highway one mı, mexico+mayetik takviye mi?

Merhaba,
yazılmış konuşulmuştur belki ama göremedim.
Fender strat almayı düşünüyorum da Acaba highway one mı tavsiye edersiniz yoksa mexico strat+ manyetik takviye mi( vintage veya custom gibi bişey)
İki seçenek te yaklaşık aynı rakamlara geliyor benim hesabımda. Sizce hangisi daha mantıklı olur? Bir de hangi manyetik seti önerirsiniz? (noiseless, texmex, v.s..) Evde kendi başıma çalmak için istiyorum. blues severim...
Teşekkürler...

Highway mi mexico mu diye düşünmekteyseniz herhangi birine karar vermeden önce fiyat aralığında deneyebildiğiniz kadar stratı denemekte fayda var. Yani mexico diye karar verip gayet güzel bir highway bulup almak mümkün. Ya da tersi. Ondan modelden çok gitara yoğunlaşın derim.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
spesifik olup tek tek bütün bulduklarımı deneyeyim mi demek istediniz galiba? doğru mu anlamışım? öyleyse zor biraz işim. manyetik için fazla vaktim yok karar vermem lazım.

Manyetik kolay mevzu. Buldugunuz gitarları deneyin. Bol bol hem de. Highway mi mexico mu hatta g&l mi fark etmez. İçinize sinen iyi bir gitar aldıktan sonra gerekirse manyetiği değiştirirsiniz.

Demek istediğim, önemli olanın gitarda karar kılmak olduğu madem strat gibi bir kasa istiyorusunuz. Mexico veya highway çok çok muhim değil. Çünkü her iki seriden de birbirinden üstün veya vasat gitarlar karşınıza çıkabilecektir. Önemi olan bütçe dahilinde şu anda piyasadaki size en yakın gitarı bulmak. Mexico mu highway mi bunu ancak siz kendiniz deneyerek anlayabilirsiniz.

Ayrıca blues çaldığınızı söylemişssiniz, mexico alınca seramik mıknatıslı olduğundan stock manyetikleri, belki alnico 2 veya 5 (zevkinize ve gitarın tınısına göre) mıknatıs içeren manyetiklerle değiştirmek iyi bir fikir olabilir.

Hocam standart bulamiyorsaniz highway alin derim.USA etiketi onemlidir.Mexler e kotu demiyorum ama fender faniysaniz highway daha uzun goturur.Sahsen ocakta deluxe almayi dusunuyorum butceniz gotururse biraz daha bekleyin derim mukemmel seri.En azindan standart alabilecek konuma gelirseniz bile pisman olmazsiniz...

ghostknight demiş ki:
AtAvratStrat demiş ki:
Mexler e kotu demiyorum ama fender faniysaniz highway daha uzun goturur.

highway daha uzun götürür ne demek? Bilgisayar mı bu?
Klasik strat tonu arayan bir insan icin daha uzun sure kullanilacak olan highwaydir mex e gore bunu demek istedim.

Misal ibanez marka 700-800 liralik bir gitar aldi kisi.Isi ilerlettikten sonra aradigi bir ton karakteri olacak.Metal rock calmak istiyor mesela.Basta 2. el bir jackson alsa idi kafasindaki tona daha yakin bir gitari olabilirdi.Bu sayede tekrar gitar degistirmek icin acele etmezdi.Umarim anlayabilmissinizdir ornekten...

Benden baskasinin da dikkatini cekti mi bilmiyorum ama, eskiden forumda guzel inciler doken Fader ("analog duzendir, digital sestir" vs seklinde) ekim ayinda ortadan kayboldu, tesadufun igne deligi olarak ekim sonunda AtAvratStrat ortaya cikti. AtAvratStrat'in da incileri Fader'i aratmiyor. Acaba diyorum ... :bilmem
:)

@DaRtH_ErLiK

Yanlış bilgi virüs gibi yayılıyor o çok fena. Yeni yeni bu işleri öğrenmeye çalışan birisi olsam şu dizinden arkadaşın yazıklarından ibanezin karaktersiz bir marka olduğunu, metal çalacaksam da jackson almam gerektiği gibi bir fikir edinebilirim. Edinsem gene iyi, bu fikirleri bir de sağda solda arkadaş çevreme yaydım mı tamamdır. Fender seviyorsam da deluxe alana kadar durmamam lazım. Highway, mexico falan kesmiyor bir süre sonra çünkü.

:). Bazen kızıyorum üstadların şu forumdan gidip meydanı böylelerine bırakmış olmalarına. Araştıran bulur kendilerini sorar doğrusu nedir. Bizim bilgimiz gene bir yere kadar.

Sana strat kullanıcısı olarak açıklayayım.Alacağın vintage american stratla standard strat arasında dağlar kadar fark yoktur.İşçilik aynıdır(kaliteli) ağac kalitesi şans meselesidir.Vintage olup kötüler de var standard olup vintage karakterli olanlar da var(bendeki normal standarddan daha iyi geliyor kulağıma)
örnek vermek gerekirse cok düşük bir ihtimal mex stratlar coğu americanı gecebilir.Standardlar da hepsini gecebilir.İlk fender maceram kıvılcımda başladı.Denediğim coğu gitardan daha iyi bir clean e sahipti(ec 1000 deluxe,cort custom shop strat,lespaul kasa vs vs) ben gitarımı kadıköyde tnt müzikten aldım.Elimdeki strat kıvılcımdankinden de daha iyi bir tınıya sahip.Gitarı amfiye bağlamadan dene,sustain i ve karakteristiğini seversen amfiye tak manyetiklerde ötme,cızırdama sorunu varmı onu gör sonra al.Alacağın 2. el stratların %45-50 si denenerek alındığı icin iyi gitarlar olurlar genelde..

Supersiniz ya :).Burada herkes insanlara yardimci olmaya calisiyor ama sizin yaptiginiz sey kendi dogrularinizla size ters gelen en ufak birseye karsi ukalalik yapmak.Fikrinizi yazip gecin her baslikta sizin gibi insanlara laf yetistirmekten biktim daha da yazmiyacagim zaten.

Son olarak aciklik getireyim klasik stratocaster tonu denince kullanmadiysaniz strat aklinizda tabiki bu tabire uyacak kisisel zevkiniz dogrultusunda bir ton olusmamasi normal.Mexden veya highwayden alinmiyor demedim.Mex strat da denedim highway de.Benim denedigim modellerde highway daha yatkin bir ton verdi kafamdakine.Klasik strat tonu tabir ettigim sey herkesin kafasinda farklidir illaki ama benim kafamda tek bir strat tonu var bunu da denedigim kulagima en hos gelen strat in tonu olarak belledim ve alacagim gitarda da ona ulasmaya ve onu elde etmeye calisirim.Neden denedigin strati almiyorsun derseniz de maddi sebeplerden oturu diyeyim.

Ibanezden ziyade de rock metal sert tonlu muzik calacaksam her turlu jackson tercih ederim.Buda kisisel tercihimdir ve buna da yorum yapmaniz cok acayibime gitti.Zaten topici acan arkadas fikirlerimizi sormus.Sizin fikriniz baskadir benimkisi baska.Benim postlarimi okuyup o sekilde yorum yapin cunku yazmadigim seyleri yazmisim gibi varsayiyorsunuz buda sandiginizin aksine sizi yuceltmiyor ekran basinda beni eglendiriyor.

En azindan kisisel hedef secmeden insanlara yardim amacli yazarsaniz uslubu ve seviyeyi bozmamis olursunuz.Benim verdigim onerilerle ilgili bir yanlislik bir problem varsa da msnden ekleselim topicleri tartisma alanina cevirmeden arkadasim su soyledir yanlis biliyorsun deyip gelin anlatin boylece yeni birsey ogrenmis oluruz yanlis biliyorsaniz da siz birsey ogrenirsiniz...

ghostknight demiş ki:
Manyetik kolay mevzu. Buldugunuz gitarları deneyin. Bol bol hem de. Highway mi mexico mu hatta g&l mi fark etmez. İçinize sinen iyi bir gitar aldıktan sonra gerekirse manyetiği değiştirirsiniz.

Demek istediğim, önemli olanın gitarda karar kılmak olduğu madem strat gibi bir kasa istiyorusunuz. Mexico veya highway çok çok muhim değil. Çünkü her iki seriden de birbirinden üstün veya vasat gitarlar karşınıza çıkabilecektir. Önemi olan bütçe dahilinde şu anda piyasadaki size en yakın gitarı bulmak. Mexico mu highway mi bunu ancak siz kendiniz deneyerek anlayabilirsiniz.

Ayrıca blues çaldığınızı söylemişssiniz, mexico alınca seramik mıknatıslı olduğundan stock manyetikleri, belki alnico 2 veya 5 (zevkinize ve gitarın tınısına göre) mıknatıs içeren manyetiklerle değiştirmek iyi bir fikir olabilir.

aynen katılıyorum ben de aynısını yazmak için tıkladım

Geri