Türkiye'deki Gitar Ustaları & Luthierler

arkadaşlar ikinci el gitar alıcam 15 gün sonra. gitarı eve götürmeden tünelde bi ustaya genel bakım ve tel değişikliği için bırakıcam. hangi ustayı tavsiye edersiniz ve ne kadara mal olur bu işlem tahminen? malum yeni gitar da bayağı tuzlu..

unspoken18 demiş ki:
arkadaslar su ankaradaki kenan ustaydı dimi onun adresini biri verebileckmi?bide bnm sorunum gitarın jackında sanırım kablo saglam olmasına ragmen(5-6 tane kabloyla denedim) ses gidip gelio bana ne kadara patlar sizce?
Megadeth79 demiş ki:
Evrensel'in adres ve telefonunu bilen var mı acaba?

Kenan usta=Evrensel müzik

İzmir caddesinde tutes pasajımıydı turtesmiydi tam hatırlamıyorum. Şimdi yenikaramürselin yanından maltepeye doğru çıkarken yay üst geçidi var onun yukarı doğru çıkarken sol tarafında kalıyor. Soldan devam ettin 50 100m ileride sağda bodrum katta. EVRENSEL MÜZİK diye kocaman yazıyor zaten.

Tel: 0 312 417 47 93
0 312 417 53 25

Norton_Antor demiş ki:
bursa'da o ddiğiniz heriften başka luthier biliyor musunuz?

Rekor müziğin orda var bitane. aşağı doğru inerken sağda. Birde Can müzikte biri varmış hiç denemedim nasıl biri o yüzden bilmiyorum.

arkadaşlar bi sürü isim geçmiş yazıda ama biraz birbirine karışmış kim iyi kim kötü... ilk olarak Feridun Tanrıkut nasıldır bilen var mı?
ikinci olarak avrupa yakasında önerebileceğiniz bi yer varmı yoqsa illa kadıköye mi gitmem lazım.. genel bakım yapılacak sap ayarı, tel değişimi bide teller alcaltılacaklar...

Marvel demiş ki:
unspoken18 demiş ki:
arkadaslar su ankaradaki kenan ustaydı dimi onun adresini biri verebileckmi?bide bnm sorunum gitarın jackında sanırım kablo saglam olmasına ragmen(5-6 tane kabloyla denedim) ses gidip gelio bana ne kadara patlar sizce?
Megadeth79 demiş ki:
Evrensel'in adres ve telefonunu bilen var mı acaba?

Kenan usta=Evrensel müzik

İzmir caddesinde tutes pasajımıydı turtesmiydi tam hatırlamıyorum. Şimdi yenikaramürselin yanından maltepeye doğru çıkarken yay üst geçidi var onun yukarı doğru çıkarken sol tarafında kalıyor. Soldan devam ettin 50 100m ileride sağda bodrum katta. EVRENSEL MÜZİK diye kocaman yazıyor zaten.

Tel: 0 312 417 47 93
0 312 417 53 25

Norton_Antor demiş ki:
bursa'da o ddiğiniz heriften başka luthier biliyor musunuz?

Rekor müziğin orda var bitane. aşağı doğru inerken sağda. Birde Can müzikte biri varmış hiç denemedim nasıl biri o yüzden bilmiyorum.

rekor müzik'in oradkaini bilyiorum hakan usta.ama hiç gitmedim adama iyi mi bilmiyorum.

Arkadaşlar ben Ibanez RG450 gitarıma fernandes sustainer taktırmak istiyorum.
Ve bildiğiniz üzere gitarın arkasında bi bölümde oyma işlemi ve gövdenin ön kısmındada 1 pot deliği ile 2 ufak switch deliği açması gerekicek.
Bana Feridun Tanrı kut u önderdi bi kaç arkadaş.
Siz ne diyorsunuz? Gitarın sadece gövdesini söküp götüreceğim elektronik aksam önemli değil. Yeterki gitara bir zarar gelmesin.

Benim geçen sene akustik gitarımın sapı kırılmıştı. Kulakçıkların olduğu baş kısmı tamamen kopmuştu. Kadıköyde Ramazan Calay usta ya gittim. 1-2 hafta sonra gitarı eski haline getirdi. Şu an kırılan yeri belli bile değil sadece ince bir çizik kaldı. Adresi:Osmanağa mah. Serasker cad. Piriçavuş sok. No:24 Kadıköy Tel: 0216 330 81 43 Ayrıca Ud Lavta vb türk müziği aletlerin yapım ve onarımınıda yapıyor kendisi.

beyler slm
bende gitarımı perdesiz yaptırıcam ama fikre ihtiyacım var...fretler sökülecek ve dolgu yapılacak veya komple yeni bir abanoz klavyeye giydirilecek!!bu işi en ucuz biçimde ve en iyi nasıl yaptırabilirim önerilerinizi bekliyorum...

TobidyouFarewell demiş ki:
arkadaşlar ben fretboardıma joey yazdırmak istiyorum... sizce bu ne gibi zararlar dogurur nasıl durur ve nekadar mal olur?

bu nasıl yazdıracağına bağlı benim bir arkadaşım sticker yaptırmıştı ucuza mal olmuştu zamanla kalkıyordu oda bi daha yaptırıyordu.ama dersen ben sedef kakma yaptıracağım tabi bu biraz rakamlı olur.tam bir fiyat veremicem ama işinin ehli bir usataya oyma yada sedef kakma gibi birşey yaptırırsan bir zararı olmaz.çalmanıda etkilemez.kolay gelsin :D

İzmir'de Erkan Sızarlar adında bir usta var. Kendisinin el işçiliği konusunda çok iyi olduğu söyleniyor. İşçilik, malzeme ve yapım konusunda Ankara'da oldukça meşurdur. Tanıdığım bir çok profesyonel ve ileri derecedeki müzisyen ona en az bir gitar yaptırmıştır. Bas gitardan elektroya, 7(yedi) telliden perdesize yaptığı bir çok gitarı gördüm. Çok temiz ve itinayla çalışılmış gitarlar olmuş hepsi de. Siparişleri yaklaşık 2(iki) ay içinde teslim ediyor, her şeyiyle sıfırdan yapılan bir gitar için iyi bir süre bence. Bu aralar yurtdışıyla da bazı işler yapmış ve elinizi çabuk tutup, yakın zamanda sipariş vermezseniz, bir daha hiç bulamayabilirsiniz kendisini Türkiye'de. :)

Saygılar...

harami751 demiş ki:
beyler slm
bende gitarımı perdesiz yaptırıcam ama fikre ihtiyacım var...fretler sökülecek ve dolgu yapılacak veya komple yeni bir abanoz klavyeye giydirilecek!!bu işi en ucuz biçimde ve en iyi nasıl yaptırabilirim önerilerinizi bekliyorum...

1. YOL: Fretler sökülür.Sap tesfiye olur.Boşluklara kaplama konur.tekrar tesfiye olur..bunun fiyatı ortalama 100-125 dolar.

2.YOL : fretler kalkar.tuşun biraz rende ile alınır.üzerine abanoz konur.
bunun fiyatı 150-175 dolar.

ben Ekrem Özkarpatı tavsiye ederim çünkü yanında çalışıyorum.. :)

silent_guitar demiş ki:
İzmir'de Erkan Sızarlar adında bir usta var. Kendisinin el işçiliği konusunda çok iyi olduğu söyleniyor. İşçilik, malzeme ve yapım konusunda Ankara'da oldukça meşurdur. Tanıdığım bir çok profesyonel ve ileri derecedeki müzisyen ona en az bir gitar yaptırmıştır. Bas gitardan elektroya, 7(yedi) telliden perdesize yaptığı bir çok gitarı gördüm. Çok temiz ve itinayla çalışılmış gitarlar olmuş hepsi de. Siparişleri yaklaşık 2(iki) ay içinde teslim ediyor, her şeyiyle sıfırdan yapılan bir gitar için iyi bir süre bence. Bu aralar yurtdışıyla da bazı işler yapmış ve elinizi çabuk tutup, yakın zamanda sipariş vermezseniz, bir daha hiç bulamayabilirsiniz kendisini Türkiye'de. :)

Saygılar...
Buyrun size Erkan Sızarlar'ın web sitesi. http://www.erkansizarlar.com/
Henüz faal değil ancak "Yakında" yazısına aldanıp da sayfayı kapatmazsanız, yaptığı gitarlardan gelen soundu duyabilirsiniz. ;)

Sevgiler...

Istanbul dan Yüksel ustayı tavsiye etmiyorum Zire gitarıma polyester attı ama kesinlikle altını cizerek soylüyorum eski halinden daha kötü oldu. Gitarı gorunce ne diyecegimi bilemedim acıkcası. Yuksel ile ilgili gitarımı vermeden once sagdan soldan duydugum bir takım şeyler vardı ama Yuksele götürduk işte bir kere ne diyim pişmanım,hata yaptım. Evet Rıfata "merhaba" dersin "10$" der ama işini layıkıyla yapar,Ekrem desen zaten atölyesine girince anlıyorsun nasıl çalıştıklarını. Yukselin 5 metrekare çalışma atölyesinde (!) gitarların halinbi bir gorseniz. alt alta üst üste istiflenmis,toz içinde berbat bir yer. Zaten ilk izlenim her şeyi acıklıyor ama ben anlamakda gec kaldım. Oradaki cogu magzada onarım oldugunda yüksele götürüyor. niye? cunkü en ucuz işçilik onda. neden? çünkü beceriksiz yada işini başdan sagma yapıyor. Bunlar tamamen benim fikirlerim.

Boya konusunda Rıfat'ın iyi oldugunu soylerler.Murat Sezen boya yapmıyor diye biliyorum. Geriye iyi usta olarak birde Ekrem kalıyor. Bu kişilerin yerlerini biliyorum ama telefonlarını bilmiyorum. Bilen arkadaşlar yardımcı olursa iyi olur.

Geri