Gitar Dip Gürültüsü Hakkında Yardım?

gitarim cort x2 alesis die bi amfim var efektleri dijital ama aşırı dip gürültüsü yapıyordu(distortion da iken)

sonra gitari pc ye bağladim amfiden dist ve efekt konusunda çok daha ii fakat bundada aşırı gürültü var

bu gürültüyü nasıl yok edebilirim?

manyetik?
jack?

bi de pedal kullananlarda bu gürültü olayi yokmuş diyorlar(hiç görmedim)

param var bi pedal alsam çözebilirmiyim

kardeşim özel "noise gate" pedallar vardır. boss'un var mesela malmsteenin kullandığı bir model. bir de electro harmonixin gördüm ben ali g. şimşekte. çok çok da pahalı aletler değildir.

bunun dışında analog pedallarda (yani noise özelliği için değil de distortion için olanlarda mesela) dip gürültüsü olması normaldir. kablo filan değişse de tamamen kesilmez. örneğin processorlerde (yani analog pedal özelliklerinin birçoğunu içinde barındıran dijital pedallarda) noise özelliği bazen vardır. ama bunlar da gitarının tonunu baltalar. cort x2 nin çok çok özel bir tonu yok malum. ama ilerlediğin zaman daha ileri bir gitar alırsan (fender, gibson vb.) ek olarak da processorü değiştirmeyle uğraşırsın. ondandır ki en garanti yol; distortion pedal + noise pedalı almaktır senin için. mydukkanda boss'un listesine bakarsan görürsün "noise/...." yazar. o üç noktalı yeri unuttum ama noise olcak işte ismi.

umarım yardımım dokunmuştur ve çok da olayı karıştırmamışımdır kardeşim.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
sorunu çözdüm

programda ekipmanin başina 2 tane noise koyup seviyelerini sona dayadim

simdi çok sessiz ve istediğim metal sesi

130 tl ayirdiğim paraylada ses kartı alırım artık 8) :D

Öncelikle merhaba.
x2 hic kullanmadım fakat x6 kullandım.Dip gürültüsü yaşamadım
Efektlerde dip gürültüsü normal fakat dist. da dip gürültüsünün tek anlamı vardır.
Gitarın elektriksel donanımnda ufak bi kacak vardır
İcine lehimle kablo tutturuyorlar sorun düzeliyor.
Noise gate pedalları genellikle S-S-S gitarlarda ya da pena sesi istemeyen gitaristlerin tercihidir.
Tavsiyem gitarını luthier e götrmen..

şöylede bişey varki şebeke elektriğinden bilgisayarın fanına seskartının topraklamasından monitörün çalışmasına birçok etkeni var distortionda dediğine göre büyük olasılık bana göre yada tecribelerime göre şöle bi olay geldi başıma (biraz devrik oldu cümle ama artık :D)

bende gain açtığımda bi vınlama dırtlama sesi geliyordu ala ala diyorum nerden dikkatle dinledim vınlama bilgisayarın fanının yarattığı dalgadan dırtlamada monitörden bunun yanında birde dort lama varki buda şebekeden ona hala bi çözüm bulamadım :D bak orda noise gate işe yarar. unutmaki gain alınan miniminimini elektrik akımlarını koca koca dalgalara çevirdiğinden 20 metre ötedeki komşunun elektrik süpürgesinin sesini en güezl solonu atarken içinde efekt olarak dinleyebilirsin :D umarım yardımcı olmuşumdur bu konuda olmadıysamda en azından ilerde böle bi durumla karşılaşırsan naapcannı bilirsin :D saygılarımla

Gitarda kaçöak vardır. Ayrıca kullandığın cihazın fişini duvara ya da prize ters takarsan belki düzelebilir. Bulundupun yerin topraklaması da olmayabilir.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
sorunun amfide olması mümkün deil(pc den caliyorum)

en kısa zamanda bi götürim baksinlar

bi de mesela gitari amfiye falan bağlamadan önce dip gürültüsü gibi bi cizirti cikiyormu herkede?

şimdi nereye bağlamadan? birde şöylebişey var ses kartında mikrofon girişinden girdiğin için vede o zımbırtıda içinde en az 2 fan olan bi kasanın içinde olduğundan abartı derecede dip gürültüsü olacaktır onu kesmenin yolu ya ton kaybedip gereğinden fazla noise gate kullanacaksın yada bu iş için yapılan(tam bir bilgim yok bu konuda) izolasyonlu bilgisayar kasaları var onlardan kullanacaksın... şimdi arkadaşında dediği gibi cızırtı çıkıyorsa kaçakta olabilir... birde bu olayı şöyle bi dene jackı ve jack girişlerini sağa sola tatmin oluncaya kadar tabi takılıyken çevir oynat falan bi bakj öyle bi düzelme tekrar bozulma oluyormu... yada hiç düzelmiyomu falan... yani biraz duyguyla sende bulabilirsin sorunu..

kullandigin gitarin elektronik aksami,kullandigin amfinin elektronik aksami,kullandigin kablo,nerede caliyorsan yaninda elektronik baska bir cihaz yani tv,bilgisayar gibi hatta radyo falan.bunlarin hepsinden de parazit alabilir.yani sikintin elektronik de olabilir.cok basit de olabilir.noise gate onermiyorum cunku zaten zor elde ettigin tonlarin da keyfini kacirabilir.kayitlarda bile aslinda o ana dip gurultu alinmaz cunku kayitlarin da keyfi kacar.eger seni cok fazla rahatiz etmiyorsa tabi. oyle kullan derim.ama tabi durumunu tam bilmiyorum da.zaten bir parantez acmak isterim.distortion demek sesin bozulmasi demek full dip gurultusuz bir sesin oldugu distortion sesi cok yavan ekmek gibi olur ve kimseye keyf vermez..ama ultra noise system'lerle donatilmis bir cok processour var.mesela zoom g1x,zoom g2,ve butcene gore daha ust modelleri,ya da digitech'ler ya dabehringer vamp serilerini bir arastir derim..

sorun gitardan yarın götürcem

bu arada dipsiz metal sesi bal gibi gelio bana çünkü noise olmadan dist sesi dip içinde kayboluo gidio :D

muratNFS; üstad şimdi bu bilgisayar üzerinden modelleme yaptırdığında (mesela guitarrig yazılımı ile) kullandığın ekipman çok önem arzediyor.

Ben de başlangıçta (6 sene olmuş galiba :O ) gitar alıp bir süre masraf yapmadan (korsan'a evet :deli ) pc üzerinden efekt verdim.
Bu yöntem ile hem efekt olaylarını tanıma fırsatını yakaladım hem de "ne, nedir?" diye meraklanıp araştırdım.
Çünkü aldığım ton kısa bir süre sonra can sıkmaya başladı.
Can sıkıcıların en başında da cılız ve dip gürültülü ton elde etmek durumu vardı.
Olaya uyanana kadar noise-reduction efektine abanarak metalci işi şeylerde gün geçiriyordum.
Sonradan meraktan gitarıma aktif manyetik (emg81-85 set) taktım ki tonumun eskisinden daha temiz, drive'da ise daha az noisereduction efekti ile dip gürültüsü olmadan çalınabilir hale geldiğini deneyimledim.
Tam da bu arada şunu belirmek lazım; dip gürültüsü gideren fonksiyonlar (noise reduction, noise suspresor...) ister pc üzerinden kullan istersen analog pedal olarak kullan, yüksek miktarda kullanırsan ciddi anlamda ton ve sustain kayıplarına neden olur.
Noise-reduction'a abandığında oluşan bu kayıpları başta anlayamamak normaldir.
Zira kayıpsız ton nasıl elde edilir bunu bilmeyiz ve o alacalı bulacalı program+efekt olayları bizi bir süre oyalar.
Ama zamanla kulak bir terslik olduğunu farketmiyorsa zaten vay haline ki benim gibi vasat bir kulağı olan birisi bile bir sorun olduğunu farkedebiliyor...
Neticede pasif manyetiklerde olmayıp da aktif manyetiklerde olan şeyin "premp" devresi olduğunu öğrenmem zaman almadı.
Bu preamp denen nane basitçe; gitar manyetiğinin ses sinyalini "ön yükseltme" işleminden geçiriyor.
Bu sayede gitarın preamp'ı olmayan ses kartına daha net ses ulaştırabiliyor.
İşin özeti pasif manyetik kullanıyorsan ve ses kartında "yüksek empedans enstrüman için preamp" devresi yoksa PC'de başın ton ile her zaman belada olacak.

Eğer ses kartın kayıt ve efekt olayları için tasarlanmış"yüksek empedanslı enstrüman girişi" olan bir ses kartı değilse, vasat da olsa bir mikrofon/enstrüman preamplin yoksa, aktif manyetik kullanmıyorsan PC üzerinden yazılım yolu ile alacağın sonuç cidden vasatın çok altıdır.

Ya ampli+kabin simülasyonu olan basit ve ucuz bir processor temin et; ya da ses kartın ile gitar arasına mikrofon/enstrüman preamplisi koy derim.

Gitarın ile bol bol haşır neşir olduğun günler gerçirmeni dilerim ;)

GIRNATA demiş ki:
muratNFS; üstad şimdi bu bilgisayar üzerinden modelleme yaptırdığında (mesela guitarrig yazılımı ile) kullandığın ekipman çok önem arzediyor.

Ben de başlangıçta (6 sene olmuş galiba :O ) gitar alıp bir süre masraf yapmadan (korsan'a evet :deli ) pc üzerinden efekt verdim.
Bu yöntem ile hem efekt olaylarını tanıma fırsatını yakaladım hem de "ne, nedir?" diye meraklanıp araştırdım.
Çünkü aldığım ton kısa bir süre sonra can sıkmaya başladı.
Can sıkıcıların en başında da cılız ve dip gürültülü ton elde etmek durumu vardı.
Olaya uyanana kadar noise-reduction efektine abanarak metalci işi şeylerde gün geçiriyordum.
Sonradan meraktan gitarıma aktif manyetik (emg81-85 set) taktım ki tonumun eskisinden daha temiz, drive'da ise daha az noisereduction efekti ile dip gürültüsü olmadan çalınabilir hale geldiğini deneyimledim.
Tam da bu arada şunu belirmek lazım; dip gürültüsü gideren fonksiyonlar (noise reduction, noise suspresor...) ister pc üzerinden kullan istersen analog pedal olarak kullan, yüksek miktarda kullanırsan ciddi anlamda ton ve sustain kayıplarına neden olur.
Noise-reduction'a abandığında oluşan bu kayıpları başta anlayamamak normaldir.
Zira kayıpsız ton nasıl elde edilir bunu bilmeyiz ve o alacalı bulacalı program+efekt olayları bizi bir süre oyalar.
Ama zamanla kulak bir terslik olduğunu farketmiyorsa zaten vay haline ki benim gibi vasat bir kulağı olan birisi bile bir sorun olduğunu farkedebiliyor...
Neticede pasif manyetiklerde olmayıp da aktif manyetiklerde olan şeyin "premp" devresi olduğunu öğrenmem zaman almadı.
Bu preamp denen nane basitçe; gitar manyetiğinin ses sinyalini "ön yükseltme" işleminden geçiriyor.
Bu sayede gitarın preamp'ı olmayan ses kartına daha net ses ulaştırabiliyor.
İşin özeti pasif manyetik kullanıyorsan ve ses kartında "yüksek empedans enstrüman için preamp" devresi yoksa PC'de başın ton ile her zaman belada olacak.

Eğer ses kartın kayıt ve efekt olayları için tasarlanmış"yüksek empedanslı enstrüman girişi" olan bir ses kartı değilse, vasat da olsa bir mikrofon/enstrüman preamplin yoksa, aktif manyetik kullanmıyorsan PC üzerinden yazılım yolu ile alacağın sonuç cidden vasatın çok altıdır.

Ya ampli+kabin simülasyonu olan basit ve ucuz bir processor temin et; ya da ses kartın ile gitar arasına mikrofon/enstrüman preamplisi koy derim.

Gitarın ile bol bol haşır neşir olduğun günler gerçirmeni dilerim ;)

açıklaman için çok sağol

1.kaliteli ses kartı
2.aktif manyetik(dediğinden)
3.pre amp alicam

ama 2 3 ay distortionu aşırınında aşırı kötü olan bi amfiyle çaldıktan sonra bu ses acaip gelio

(eskiden o amfiyle 15 dk sesine dayanamayip birakiodum,pc ye taktım 3 saat ortalama 3saate çıktı )[/b]

Geri