Türkiye'deki Gitar Ustaları & Luthierler

Balıkesir yada yakınlarında luthier tanıyan bilen var mı ? Çok aşmış olmasına gerek yok manyetik montajı ve bi kaç ayar yaptıracaktım. Ben balıkesirdeyim gel yapayım derseniz onada eyvallah :)
Teşekkürler.

Arkadaşlar merhaba;

Gibson SG gitarımı geçen hafta tesviyeleyip düzeltip adam etmesi için Murat Sezen'nin atölyesinde Remzi Usta'ya verdim. Eskişehir'den geldiğimi duyunca sağolsun çok ilgilendi ve 1-1.5 saat tesviye+sap ayarı+genel ayarlarını yaptıktan sonra gitarımı cillop gibi yaptı..

Gerçekten işinin ustası, ben çok memnun kaldım. Ustalığının yanında muhabbeti de çok iyi, sıcak kanlı birisi..

Sizlere de tavsiye ederim, deneyimimi paylaşmak istedim..

Sağlıcakla..

İzmirli luthier Muharrem Nalbant tarafından yapılan Les Paul gitarım. Bugün teslim aldım. Resimleri sizlerle paylaşıyorum.

MUHARREM NALBANT ATÖLYESİNDE irtibat: 505 3340073

GİTARIN RESİMLERİ
kert1.jpg

kert3.jpg

kert6.jpg

kert5.jpg

kert2.jpg

kert4.jpg

=)

Arkadaşlar tesadüfen girdim şu an bu başlığa.Ama üzüldüm biraz içindekileri görünce.Sebebide şu:
Bu Fatih Yılmaz denen arkadaş aşağı yukarı 4-5 yıldır benim 4 ayrı elektro gitarımın,1 akustik ve bir adette klasik gitarımın bakımını yapmakta.Hatası varmıdır yokmudur bilemem o bahsi geçen konuda.Ama ben bakımını yaptığı o gitarlarla albüm ve konser çalıyorum.İsteyen gelip aletleri dener en ufak bir entonasyon yada elektronik aksam problemi yok hiçbirinde.Ayrıca fret işçiliğinide tek geçerim.Bütün turkrock.com'a tavsiye ederim..İddia ediyorum fret konusunda eline su dökülemez.

Murat Sezen

Ben de Ankara'dan Istanbul'a taşındım.
Ankara'da Kenan'dan sonra, Istanbul'da da en iyi luthier kim araştırması yaparken, yine bu ve benzeri sitelerdeki yorumlardan yola çıkarak Istanbul ayarı yapılması gereken iki gitarımı Murat Sezen'in atölyesine götürdüm, işte yaşadıklarım:

1nci gitar: Gibson Les Paul Standard Limited Edition
Murat Sezen gitarı beğendi, buna kemik nut takalım muhteşem olur dedi. Tüm ayarları artık kemik nut için 200 dolar istedi, tamam dedim.

2nci gitar: SRV Stratocaster
Murat Sezen gitarı beğenmedi, bununla çok uğraşıcaz ama adam olur dedi.
Tüm ayarları için 200 dolar istedi, tamam dedim.

1 hafta sonra gitarları almaya gittim. İşte sonuçlar:

1nci gitar:
Les Paul'e kemik nut takılmış.
Keşke taktırmasaymışım, zira kemik nut, sap'tan kısa, baş parmağım sürekli takılıyor, zira saptan içerde duruyor. Daha da beteri, eski nut'ı sökmek için, sanırım çekiçle, başparmak tarafından vurmuşlar ve hedefi şaşırmışlar ki sap cilasında kırıklar ve ezikler var, boyası da zedelenmiş, ve rötuş yapılmış.

2nci gitar:
Action güzel olmuş, orjinal nut törpülenmiş güzel olmuş.
Bütün fretler bir güzel tesfiye edilmiş.
Ama benim (gitarla geçen 19 yıldan sonra) bildiğim, fret tesfiyesinden sonra fretlere crown yapılır, yani zımparayla düzleşen fretler, tekrar yuvarlaklaştırılır, ama nerdeee... gitarda buzz var, sebebi de crown olmaması, zira teli bastığın fret buzz yaptırıyor, her telde ve her frette var, stratocasterın sesi artık bulanık.

Dünyanın parasını ver, güzelim gitarları emanet et, sonrasında böyle rezil ol.

Araştırmaya devam.

Çok geçmiş olsun.

Şahsen bu tarz hadiseler yaşamaktan çekindiğim için gitarımı Kenan Usta'dan başka birine emanet edemiyorum.. Okulum bittikten ve Ankara'dan taşındıktan sonra sıkıntı yaşayacağım kesin gibi.

Re: Murat Sezen

gunalorsel demiş ki:
Ankara'da Kenan'dan sonra, Istanbul'da da en iyi luthier kim araştırması yaparken, yine bu ve benzeri sitelerdeki yorumlardan yola çıkarak Istanbul ayarı yapılması gereken iki gitarımı Murat Sezen'in atölyesine götürdüm, işte yaşadıklarım:

Murat Sezen gitarı beğendi, buna kemik nut takalım muhteşem olur dedi. Tüm ayarları artık kemik nut için 200 dolar istedi, tamam dedim.

1nci gitar:
Keşke taktırmasaymışım, zira kemik nut, sap'tan kısa, baş parmağım sürekli takılıyor, zira saptan içerde duruyor. Daha da beteri, eski nut'ı sökmek için, sanırım çekiçle, başparmak tarafından vurmuşlar ve hedefi şaşırmışlar ki sap cilasında kırıklar ve ezikler var, boyası da zedelenmiş, ve rötuş yapılmış.

2nci gitar:
Ama benim (gitarla geçen 19 yıldan sonra) bildiğim, fret tesfiyesinden sonra fretlere crown yapılır, yani zımparayla düzleşen fretler, tekrar yuvarlaklaştırılır, ama nerdeee... gitarda buzz var, sebebi de crown olmaması, zira teli bastığın fret buzz yaptırıyor, her telde ve her frette var, stratocasterın sesi artık bulanık.

Araştırmaya devam.

off offf çok kötü olmuş ya :S Kemik nut a o kadar para ver yanında hediye VURUK !!! pehh pehhh ne cömert(!) insanlar var dünyada...

Re: Murat Sezen

gunalorsel demiş ki:

1nci gitar:

2nci gitar:

Araştırmaya devam.

çook şaşırdım.geçmiş olsun.bu arada trabzonda olan arkadaşlarda uzun sokakta simit sarayının yukarısında VOKAL müzik var.sahibi haydar salık.güler yüzlü hoşsohbetlidir.fiyatlarıda çok uç değil.trabzondada benim bildiğim kadarıyla bu işlerle uğraşan tek mekan.çok çok iyimi yapıyo hayır ama en azından işi acil olanların derdine derman olabilir.

Murat sezenin atölyesinde 1 çırak ve 1 tanede çıraktan biraz öte bir işçi çalışıyor.yani murat sezen kendi yapmıyor gitarların bakımını vb. işlerini.sadece ismini kullanıyor..
E durum böyle oluncada arkadaşın başına gelen olay kaçınılmaz oluyor.
işinin başında durmadıktan sonra dükkanın ismi Ed Roman Gitar Bakım/Tamir Atölyesi olsa ne yazar...

Bu yüzden,işini bizzat kendi yapan ustaları tercih ettim bugüne kadar.

Geçmiş olsun arkadaşım..

gunalorsel öncelikle çok çok geçmiş olsun diyorum. Bu kadar değerli gitarlara böylesine davranıp bir de üstüne dünyanın parasını mı aldılar? Bu durumu Murat Sezen'e söyledin mi?

Murat Sezen'e söyleyemedim, zira gitarları alırken o orda değildi... Eve geldikten sonra o kadar eksik, hata vs farkettim ki, o dükkana bir daha gitsem kesin yakardım, tuttum kendimi...

Sanırım şu briken guitars veya Anadolu yakasında mc guitars varmış, ikisinden birisini deneyeceğim, bakalım hayırlısı...

gunalorsel demiş ki:
Murat Sezen'e söyleyemedim, zira gitarları alırken o orda değildi... Eve geldikten sonra o kadar eksik, hata vs farkettim ki, o dükkana bir daha gitsem kesin yakardım, tuttum kendimi...

Sanırım şu briken guitars veya Anadolu yakasında mc guitars varmış, ikisinden birisini deneyeceğim, bakalım hayırlısı...
Briken guitars fatih ustanın sokağında dönmeden hemen solda ve birkan ustanın yeri birkaç kez gitmiştim ve gayet sıcak kanlı bir insan ayrıca yaptığı gitarların işçiliğide beni tatmin etti...

mc guitars daki feridun ustayı şiddetle tavsiye ederim.işçiliği çok iyi ve oldukça kalitelidir.muhabbetide sağlamdır.parayı en son konuşur.hatta siz sormazsanız bahsini bile açmaz =)

Feridun Tanrıkut,Rıfat Usta,Yüksel usta Ekrem Usta Hepsine gitarlarımı zaman zaman emanet ettim.Feridun genç,güvenilir,titiz ve sempatik bir insan işçiliği güzel fakat tecrübe olarak diğerlerinden daha az tecrübeli buna sebep yaş vs. gibi etkenler vardır.Yüksel usta dükkanı, çok küçük çalışma alanı olması sebebiyle her an gitarınızın üzerine düşebilir gibi bir dezavantajın yanı sıra bu işi bilen iyi bir usta.Rıfat usta son derece tehlikeli sebebi ise ciddi paragöz olması benim işim olmaz bu sebepten.Ekrem usta Erkan Oğurun gitarlarını yapan adam olarak nam saldığından sebep Koooskoca Erkan Oğur ona gidiyorsa bizde gideriz şeklinde bir avantaja sahip,Murat Sezen keza iyi reklamı olanlardan..Ben hem konumsal avantaj hemde güleryüzü sebebiyle son yıllarda Feridunu tercih ediyorum,durgun sakin bir tavrı var,işleride iyi bu sıralar içerisi gitardan geçilmiyor,fiyatlarıda yüksekçe..

Ben daha önce de bu başlık altında yazdığım gibi hem iyi bir luthier hem de düzgün bir insan olan izmirli Muharrem Nalbant'ı herkese tavsiye ediyorum. Telefonunu da tekrar veriyorum. Arayın ve fiyat alın, kargo dahil İstanbul veya diğer şehirlerdeki ustalardan ucuza gelebilir, belli mi olur. Tüm işlerini de bizzat kendi eliyle yapmaktadır.

GSM: 0 505 334 00 73

JohannMalmsteen demiş ki:
Scalloped Klavye yaptırabileceğim tavsiye edebileceğiniz bir Luthier var mı?

İstanbul'daysanız Fatih Yılmaz'ı tavsiye edebilirim. Fiyatı birçok luthiere göre uygundur. Kendisine yaptıgı scallop klavyeyi bizzat görmüştüm. Gayet güzeldi.

Gidip bir görüşün derim. En azından fikriniz olur.

Geri