Rock Müziği En iyi Anlatan Filmler

rockstar ve özellikle almost famous çok güzel filmlerdi..
ayrıca çılgın meyveler diye bir film varmış,bir rock grubuyla ilgili ve çok ta güzelmiş henüz izlemedim ama çok tavsiye ediyorlar..duyurulur...:p

Rock müziği en güzel anlatan filmelr hakkında bir yorum yapamayacağım ama bir hikayei (bir filmi) en güzel anlatan müzikler The Wall daydı...

Eh adamlar kitap gibi albüm yapmışlar... O albüme film çekilmesse ayıp olurdu zaten...

Ölümüne merak ettiğim ve merak etmeye de devam edeceğim şey ise "Hey You" nun çekilen va sonra çıkaılan sahneleri nasıldı acaba... Nasıl dı da bu adamlar rahatsız olup çıkardılar...

Ahhh Pink Floyd Ah

o filmde steve vai vardı çok sinir olmuştum ben kuçucuk çocuk vaiye gitar bıraktırıyordu :D
film işte olcak işmi yoksa bu arada rock star tek geçerim

velvet goldmine diyomusum mesela:p gay bir rock star in hayatini anlatiyor aslinda. evan mcgregor un rol aldigi david bowie ve brian molkonun (kucuk bi yerinde o da gozukuyor.) muziklerini yaptigi bir film. ama rock muzigi en iyi anlatan bi film olamaz asla..

Rock tadında Hollywood’dan, Avrupa sinemasına kadar aslında bakarsak geniş bir seçenek sunuyor. En iyisi ne kadar kişiye göre değişse de, yine de atlanmaması gereken filmlerin olduğunu düşünüyorum. Yine de buna belgeselleri ekleyebiliriz rahatlıkla.

Daha sert dönemlerden, Oliver Stone’un o unutulmayan sert filmi “Natural Born Killer”. Yine aynı tatta bulduğum ve bir dergi aracılığı ile duyup-izlediğim “Bonnie And Clyde” ve “Badlands”. Eski oluşlarından beğenmemeye kadar götürebilen hızlı gençliğin bence durup düşünmesi gerekenlerden. Hani vardır ya The Crow gibi daha ne kadar sıkacak acaba dediklerimizden değildir…

Requiem for a Dream, Trainspotting zaten altı çizilmiş başlık içinde ve baya popüler; hayal, uyuşturucu ve dağılmış gençlik. Belki Rock Star'ı da dahil edebiliriz.

Bir yol ve rock filmi olan Easy Rider (iki hippinin, motosikletli Amerikan hikâyesi.)

Punk’ın kült filmi ise, Radio On…

Bir de filmin rock adı altında geçmesinin belirgin iki sebebi sanırım ost ve uyuşturucu, karakter izlenimidir. Buna bağlı kalırsak, bir nothing happens türünde Last Days’i öneririm. Cobain’i ve muhteşem bir şey beklemeyenler için…

Arizona Dream, ne kadar birebir rock filmi altına girmese de izlenmesi, soundtrackin dinlenmesi gerekenlerdendir kanımca.

Belgesel türünde ise, çok bilgim olmamasına karşın Bir Metalcinin Yolculuğu ( Metal A Headbanger’s Journey) çok iyi bir arşiv niteliğinde. Ne kadar, içinde geçen bir takım gruplardan hoşlanmasam da Alice Copper ve (alakasız olacak) Motörhead’in geçmesi baya mutlu etmiştir. : ) Bir de baya gülünesi sahnelere tanık olabiliyorsunuz. Belgesellerin ciddi ve sıkıcı yapısından çok, daha eğlenceli bulduğumu itiraf edebilirim. (Zamanında “farklılaşmak” için yaptıkları bilhassa)

Bir de tabi ki, Punk Attitude var ki, Don Letts, ne büyük adamsın. Ne kadar adı altında punk (gerçi orada bir tür olarak değil) geçse de, Elvis’ten Chuck Berry’ye, Grunge’tan, Jim Jarmusch’a… Blondie, Iggy Pop, Cars, Siouxsie and the Banshees, Velvet Underground, Sonic Youth görmek baya keyifliydi ve eğitici diyebilirim.

Geri