Türkiye'deki Gitar Ustaları & Luthierler

'Elektro Gitar ve İcra' forumunda donaldduck tarafından 15 Haziran 2004 tarihinde açılan konu

1. Biraz araştırma yapmaya ne dersiniz?

Cclef bunu beğendi.
  2. Araştırma yaptım sadece tecrübelerinizi soruyorum.Hatay sokaktaki Dore'de sanırım Tolga Bey.

3. Merhaba arkadaşlar,

Yurt dışında ikamet ediyorum ve bu hafta bir tane Gibson Les Paul 2014 Studio satın aldım. Gitardan kendim çok anlamam, baya yeniyim. Bir süredir akustik ile oyalanıyordum ama uygun fiyatlı bulunca bunu aldım. Sanırım teşhirde beklemiş ya da ne olduysa bilemiyorum. Sadece kutusundan yeni çıkmadığı belli, ama yaşadığım yerde çok seçenek olmadığı için buna mahkum kaldım gibi bir şey.

Neyse efendim çok uzun tutmayayım. Alırken sap mükemmele yakın olmasına rağmen bir iki gün içerisinde ince mi ve si tellerinde boşta ve ilk 1-2 frette cızlama baş gösterdi. Cenazem dolayısı ile de bir süreliğine Türkiye'ye, İstanbul'a dönmek durumunda kaldığım için aldığım yerde çözme imkanım yok. İstanbul'da güzel bir ustaya götürsem diyorum. Doğru mu yaparım acaba? Ve kime götürmeliyim? Hem bir yandan ciddi bir sıkıntısı varsa fark edilsin ki döndüğümde aldığım yere ne yaptığımı bilerek gideyim istiyorum.

4. Selamlar, gitarima fret tesviyesi yaptırmak istiyorum ama Eskişehirde pek bildiğim luthier yok. Özgür Turan ile konuştum, meşguliyetinden dolayı iş almadığını söyledi. Önerebileceğiniz başka var mıdır?

5. Yakın zamanda gitarıma scallop işlemi uygulatmayı düşünüyorum, İstanbul içinde hangi ustayı önerirsiniz? Ek olarak, yaklaşık kaç güne teslim edilir ve ücreti nedir yardımcı olursanız sevinirim.

Not: Gitarım Bolt-On constructiona sahip.

6. nyp

nyp

Arkadaşlar merhaba, gitarımın potanslarini ve kablolarını yenilemek istiyorum. Ses potansinin yerini begenmedigim için de yerini değiştirmek istiyorum. Yani yeni bir pickguard kestirebilirim.

Bu isleri yapabilecek usta tanıdığı olan var mıdır?

7. Aklı olan fatih yılmaz denen insan bozuntusuna gitmez.

8. Hayırdır?

9. Burada muhabbetini falan çok övmüşler de, ya buradakiler muhabbetten anlamıyor ya da ben anlamıyorum. Sürekli karşısındaki insana si... soka... diye hitap eden, andaval andaval ben her şeyi biliyorum sen bir b.k bilmiyorsun demeye getirten, parasızlıktan cüzi bi indirim isteyince itin bi tarafına sokmaya çalışan bir adam nasıl bu kadar övülmüş anlamadım. Kendisi gitara dokunmadı ama yanında adam çalıştırıyorsa o adamdan sorumludur. Gitara bi sap ayarı yapılmış (orada çok kontrol etmedim bir an önce çıkmak için) eve bi geldim ilk 5 perde cazır cuzur. Daha çok şey derim de, gerek yok.

• Bozuk Türkçe
    benimde yolum düşüp birkaç kez ayar yaptırmışlıgım var ve herseferinde çok iiydi . hatta ankaradan geldiimi öğreninice ilkinde hem yiyecek bişeyler söylemişti hemde daha çabuk teslim etmişti gitarımı .gerçi 4-5 yıl oldu gitmeyeli

10. Fatih’i cok eski tanirim. Neredeyse 20 yil once laylaylom da calisiyordu, metal grubunda caliyordu. Malesef Fatih’de bu var. Samimi davranicam diye seviyeyi yerlere indiriyor. Bir kere bir gitar goturdum fii tarihinde, gain kaybi vardi. Once gitari bi 15 dakika asagiladi, gitardan soguttu beni. Sonra tamir etti.

Bandidas bunu beğendi.
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş