Hangi bas gitarı alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

Artık 50 liralık ses kartımla güzelim gitardan bulanık, cızırtılı, dip gürültülü, geç ses almaktan bıktım. Yeni cihaza geçmek istiyorum evde amfiyle tam performans alamayacağımdan kulaklığım ile ses kartı aracılığıyla çalmak istiyorum ve öncelikle sizlere sormak istedim 600 700 lira bütçeyle en güzel hangi cihaz alınır ve fiyatına değer.

Ben de birkaç ay önce @Single_FACTOR'ün tavsiyesi ile UR-22 aldım, gayet memnunum. Ben 830 gibi bir şeye almıştım infomusic'ten, şimdi baktım 890 lira :) Dolar düştükçe fiyatlar artıyor anlaşılan. UR-12 şu an sıfır olarak 650 lira gözüküyor. Bütçeniz dahilinde alınabilir ama bence üstüne biraz daha koyup veya ikinci elden UR-22 alın (mk II olmasına dikkat edin) çünkü balanslı çıkışları var. Yarın bir gün kulaklıkla çalmaktan sıkılırsanız çok işinize yarar.

Merhaba;

Henüz yaşım biraz küçük. Bas gitar almak istiyorum. Bana başlangıç için bas gitar önerir misiniz?
Şimdiden teşekkürler.

Edit: Hiç gitar tecrübem olmadı. Yani hayatımda hiç gitar çalmadım.

Son düzenleme:
Merhaba;

Henüz yaşım biraz küçük. Bas gitar almak istiyorum. Bana başlangıç için bas gitar önerir misiniz?
Şimdiden teşekkürler.

Edit: Hiç gitar tecrübem olmadı. Yani hayatımda hiç gitar çalmadım.
Hiç gitar çalmayı bilmiyorsan önce klasik gitar eğitimi almanı öneririm. 5-6 ay klasik gitar dersi aldıktan sonra temel seviye bass gitar çalabilecek duruma gelirsin diye düşünüyorum...

Ibanez GSR200 öneririm 2. el o fiyata. PJ manyetik kombinasyonu ile sana hayli hayli yeter o bütcede bir çok tarzda.

Fakat bana soracak olursan biraz daha biriktirip, daha üst modellere yönelmen iyi olur.

Max. 500 TL.

Direkt Bass gitardan başlasam olmaz mı?
düzgün bir gitar eğitmeninden teori ve gitar dersi alırsan sorun olmaz bence "eskiden bana da yapılmış olan bir şeydi. Ben rock müzik sevdiğim halde elime klasik gitar tutuşturdular çocukluk işte gitarı bir kenara attım yüzüne bile bakmadım lise yıllarındaysa 12.sınıflardan birinin elinde elektro gitar görmüştüm ve dedim ki ben bunu çalmak istiyorum ve bir strat aldırdım bizimkilere yalvara yakara o şekilde elektro gitar hayatımda yer edindi. " Bence istenilen gitar ile başlanılabilir sonuç olarak sen bass çalmayı kafaya koymuşsan bass gitar almalısın. motocross seven birisine racing tarz motor al demek gibi. Saygılar.

Ibanez GSR200 öneririm 2. el o fiyata. PJ manyetik kombinasyonu ile sana hayli hayli yeter o bütcede bir çok tarzda.

Fakat bana soracak olursan biraz daha biriktirip, daha üst modellere yönelmen iyi olur.

SX Vintage buldum, bütçeme uygun. Antalya'da dediğiniz gitarı bulamadım veya yok. SX Vintage hakkında bi bilginiz var mı?

düzgün bir gitar eğitmeninden teori ve gitar dersi alırsan sorun olmaz bence "eskiden bana da yapılmış olan bir şeydi. Ben rock müzik sevdiğim halde elime klasik gitar tutuşturdular çocukluk işte gitarı bir kenara attım yüzüne bile bakmadım lise yıllarındaysa 12.sınıflardan birinin elinde elektro gitar görmüştüm ve dedim ki ben bunu çalmak istiyorum ve bir strat aldırdım bizimkilere yalvara yakara o şekilde elektro gitar hayatımda yer edindi. " Bence istenilen gitar ile başlanılabilir sonuç olarak sen bass çalmayı kafaya koymuşsan bass gitar almalısın. motocross seven birisine racing tarz motor al demek gibi. Saygılar.

Teşekkür ederim :)

Jazz Bass kasadaki bassları açıkcası oldum olası hiç sevmedim. Tonu soft janrlarda güzel de, yine de yeri benim için bir Precision değil. Ama sanırsam bundan ziyade TR'de hemen hemen her basscıda bulunmasından dolayı sevemedim. Yine de büyük konuşmayayım, yarın birgün karşıma Spector Coda 4 Pro çıkarsa hayır demem :)

Konuya dönecek olursak, nickname'ine bakarak konuşacak olursam bence sana split coil ya da humbucker manyetikli bir bass gider diye düşünüyorum. Mixde kaybolmaması ve tonları açısından.

Jazz Bass kasadaki bassları açıkcası oldum olası hiç sevmedim. Tonu soft janrlarda güzel de, yine de yeri benim için bir Precision değil. Ama sanırsam bundan ziyade TR'de hemen hemen her basscıda bulunmasından dolayı sevemedim. Yine de büyük konuşmayayım, yarın birgün karşıma Spector Coda 4 Pro çıkarsa hayır demem :)

Konuya dönecek olursak, nickname'ine bakarak konuşacak olursam bence sana split coil ya da humbucker manyetikli bir bass gider diye düşünüyorum. Mixde kaybolmaması ve tonları açısından.

Peki tam olarak bir marka öneriniz var mı?

J (single) manyetikli 4 telli herhangi bir bass uygundur.. sx i ben de tavsiye ederim.. teknik olarak ta strumming yapacak kadar perdelere parmakların vakıf olması başlangıç için yeterli.. tutuş ve dokunuşları öğrenerek üstüne koyarsın (pena ile mi parmak ile mi çalacağın da farklılık oluşturabilir)

Herkese Merhaba,

Bu konularda epeyce yazılmış ancak ben daha spesifik bir soru ile tavsiyelerinizi bekliyorum..

Uzun süredir amatör olarak gitar çalıyorum. Yaklaşık 10 yıldır elimdeki gitarların bakımını tel değişimi sap ayarı entenasyon vs. kendim yapar kullanırım.

Son zamanlarda bir bas gitar deneme isteği oluştu ve hafta sonu gidip birkaç bas gitar denedim. Yeni başlayacağım için bunun geçici bir heves olup olmadığından da pek emin değilim açıkçası. Denediğim gitarlar SX SJB62 (en ucuz giriş modeli- 875TL), cort action (900TL) )ve sgr C4 (1400TL) oldu.

SX gitar Jazz Kasa tonları hoşuma giden bir gitardı. SGR ise daha mdern ve çalması daha kolay geldi. Cort action ise çalımı çok rahat ve action'ı güzel bir gitardı. DEvam edip etmeyeceğimden emin olmadığım için çok para vermek istemiyorum ama 2. el olarakta aynı gitarları satan arkadaşlar sıfır fiyatlarına çok yakın fiyatlar istedikleri için (tel değişim masrafını da eklersek 2. el ile sıfır fiyatları arasında 100-200 TL gibi bir fark kalıyor.) sıfır gitarlara yöneldim. Sadece deneyemediğim marcus miller v7 4 Telli bir gitar 2300 TL ye ilana koyuldu, deneyemedim henüz onu merak ediyorum.

Bas gitarları (piyasasını kalitesini vs.) bilen arkadaşların tecrübelerini ve görüşlerini merak ediyorum. Nasıl bir yol izlemem konusunda tavsiyelerinizi bekliyorum.

Şididen teşekkür ederim.

Ben de bas gitar almak için burdayım 2019 ocak ayından beri klasik gitar çalıyorum fakat klasik gitarı gerçekten de bass gibi çalıyorum elim basa alışsın diye klasik gitar da tellerin köprüye yakın kısımların da çalıyorum ben de basa geçmek istiyorum fiyat aralığım 1100-800 arası yardımcı olursanız sevinirim

Geri