Türkiye'deki Gitar Ustaları & Luthierler

smtzdmr demiş ki:
gigadeth demiş ki:
Bursa'da sap ayarı, aynı zamanda manyetik değişimi de yapan var mı? Kimi önerirsiniz?
Setbaşında sinema var, onun aralığından gir sağda ismini unuttuğum müzik market var şimdi, onuda geç ya 2 yada 3 sokak aşağıda sağda olması lazım bir usta köşede olabilir tam hatırlayamıyorum. Çok eskiden gitmiştim unuttum ismini ama yeri değişmemiştir büyük bir ihtimal. Bahsettiğim 6 sene filan önce yani.

Mağazanın ismi Rekor Müzik. Ayrıca Sinan Usta'yı da tavsiye ederim. Onun yeri de heykelde postanenin yanındaki ziraat bankasının yan sokağından yukarı çıkılıyordu 50 mt. fln. Akşamdan sabaha kadar orada oluyor. ( Bende 2 sene önce fln uğramıştım en son aynı yerdedir heralde hala :) )

Selam Herkese,
Benim bir sorum olacaktı ve bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim.
Babamdan kalma 2 adet elektrogitar var.
İlk önce framus marka olanı bakım ve onarımdan geçirmek ve kullanmak istiyorum.(Tam modeli 5/168-54 Strato de Luxe)
Bunun yapımı için istanbulda kimi önerirsiniz?
Şimdiden teşekkürler.
Not:Babamın verdiği bilgi yanlış değilse gitarlar 40+ yaşında :)

eyupdayi demiş ki:
Selam Herkese,
İlk önce framus marka olanı bakım ve onarımdan geçirmek ve kullanmak istiyorum.(Tam modeli 5/168-54 Strato de Luxe)
Şimdiden teşekkürler.
Fatih Yılmaz

vigiliante nick i....

profil: http://turkrock.com/member-viewprofile-88042.html

Teşekkür ederim Fatih Yılmaz'la iletişime geçmeye çalışacağım fakat özel mesaj hata veriyor Kısıtlı bir alana ulaşmaya çalışıyorsunuz.

Üzgünüz, sitemizin bu bölümü sadece kayıtlı kullanıcılar içindir.
ilginç geldi bana :S

eyupdayi demiş ki:
Selam Herkese,
Şimdiden teşekkürler.

Ben sana tünelde Rıfat Türen'i önericem.Oldukça memnun kaldım.gerek yaklaşımından ve gerekse gitara yapacağı işleri açıklamasından ötürü...

benim derdime çare oldu.Birçok yere götürdüm tünelde bana hem yüksek fiyat verdiler hemde başka işler yaptılar gereksiz yere ama sorunum çözülmedi.taa ki başka bir forum sayfasında Rıfat abiyle ilgili yazıları okuyuncaya kadar... meğersem gitarımın sapı atmış.oysa bana isim vermeyeyim 2 luthier'de ki ikiside İTÜ mevzunu:( manyetiklerimden gelebileceğini ve hatta manyetiklerimin değişmesi gerektiğini bile söylediler.... ama sorunum hal oldu oldukça memnum kaldım.Rıfat türen'den.

bu arada framus gitarlar oldukça güzeldir tonu sıcaktır inşallah derdine çare bulursun:)

U42 demiş ki:
eyupdayi demiş ki:
Selam Herkese,
Şimdiden teşekkürler.

Ben sana tünelde Rıfat Türen'i önericem.Oldukça memnun kaldım.gerek yaklaşımından ve gerekse gitara yapacağı işleri açıklamasından ötürü...

benim derdime çare oldu.Birçok yere götürdüm tünelde bana hem yüksek fiyat verdiler hemde başka işler yaptılar gereksiz yere ama sorunum çözülmedi.taa ki başka bir forum sayfasında Rıfat abiyle ilgili yazıları okuyuncaya kadar... meğersem gitarımın sapı atmış.oysa bana isim vermeyeyim 2 luthier'de ki ikiside İTÜ mevzunu:( manyetiklerimden gelebileceğini ve hatta manyetiklerimin değişmesi gerektiğini bile söylediler.... ama sorunum hal oldu oldukça memnum kaldım.Rıfat türen'den.

bu arada framus gitarlar oldukça güzeldir tonu sıcaktır inşallah derdine çare bulursun:)

Slm, merak ettim tünelde kime sormuştunuz.

Re: Murat Sezen

gunalorsel demiş ki:
Ben de Ankara'dan Istanbul'a taşındım.
Ankara'da Kenan'dan sonra, Istanbul'da da en iyi luthier kim araştırması yaparken, yine bu ve benzeri sitelerdeki yorumlardan yola çıkarak Istanbul ayarı yapılması gereken iki gitarımı Murat Sezen'in atölyesine götürdüm, işte yaşadıklarım:

1nci gitar: Gibson Les Paul Standard Limited Edition
Murat Sezen gitarı beğendi, buna kemik nut takalım muhteşem olur dedi. Tüm ayarları artık kemik nut için 200 dolar istedi, tamam dedim.

2nci gitar: SRV Stratocaster
Murat Sezen gitarı beğenmedi, bununla çok uğraşıcaz ama adam olur dedi.
Tüm ayarları için 200 dolar istedi, tamam dedim.

1 hafta sonra gitarları almaya gittim. İşte sonuçlar:

1nci gitar:
Les Paul'e kemik nut takılmış.
Keşke taktırmasaymışım, zira kemik nut, sap'tan kısa, baş parmağım sürekli takılıyor, zira saptan içerde duruyor. Daha da beteri, eski nut'ı sökmek için, sanırım çekiçle, başparmak tarafından vurmuşlar ve hedefi şaşırmışlar ki sap cilasında kırıklar ve ezikler var, boyası da zedelenmiş, ve rötuş yapılmış.

2nci gitar:
Action güzel olmuş, orjinal nut törpülenmiş güzel olmuş.
Bütün fretler bir güzel tesfiye edilmiş.
Ama benim (gitarla geçen 19 yıldan sonra) bildiğim, fret tesfiyesinden sonra fretlere crown yapılır, yani zımparayla düzleşen fretler, tekrar yuvarlaklaştırılır, ama nerdeee... gitarda buzz var, sebebi de crown olmaması, zira teli bastığın fret buzz yaptırıyor, her telde ve her frette var, stratocasterın sesi artık bulanık.

Dünyanın parasını ver, güzelim gitarları emanet et, sonrasında böyle rezil ol.

Araştırmaya devam.

yazık çok kötü olmuş!ama keşke bunu murat sezene söyleseydin.belk, haberi bile yoktur.biliyorsunuz kendisi bir çok luthierin babasıdır.en azından haberi olmalıydı bence

vigiliante demiş ki:
U42 demiş ki:
eyupdayi demiş ki:
Selam Herkese,
Şimdiden teşekkürler.

Slm, merak ettim tünelde kime sormuştunuz.

b,r, yükselde valla diğerini hatırlamıyorum sadece laf arasında ;TÜ olduğunu anımsıyorum.oldukça hoş sohbet bir arkadaştı

U42 demiş ki:
b,r, yükselde valla diğerini hatırlamıyorum sadece laf arasında ;TÜ olduğunu anımsıyorum.oldukça hoş sohbet bir arkadaştı

Adını hatırlayabildinizmi, merak ettim nasıl yönlendirdiklerini. İsimleri ekrem, fatih tünelde bu ikisinden başka itü lü tamirci yok, remzi var murat sezen in yardımcısı ama oda itü denmiydi eskişehirdenmiydi anımsayamdım.

U42 demiş ki:

Rıfat usta kazıkçıdır be ayrıca bizim basçı kayıt için vermişti gitarı ayarlasın diye sonrada berbat bi halde aldı, bizde ekrem abinin yolunu tutmuştuk, bi arkadaşımında jackson rr1 ine hiç gereği yokken tesviye gerekiyor diye söylemiş, 2 gün öncede ayar yaptırmış, 30 lirasını almış ve 2 gün sonrada 90 lira daha isterim demiş, babasıda başkasına gidip üçte birine yaptırmıştı sadece sap ayarı lazımmış üstelik. senin anlattığın tünelde hoş muhabbet fatih usata var itüden mezun o olmasın.

üstteki yazıya katılıyorum benımde aynı gitarın sap ayarı gitti ilk gidiş 40 ikinci gidiş 2 gün 50 sanırım ne aldı bende ekrem ustaya gittim artık oradır benim için

her işin ücreti aynı değilmidir zaten tam anlayamadım ben ne demek istediğinizi....banada eğer ayarlarla gitarı kurtarmak istersen bu işin ederi 40 ama köklü bir çözüm istersen bu işin ederi de 90 dedi.eğer ben ayarı tercih etseydim 40 verip daha sonra abi bu olmamış sen buna tesfiye yap deseydim tabiki 90 vermiş olacaktım.bu çok basit bir mantık dizgisi zaten.

bende tesfiye yaptırdım ve gitarım oldukça güzel oldu.yıllardır yapımcalarla sürekli çalıştım.Rıfat türeni keşfettim.ve oldukça memnunum.herkese gönül rahatlığ ile tavsiye ederim.

Her işin ücreti tabiiki ayrı değildir dostum, ama doğru teşhis hayat kurtarır, müşteri 2 defa git gel olsun istemez insanlar uzaklardan geliyor istanbul büyüdü :)

cigicuv demiş ki:
Her işin ücreti tabiiki ayrı değildir dostum, ama doğru teşhis hayat kurtarır, müşteri 2 defa git gel olsun istemez insanlar uzaklardan geliyor istanbul büyüdü :)

olay sadece doğru teşhisle alakalı değil ama bazen kişinin bütçesi tesfiyeye el vermiyor ayar yaptırıyor bu ilk iş gibi gözüküyor yani ilk işte 30 lira verdim!! sonra bakıyor ki gitarından hala performans alamıyor bu sefer tekrar gidiyor gitar tezgaha yatıyor buda 2.iş 90 lira usta doğru teşhis yapmıştır.ben memnunum rıfat türenden bu benim fikrim.arkadaş tavsiye istemş bende verdim

Rıfat abi iyidir, güzel konuşur, çok konuşur, ama hem çok para alır hemde ayarları çok iyi değildir, üstelik gitaristliği kötüdür. bence bir luthierin iyi ayar ve bakım hatta gitar imalatını yapabilmesi için yaptığı aletleri iyi tanıması ve iyi derecede gitar çalması gerekir.gitaristi anlayabilmesi gerekir, ben bu özelliklerde bi ekrem abiyi bide fatih abiyi biliyorum ama fatih abiyi tek geçerim, deli gibi gitaristliği vardır, tünelin eskisidir, tünel gitar piyasasındakilere hakimdir ve albümlerde ve barlarda çalmışlığı vardır senelerdir. gitari ve gitaristliği iyi bilir, kısacası sizi tanır, sizi anlar ve size çözüm sunar.

Geri