Türkiye'deki Gitar Ustaları & Luthierler

Merhabalar 2004 telacasterim için manyetik ve potans değişimi yapacağım. manyetik ve potansları ben alacağım, elektronik konusunda kimi önerirsiniz?

Bakırköydeyim ama farketmez bakıyorum şimdi.. Teşekkür ederim.
Beyoğlu tünelde Mothership atölye var Luthier Uğur Keçecioğlu, bende sonex manyetikler vardı onları taktırdım.Manyetiklerden bir tanesinin vida girişi tamamen kopmuştu gitarımın kablolarıda zedelenmişti biraz ona rağmen 2 buçuk saat gibi bir sürede tertemiz iş yaptı, sohbeti tavrı da çok samimidir.Tavsiye ederim.

Ben acik ara Burcin Ankara'yi pedal/amfi/gitar elektronigi hususunda ozenini goz onunde bulundurarak siddetle oneriyorum. Her seferinde cok basarili sonuclar elde ettik.
kendisiyle kapanan Pera Müzik'te tanışmıştık. Pera müzikteki yaşadığım sallanmama durumu üzerine utku abimle beraber benimle ilgilenen diğer kişiydi... Manyetik konusunda bana yardımcı olup bir arkadaşıma humbucker manyetik sarmıştı.

Kendi çalışmalarını facebook'tan "Pedal Terzisi burçin Ankara" adlı herkese açık gruptan takip edebilirsiniz.

38 sayfanın tamamını okudum.
Görebildiğim kadarıyla haklarında en fazla olumlu yorum yapılan luthierler Fatih Usta (Fatih Yılmaz/İstanbul) ve Feridun Usta (Feridun Tanrıkut/İstanbul)
Fatih ustayla ilgili 38 sayfada sadece 1 olumsuz yorum var (20.sayfada),onda da kişiyle alakalı bir durum kaynaklı olduğu sonraki sayfada yazılmış zaten

Fatih Usta'ya (Fatih Yılmaz)
2 fender stratını gönderdim.(Samsun'dan) 2'sine de fiyat ve işçilik olarah gayet güzel iş yapmıştı.

İlki 2009 yılındaydı sanırım fender american standard'tı.fretlerde bızzlama mevcuttu ve akort tutmuyordu.Yine burası aracılığıyla Fatih Yılmaz ismine ulaşmıştım ve gitarı kendisine kargoyla yollamıştım.Fatih usta sapın içindeki çelik mil'de (truss rod'la ilgili olsa gerek) yamulma olduğunu söylemişti ve bu mili çıkartıp düzeltip tekrar takmıştı.Meğer sap yamukmuş ve akort tutmuyormuş.Fatih abi sorunu çözmüş ve gitarı sağ salim elime yollamıştı,O dönem için (2009 ya da 2010 olması lazım) 150 lira vermiştim sanırım.

Sonradan Fatih usta'ya 1978 stratımı yollamıştım.Bu gitarın sapında da çok enteresan bir sorun vardı.İnce mi teli 12.perdeden sonra saptan dışarı doğru kaymaya meyilleniyordu.Bunu sap ayarıyla çözemedik.Fatih Usta gitarda kronik bir sorun olduğunu,sapın yuvaya tam oturmadığını söylemişti,hatta bana iyi niyetle şunu söylemişti "gitarı elinden çıkar yorgun bir gitar bu" demişti.

Hep strat çaldım yıllar içinde ve yine gitarımı herhangi bir tamir için gönderecek olsam Fatih Usta'ya gönderirim.

Kadıköy'de Volkan Özdemir Hocamı tek geçerim, ünlü isimler de dahil olmak üzere 5-6 Luthier gezmişimdir İstanbul'da, Volkan Hoca'nın ilgi ve alakasını hiçbir yerde göremedim. Bir gitar bıraktığım zaman bana verdiğinde aklına takılan bir yer kaldıysa aradan zaman geçince arar ve o kısmın nasıl olduğunu bir sorun teşkil edip etmediğini falan sorar, öylesine tatlı bir adamdır Volkan Hoca.

Selamlar. Elimde bir ACG signature gitar var. Neckthrough bağlantısı var. Sıkıntısı ise köprüyü tutan somunlar gövdeye dik bir şekilde durmuyor. Biraz eğimli. Biraz inceleyince farkettim ki gövdenin arka tarafına doğru somunların deliklerinin biri hasar görmüş. Uç kısımda kırılma söz konusu. Neckthroughtan gelen ceviz ağacı ve alder bölgenin birleştiği yere denk gelen somun yuvalarının birinin gövde arka tarafında olan yeri kırık. Öyle sanıyorum ki bir önceki sahibi somunları değiştirirken yatağa zarar verdi. Bu problemi çözebilecek önereceğiniz, fiyatları çok uçmayan güzel bir luthiyer var mı? Mümkün bir ara fotoğrafını atacağım.

Selamlar. Elimde bir ACG signature gitar var. Neckthrough bağlantısı var. Sıkıntısı ise köprüyü tutan somunlar gövdeye dik bir şekilde durmuyor. Biraz eğimli. Biraz inceleyince farkettim ki gövdenin arka tarafına doğru somunların deliklerinin biri hasar görmüş. Uç kısımda kırılma söz konusu. Neckthroughtan gelen ceviz ağacı ve alder bölgenin birleştiği yere denk gelen somun yuvalarının birinin gövde arka tarafında olan yeri kırık. Öyle sanıyorum ki bir önceki sahibi somunları değiştirirken yatağa zarar verdi. Bu problemi çözebilecek önereceğiniz, fiyatları çok uçmayan güzel bir luthiyer var mı? Mümkün bir ara fotoğrafını atacağım.

ACG deyince Alan Cringean'dan mi bahsediyorsun?

Beyoğlu tünelde Mothership atölye var Luthier Uğur Keçecioğlu, bende sonex manyetikler vardı onları taktırdım.Manyetiklerden bir tanesinin vida girişi tamamen kopmuştu gitarımın kablolarıda zedelenmişti biraz ona rağmen 2 buçuk saat gibi bir sürede tertemiz iş yaptı, sohbeti tavrı da çok samimidir.Tavsiye ederim.

Akustik gitarıma relic işlemi yaptı Uğur, düşündüğümden daha iyi oldu. Ayrıca on numara adam, tavrı, iş ciddiyeti, sohbeti... Tavsiye ediyorum.
Mothership guitars diye facebook' tan ulaşılabiliyor.

DSC02619er_zpsvsnvehyp.jpg

DSC02621er_zpsyziy11ko.jpg

DSC02635er_zpsojowcnqf.jpg

Arkadaşlar merhaba,

93'model stratım var, scalloped klavyeye sahip. Fretleri oldukça kötü durumda, fret değişimi yaptırmak istiyorum fakat scalloped olduğu için de biraz tedirginim. Güncel fiyatlar hakkında bilgi sahibi olan varmı acaba?

Geri