Sonisphere 2010 Turkey

Metal diye uyuyup metal diye kalkmasın; ama poz kesme olayının sınırlarında da dolaşmasın. Neyse, geçiyorum bu muhabbeti.

Slayer playlisti ile ilgili; bence en iyisi Chemical Warfare'di. Gayet iyi çaldılar. Kerry'nin kafa da bir saniye durmadı, takdir ettim.

nokisss3 demiş ki:
Josephking_1903 demiş ki:
her metallica konseri arifesinde memlekette ne çok metalci olduğuna dair inanılmaz dehşetlere düşüyorum. daha 2 gün önce sohbet ederken ağızlarından serdar ortaç, demet akalın, v.s. gibi isimler çıkarken, konser yaklaşmaya başladıkça facebook'ta, twitter'da şurda burda keskin metalci sloganları atıp, simsiyah giyinerek türlü türlü pozlar veren insanlar, bu gibi konserler sona erdikten sonra kaldıkları yerden hayatlarına devam ediyorlar büyük bir popülist ahmaklıkla.
bu tarz insanlar yüzünden "metallica konseri" sözcük öbeğini duyunca bir adım geri atıyorum arkadaş, meydanı tamamen onlara bırakıyorum, "büyüksünüz, en kral metalci sizsiniz" deyip mikrofonu onlara uzatıyorum.

napıcak ,metal diye uyuyup metal diyemi kalkıcak.insanlar oraya şov izlemeye gidiyor.parasını veriyor, biletini alıyor ve şovunu izliyor.serdar ortaç dinleyende gider mozart dinleyende gider.şu 50 sene önceki mantıkla insanları kalıba sokmaktan vazgeçin

parayı verdi mi her boku yiyebiliyor dimi insanoğlu?
onur, gurur, haysiyet, hayata nerden baktığı hiç önemli değil, her türlü karmakarışık ilişkiler birbirinin içine girebilir. parası olan çelişkili hareketler bulunma imtiyazına dahi sahip olabilir diyorsun? güzel, aynen devam edin...

onur gururla ne ilgisi var bunun.başka tür müzik dinleyipte metallica konserine gelen insan evladı olamazmı.evet parayı verdi diye oraya gelip istediğini yaparak eğlenir.bunu eleştirmeye kimsenin hakkı yok.bunun onur gurur ve haysiyetle ne alakası ne anlamadım.sen mi belirliyosun bunun çizgilerini.parası olan çelişkili hareketler bulunma imtiyazına dahi sahip olabilir demiyorum.konuyu para üzerine yoğunlaştırarak saptırıyosun.oraya illa hayatı boyunca metal dinleyen insanlar gelecek diye bişey yok.insanlar oraya şov izlemeye geliyor aş artık bu düşünceyi.dave mustaine gibi adam bile alt grup olmayı kabul etmiş sen hala neyden bahsediyosun.

Ben kendi adima 10 yil once dinlemekten vazgectigim Slayer yerine sahnede Serda Ortac i gormeyi tercih ederdim. Daha once dinlememis olsam Slayer' in sarkilari arasindaki farki bile ayirt edemeyecek kadar tek duzeler. Hicbir albumunu dinlemedigim ve cogu sarkisi cakma oldugu halde Serdar Ortac in daha fazla sarkisi aklimda.

Megadeth acinacak haldeydi. 2001 de iyi ki tadindayken izlemisim.

Metallica saheneye ciktiginda "The Big Four" yerine "The Big Three and The Biggest" adinin daha uygun olacagi her halinden belli oldu.

Ha su metalci muhabbeti. Birakin yahu su muhabbetleri, onur, gurur, haysiyetmis. Iyi muzigi ne tarzda olursa olsun dinleyin. 10 yil sonra neler kacirmisim ben ulan diye sasirirsiniz sonra.

yazdığımı okumadan kendinizce yorumlar yapıyorsunuz. ben "sadece die hard fanlar mı konsere gider" demişim? yoksa ne demişim?
cebinde parası olan adam milletvekili oluyor, kıçı kırık konsere mi gidemiycek?
benim dem vurmak istediğim şeyi niye "bırakın yaa herkes istediği yere gider, bu ne örümcek kafalılık" a getiriyorsunuz?
benim uyuz olduğum ve takıldığım "metallicacı" kesim, poser tadında görüntüler verip, kendilerini sıkı metalcilermiş gibi gösterip, gerçek hayatlarında ise hiç te öyle olmayan çelişkili tipler.
yoksa ben kimsenin konsere gitme özgürlüğünün önüne set filan çekmedim.

bir metal festivalinde "slayer yerine serdar ortaç görmeyi yeğlerdim" söylemine ise diyecek fazla birşey yok, demek ki sen hiç slayer sevmemişsin, fazla uzatmayacağım.

nokisss3 demiş ki:
onur gururla ne ilgisi var bunun.başka tür müzik dinleyipte metallica konserine gelen insan evladı olamazmı.evet parayı verdi diye oraya gelip istediğini yaparak eğlenir.bunu eleştirmeye kimsenin hakkı yok

Yarın birgün, hayvanın teki oranı buranı mıncıklarsa ses çıkarmayacaksın yani!

İyi müzik-kötü müzik, Metal-Ametal, para pul vs vs..hep tartışılır durur.
Evet her şey mümkündür.Parayı veren düdüğü tabiki çalacak fakat konu metal müzik olduğu zaman bu müziğin içindeki hissiyat olayı devreye hemen giriveriyor.
Konserden sonra Ankara'ya dönerken arabaya aldığım bir kaç arkadaş vardı. Yol parasını paylaşırız hem de muhabbet olur diye beraber gidip geldik. Pek Metal olayının içinde olan insanlar da değiller.
Metallica'yı görmüş olmak için bedava bilet bulunca konsere gelmişler.

Konser çıkışı yaşı büyük bir tanıdığımız " eee nasıldı metal konseri?" diye sorunca.
"Ehhh Metallica iyiydi de diğerleri çok kafa şişirdi, sadece Metallica olsaydı keşke.Bir de o kendilerinden geçercesine yaptıkları hareketleri çok anlamsız buluyorum.Ne gereği var!!!" diye cevap verdiler.
İlk anda ne diyeceğimi şaşırdım.

Sonra uzun uzun açıklamaya çalıştım.
Konserlerle metal gruplarının müziğinin çok anlanmayacağını ve stüdyo kayıtlarının uzun uzun dinlenmesi gerektiğini ve oraya gelen kişilerin bu kayıtları uzun yıllardır dinleyip sindirmiş olarak oraya geldikleri için o müziği anlayabildiklerini ve ayrıca işin içinde RUH arandığını anlattım.
O konserin bir müzikal paylaşımdan öte bir RİTÜEL olduğunu ve insanların bu ritüele katılmak için orada bulunduğunu anlattım.

Konu başka bir şey olsa evet,"parayı veren düdğü çalar" diyebiliriz. Fakat mağazadan kazak almıyoruz, işin içinde RUH ve yaşam tarzı olan bir müzikten bahsediyoruz.
Dolayısıyla bu tarz insanların bizlerin Metal müziğe karşı olan hissiyatına kapalı olan algıları bu tarz zamanlarda kabak tadı verebiliyor.
Bu çok normal.

panik_431 demiş ki:
nokisss3 demiş ki:
onur gururla ne ilgisi var bunun.başka tür müzik dinleyipte metallica konserine gelen insan evladı olamazmı.evet parayı verdi diye oraya gelip istediğini yaparak eğlenir.bunu eleştirmeye kimsenin hakkı yok

konuyla ne ilgisi var abuk subuk laf söylemek için laf söylüyosun.biraz düşünüp mantıklı konuş

Josephking_1903 demiş ki:
yazdığımı okumadan kendinizce yorumlar yapıyorsunuz. ben "sadece die hard fanlar mı konsere gider" demişim? yoksa ne demişim?
cebinde parası olan adam milletvekili oluyor, kıçı kırık konsere mi gidemiycek?
benim dem vurmak istediğim şeyi niye "bırakın yaa herkes istediği yere gider, bu ne örümcek kafalılık" a getiriyorsunuz?
benim uyuz olduğum ve takıldığım "metallicacı" kesim, poser tadında görüntüler verip, kendilerini sıkı metalcilermiş gibi gösterip, gerçek hayatlarında ise hiç te öyle olmayan çelişkili tipler.
yoksa ben kimsenin konsere gitme özgürlüğünün önüne set filan çekmedim.

bir metal festivalinde "slayer yerine serdar ortaç görmeyi yeğlerdim" söylemine ise diyecek fazla birşey yok, demek ki sen hiç slayer sevmemişsin, fazla uzatmayacağım.

son yazdığın paragraftaki düşünceye dahil değilim ben.benim bahsetmek istediğim o değil ama sen anlamadın.konuyu onura gurura getirdin.insanlar konsere eğlenmeye gidiyor.en başta metal müziğe ilgisi olmayan adam o gürültüye katlanabilir mi?.pop müzik dinleyip sonisphere a giden adam gurursuz onursuz mu oluyor.senin cümlenden bunu çıkardım ve bu yüzden bukadar uzattım

pop müzik dinleyip sonisphere'a giden adam gurursuz onursuz olmaz. yukarıdaki açıklamama rağmen halen böyle birşey sorabiliyorsun, ikimiz de türkçe konuşmamıza rağmen anlaşamıyoruz, hayret doğrusu, aradaki ince ayrımı yaptığımı düşünmüştüm en son mesajımdan sonra lakin gel gör ki halen anlatamamışım, yok yok kibarlık yapmayacağım, sen anlamamışsın.

gerçek hayatta diskolardan çıkmayıp, kop kop eller havaya tiribinde olan adamların metallica konserlerinde - bu sadece metallica konserlerinde oluyor zaten - en kral metalci pozları verip, keskin sloganlar atması bana son derece çelişkili popülist bir ahmaklık olarak geliyor dedim. böyle insanları görüyorum dedim bu son zamanlarda. siz olayı maddi özgürlük, parası olan düdüğü çalara getirdiniz.

kaldı ki ben "parası olan düdüğü çalar" mentalitesine de karşı olduğumu en açık yüreklilikle dile getiririm. heavy metal ruhu olan ve insanların yaşam tarzlarını temsil edebilecek güce sahip bir müzik tarzıdır.
grup yorum konser çıkışında arkamdakilerin "mahir hüseyin ulaş, kurtulaşa kadar savaş ne demekmiş yaa ne saçma şeyler, bütün gün sol yumruklarını kaldırıp duruyorlar, hiçbişey anlamadım" diyen tipler gibi bu tarz metal festivalleri hakkında da buna benzer abidik gubidik yorum yapanlar mevcut, nitekim yukarıda Damnationgame bir örnek vermiş bu abesliğe. olaya bu kadar uzaktan ve maddi özgürlük ekseninden bakarsan, ortaya bulunduğu ortama yabancılaşmış, iş olsun diye konsere gelen insanlar çıkar.
onların konsere gelme özgürlükleri varsa, benim de o tipleri eleştirme hakkım sonuna kadar saklıdır.

Ben de bu noktada şöyle haykırmak istiyorum:

Bırakın ulan bu "ben 10 sene önce dinlemeyi bıraktım, sizin geçtiğiniz yollardan geçtim, sizin içinizdeki heves de geçecek ve bu hale geleceksiniz" ayaklarını!

Yemin ederim size, şu müzik piyasası içinde, şu tavır kadar tiksindiğim bir tavır daha yok. Senelerce sapına kadar thrash/heavy dinleyip de birden doom'a filan saranları da bir nebze anladım da; sizi hiç anlamıyorum. Aslında onları da anlamıyorum ama idare ediyorum. Sloganınız da şudur, neymiş efendim, doymuş da artık o doygunlukla konuşuyormuş. Sen 10 sene önce Slayer dinlemeyi bırakmış ve bu 10 sene içerisinde o sahnede Serdar Ortaç'ı görmeyi tercih edecek düzeye gelmişsen, bence sen bize nazaran şaşırma konusunda daha fazla alternatife sahipsin diye düşünüyorum. Sen olayı kafanda bitireli çok olmuş dostum; ne acı ki artık Xentrix "No compromisee!" derken ellerini havaya kaldırmaktan da, Razor "In protest raise your voices!" dediğinde tüylerinin diken diken oluşunu hissetmekten de, Demolition Hammer "Epidemic of Violence!" dediğinde ofisin içinde bile gaza gelmekten de mahrumsun. Dur tahmin edeyim, sadece eski günlerin anısına performans takip etmek adına festival denilen rezaleti çekmeye katlanıyorsun ama bu periyodun da sonlarına doğru yaklaşmaktasın. Ne acı. Hele hele, "Megadeth acınacak haldeydi" cümlesi aklıma ansızın "binlerce dansöz var" sözünü hatırlattı Serdar Ortaç'dan.

Bu ses sistemine rağmen canavar gibi çalmıştır Megadeth, tamam çok sorun yaşadılar ve Mustaine durmadan teknisyenlerle konuşup durdu konser esnasında ama bir de ses sisteminin düzgün olduğu bir ortamda neler olabileceğini düşünmek, yarın yine gelseler yine giderim şeklinde düşünmeme yetiyor da artıyor bile. Enstürmental Megadeth diyelim biz ona. Konu nereden nereye geldi, hiç iç açıcı değil ama, sen tutup Slayer ile Serdar Ortaç'ı aynı cümle içerisinde kullanıp Damnation Game'in bahsettiği HM hissiyatından tamamen sıyrılmış mentalitenle burada takılırsan sana neyin ne olduğuna dair iki kelam eden birileri mutlaka denk gelecektir. Sabahları işe giderken Serdar Ortaç'ın ikinci albümünün 5. şarkısını dinleme isteği filan uyanıyor mu sizde allah aşkına? Sadece bu bile şu hissiyat açısından eski günlerinizi yad etmenize yeter de artar, siz itiraf etmeyip yenilikçi takılsanız da ben biliyorum. En büyük Slayer fanı gibi konuşturdunuz beni ama hiç de öyle değilim halbuki. Seneler geçtikçe, yaşı büyüdükçe daha da kenarda köşede kalmış klasikleri keşfetme yolunda ilerleyen insanlar ne de güzel insanlardır, onu anımsattınız bana şimdi. Lan ayrıca sormak isterim; her şeyin onlara göre ayarlandığı bir ortamda Metallica'nın en iyi performansı sergilemesinden daha doğal ne olabilir? İsim onlarda, yanarlı dönerli şovlar onlarda, akşam karanlığı onlarda, çalma süresi onlarda... E tamam lan zaten? Bu onların şovuydu, üzerine Thrash Metal'in 80'lerde en çok ilgi gören 4 grubunu bir araya toplayıp turlama fikri ile cila çektiler o kadar.

sen lafa gurur haysiyet onur diye başladın.o lafını nereye çeksen oraya gider..evet bu olaylar sadce metallica konserlerinde olur çünkü metallica grubu bahsettiğin popülerliğin dibine vurmuş bir gruptur.

nokisss3 demiş ki:
panik_431 demiş ki:
nokisss3 demiş ki:

konuyla ne ilgisi var abuk subuk laf söylemek için laf söylüyosun.biraz düşünüp mantıklı konuş

parayı verdi diye oraya gelip istediğini yaparak eğlenir

Bunu sen yazdın, ben değil. :? Konu ile gayet alakası var. En azından senin yazdığın şeyler ile ilgili...

Birde bizim numaralıda bira alana Unirock kombine davetiyesi verdiler. Param kalmamıştı bilete,hediye oldu resmen.Para verip önceden bilet alanların tepkilerinede hak veriyorum.Kısacası böyle bir olay da oldu.

illnino demiş ki:
Birde bizim numaralıda bira alana Unirock kombine davetiyesi verdiler. Param kalmamıştı bilete,hediye oldu resmen.Para verip önceden bilet alanların tepkilerinede hak veriyorum.Kısacası böyle bir olay da oldu.

nasıl oluyor o öyle yahu? bu 2-3-4 temmuz'daki cannibal corpse, overkill, v.s. nin çıkacağı festival mi bahsettiğin şey?
bayağa bayağa bilet verdiler diyorsun yani?

Evet.Bu konu festival bittiği andan beri başka forumlarda konuşuluyor.Bizim forumda bilete denk gelen şimdilik benim sanırım,onun için ilk kez duyurmuş oldum durumu. Valla ne yapacağım bilmiyorum.Cannibal,heaven shall burn,obituary, overkill,nevermore görmek istiyor canım. Vicdan muhasebesi yapar durumdayım. :roll:

Unirock organizatörler başta "bu sene davetiye yok" demişti. N'oldu da, davetiye olayı çıktı? Sonisphere gitmeyip, Unirock'ı seçen arkadaşlar ne kadar tepki gösterse az.

Geri