Elektro Gitar Teli Oksitlenme Sorunu

Arkadaslar daha yeni sifir gitar aldim ve amfim olmadigi icin calma firsati bile bulamadim. Sadece dun gece biraz elimde denedim ve bi parmagim 2 saat icinde su topladi. diger parmaklarim da aciyor. 0.10 tel var ustunde ama sanki 0.12 varmiscasina agir ve parmaklarim kaymiyor bile tel ustunde. Teller kismi paslanmis vaziyette gitar yattigi icin surekli teller sifir olmasina ragmen oksitlenmis malesef. Goturup degistirtecegim telleri pek vaktim olmadigi icin halledemedim bu sorunu. Herhangi bir sey surmeme gerek var mi tellere gitari calmak istiyorum calamiyorum. Bend bile yapamiyorum direk ellerimi acitiyor. Ve Asiri gergin gibi teller nedense cok rahat yumusak bir calim yok. Gitar Schecter Lady Luck bu arada. Yani kullananlarin cok memnun oldugu bir alet. Yoksa bunu geri verip Yamaha RGX A2-BL mi alsam endo yapimi olmasina ragmen cok begendim clean tonlarini ve klavyesinin rahatligini. Rock soundu icin bu gitari tercih ettim ama kafam biraz karisti. Yardimci olabilirseniz sevinirim.

Tel icin solusyonlar var dayanikliligini koruyan cinsten.Cok buyuk bir sorun yasiyorsaniz edinebilirsiniz.Ayni sekilde elixir tellerin methi fazladir.Ben cok secici degilim ama daha fazla bilgisi olanlardan tel markasi da ogrenebilirsiniz...

progressiva demiş ki:
Arkadaslar daha yeni sifir gitar aldim ve amfim olmadigi icin calma firsati bile bulamadim. Sadece dun gece biraz elimde denedim ve bi parmagim 2 saat icinde su topladi. diger parmaklarim da aciyor. 0.10 tel var ustunde ama sanki 0.12 varmiscasina agir ve parmaklarim kaymiyor bile tel ustunde. Teller kismi paslanmis vaziyette gitar yattigi icin surekli teller sifir olmasina ragmen oksitlenmis malesef. Goturup degistirtecegim telleri pek vaktim olmadigi icin halledemedim bu sorunu. Herhangi bir sey surmeme gerek var mi tellere gitari calmak istiyorum calamiyorum. Bend bile yapamiyorum direk ellerimi acitiyor. Ve Asiri gergin gibi teller nedense cok rahat yumusak bir calim yok. Gitar Schecter Lady Luck bu arada. Yani kullananlarin cok memnun oldugu bir alet. Yoksa bunu geri verip Yamaha RGX A2-BL mi alsam endo yapimi olmasina ragmen cok begendim clean tonlarini ve klavyesinin rahatligini. Rock soundu icin bu gitari tercih ettim ama kafam biraz karisti. Yardimci olabilirseniz sevinirim.

Gitar google'dan baktığım kadarı ile sabit köprülü bir gitar. Tremolo bir köprü olsaydı tel gerginliğinin ve sertliğinin köprü ayarı ve yayları ile alakalı olabileceğini düşünecektim ama sabit köprü olduğu için böyle bir durum yok. Dolayısı ile tellerin size çok sert gelmesinin sebebi tellerin akort gerilimine gelmesi için çok gerilmesi gerektirdiğini düşünüyor. Muhtemelen üzerinde düşük kaliteli bir tel var, odun gibi sert bir tel.
Teller sert diye gitar değiştirmeniz gerekmez. Eğer .10 takım kullanacaksanız tavsiyem öncelikle Ernie Ball veya D'daddario olur. Ama terinizin asidik olması durumu varsa ve sık tel değiştirmek istemiyorsanız o zaman Elixir'e yönelin derim. Ama onlar da bence aşırı pahalı. Benim de terim asidiktir ve hangi teli takarsam takayım ilk bir saat içinde rengi tamamen kararır. Buna yapacak birşey yok, tel temizleyici solüsyonlar ile tel üzerinde pas ve kir birikmesini engelleyerek kullanım süresini arttırıyorum ve maalesef hiç bir teli 3 haftadan fazla kullanamıyorum. Ama ne demişler " telin yenisi, gitarın eskisi makbüldür". Sık tel değiştirin, bunun için D'addario'nun 5 lik paketleri ekonomik bir çözümdür. Kolay gelsin.

Elixir kullanabilirsiniz ya da telleriniz hemen oksitleniyorsa wd40 adında bir sprey var cok işe yarıyor telleri onunla temizledikten sonra az biraz tel ilk tonuna yaklasıyor ancak tabiki tel bir süre sonra kayganlığını yitirecektir bu yuzden elixir cok daha iyi bir çözüm. :)

progresiva parmaklarının su toplaması bana ilk elektro gitarın olduğu kanısı yarattı öylemi? elektro gitarlar zaten klasik gitarlardan çalım konusunda daha serttir bu normal... ilkj başta teller sert gelebilir gitardan gitara telden tele fark eder mesela earnie ball taktım acaipğ yumuşak geldi teller kayıyor resmen ama öbür taraftan daddarrio ( nası yazılıyosa işte uğraşmiicam :D) daha sert gelmişti bana... belki sertlik konusunda sap ayarı problemide olabilir yüksek tel daha fazla basma gücü gerektirir aldığın yere gidip güzel bi dille problemini anlatırsan yardımcı olucaklardır...

RaNCoR yaklasik 5 senedir gitar calmiyor olabilirim o nedenle 0.10 + oksitlenmis tel + tozlu klavye benim ellerimi mahvetmeye yetti. Simdi 0.9 D'addario ile degistirdim sap ayari her seyi normal. telin bazi noktalari oyle oksitlenmisti ki elim kaymiyordu bile. ellerimin alismasi icin zamana ihtiyac var ben gunde 12 saat gitar calistigimi bilirim o nedenle nasir falan olmasini bekleyecegim artik. Floyd Rose'lu gitarlara gore daha gergin sanki teller o da ilk defa floyd rose olmayan gitar kullandigim icin garip geldi biraz.

Tel konusunda elixir iyi bir çözümdür. Lakin sen kullanım süresini uzatmak istiyorsan eğer tellerin,
Çeşitli bakım ürünleri mevcut bir çok yerde onları kullanabilirsin. Ve gitarı sakladıgın yerin rutubet-nem oranı tellerin paslanması ile dogrudan ilgilidir. O konuda da dikkatli olmanı öneririm

valla deniz kenarinda gibi bi sey ev yani direk deniz havasi eve giriyor malesef ama hardcase'de tutuyorum gitari. oksitlenme sorunu benim ellerimden de kaynakli olabilir ama dedigim gibi sifir alindiginda tellerin hali kotuydu oksitin kralini tutmustu. ellerimin de nasirlanmasi gerekiyor senelerdir calmadigim icin nasirlarim iyilesmis her gun su topluyor ellerim ama ilk gune gore daha iyi su an. Bir sorum daha olacak benim sap ayarim fena gorunmuyor sadece mi telinde bos tele vurunca hafif cizirti yapiyor ama o kadar onemi yok calimda sese etki etmiyor fakat alt tellerde bend yaptigimda ses kesiliyor bazen sanki fretlere takiliyor da oyle kesiliyor gibi. hatirladigim kadariyla eskiden de gitarim icin fretlere ince ayar yaptirmistim. Fretlerin ellenmesi sakincali midir yoksa bir ayar cektirmek iyi bir sey midir ?

Elixir tel seti kullan. Oksitlenme derdin kalmaz.

Fretlerde erime veya şekil değiştirme yoksa alt iki telde yüksek perdelerdeki ölü bend'leri ancak köprüyü yükselterek düzeltebilirsin. Yeni bir gitar olduğu için fretlerde sorun olacağını sanmıyorum. Erimeden ya da kabarmadan kaynaklanan bir sorun olsaydı belirli perdelerdeki bendlerde problem yaratırdı sadece zaten. (ince mi'de 15'de yapmaz mesela, ama 14'teki bendler ölüyordur)

Her gitar, her klavye telleri çok fazla indirmene izin vermez, enine doğru ovalliğinden ötürü. Yine de için rahat etmiyorsa gidip baktır fretlere. Düz bir yüzeyi(çubuk mesela) fretlerin üstüne klavyenin boylamasına koyarak bakılılyor fretlerin durumuna.

Geri