Fx Loop ve Pedal Dizilimi

Elimdeki Dod FX 408 EQ Pedali Amfinin Fx Loop'undan girmek istiyorum. Ayrica Boss DS-1 ve Boss CS-3 de var onlari da birbirine baglamak istiyorum. EQ + Dist Pedal + Compressor/Sustainer kullanacagim ilk etapta. Nasil yapacagimi bilemedim. Yardimci olursaniz sevinirim.

gitar--->comp---->dist---->eq şeklinde sıralayabilirsiniz
veyahut eq yu send return den kullanırsınız.

benim tercihim yukarıdaki sıra ile bağlamak olurdu.
all tube bi amplinin eq sundan da oldukca fazla yararlanabilirsiniz.
sanırım alltube bir amfiniz var.

bence bu iş zaten deneme yanılma ile daha doğrusu anlaşılacak bir iş.

her farklı dizilimde iyi kötü ayırmaksızın farklı bir ton yakalarsınız.pedalları kombine kullandığınızda) tabiki bu da sizin beğeniz doğrultusunda denemelerle halledebileceğiniz bi konu

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Dostum yanlislikla mesajini sildim orada dizilim yazmistin bana onu kaybettim. Send Return'e EQ yu ne sekilde baglayacagimi bilmiyorum. O dizilimi tekrar yazabilir misin ? Hem o sekilde EQ baglamak hem de hepsini birbirine baglamak icin, in out baglantisi vs. bir de tek adaptorle hepsini birden nasil calistiracagim pedallarin onu da bilmiyorum. Ilk defa analog set kullanacagim malum.

http://www.turkrock.com/post1683873.html#1683873

2211145393_4f1d5b0fd7.jpg

eqnun volume levelını kullanıp gitardan hemen sonraya koyanlar yada bir pedalın setuptaki aktifliğini etkilemek için hemen pedaldan sonra kullanan bile var keza compte öyle.

genelde

gitar - wah -comp - boost drive - main dist - preamp - reverb - delay - eq - noise gater - poweramp -cabinet şeklinde kullanılıyor ama zevke göre her türlü değişiklik yapılabilir.

pedalların yarısını yaktın halilpazarlama :p
power ampi yanlış yere koymuşsun, yanlış yazdın herhalde.

Neyse arkadaş detaylı bağlantıları sormuş. Şöyle yapacaksın.

Compressor'u preamp'tan önce, EQ yu preamptan sonra kullanmak için;
Gitar<--> CS-3 input
CS-3 output<--> DS-1 input
DS-1 output<-->Amfi input
Amfi send<--> EQ input
EQ output<-->Amfi return

Compressor ve EQ'yu preamptan sonra kullanmak için;
Gitar<--> DS-1 input
Amfi send<-->EQ input
EQ Output<-->CS-3 input
CS-3 output<-->Amfi return

Lotion'un önerdiği şekilde ikisini de preamptan önce kullanmak için
Gitar<-->CS-3 input
CS-3 output<-->DS-1 input
DS-1 output<-->EQ input
EQ output<-->Amfi input

Bunları böyle ezberlemek yerine neyin nereye nasıl konduğunu, bağlantıların niye böyle olduğunu öğrenmeni tavsiye ederim.

Stompbox şeklinde olan compressor pedalları gitar seviyelerinde çalışmak için dizayn edilir genelde. Bu yüzden preamptan ya da drive'dan önce kullanılır. Ama istersen Effect Loopta da kullanabilirsin, ikisinden alacağın tat biraz farklı olacaktır. Kompresör düşük sinyali yükseltir, yüksek sinyali düşürür, belli bir seviyeye sıkıştırır yani senin sinyalini. Preamptan önce kullanırsan sıkıştırılmış bir sinyali drive'lamış olursun. Preamptan sonra kullanırsan ise drive'lanmış bir sinyali sıkıştırmış olursun. Aynı şey EQ için de geçerli.

Send ve return'u amfinin preamp ve power amp katı arasındaki bir hat gibi düşün. Sinyal send'den çıkıyor ve return'den amfiye geri dönüyor. Send çıkışına jack sokmazsan o hat herzaman bağlı konumda olur yani. Preamp amfi overdrive'ını aldığın yer senin. Power amp ise sinyalin kabinleri sürebilmesi için iyice güçlendirildiği yer.

PhoibosApollon demiş ki:
pedalların yarısını yaktın halilpazarlama :p
power ampi yanlış yere koymuşsun, yanlış yazdın herhalde.

Neyse arkadaş detaylı bağlantıları sormuş. Şöyle yapacaksın.

Compressor'u preamp'tan önce, EQ yu preamptan sonra kullanmak için;
Gitar<--> CS-3 input
CS-3 output<--> DS-1 input
Amfi send<--> EQ input
EQ output<-->Amfi return

Compressor ve EQ'yu preamptan sonra kullanmak için;
Gitar<--> DS-1 input
Amfi send<-->EQ input
EQ Output<-->CS-3 input
CS-3 output<-->Amfi return

Lotion'un önerdiği şekilde ikisini de preamptan önce kullanmak için
Gitar<-->CS-3 input
CS-3 output<-->DS-1 input
DS-1 output<-->EQ input
EQ output<-->Amfi input

Bunları böyle ezberlemek yerine neyin nereye nasıl konduğunu, bağlantıların niye böyle olduğunu öğrenmeni tavsiye ederim.

Stompbox şeklinde olan compressor pedalları gitar seviyelerinde çalışmak için dizayn edilir genelde. Bu yüzden preamptan ya da drive'dan önce kullanılır. Ama istersen Effect Loopta da kullanabilirsin, ikisinden alacağın tat biraz farklı olacaktır. Kompresör düşük sinyali yükseltir, yüksek sinyali düşürür, belli bir seviyeye sıkıştırır yani senin sinyalini. Preamptan önce kullanırsan sıkıştırılmış bir sinyali drive'lamış olursun. Preamptan sonra kullanırsan ise drive'lanmış bir sinyali sıkıştırmış olursun. Aynı şey EQ için de geçerli.

Send ve return'u amfinin preamp ve power amp katı arasındaki bir hat gibi düşün. Sinyal send'den çıkıyor ve return'den amfiye geri dönüyor. Send çıkışına jack sokmazsan o hat herzaman bağlı konumda olur yani. Preamp amfi overdrive'ını aldığın yer senin. Power amp ise sinyalin kabinleri sürebilmesi için iyice güçlendirildiği yer.

ahaha harbiden yanlış yere koymuşum :D

düzelttim hiç farketmemişim. kabine giden kabloya pedal bağlamak extreme bi setup olmuş :D

arkadaşlar mrb,benim analog setup ta ilk deneyimim şuan kullanıyorum ama endişelerim var bu konu hakkında buradan bana yardımcı olursanız çoks evinirim ,dizilim hakkında bana ne yapmam gerektiğini söylerseniz yine sevinirim:)
wah ,chromatic tuner,choruse,tremolo,delay,distortion,ve blues drive,bu diziliim hakkında acil help miiiiii:D herkese tşkrler şimdiden

Atalay demiş ki:
Gitar, Tuner, Distortion, Bluesdrive, Wah, Tremolo, Chorus, Delay.
Distortion'dan sonra wah berbat olur.
Bi iki parçada abukluk için kullanıldığını görüyoruz da, pek yenecek cinsten birşey değil yani.

Gitar, tuner, wah, bluesdrive, distortion, tremolo, chorus, delay.

tremolo ile chorusun yerleri değişebilir lezzete bağlı olarak.

pki hazir eq konusu konusuluyorken bnde ufak bir sey sormak istiyorum.grafik eq ile parametrik eq arasinda ne fark var ? aydinlatirsaniz sevinirim.

Şahsen wahı distortiondan önce kullanıyorum ama bu genelde herkesin yaptığı birşey değil. Etkileri çok farklı. Öyle de olur böyle de.

Geri