Hangi bas gitarı alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

Merhabalar henüz bu forumda yeniyim . 2019un Ocak ayında klasik gitar çalmaya başladım bas gitara olan tutkum yüzünden tellerin köprüye yakın kısımlarında çalıyordum ve aynı bas gitar tekniği olan 2 parmak ve 3 parmak şeklinde çalıyordum şimdi ise yeni bir gitara geçmek istediğim için ve gitarın sorunlarından dolayı bas gitara geçmek istiyorum Gitar ve amfi almam için fiyat aralığım gitar için 800-1100 amfi için 400-650 aralığı
Yardım ederseniz sevinirim

Herkese Merhaba,

Bu konularda epeyce yazılmış ancak ben daha spesifik bir soru ile tavsiyelerinizi bekliyorum..

Uzun süredir amatör olarak gitar çalıyorum. Yaklaşık 10 yıldır elimdeki gitarların bakımını tel değişimi sap ayarı entenasyon vs. kendim yapar kullanırım.

Son zamanlarda bir bas gitar deneme isteği oluştu ve hafta sonu gidip birkaç bas gitar denedim. Yeni başlayacağım için bunun geçici bir heves olup olmadığından da pek emin değilim açıkçası. Denediğim gitarlar SX SJB62 (en ucuz giriş modeli- 875TL), cort action (900TL) )ve sgr C4 (1400TL) oldu.

SX gitar Jazz Kasa tonları hoşuma giden bir gitardı. SGR ise daha mdern ve çalması daha kolay geldi. Cort action ise çalımı çok rahat ve action'ı güzel bir gitardı. DEvam edip etmeyeceğimden emin olmadığım için çok para vermek istemiyorum ama 2. el olarakta aynı gitarları satan arkadaşlar sıfır fiyatlarına çok yakın fiyatlar istedikleri için (tel değişim masrafını da eklersek 2. el ile sıfır fiyatları arasında 100-200 TL gibi bir fark kalıyor.) sıfır gitarlara yöneldim. Sadece deneyemediğim marcus miller v7 4 Telli bir gitar 2300 TL ye ilana koyuldu, deneyemedim henüz onu merak ediyorum.

Bas gitarları (piyasasını kalitesini vs.) bilen arkadaşların tecrübelerini ve görüşlerini merak ediyorum. Nasıl bir yol izlemem konusunda tavsiyelerinizi bekliyorum.

Şididen teşekkür ederim.

Sıfır alacaksanız SX SJB62 mantıklı..

Yaklaşık 2000 lira kadar bir bütçem var bas gitar almak istiyorum 1000 tl de amfi için ayırdım precisions ya da electric türünden arıyorum bir de 0 mı 2. el mi alcayım karar vermedim

Selamlar,

Yeni başlayan arkadaşlar için bir kaç şey söyleyeceğim öncelikle bas gitar çalmak isteyen biri bas gitarla başlar!!! öncesinde başka bir enstruman çalmasına gerek yok çünkü çalım teknikleri farklıdır ve boş'a zaman kaybıdır. Bir bas gitaristin gitar çalmayı bilmesi güzel bişeydir ona bişe demem. Kesinlikle bir öğretmeninin olması gerekir çünkü sağ ve sol el teknikleri düzgün oturmazsa ilerde değiştirmeniz zor olur. Öğretmen bulamadığınız yerlerde youtube'dan yardım alabilirsiniz bir sürü video var ve youtube videolarını türkçe alt yazılı izleyebilirsiniz. Kesinlikle ve kesinlikle enstrman gözetmeksizin herkes egzersizlerini metronom ile çalışmalıdır bu kas hafızanızı geliştirir ve daha hızlı bir şekil de ilerlemenizi sağlar. Egzersizleri sol el de ilk 4 perde de sağ el de ise bridge pick up (Manyetik) üstünde çalmak normal den 10 kat daha geliştirir. Bas gitar çalmayı öğrenmeden sakın Slap, Tapping, Palm Mute gibi tekniklere yükselmeyin önce finger çalmayı öğrenin. Bas gitar alırken özellikle yeni başlayanlar için ismi cismi olmayan basslara para vermeyin sound u geçtim kozmetik olarak sorunludur ve kendinizi yaralayabilirsiniz daha bilinen markaların alt modellerini tercih edin veya 2.el saçma sahibinden fiyatlarına bakarsak 1000-1500TL aralığında ki basslara bakın ve bilmiyorsanız araştırma yapmadan ve denemeden bas gitar almayın. Özellikle büyük şehirlerde olanlar mağazalara mutlaka gidip bas gitarları denesin hem iyiyi hem kötüyü arasındaki farkı zaten bir süre sonra mutlaka anlarsınız.

5 6 senedir elektro çalmaktayım ve 2.enstrüman olarak bas gitar çalmaya karar verdim.Tarz olarak metal harici çoğu şeyi çalıyorum bas hakkında pek bilgim yok ama jazz bass a karar kıldım gibi.Model olarak araştırdığımda SX SJB75 ve SX SJB Alder modeli gözüme güzel gözüktü.Bu gitarlar nasıldır ve bu fiyat bandında başka gitar önerilerine de açığım.(0 almayı düşünüyorum.)

Ve bu bas gitar manyetiklerinde ki kapağın tona etkisi var mıdır?

SX bass başlangıç için uygun basslar ama kesinlikle 2.el almanı tavsiye ederim SX in sıfırına vereceğin paraya çok daha güzel basslar alabilirsin örnekleri aşağıda. Kapak mevzusuna gelince gitar da ne işe yarıyorsa bassta da aynı işe yarıyor yani tona bir faydası yok.

Swing Aktif Jazz Bass - En Uygun Swing Gitar Fiyatları sahibinden.com'da - 740731605 👍

SX bass başlangıç için uygun basslar ama kesinlikle 2.el almanı tavsiye ederim SX in sıfırına vereceğin paraya çok daha güzel basslar alabilirsin örnekleri aşağıda. Kapak mevzusuna gelince gitar da ne işe yarıyorsa bassta da aynı işe yarıyor yani tona bir faydası yok.

Swing Aktif Jazz Bass - En Uygun Swing Gitar Fiyatları sahibinden.com'da - 740731605 👍

Tona katkısı var diye çok tartışma dönmüştü zamanında ''BAŞKA'' sitelerde.Onun işlevi genelde ağacın çizilmesini engellemek veya parmak koymak.

5 telli bas gitar alacağım. Yeni başlıyorum. Ne almalıyım?

Merhaba bas gitara başalamak istiyorum. bas gitar için 1500tl gibi bir bütçem var. sıfırdan bas gitara başlayacak birine hangi bas gitarı önerirsiniz? beni bir süre idare etmesini istiyorum

Bende bas gitara yeni heveslenmiş ve siparişini verip kargodan gelmesini bekleyen biri olarak arastirdigim kaynaklara gore bazı bilgiler vereyim. Öncelikle bas gitar çalmayı bilmeyen ve hayatında bas gitara dokunmamış biri olarak sadece bir kaç haftadır yaptıgım araştırmalara ve izlediğim yüzlerce YouTube videosuna dayanarak yazıyorum bunları... Hatalarim olursa deneyimliler duzeltsin lütfen... Internette yaptıgım "Best Bass Guitars for Beginners" tarzı aramalarda genelde önerilen ürünler sunlar oluyor:

Yamaha TRBX174
Ibanez GSR200
Yamaha TRBX304
Cort Action PJ

Bunlardan Ibanez'i aktif manyetikleri olduğu icin pek önermiyorlar. Yeni baslayanlar icin istenen tonu ayarlamanın güç oldugunu ve ucuz baslarda aktif manyetiklerin çok iyi is yapmadigindan bahsediliyor. Yeni baslayanlar icin daha çok pasif baslar öneriliyor. Yamaha TRBX304 çok ovuluyor ancak fiyatı yeni baslayanlar icin oldukça pahalı sayılır. Geriye kalan iki modeli ise düşük bütçe ile baslayanlar icin en ideal bass gitarlar olarak tanımlıyorlar. Cort Action'un jazz manyetiğini biraz zayıf bulsalar da yeni baslayanlar icin sikinti cikartmayacagi belirtiliyor. Ayrıca bu fiyat grubunda Yamaha TRBX174 1.800 TL gibi fiyatlardan satılırken Cort Action'in fiyatı bayağı uygun... Üstelik Ibanez'in aksine Cort da 24 perde bulunuyor ki bu fiyat grubunda bunun oldukça nadir oldugundan bahsediliyor. Aslında TRBX174 alacaktım ama Cort ile olan fiyat farki çok olduğu icin tercihimi Cort'dan yana kullandım. Urunu bir mağazada 865 TL'ye bulup siparişini verdim ve urunun kargosunu bekliyorum hala...

Amfilerde ise daha çok Fender Rumble amfiler öneriliyor. Bunun yanında Ampeg ve Orange'in amfileri de bayağı popüler. Ben şahsen sadece evde hobi icin calacagimdan ve çok para harcamak istemediğim icin bir mini amfi tercih ettim. 3 Watt'lik Blackstar Fly Bass ve 2 Watt'lik Vox AC2 RhythmVOX amfi arasında kararsız kaldım. Ikisi de bu kapasitedeki amfiler arasında çok ovuluyor. Üzerinde bulunan efektler ve temposu ayarlanabilen hazır davul presetleri nedeniyle Vox'da karar kildim. O da 430 TL gibi bir fiyata denk geldi. Yalnız bu amfilerde adaptör cikmadigi icin amfi gelince elektrikçi de bunlara bir de adaptör yaptırmak zorunda kalacağım.

merhabalar. Yurt dışından harley benton pb-20 sbk precision bas gitar alıp, türkiyede veya aldığım yerden emg pickup seti ile modifiye etmek istiyorum. harley benton yurtdışında çok methedilen bir bütçe dostu gitar markası. 4, senedir bas gitar çalıyorum fakat bütçe kısıtlı tabii :D ne dersiniz? bu bas gitarı alıp dimarzio veya emg pickuplarla modifiye etsem buna değer mi?

Gitar Linki:

merhabalar. Yurt dışından harley benton pb-20 sbk precision bas gitar alıp, türkiyede veya aldığım yerden emg pickup seti ile modifiye etmek istiyorum. harley benton yurtdışında çok methedilen bir bütçe dostu gitar markası. 4, senedir bas gitar çalıyorum fakat bütçe kısıtlı tabii :D ne dersiniz? bu bas gitarı alıp dimarzio veya emg pickuplarla modifiye etsem buna değer mi?

Gitar Linki:
bassçı değilim ama alırken "kesin manyetikleri değiştiririm iş yapmaz bunlar" diye düşündüğüm elektro gitarların hemen hemen hepsinde değiştirme ihtiyacı duymadım. Bu ya o gitarın daha iyi manyetiği hak etmeyeceğini düşünmemden oluyordu ya da manyetiklerin zaten iyi çıkmasından kaynaklanıyordu. 100 Euroya gitar alıyorsun, ucuz zaten. Bence gelsin bi bak. Harley Benton; satış hacmi oldukça yüksek, Thomann'ın uzak doğuda ürettirdiği elektronik müzik ekipmanları markası. Kendi ağlarını ve platformlarını kullandıklarından dolayı masrafları diğer markalardan daha düşük. Öyle harikalar yaratması beklenmemeli ama "İş görür" bir bass olacağına inanıyorum bu linktekinin.

bassçı değilim ama alırken "kesin manyetikleri değiştiririm iş yapmaz bunlar" diye düşündüğüm elektro gitarların hemen hemen hepsinde değiştirme ihtiyacı duymadım. Bu ya o gitarın daha iyi manyetiği hak etmeyeceğini düşünmemden oluyordu ya da manyetiklerin zaten iyi çıkmasından kaynaklanıyordu. 100 Euroya gitar alıyorsun, ucuz zaten. Bence gelsin bi bak. Harley Benton; satış hacmi oldukça yüksek, Thomann'ın uzak doğuda ürettirdiği elektronik müzik ekipmanları markası. Kendi ağlarını ve platformlarını kullandıklarından dolayı masrafları diğer markalardan daha düşük. Öyle harikalar yaratması beklenmemeli ama "İş görür" bir bass olacağına inanıyorum bu linktekinin.
cevabın için çok teşekkür ederim dostum :D Harley Benton Bas gitarları methediyorlar bayağı. Halihazırda 5 Telli aktif bass çalıyorum fakat P-Bassların pasif manyetikli olması ve daha koyu tonlar vermesi benim için önemli. Tool ve black sabbath bas tonlarına yakın tonlar yakalamaya çalışıyorum. Pasif bir bas gitarım olsun istiyorum duruma göre herhangi bir kayıt ve parça için doğru tonları yakalamam benim için önemli. Punchy diyebileceğimiz o kemikli tonda kendimi buldum resmen XD

düşünen olursa aşağıdaki ilanım başlangıç seti olarak çok çok uygundur. ibanez sw - 15 yatık amfi hoparlörü 10 inç birlikte veriyorum... Normal amfilere göre üstündür. 8 inç hoparlörlü küp amfilerle karıştırmayınız.

Geri