Elektro Tavsiye???

'Elektro Gitarlar' forumunda zakoman1 tarafından 12 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

Size göre evde takılabileceğim en iyi tür?

 1. Elektro

  100.0%
 2. Bas

  0 oy
  0.0%
 1. Arkadaşlar ben gitar çalmaya yeni başladım elektro çalmak istiyorum 450 TL param var. bildiğiniz güzel bi gitar ve aksesuarlarıda dahil set fln. varsa tavsiye edebileceğiniz yazabilirmisiniz? Her türlü tavsiye edebilirsiniz şu anda kararsızım.

  Bass, Elektro evde takılmam için hangisi daha iyi yazarsanız sevinirim? Eğer bass ise güzel bi bass seti eğer elektro ise elektro seti tavsiye edebilirmisiniz?
   
 2. 450 liraya 2 si icinde baslangic seviyesi 2. el ekipman toplayabilirsin.Amfi ve basit efekt icin biraz daha biriktir derim.Bass ta elektro da keyiflidir benim fikrime gore.Ama yeni basliyorsan bass gitara basla derim.Daha cabuk belli bir yere gelir daha cok keyif alirsin.Elektroyu da zaten bassla beraber calabilirsin ki farki da calis teknikleridir calisarak 2 ensturmani da birarada goturebilirsin.Onemli olan ne kadar calistigin yeterli calisirsan herseyi basarirsin ve yaptigin iste basarili olursun.Dolayisi ile de keyif alirsin.Secici olma kafanda ne varsa ona basla derim.Baslangic icin de elektroda o fiyata squierin baslangic icin modelleri daha sert istiyorsan humbuckerli yine ibanez cort vs gibi calimi stratlara daha kolay gitarlar ve 15 watt frontman veya ufak marshall alabilirsin.2. el bulursan zannederim ki 450-550 arasina kapatman mumkun...
   
 3. böyle bi soru ilk defa görüyorum.hangisine merakın varsa onla başla.ikisi apayrı amaçlar için kullanılan enstrumanlar.
   
 4. ya arkadaşım benim ikiside olabilir ama evde çalmak amacıyla sıkıcı olmayan bir gitar istiyorum sesleri güzel çıkaran fln akord aleti fln hepsi içinde bildiğiniz set fln varsa eğer.

  Yoksa ayrı ayrıda alabilirim farketmez. Tercihlerinizi bekliyorum?
   
 5. Mesela Cort CGP3TRD Elektro Gitar Seti var bildiğim.

  Setin içinde:

  -Cort 10 watt Amfi
  -Cort E-202 Akort Aleti
  -Cort Kablo
  -Cort Askı
  -Cort Pena
  -Cd Ve Kitap

  var mesela fiyatıda uygun bunun gibi bildikleriniz varsa yazabilirmisiniz.
   
 6. sıkıcı olmayan tek şey PlayStation3 tür.

  eğer karar veremiyorsan, o kadar da istemiyorsun demektir. Bence gitar alma, bekle biraz.
   
 7. En saçma anket !
   
 8. Sadece evde çalmak istiyorsan, ileriye dönük bakmıyorsan(grup vs...) al bir tane klasik gitar hem çal hem besteler yap sıkılmadan.
   
 9. Dışardan bakınca, evet biraz garip bir soru olmuş ben de yadırgadım. Ama hiç gitar çalmasaydım ve bir gün gitar çalmak isteseydim, acaba ne tür sorular sorardım diye düşününce, aklıma çok komik, beni yerlere yatıran sorular geliyor. :lol:

  Çoğumuz gitar ve müzik işi içinde olduğumuz için, çoğu zaman gitar çalmayan, müzikle hiç uğraşmamış insanların bilgi birikimini ve bakış açılarını inanılmaz garip veya saçma buluyoruz. Ama işin aslı; bilmeyen birisi için müzik, gitar ve hatta gitar mekaniği ve elektrik-elektroniği tam bir kabus. Ben ilk başladığım yıllarda manyetiklerin tam olarak ne işe yaradığını bilmiyordum. Hatta onların değiştirilebilen bir elektrik aksam olduğunu da bilmiyordum. Öğrenince çok şok olmuştum. (Tabi bizim zamanımızda internet yoktu. :lol: şimdi daha kolay öğreniliyor)

  Bu yüzden benim düşüncem : garip ama masum bir soru olmuş :)

  Sorduğunuz sorunun cevabı için, benim kendi kişisel görüşüm şu :

  Öncelikle böyle bir soru sorduğunuza göre iki gitar arasındaki teknik, mekanik farkları, bu iki enstrümanın müzikal anlamda kullanım yerleri, tonsal farklılıkları gibi konularda fazla bilgi sahibi olmadığınızı farzediyorum. Bu nokta da kişisel tercih yapıp doğruyu buldum, işte doğrusu bu demeniz çok zor. Bunun için biraz müzik anlamında teknik, teorik tecrübe ve bilgi edinmeniz gerekecektir.

  Sonuç olarak gitar genel yaygın 6 telli, bas gitar 4 telli bir enstrüman (farklı tel sayısında olan bir sürü modelde var, ama yaygın olanından bahsettim.) Elektro gitarla çalabileceğiniz yelpaze, ritm, solo, arpej, ritm-vokal vb vb bir çok müzikal eylemi barındırır. Bas gitar ise "günlük" kullanımda-çalımda daha az müzik faaliyetini barındırır. Ritm/akor-vokal yapmak zordur, solo atmak gitardaki gibi sonuç vermez, fazla tok, kalın sesler alırsınız. (Haa becereni bas gitarla amuda bile kalkar ama ben genel kullanımından bahsediyorum.) Bas gitarla gece sessiz hiç amfiye girmeseniz bile slap vb hareketler yapsanız, yan odada uyuyan annenizi, kardeşinizi uyandırabilirsiniz. :lol: Elektro gitar bu anlamda ev içi kullanımda da daha kullanışlı bir alettir.

  Son olarak diyeceğim : bas gitar mı çalma lıyım sorusuna cevabı şu an vermeniz zor. İkisinden birini tercih edip başlayın, eliniz biraz çalım konusunda otursun. Bilgi birikiminiz artsın sonra karar verirsiniz. Sonuçta 450-TL ye ikinci el birşeyler alırsanız, geri satması çok zor değil. Bas la başlayın, biraz yol katedin sonra hangisini çalmak isteyeceğinizi anlayacaksanız. Veya elektroyla başlayın sonra bas gitara geçebilirsiniz.

  Ben olsam ne mi yapardım? Direkt elektro veya klasik gitarla başlardım. Elektro çalmayı öğrendikten 3-4 yıl sonra kendime bir bas gitar aldım ve onu çalmayı öğrenmem için çok çaba sarfetmem gerekmedi, sadece parmakla mı yoksa penayla mı çalma lıyım kısmı biraz zaman aldı o kadar. Bugün her iki enstrümanı da çalıyorum.

  Yıllar içinde bazen bir grupta sadece bas gitarist olarak görev aldım, bazen ritm, bazen de solo gitarist. Siz gitar çalmak istiyorsanız bir şekilde direkt size sıcak gelen birisiyle başlayın gerisi gelir çok kafanızı ağrıtmayın, üzmeyin kendiniz diye naçizane tavsiye de bulunacağım. :)
   
 10. gitara hiç başlamamış olsan bas çalardım çünkü daha çok iş var. zikini sallasan gitariste çarpıyor fakat bar işi yapacaksan yada para kazanmayı düşünüyorsan bas daha karlı :D türkü bardan çıkıp rock bara girebilirsin :D ama eninde sonunda bu iş merak zevk meselesi.
   

Bu Sayfayı Paylaş