mikrofon ayarları

arkadaşlar bana çok acemi gibi(ki zaten öleyim) davranırsanız sevinirim. ben vocal yapıyorum ve grubumla stüdyo çalışmalarında mikrofon ayarlarından anlamadığım için sesten memnun olamıyorum ya çok tiz yada çok boğuk oluyo sesime uydurmak için ne yapmam lazım. mikrofon ayarları nasıl yapılır nedir ne değildir? bilgilendirirseniz sevinirim...

Stüdyo sizin değilse ayarları yapan oranın tonmaisteri (yada sahibi :) ) oluyor, derdini adama düzgün anlat, bir kere gittiğinde düzgün bir sound için vakit harca, çıkışta adamdan settinglerini rica et, yaz bir kağıda, her gidişte aynı settingleri iste.

Tonmaisterin genellikle sinyal üstünde kullandığı araçlar:

Reverb
Eq
Compression
Bazende delay

Bunun dışında senin mikrofon başında sesi değiştirebilmende limitli olarak mümkün, şunları bil :

*Mikrofona yaklaştıkça bass lar artar, ( proximity effect ) uzaklaştıkça baslar azalır tizler artar.

*Duyum kanunlarına göre, volüm arttıkça daha fazla bas sesi duyarız, daha volümsüz çıkarsa ses daha bass response azalır

*Elinle, kolunla, dudağınla mikrofonu kaparsan ses boğuklaşır. Bunuda marjinal vokal partilerinde bir fx olarak kullanabilirsin. Ama etkin bir fx olabilmesi için mikrofona japon sürülmüş gibi bütün parçayı öyle söyleme, bir özelliği olsun :)

*Mikrofona çeşitli açılardan söyliyerek değişik frekans cevapları alabilirsin, deniyerek tecrübe ederek kullandığın mikrofonla haşır neşir ol

Kolay gelsin, keşke benimde sesim güzel olsaydıda vokal yapabilseydim :)

Geri