Elektro Gitar Gövde Ve Sap Bağlantısı Hakkında Sorun

inş. doğru yere açmışımdır sorun omlmaz.

Diyerekten bir sorunu sizler ile paylaşacağım..

Konu= Ben Hobi Olarak Elektro Gitar Yapıyorum gövde,sap, klavye ,boya ,tasarım fln neyse yaptığım gitarlar hep bolt on ve neck thru şimdi soruna geliorum

Sorun= İnternette Bağlantı Şekillerine baktım Bolt On, Neck Thru (bir bunun Diğer bir versiyonu var hatırlamıyorum) , Yapıştırma olan , ben diyorum ki toptan tüm ağaç ile beraber gitarı yapsam bağlantı olmadan ona göre ağaç bulsam sonra klavyeyi üztüne yapıştırsam ne olur??? Yada Bişi olmaz da böle bir tarz varda ben mi bilmiyorum yada atladığım bir noktamı var??

Fikirlerinizi Bekliyorum...

bağlantı şekillerini vs bilmek yeterli değildir. oldukca deneyim isteyen bir iş ,

entonasyon falan tutturmak da mesele, umarım başarılı olursun

hatta
görmek isteriz çalısmaları burada.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
çalışmalarımın resmini en kısa zaman da yüklerim suan fotoraf makinam elimde değil neyse entonans konusuna gelince kesim işlemini cnc makina ile 0 hata ile kesiyorum elle zımparalıyorum zaten yaptığım gitarlardan entonans sorunu cıkmadı suanlık sadece hobi işte değişik şeyler deniyorum yeniyim daha... teşekür ederim hepinize...

ok-1 demiş ki:
bu arada imzana bayıldım smtzdmr :D:D:D cok hosuma gitti
Eyvallah saolasın :) Sağolsun firmalar sever beni istediğim herşeyi yaparlar :p

Bu arada Cnc de yapıyorsan vede hesaplamaları iyi yaptıysan güzel olacaktır gövde. Sap olayını ise bence bir luthiere danış ne olur ne olmaz fret yuvalarının yerleri vede fret işçiliği çok zordur ;)

Arkadaşın demek istediği anladığım kadarıyla gerçek anlamda tek parça bir gitar yapmak :) Mesela gövde maun ise sapta maun olucak klavyeyide üstüne yapıştırıcak.Enteresan bir olay, cnc'de yapıcaksan bu işi cidden büyük bir cnc ye ihtiyacın var ama katı modellemesini çok iyi yapabilmen lazım.İşin içine sap girdimi nasıl desem 6 eksenli masac tezgahına filan ihtiyacın olur heralde :) Burda mesele bu işi gerçek anlamda çok iyi çizebilmen ve cam programına atman önemli.Tezgah zaten senin yaptığını çıkarıcak.Ölçülerini,radüslerini vs... çok iyi hesaplaman lazım tek parça olayı çok çok marjinal bir olay tezgah olarak.Çünkü ufak bir hata çok büyük bir kütleyi tamamen kullanılmaz hale getirebilir cnc de hata 0 dır ama operatör işi iyi bağlayamasa bile hızlı bir ilerlemede mahvolur ağaç.Entonasyonu makina da nasıl bir şekilde tutturacaksın çok merak ediyorum.
Neyse bende mekatronik teknikeri olduğum için bu işlerden anlarım çok çok marjinal bir olay yek olarak işlemek :)
Kolay gelsin...

jackson soloistler dediğin gibi tek parça oluyorlar,en azından kesim yerlerini eğimleri görmen açısından yardımcı olabilir sana,hiçbir bilgim yok bu konuda gerçi ama çok zor bir iş gerçekten ve önce sunta ile dene sonra adam gibi bi ağaca yap :D olursa suntayı da bana gönder koltukçuya döşetip tel takayım çalayım :D kolay gelsin,cidden kolay gelsin :)

Bir Sl2h sahibi olaraktan soloistler neck-thru birleşime sahiptir lakin Darth_Erlik'in dediği gibi gövdenin kanatları daha sonra birleştiriliyor.
Bu soloistler icin degıl çoğu neck-thru'lar için geçerli.Sap gövde içinde devam eder, öyle yanları yapıştırma olmasa bildiğin tek parça alet olur ki öylesi varmı bilmiyorum.

Evet kanatlar sonradan yapistiriliyor. Ayrica bana tek parca agactan yapmak pek akillica gelmiyor. Cnc de ise islemeyi gectim cam de cizmesi bile bir olay. Zaten sap olayindan bahsetmiyorum o ayri bir zorluk. En mantikli yol ana hatlari belirleyip ve cnc de isleyip sonra zor kisimlari el ile kirpmaktir. Sahsen bende makine ressamiyim ve cnc ler ile cok ugrastik zamaninda, bu halde bile senin dedigin gibi tek parcadan gitar yapmak benim bile gozumu korkutur. Hala dusunuyorumda gercekten hek parcadan gitar yapmaya kalkmak cok mantiksiz... Bir kere sapta agacin damarlarinin geometriside cok onemlidir, enine gelirse ve oyle yaparsan sap dayaniksiz olur gibime geliyor. Boyuna gelicek sekilde de yapmak icin o kadar buyuk bir agaci nasil bulacaksin oda ayri bir konu...

NomAmor korkutma arkadasi o kadar :) aman diyim ;)

Millet telefondan girdigim icin turkce karakter sorunu yasiyorum. Yazidaki hatalar affola.

Abi korkutma değil :) Eğer ciddi anlamda bu işi cnc de yapmak istiyorsa dediklerimi dikkate almasını istedim :)
Solidworks katı modelleme programını duyanınız vardır, mesela Fender o programı kullanıyor.Solid'in sitesine gırın orada videolar bölümünde Fender'ın tasarım ve üretim alanında hep Solid kullandığı görürsünüz.Mesela 5-6 kafalı freze tezgahları var orada işleniyor gövdeler sap kısmını göremedim nasıl yapıyorlar.Ama onu bir izle derim :)

tek parça kullanma sap gövdenin sonuna kadar devam etsin kanatları sonradan yapıştır. Bu arada soloistler 4-5 parçadır, tam hatırlamıyorum ama daha fazlada olabilir.

tek parça olursa lif boyları uzun olduğu için ağaç çarpılır (yamulur-eğilir bükülür) vs vs, maliyetli olur, tedarik edemzsin ve ağaç kusurları sana şahaane moral olur :)

Dünyadaki en sağlıklı sistem gövdenin 2 parça-simetrik- olması ve sapın, bu 2 parçanın eksenine paralel olarak standart neck kavitesine yapıştırılması ile olusur.

Sana tavsiyem ise; simetrik olarak govdeyi yapıştır ve cnc desap oyuğunu aç ( açıyıda rahatca verebilirsin böylece) ve sapı yapıştır, en son, bu sapın yapışmış olduğu komple iskeleti cnc ye ver, hem maliyet hemde eğilip bükülme problemleri ortadan kalkar ve kombinasyon ağaçlar kullanabilirsin ;) Hadi kolay gelsin üstad

soloistler konusunda çok mu atmışım yanlış mı anlaşılmışım kafam karıştı ne düşünerek yazdım onu bilmiyorum ama tek parça gitar olmadıgını da biliyorumdur heralde :D Sanırım tek parça dan kastım sap ve gövdedeki uzantısı idi yanlış anlatmışım kendimi.Gitar yapımı konusunda hiçbir tecrübem yok sadece fikir yürütebilirim işin piri üye ler var "vigiliante" duymuştum bu konuda tecrübeli ki zaten üstte vermiş fikirlerini.Gitar yapmak cidden çok ciddi bi hadise ama en büyük hayallerden birisi kanımca...

baba rahat ol :) şimdi te parça desen olmuyo, neck thru desen olmuyor, herkes kendi bildiğine göre yazıyor :) onun i,çin sen neyi doğru biliyorsan onu yazacaksın kikonu bütünlüğü bozulmasın anlatırken ;)

:D ozaman soloist tek parça :D toptan burgular köprü hatta tremolo kolu ve yanında 1 pena entegre olarak tek parça gitar, :D yarın gideyim soloiste bir bakayım kaç parça :D Çözemezsem yere fırlatırım kaça bölünürse yazarım buradan.

edizkralll demiş ki:
:D ozaman soloist tek parça :D toptan burgular köprü hatta tremolo kolu ve yanında 1 pena entegre olarak tek parça gitar, :D yarın gideyim soloiste bir bakayım kaç parça :D Çözemezsem yere fırlatırım kaça bölünürse yazarım buradan.

Hocam teknoloji lerledi, iş için hötrön ayırıcılar var düğmeye basıyorsun hoop gitar param parça :)

vigiliante demiş ki:
edizkralll demiş ki:

Hocam teknoloji lerledi, iş için hötrön ayırıcılar var düğmeye basıyorsun hoop gitar param parça :)
Hiç uğraşmaya değmez verin Hasan Cihat Örtere, konserde üstüne basıp kaysın tası kırsın. :twisted:

smtzdmr demiş ki:
vigiliante demiş ki:
edizkralll demiş ki:

Hiç uğraşmaya değmez verin Hasan Cihat Örtere, konserde üstüne basıp kaysın tası kırsın. :twisted:
:yaratik :metalhead :metalhead :metalhead :metalhead :metalhead :yaratik

Geri