İlla klasiklemi başlıcaz?

B

BlackkhaN

Beyler ben gitara başlıcam. Direkt elektroyla başlamayı düşünüyordum. Gittiğimiz yerdeki müzisyen önce elektroyla başlanmaz klasikle başlıcaksın dedi. Ama ben klasik sevmiyorum sevmediğim şeyden başlamak zorundamıyım. Böyle birşey var mı ya cidden? Yardımlarınız için teşekkür ederim.

klasik gitarın klavyesi kalın oldugu için akorlarla kolay ritim çalışabilmen için demiştir kalın klavyede alışıp inceye geçmek daha iyi tabi bu benim düşüncem kimsenin katılması gerekmiyor akustiklede başlayabilirsin mesela gitara başlayıp sıkılırsan alıp satarken zarar edersin klaskte nereye ne zamanda geleceğin sıkılıp sıkılmayacağını ve maddi yönden daha ucuz olduğu için rahat olacagını ilerde o gitarı satıp elektro ya gecebileceğni belirteyim çünkü elektro gitar işi biraz para ister ilerledikçe daha iyisini istiyor insan çnkü

• Konu Sahibi Konu Sahibi
mburak12345 demiş ki:
klasik gitarın klavyesi kalın oldugu için akorlarla kolay ritim çalışabilmen için demiştir kalın klavyede alışıp inceye geçmek daha iyi tabi bu benim düşüncem kimsenin katılması gerekmiyor akustiklede başlayabilirsin mesela gitara başlayıp sıkılırsan alıp satarken zarar edersin klaskte nereye ne zamanda geleceğin sıkılıp sıkılmayacağını ve maddi yönden daha ucuz olduğu için rahat olacagını ilerde o gitarı satıp elektro ya gecebileceğni belirteyim çünkü elektro gitar işi biraz para ister ilerledikçe daha iyisini istiyor insan çnkü

Teşekkür ederim...

Öyle saçma şey olmaz.Ne çalmak istiyorsan alırsın onu çalarsın.Yok efendim elektronun klavyesi ince,tellere basması zor,klasikte akorları öğrenirsin vs... safsatadır.Elektro çalmak isteyen adam neden klasik alıp zamanını harcasın?

mburak12345 e şu yönden katılıyorum.Sıkılırsan verdiğin paraya pişman olursun.Ama yok bütce sorunum para sıkıntım vs yok dersen istediğinle başla.Ama illa klasikle başlamalısın vs şeyler üsteki arkadaşın dediği gibide safsatadır

Learning_To_Live demiş ki:
Öyle saçma şey olmaz.Ne çalmak istiyorsan alırsın onu çalarsın.Yok efendim elektronun klavyesi ince,tellere basması zor,klasikte akorları öğrenirsin vs... safsatadır.Elektro çalmak isteyen adam neden klasik alıp zamanını harcasın?

Bende böyle düşünüyordum çok saol. Diğer arkadaşlarada teşekkür ederim.

Tabiki de elektro gitar çalmak isteyen klasik gitarla başlamak zorunda değildir.Fakat bir insanın ben müzisyenim diyebilmesi için sadece elektroyla kalmaması gerekir.Elektroyla başlar,hep öyle devam edersen ilerde sordukları zaman elektro gitar çalıyorum dersin.Klasik gitarda çalarsın fakat arpej olayında zorlanırsın.Elektro gitar çalmak istiyorsan ve klasik gitarı sevmiyorsan tabi ki de elektroyla başlayıp,ilerletmelisin.Klasik gitar öğrenmeden elektro gitar öğrenilmez genellemesi de yanlıştır.

Aynı nota dizilimine sahip olması enstrümanları aynı kılmaz. Klasik gitar başka bir enstrümandır, elektrik gitar başka, bas gitar başka bir enstrümandır. Her keman çalan yaylı çalgı diye tüm yaylı çalgıları çalmalımı dır? Telli olan herşeyi çalıyorum demek önemli değildir önemli olan enstrümanın hakkını vermektir. Bu noktada bence solo gitar çalmak isteyenler de önce bas gitardan başlamalıdır zira bas gitardan sonra elektro gitar perdeleri oyuncak gibi gelecektir. :LOL: Ama bunlar tabi iyi niyetli şehir efsaneleridir.

Kendi düşünceme göre klasik gitarı sevmiyorsanız onunla asla başlamayın. Hatta düşük bütçeli olsun düşüncesi ile dahi onla başlamayın. İçinizde bir kıvılcım varsa onu da alıp götürecektir. Neyi istiyorsanız onunla başlayın herşeyin başı sıkı çalışmak. Sıkı çalıştıktan sonra neyde başladığınızın önemi olmadan direkt ilerleme kaydedeceksiniz zaten.

Fikir vermek için :

Klasik veya akustik gitar : elektro gitarda çalınan herşeyi çalamazsınız. (perde sayısı azdır, bendler elektrodaki gibi olmaz, vibrato kolu yoktur, artificial harmonik zordur nerdeyse yoktur, distortionlu şarkıları çalarsanız yavan kuru tel sesi duyarsınız.) Simulatörlerle bile elektronun sesine yaklaşamazsınız bile.

Elektro gitar : Teorik olarak klasik veya akustik gitarda çalınan herşeyi çalabilirsiniz. Simulatörler sayesinde klasik veya akustik gitarların kısmen benzer tonlarına yaklaşabilirsiniz.

Çalabilite anlamında demekki :

Elektro gitar > Klasik+Akustik Gitar

Ben çalabilite esnekliği açısından bahsettim bunları. Yoksa ses olarak derseniz elbet her enstrümanın kendine has ses güzelliği vardır birini diğerinin üstünde tutmak zordur.

Teşekkür ederim. Gittiğim çoğu yerde klasikle başla dediler. Ben klasik kesinlikle istemiyorum. Klasikle gidip rock you like a hurricane çalıcak halim yok.

Geri