midi müzik nasıl olur

D

djdelete

slm arkadaşlar benim bir sorunum var yardım ederseniz sevinirim ben midi müzik yapmak istiyorum fakat midi clavyem yok ROLAND G 600 VAR DİSKETLİ BİR CLAVYE ESKİ SİSTEM DİYELİM bunu bilgisayara nasıl bağlarım ve ne tür proğram ve donanımlara ihtiyacım var birde mp3 müziğinden vokal sesi siliyolar bu nasıl oluyor bu proğram nedir yapılmıyor deniliyor ama bunu yapanlar var lütven yardım cevaplarınızı çok acil bekliyorum saygılarımla tşkler

sorunun büyük kısmının cevabını nette bulabilirsin. Kullandığın klavyenin , usb çıkışı veya midi out gibi bir çıkış varsa uygun ara kablo ile bilgisayarına bağlaman gerekiyor. Bunların olup olmadığı veya neyin uygun olduğu olmadığı hepsini klavyenin sitesinde bulman olası yani kullanan birine denk gelipte hazır cevap bulabilir misin bilmiyorum ama araştırmacı ruhunu kaybetme...

eğer klavyen midi sinyalleri üretebiliyorsa sadece uygun bir arakablo ile bağlayabilirsin. Midi müzik yapmak biraz garip bir tabir olmuş çünkü midi bir arayüz gibidir , bilgisayardaki-aygıttaki sesi tetikleyen sinyaller gibi düşünebilirsin. Yani midi içeriğinde sadece elektronik enstrumanlar barındırmaz akustik enstrumanların sesleri de vardır. Midi kullanarak müzik yapmak için klavyeye dahi ihtiyaç yoktur aslında ama olması tercih edilir. Sadece midileri kullanabilecek bir Sequencer dedikleri programa ihtiyacın var. Cubase , fl, cakewalk , sonar , pro tools vs gibi. bunlardan biri ile midi editörünü açıp mouse yardımı ile istediğin sesi üretebilirsin , biraz zordur böylesi ama böyle yapan insanları biliyorum.

mp3 den sesi silme gibi bir konu ile aslında doğrudan alakası yok, onun için ayrı programlar falan var ama o kadar başarılı olmadıklarını okumuştum. sesi silme şu anlama geliyor. Özellikle altyapısı midi enstrumanları ile karşılanabilecek bir müzikte sadece altyapısının oluştuğu midileri uygun seslere yönlendirdiğinde vokal haricinde sesleri elde etmiş oluyorsun . yani örneğin istediğin bir parçanın midisini netten arattır ve aç dinle , bilgisayarın midi sesleri gm sesleri olarak kalitesiz düzeyde bir sese sahiptir ama yinede konuyu anlamanı sağlar. Daha sonra bu midiyi istediğin bir midi editörü ile aç ve içinden kanal kanal yazılmış sesleri aç kapat... eğer kullanmayı öğrenebilirsen kanalları daha kaliteli sesler alabileceğin vsti programlarına yönlendir..

kurcalayarak ve nette araştırmalar yaparak baya bir yol kat edebilirsin. kolay gelsin...

Geri