Türkiye'deki Gitar Ustaları & Luthierler

arkadaşlar bu yazıyı yazma zorunluluğu hissettim.bu baslıkta cigicuv nickli arkadasın bahsettiği gitar ve keman atolyesi adlı yere bugün uğradım.ve gercekten 1 saat cıkamadım.boyle hos sohbet insanların bir arada bulunduğu bir mekan daha yoktur.gitarımı gosterdim ve fatih usta caldı belli sorunları soyledi onerilerde bulundu vs...ayrıca atolyedeki bazı gitarları gosterdiler.600 ytl ye yapılmıs olan bir klasik gitar resmen dibimi düsürdü.mükemmel bir içcilik soz konusu.yolunuz düssün yada düsmesin kesin bir sekilde uğrayın...

cigicuv demiş ki:
KaRaBaSH demiş ki:
manyetik_porecesi demiş ki:
Ya arkadaşlar geçenlerde bayram sırasında Tünele gittim, gitarın tellerini '10 dan '11 e değiştirmek istediğim için ona göre ayar yaptırcaktım. Baktım Yüksel Usta yoktu, Murat Sezen'e götürdüm. Orda Remzi veya Hüseyin diye bir adam var bıraktım gitarı. Sap ayarı ve entonasyon yaptı 50 lira aldı üstelik telleri de ben getirdim. Üstüne bir de telleri alçaltmamasını özellikle istememe rağmen alçaltmıştı ve üst eşiği çatlatmıştı. Vaktim olmadığı için tellere bişey diyemedim, eşiği de eve geldiğimde farkettim içimden neler sövdüm adama... Pişman oldum bir daha Yüksel Usta'dan başkasına bırakmam gitarımı.

üst eşiği çatlatma kısmını anlayamadım, nasıl olmuş öyle bi şey?

abi cok basit 10 no takım telin en kalın teli 0.46 "
amam 11 no takım telin en kalın teli 0.50 " teldeki kalınlık ve esigin stabil edilmemesi durumunda esik mutlaka sorun cıkarır bu bilinen bişey
herhalde boyle olmustur.

Yani üst eşik plastikten mi kemikten mi artık neyden yapıldıysa, tel yuvasının yanında o maddeden bir parça kopmuş gitmiş eşikte ufak bir delik/çatlak benzeri bir deformasyon :p var.

Adama .11 numara telleri verdim, gitarın üzerinde de .10 numara tel olduğunu, .11'e göre ayar yapılması gerektiğini söyledim. Bu ayarları yaparken sapı ve entonasyonu ayarlamasının yanı sıra üst eşiği de kalın tele göre oyması gerekirdi, zaten oymuş ama oyarken de çatlatmış. Böyle birşeyi yapınca insan ya eşiği değiştirir, yeni eşiğe ücret almaz ya da en azından söyler "Kusura bakma yanlışlıkla böyle böyle oldu, ne yapalım?" diye.

genlede paran yoksa we isin acilse ( eaik catlama ezilme erime olaylarinda) teli biraz gewsetip esikten kaldirip altina kait sıkıstirmak en makul çözümdür ama sadece kisa bir sure için. ..bu durumda ton kaybi tabiki olcaktir ama cizirtiyi weya tellerin fretlere çarpmasini engelleyebilirsiniz tekrar söylüyorum kisa bir sure için mesela tek konserlik bi gitar bulamadiysan.. ama hemen konserden aldigin parayi kosup üst eşige yatirman gerekir :D

stratman demiş ki:
Gitarlarınızın bakımı, ayarları, modifikasyonu, tamiratları, custom gitar projeleriniz, 2. el alım -satım ve benzeri işleriniz için Tünel'de Hakan Usta'yı deneyebilirsiniz. Dükkanının adı "Kırık Tel" :)..Yeni açıldı..web sitesi dah hazırlanmadı ama yine de vereyim. www.kiriktel.com

Yeri çok basit. Tünel meydanından aşağıya inerken yol aşağıya doğru 2'ye ayrılıyor ancak bir de sağa tam 90 derecelik bir dönüş yaptığınızda bir sokak daha var. Oraya girin ve sonuna geldiğinizde sola dönün (senkop'un davul dükkanının olduğu sokak) 20 m ileride solda yüksek girişli dükkanı göreceksiniz.

Ya da Tünel binasını karşınıza alın ve diğer mağazaların olduğu sol taraftan değil de sağ taraftan aşağıya inen sokağı takip edin 50 m aşağıda solda Kırık Tel'i göreceksiniz.

İçeri girin ve derdinizi anlatmadan önce Turkrock.com üyesi olduğunuzu mutlaka belirtin :)

Alt katlarındaki dükkanın yarısını yeni ve 2. el gitar ve ilgili ekipman satışına ayırdılar. Diğer yarısını da stüdyoya çevirdiler.

Provalarınız için temiz ve hesaplı bir mekan oldu.

Uğrayın ve turkrock.com üyesi olduğunuzu da belirtin.. Ona göre fiyat isterim demeyi de unutmayın..

tünelde rıfat usta var fret tesviyesi,entonasyon,jack kapağı değişimi, switch başlığı, sap-gövde birleşimi bakımı, tel, sap ayarı. 1 hafta dedi 5 günde yaptı. ellerine sağlık canavar oldu gitar. biraz pahalı çalışıyo ama çok kaliteli işçiliği. tavsiye ederim.

dükkan: tünel dükkanların olduğu sokaktan inerken ilk 3'lü yol ayrımından ortadaki yola giriyorsunuz 10 mt ilerde solda gitar&violin bakım tamir diye tabelası var hemen zemin kat. altkatta kimse yoksa zile basın hemen ineceklerdir.

wahshe demiş ki:
tünelde rıfat usta var fret tesviyesi,entonasyon,jack kapağı değişimi, switch başlığı, sap-gövde birleşimi bakımı, tel, sap ayarı. 1 hafta dedi 5 günde yaptı....biraz pahalı çalışıyo ama çok kaliteli işçiliği. tavsiye ederim.

valla işçilik diyosan sana şöyle bi örnek vereyim. burada bir gitar gösterme sayfası var. orda Orionzis diye bi arkadaş alexi laiho taklidi gitar gövdesi yaptırmış rıfat usta'ya. ona da ibanez sap takmış. fatih usta'ya uğradığımda gördüm atölyede duruyodu. o resimde fatih'in yaptığı sedef kakmalı sap da görünüyo. rıfat'ın yaptığı gövdeye baktım ve atılan siyah çizgilerin adi mürekkeple adi kağıda yazar gibi dağılmış olduğunu gördüm. gitarın sahibi ayrıntılı resim gösterirse anlaşılır.
benim arkadaş stüdyo destan'a üye. gitarın periyodik bakımını fatih ücretsiz yapıyo, o yüzden tesadüf oldu bu aleti gördüm. rıfat'a işim hiç düşmedi ama yaptığı gövdeyi gördükten sonra gideceğim varsa da vazgeçtim. floyd rose yuvasını bile düz çıkaramamış. hatta boyaya kıl tüy karışmış. rıfat'ı tanımıyorum dediğim gibi, belki dağınık vaktine gelmiştir. lütiyelerin çalışma koşulları da çok uygun değil çünkü. ayrıca dediğin işlemleri sıradan bi lütiye 1 güne sığdırabilir. tesviyeyi çıkar, 1 gün de etmez.

lokoniyazi demiş ki:
wahshe demiş ki:
tünelde rıfat usta var fret tesviyesi,entonasyon,jack kapağı değişimi, switch başlığı, sap-gövde birleşimi bakımı, tel, sap ayarı. 1 hafta dedi 5 günde yaptı....biraz pahalı çalışıyo ama çok kaliteli işçiliği. tavsiye ederim.

valla işçilik diyosan sana şöyle bi örnek vereyim. burada bir gitar gösterme sayfası var. orda Orionzis diye bi arkadaş alexi laiho taklidi gitar gövdesi yaptırmış rıfat usta'ya. ona da ibanez sap takmış. fatih usta'ya uğradığımda gördüm atölyede duruyodu. o resimde fatih'in yaptığı sedef kakmalı sap da görünüyo. rıfat'ın yaptığı gövdeye baktım ve atılan siyah çizgilerin adi mürekkeple adi kağıda yazar gibi dağılmış olduğunu gördüm. gitarın sahibi ayrıntılı resim gösterirse anlaşılır.
benim arkadaş stüdyo destan'a üye. gitarın periyodik bakımını fatih ücretsiz yapıyo, o yüzden tesadüf oldu bu aleti gördüm. rıfat'a işim hiç düşmedi ama yaptığı gövdeyi gördükten sonra gideceğim varsa da vazgeçtim. floyd rose yuvasını bile düz çıkaramamış. hatta boyaya kıl tüy karışmış. rıfat'ı tanımıyorum dediğim gibi, belki dağınık vaktine gelmiştir. lütiyelerin çalışma koşulları da çok uygun değil çünkü. ayrıca dediğin işlemleri sıradan bi lütiye 1 güne sığdırabilir. tesviyeyi çıkar, 1 gün de etmez.

dediğin gitarın fotoğraflarını gösterdi yapım aşamasından itibaren o kadar kötü olsaydı dikkatimi çekerdi. gitardaki tek kötü özellik bütçe sorunu yüzünden ibanez sap kullanılması floyd rose una flan bakmadım ama kalitesiz gözükmüyodu gözükseydi dile getirirdim. fatih ustaya gelince işim düşmediğinden bende onu bilmiyorum ama rıfatın benim için yaptıkları... şoyle diyeyim tesviye,entonasyon ve sap ayarından sonra gitarı elime alınca farklı bi gitar almışım gibi geldi tel seviyesindede bariz indirme yapmış. bunları 1 günde yapabileceğinin bende farkındayım ama yoğun bi işinin olduğunu ve geçtiğimiz hafta yani gitarı bıraktığım hafta bebek sahibi olduğunu düşünürsek 5 gün gayet mantıklı. şöyle bir olayla tanışmıştık. arkadaşımın gitarını sap ayarı yaptırmaya götürüyoruz. gitarı eline aldı 1 dk kadar çaldı sonra tutup gitarı salladı bu gitar çatlak dedi hakkaten gitarın içinde çatlak çıktı. belkide dediğin gibi dağınık zamanına denk gelmiştir(arkadaşının gitarı) bide fatihi denemek lazm tabi...

arkadaslar valla ne istiyosanız soyleyinde bence etik olarak luthierleri boyle karsılastırmayalım sanki benim babam senin babanı döver diyalogu geliyo burdan okununca hepsini tanırım hepsinin iyi pldugu seyler mutlaka vardır, ama onlar acayip rahatsız oluyorlar rıfat abi iyi bir insan, remzi abi de öyle, ekrem abiye zaten laf yok o bu işin babası fatih abide süper muhabbet, birkanda öyle ama valla hepsi acayip bozuluyo bu muhabbetleri duyunca valla.bosverin karsılastırırken kırmayalım birbirimizi nede onları ya hepsi de degerli insanlar
bizim için

52 model bir Telecaster topladım geçen senenin sonlarına doğru, her şeyi tastamamdı, sap hariç. Başlarda çıkma bir sap arıyordum ancak gördüm ki, bulmak epey güç. En sonunda sapı bir luthier'e yaptırmaya karar verdim. Önce İstanbul'da Yüksel Usta'yla görüştüm, strat için yapılmış bir sap gösterdi ve tele sapa çevirebileceğini söyledi. Hiç fena durmuyordu sap ama çevreden edindiğim diğer bilgiler doğrultusunda topladığım gövde, manyetik, akort burguları ve diğer ıvır zıvır bütün parçaları İzmir'e, Erkan Sızarlar'a yolladım sapı yapıp monte etmesi için. İşlerinin yoğunluğundan dolayı fazla olmasa da 2 aya yakın bir süre bekledim ama beklediğime de deydi. :) Çok güzel, değişebilir tuşeli, istediğim gibi bir maple sap yaptı sağolsun. Bana göre oldukça iyi ve işini bilen bir luthier Erkan Sızarlar. Ellerine sağlık diyorum tekrardan. :)
Sap ekrana uzak kalmış olsa da bir fikir verir diye paylaşmak istedim, isterseniz daha sonra ayrıntılı fotoğraflar ekleyebilirim. Buyrun yaptığı sap:

Saygılar...

cigicuv demiş ki:
http://www.gitarvekemanatolyesi.com/ bide buraya bakmanızı isterim gitarlar kısmı herseyi anlatıyor cok yasa fatih abi ellerin dert gormesin be abi.

vay vay vay, fatih neler neler yapmış böyle..
site çok janjanlı olmuş. dibim düştü. macromedia flash öğrenmek vardı şimdi ya

Solak akustik gitar icin esik degisimi

Sevgili arkadaslar,

Ben siteye yeni uye oldum, sizlere bir sorum olacak.

Ben dun bir Fender duz akustik aldim. Ancak ben solak caliyorum ve bu nedenle gitar esigini degistirmem gerekiyor.

Ust esigin ince deliklerinin oyulup, kalinlarinin doldurulmasi mi daha saglikli olur, yoksa solaga gore yeni bir esik yapilsa orjinali kadar iyi olur mu ?

Alt esigin de acisini tersine cevirmek gerekir mi ? O sekilde biraksam ne gibi bir zarari olur ?

Bir de bu islemler icin Ekrem Usta'yi mi tavsiye edersiniz ? Bu islemler yaklasik ne kadara malolur ?

Cok tesekkurler.
OZGUR

Geri