Analog Setup Mu Processormu ?? Neden??

Çok önemli bi yol ayrımı tarzı bi noktadayım elimdeki parayı analog setup a mı yoksa processoremi yatırsam die düşündüm ve burdan daha yararlı bilgi alcaamı düşündüm .. processor alırsam 2. el me 50 tarzı bi processor alcam yada buna verceeem parayla bndeki jh-1 ide satıp bi analog setup yapıcam sizce hangisi daha mantıklı ve sizce en iyi setup hangi pedallarla olmalıdır...:?: çaldıım tarz pantera metallica slayer...vs. :?: :?

Ya dostum uğraşma analog pedal dizeceğim diye gerçekten bu bir hastalıktır, bir süre sonra ne kadar hammallık yaptığını göreceksin. git me50 filan alma boss gt8 tarzı bir pros al mutlu ol...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
:arrow: hımm.. çok iyi amfi bi tek stüdyo yada konser vs de oluo ama bn bu seti evde çalmak için deil önemli işlerde ii performans için düşünüorum snn önerin analog heralde..
sence analog setup hangi pedallar olmalı :?: bide açıkklarsan sevinirim

Zvex Box of Metal; adı üstünde ama 300 dolar ABD fiyatı. E wah da lazım; RMC iyidir; 245 dolar. Delay de bence her zaman lazım; sololarda, derinlik katmak için vs. Memory Lane şu aralar revaçta, o da 600 dolar. Madem sahne işi var, Korg Pitch Black Tuner 145 dolar, pedallar için power supply kullanmak da uygun olur; T Rex Fuel Tank 200 dolar. Bu kadar pedal oldu bir de pedal board lazım; Trailer Trash fena değildir, o da 240 dolar.

Bak süper oldu bu.

Pardon, ampli ile gitar neydi?

Seciminiz diger ekipmanlariniza gore degiskenlik gosterebilir.Analog setup veya processorler her soruna cozum degildir bence toplanacak en son parcalardir.Once kaliteli bir gitar sonra cok ileri duzey olmasa bile guzel bir amfi gerekir diye dusunuyorum.

Analog setup cogu zaman kaliteli oldugu varsayilirsa tercih edilendir.Ama processor de fiyat olarak cok ama cok daha uygun ve tum ihtiyacinizi profesyonel kalitede olmasada giderecek fonksiyonlara sahiptir.Ornek vermek gerekirse processorde istediginiz karakterde tonlar yakalamak isterken sesin kalitesi dusebilir dip gurultusu artabilir ton karakteri bozulabilir.Analog setupda bu olaylar processore nazaran minimum duzeydedir diyebiliriz.Ayrica ton kalitesi goreceli bir kavram olmasina ragmen processorler analog setuptan daha kalitelidir bence diyen pek cok kisi yoktur diye tahmin ediyorum.Buda fiyatlara net bir sekilde yansimistir zaten.

Oncelikli ihtiyaciniza kesin karar verin.Temel tabir edilebilecek efektleri analog toplamak cok yuksek miktara patlamaz size ama uni-vibe phaser flanger octave pitch shift efektleri gibi efektler sizin icin elzemse fiyat bir hayli yukselir.Bu gibi efektlerde boss gt tarzi serilerde mevcut ve edinmesi cok ama cok daha ucuza gelir.Sadece temel donanim diyorsaniz analog pedallari guzelce arastirip cok uzun sure kullanabileceginize karar kildiklarinizi toplamaya baslayin derim.Eger bu kriterleri karsilayacak butceniz yoksa da processorle de cok da guzel idare edilebilir...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
taka demiş ki:
Zvex Box of Metal; adı üstünde ama 300 dolar ABD fiyatı. E wah da lazım; RMC iyidir; 245 dolar. Delay de bence her zaman lazım; sololarda, derinlik katmak için vs. Memory Lane şu aralar revaçta, o da 600 dolar. Madem sahne işi var, Korg Pitch Black Tuner 145 dolar, pedallar için power supply kullanmak da uygun olur; T Rex Fuel Tank 200 dolar. Bu kadar pedal oldu bir de pedal board lazım; Trailer Trash fena değildir, o da 240 dolar.

Bak süper oldu bu.

gitarım cort vx2x amfi de sürekli deişio açıkçası :D
efekt olarakta öncelikle wah ve dist. kalitesi önemli flanger fln kullanmıorum ... bütçe dersek ztn toplamda 300 ytl fln harcııcam başlangıç olarak maksimum bide sıfır jh-1 im var belki takasda onu değerlendiririm. bütün ekipmanları 2. el alcam metal muff ve crybabay 535q tarzı pedallarla başlamaı düşünüorum :D onlar yanına reverb chorus tarzı pedallar düşünüorum ama hangi modeller alınabilecek tarzda onu bilmiorum yanş hangi markanın nesi ii anlamında bna onları önerirseniz çok hoş olur..

O zaman tavsiyem; ucuz bir prosesör kullanıp kullanıp kullanmayacağın efektleri belirlemen. Ayrıca hangi efekte ne zaman ve nasıl ihtiyaç duyacağına da karar vermiş olursun. Flanger kullanmam diyorsun ama hiç belli olmaz bu işler. :)

Ayrıca bu sayede bütün paranı da harcamamış olursun; biraz daha sabırlı olup gitarını ve amplini değiştirirsin. Zira yukarıda saydığım toplam ederi 2000 doları geçen ekipmanı toplayıp bu söylediklerinle çalmaya çalışsan hiçbir şey çıkmaz ortaya.

taka demiş ki:
O zaman tavsiyem; ucuz bir prosesör kullanıp kullanıp kullanmayacağın efektleri belirlemen. Ayrıca hangi efekte ne zaman ve nasıl ihtiyaç duyacağına da karar vermiş olursun. Flanger kullanmam diyorsun ama hiç belli olmaz bu işler. :)

Ayrıca bu sayede bütün paranı da harcamamış olursun; biraz daha sabırlı olup gitarını ve amplini değiştirirsin. Zira yukarıda saydığım toplam ederi 2000 doları geçen ekipmanı toplayıp bu söylediklerinle çalmaya çalışsan hiçbir şey çıkmaz ortaya.

Ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi ;)

Her şey amfidir (efektler haric) al bi alltube amfi ufağından.1 wah pedalı 1 booster istersen delay.Kalan efektleri sonra düşünürsün.Gitarını da yenilesen fena olmaz (ec1000 deluxe iyidir)

ghostknight güzel özetlemiş. iyi bir amfin veya preampın yoksa en kral analog pedal güzel ses vermez. analog sistem kullanmama rağmen ev ortamında kayıt v.s. ile uğraşırken her zaman prosesör veya pc programları kullanıyorum ( guitar rig , amplitube) zaten adam gibi amfide sesi açmayınca ton vermiyor ev ortamıda malum. net desteği olan güzel bir prosesör işini görecektir. ayrıca bütçede önemli tabi bütçe yüksekse analog sistemlerde ev için ideal sistem kullanılabilir.kabin simulatörü ve sesi kısarak tubelere yüklenen sistemler var ama maliyetleri yüksek. pod xt live , gt10 iyi bir seçim olabilir.

forumda analog ve prosecor sahibi bi arkadaş aynı şarkıyı prosecor ve analog ile çalıp bi ses kaydı yaparsa cok güzel olurdu aslında

böylece farkı daha iyi anlayabiliriz..

mesela ben gt3 kullanıcısıyımm prosecor daki comp , dist, wah vsvs efektleri fullediğimde cızırtılar meydana geliyor. bu analog larda da geçerli oluyor mu ?

hepsini fulleyip nasıl bir ses almayı planlıyorsunki?
Bana sorarsan arkadaşım kesinlikle analog topla ama araştırmanı çok iyi yap... Kesinlikle çok zahmetli olur uğraşmak hayattan bile bezdirebilir evini satsan analog dizecek parayı zor bulursun ama analog setup ın olduğunda millet seni ilah olarak görmeye başlar hele birde sağlam gitar çalıyorsan :D:D ve analoglarda istediğin efekti almak daha kolaydır çünkü sınırları dilediğince kullanabilirsin ama proc da böyle değildir daha kısıtlıdır...

Proc. un avantajı portatifdir taşıması kolay çalıştırması kolaydır fazla uğraşmazsın birden fazla efekti aynı anda yazıp konser sırasında geçişlerle kullanabilrsin ama analog u kontrol etmen zordur efektleri tek tek dinleyerek ayarlımaalısın oknser sırasındada gitar çalmanın yanında bi ayağın daima analogların önünde durur :D

Ev icin uygun ampliler var (bj falan filan) ondan aldınmı bağladığın pedallar güzel gelir.fakat iş gitarda biter.tarzına göre gitar secersen daha rahat ulaşabilirsin.pedalları sona bırakmalısın.Amfide en önemli etkendir.Ama 2000liralık gitarla 1000 liralık gitar arasında işçilik farkı cok belirgin olur.Performansın artar;)

MonsterMade demiş ki:
tmm saolun bide son bişi sorcam sahnede amfi mi kullanmak daha ii yoksa direk processor ile kabinemi bağlamak ??

tabikide analog daha iyidir. ama gerek bara getirip götürme açısından gerek kurma kaldırma zorluğundan çoğu bar müzisyeni prosesör tercih ediyor. taşıma derdin yoksa yada barın kendine ait güzel bir amfisi varsa analog olayına girebilirsin.

taka demiş ki:

Bak süper oldu bu.

Arkadaş diyoki ; "param me50 almaya yetiyor" Bunun üstüne bukadar fiyatlı ekipman önermek biraz komik değilmi???

Benim o saydıklarını alma durumum olsa bile asla almam.. çok fiyatlı ürünler çok iyi demek değildir.. 2000 dolara alınıcak mesa dual rectifier amfi tek başına o saydıklarının kafasını deve kuşu gibi yere gömer???

Eğer bütçen varsa drive ı iyi olan bi amfi al ve drive ı amfiden al.. Ben mesa dual rectifier kullanıyorum efekt olarakta tc electronic gmajor2... Bide boost için analog pedal... Bitti hepsi bu??? Böyle bi setup dışında yok analog pedal, yok dist.pedalı hikaye.. Ben yıllardır analog al sat, al sat, al sat diyene kadar elde avuçta para bırakmadım... Sonunda anladımki analog dist. olayı hikaye.. Processor den direk nefret ederim o ayrı.. Ama drive kesinlikle amfiden alınmalıdır.. Oda lambalı olursa tadından yenmez..

Sana tavsiyem processor kullanman.. Bunun dışında analog bildiğin bi tuzaktır.. Baktın müzik işini ilerlettin,, ozaman müzikten kazandığın para ile müzik aletlerine yatırım yaparsın..

Ayrıca Eğer processore alışabilirsen konser veya programlarda analogtan daha güzel sound alırsın.. Analogta; Yok mikrofonladın, yok mikrofon kalitesiz, yok mikrofon preamp in yok.. Komple başa bela..

Sen al processor. Nereye çekersen oraya gider.. Heleki slayer,pantera falan çalıyosan al gitsin.. Processor ün digital tonunu hissetsen bile, en çok solo tonlarında farkedersin. Ağırlıklı power , rif falan atacağından şimdilik al proıcessor.. En azından canlı performanslarını kurtar..

En avantajlısı ikisini beraber kullanmak olur diye düşünüyorum. En güzeli drive'ı lambalı ampliden bazı efektleri de prosesörden almak mesela...
Bu arada sevgili taka güzel özetlemiş zaten, gitara başlarken sadece prosesör kullanmak neyin ne olduğunu anlamak açısından daha avantajlı olacaktır.

Death-Lead demiş ki:
taka demiş ki:

Bak süper oldu bu.

Arkadaş diyoki ; "param me50 almaya yetiyor" Bunun üstüne bukadar fiyatlı ekipman önermek biraz komik değilmi???

Hem kim olduğumu bilmeden hem de mesajı tam anlamadan yorum yapmaya çalışmanız komik bence.

bu nasıl bi ego dur.. Kimsiniz? Serdar öztop yada cem köksalmı? Yada kişilere bedava ekipman veren birimi?? Benim tek gördüğüm; "boss me50 alacak param var" diyen birine çok profesyonel markalar bilen ve fiyatları en uçuk markada ürünler sunan biri???

Geri