M-Audio Firewire Solo ve M-Audio MobilePre Usb Farkı ?

selamlar herkese öncelikle...firewire solo ses kartım vardı..fakat onu sattım suan anakartım yüzünden sorun yapıyordu...şimdi size sorum sudur

m-audio mobilepre usb veya baska bi usb li ses kartı alsam kayıt kalitesinde çok fazla şey kaybedermiyim ?

USB ile fire wire bağlantı arasındaki fark,veri hızından ibarettir.Kayıt kalitende değişme olmaz ama,latency artar,bir şarkıyı export ederken biraz daha fazla beklersin.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Öncelikle cevap verdiğin için teşekkür ederim dostum...Konuyu kaç gün önce açtım kaç kişi bakmış bi kişi bile yazma gayretinde bulunmamış...Her neyse içim rahat alabileceğim demekki çok sağıol yardımların için...

FireWire 410

SES KARTI ÖZELLİKLERİ
Toplam I/O 4 x 10
Analog Giriş 2 (Balanslı XLR, Balanssız TRS)
Analog Çıkış 8 (Balanssız)
48V Phantom Power Var
Çözünürlük 24-Bit 96KHz kayıt, 192KHz Stereo Out
ADAT
S/PDIF Optik - Coaxial
Midi I/O 1 In - 1 Out
Wordclock I/O Yok
Kulaklık Çıkışı 2 x Kontrollü
Bağlantı Firewire
Bus powered Evet
Entegre Kontroller
Yazılımlar Ableton Live Lite 5
Hardware Direct Mon Var
Mikrofon Preamp 2 x Combo (Mikrofon - Enstrüman)
Sürücüler PC - Mac - Universal - 64 Bit

MobilePre USB

SES KARTI ÖZELLİKLERİ
Toplam I/O 2 x 2
Analog Giriş 2 (XLR Balanslı, Line Balanslı/Balanssız)
Analog Çıkış 2 (Balanssız)
48V Phantom Power Var
Çözünürlük 16-Bit 48KHz
ADAT Yok
S/PDIF Yok
Midi I/O Yok
Wordclock I/O Yok
Kulaklık Çıkışı 1 x (1/8")
Bağlantı Usb
Bus powered Evet
Entegre Kontroller
Yazılımlar Ableton Live Lite 5
Hardware Direct Mon Var
Mikrofon Preamp 2 x ( XLR), 1 x (1/8" Stereo)
Sürücüler PC - Mac - Universal

şöyle bir genel değerlendirme yaparsak giriş - çıkış sayısı başta olmak üzere arkadaşın söylediği gibi wirewire ve usb arasındaki hız farkları başta olmak üzere preamp farklılıkları da var. ikisinde de iki mikrofon preamp çıkışı varken yeni ses kartında 1/8" çapındaki jaklar için 1 adet enstrüman preampı var. FireWire da 2 tane var bunlardan ama sanırım en önemli fark çözünürlük farkları FireWire bize kayıt aşamasında 24 Bit 96KHz çözünürlük sunarken MobilePre 16 bit 48KHz destekliyor.

Mobile Prenin sunacağı çözünürlük değeri standarttır. Çözünürlüğü arttırmak istersen sistemini daha çok zorlaman gerekebilir fakat bu da daha kaliteli duyumlar alacaksın demektir.

Çok teşekkür ederim khizadrull..yani demek istediğin rahatlıkla MobilePre Alabilir miyim ? Firewire Solo kullandıktan sonra bu usb ses kartından memnun kalmama,ses gecikmesi vs dert yapıcak sorunlar yaşamam sanırım yani en azından benı tatmın eder mi?

ben sıkıntı yaşayacağını düşünmüyorum. Buradaki verilere bakarak yorum yapmak pek kolay değil ama şunu söyleyebilirim eğer doğru yalıtılmış bir stüdyo ortamın ve doğrusal (Flat) bir çift referans monitörün yoksa aradaki farkı hissedebileceğimizi de pek düşünmüyorum. Gecikmeler konusunda için rahat olsun. FireWire latency değeri olarak daha düşük olsa da bu farkı herkesin hissedebileceğini düşünmek yanlış olur.

Belki kulaklık çıkışı kontrollü olmadığı için volüm ayarını yaparken mobile pre de sıkıntı yaşayabilirsin.

Kolay gelsin üstad.

Firewire pini önemli olan nokta. Usb 2.0 bağlansı varsa Firewire 4 pinden daha hızlı veri transferi sağlanır:

USB 2.0: 480mbps
Firewire 4pin: 400mbps

Lakin bilgisayarınızdaki ve firewire ses kartındaki giriş ve çıkışlar 9pinse bu hız 800mbps'ye çıkar.

Velhasıl 4pin firewire kullanıyorsanız usbye geçince performansta bir düşüş yaşamazsınız.

djianinthebox demiş ki:
Firewire pini önemli olan nokta. Usb 2.0 bağlansı varsa Firewire 4 pinden daha hızlı veri transferi sağlanır:

USB 2.0: 480mbps
Firewire 4pin: 400mbps

Lakin bilgisayarınızdaki ve firewire ses kartındaki giriş ve çıkışlar 9pinse bu hız 800mbps'ye çıkar.

Velhasıl 4pin firewire kullanıyorsanız usbye geçince performansta bir düşüş yaşamazsınız.

Ooo süper o zaman :) o zaman içim rahatlıkla usb alabilirim :) khrizadull un o volume olayınıda diğer ses kartlarına bakarak baska bi usb alabilirim..Yardımlarınız için çok çok teşekkür ederim arkadaşlar :twisted:

Geri