMG'nin sitesindeki LesPaul tarzı gitarlar için verilmiş devre ve diğer devreler doğrudur (EMG 81-85 seti birkaç tip gitarda deneme fırsatım oldu ve tüm bağlantılarını o şemalara bakarak yaptım; sorun yaşatmadılar)" bilgisini vermekten öteye gidemiyor.

bir durumu açıklamak isterim

ilk şemada yani konuyu açan arkadaşın 75 and later isimli şemasında switch den her iki manyetik seçildiğinde ve manyetiklerden herhangi birinin sesi sonuna kadar kısıldığında oluşan yeni şemanın diğer manyetiğin sesine etkisi olmuyor, temel mikser devresi var orada.

ve yine anladığım kadarıyla izzy nin şemasını yolladığı devre orta konumu olmayan switch li bir gitardan

yani bir lespaul dan, kullandığım tek lespaul markası esp idi sanırım orta konumu yoktu (dandik bir gitardı belki esp bile değildi ve o kasaları sevmem bilmem) orta konumu olmayan bir gitar içinde şema normal,

ama ilk mesaj daki şema çok orjinal :) oda lespauldan hemde orjinal demekki onun seçim tuşunda 3 konum var :D

şemaların farkına başlığı açan arkadaş da varırsa sevinirim, inceliyorum bulduğum detayları aktarıcam

nacizhane vardığım konu bağlantıda bir hata olması
benim önerim
1 tek tek manyetikleri çalıştır sadece pil ve jack
2 manyetikleri switch üzerinden alarak tekrar çalıştır tonun değişip değişmediğini kontrol et
3 araya ses potanslarını takıp çalıştır
4 tone potanslarını da ekle

tekrar okuyorum forumu belki farkedemediğim yada yanlış gördüğüm noktalar vardır

ard arda yazdığım mesajlar için üzgünüm, gece gece kafamı toplamak zor oluyor

manyetikleri tek tek çalıştırma olayını deneyeceğim tonal farklılık durumunu aslında artık ankaradayım gidip güngör abiye sıfırdan taktırayım o anlar kanımca arızanın ya da yanlışın nerede oldugunu herkese cok tesekkür ederim yardımlarınız için.

yardım edebildiysek ne mutlu :) birde ilk şemadaki manyetiklerin kablolarında coax (blendaj, örgü) var onların bağlantısınada dikkat et şemadan net görünmüyor eski usül olduğundan

bencebşlamışken bitir çok şey kazandırır :D

üstüne cok gidesim var o örgülü 2 kat olan kablolara da dikkat ettim baya baglantıları da dikkatli yaptım ama hala sonuc aynı.bilen bi arkadasla yaparız artık sagolun

Emg'nin devre şemasında jackputun ortasından çıkan kablo direk tone potuna girmiş. Senin gösterdiğin şemada ise direk switche girmişsin. Acaba sorun buralardan olabilirmi.

baktım da hocam sanırım sen dikkat etmemişsin volume potansından jack a giden bi kablo yok 2sinde de.ya geçtim ben devre hatasını falan da , lespaul kullanan ve 81-85 set takan bi arkadas 5 dk ayırıp şemasını gönderebilirse süper olacak :/

Geri