Hangi amfiyi alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

Arkadaşlar sizce Ampeg SVT Vintage nasıl bir bass amfisi? Evde kullanabilir miyim? Profesyonel amaçlı, sahnede kullanmak maksatıyla alıyorum ama aynı zamanda da evde de çalacağım. 2 tane 8x12 Ampeg kabin almayı düşünüyorum yanında.

Bence artık amfi devri bitti. Çok basit ve başarılı aletler var piyasada. Özellikle wish.com joyo vs bu siteleri kovalamak gerek. Bir tane Joyo i-plug alın. Yeterli oluyor. Ben işi biraz fanteziye döktüm. iplugı lambalı kulaklık amfisine bağladım. Onu da nereye istersem oraya takıyorum. Mixer olur, arabanın aux girişi olur, logitech z5500 ses sistemim olur. Drive tonlarını çok tatmin edici buluyorum. Gitarım 7 telli baritone...

Bence artık amfi devri bitti. Çok basit ve başarılı aletler var piyasada. Özellikle wish.com joyo vs bu siteleri kovalamak gerek. Bir tane Joyo i-plug alın. Yeterli oluyor. Ben işi biraz fanteziye döktüm. iplugı lambalı kulaklık amfisine bağladım. Onu da nereye istersem oraya takıyorum. Mixer olur, arabanın aux girişi olur, logitech z5500 ses sistemim olur. Drive tonlarını çok tatmin edici buluyorum. Gitarım 7 telli baritone...

Portatiflik konusunda tartışılmaz ancak ton bakımından kesinlikle katılmıyorum hocam. Bahsettiğiniz amfiler amfi değil bildiğiniz hoparlör.

Elimde roland cube 20x amfi var sizce mt2 ile kuracağım bir setup için yeterli mi?
Wah olarak bad horsie 1 veya 2 alıcam
Gitar için 5000tl bütçe ayırdım Jackson King v kvxmg almayı düşünüyorum emg 81/85 manyetikli eğer amfi yeterli değilse 6000 TL bütçem var amfi artı pedallar için bir kafa artı kabin amfi önerebilirmisiniz ve yanına mt2 ile kurulacak bir setup

Gitarın kaliteli olması önemli ama amfimin de o kaliteyi yanaıtabilmesi de en az o kadar önemli. Şansen 5000 liralık bir gitarı cube amfi ile kullanmazdım. Evde çalacağınızı varsayıyorum. En azından 1-5w aralığında lambalı amfi alıp onunla devam edebilirsiniz. Cube vs amfiler fazla dijital kalıyor diye düşünüyorum. Ama ben amfimden gelen sesi seviyorum diyorsanız yeni gitarınızı bir de gidin başka amfide deneyin hangis hoşunuza giderse oradan devam edin. Keyif sizin sonuçta.

Dediğim gibi 6000 TL gibi bir bütçem var amfi ve setup için peavey 6505 mh almayı düşündüm ama türkiyede bulamadım bana mt2 den güçlü bir sound alabileceğim lambalı amfi önerebilirmisiniz daha önce lambalı kullanmadım çünkü.

Metal işlerinden çok anlayan biri değilim ama önceden Blackstar HT-1 1watt lambalı amfim vardı, clean olarak çok güzel ve overdrive kısmı lambalı olup metal yapanlar için birebirdi. Delay vs kullanıcam diyorsanız da HT-5 modeli de 5wattlık versiyonu var, onda effects loop da vardı.

O bütçe ile hem kafa kabin peavey, hem efekt pedalları, hem de güzel gitar zor gibi duruyor.

Bir de bu setup'ın amacı nedir? Evde eğlence için çalmak mı, sahne ekipmanı mı olacak bu, yoksa kayıt için ev stüdyosu mu? O konuda da bilgi verirsen daha net cevaplar alırsın diye düşünüyorum.

Aradığın peavey kafa sweetwater'da 600 dolar.
Peavey 6505 Mini Head 20/5/1-watt Tube Head

TR'de bundan ucuza bulman çok zor. Minimum 3000tl o. Sen onu 4000 yap. 1000 de kabin etti 5000. Geriye kalan para ile pedal mı alacaksın, gitar mı? Geriye 2000 kalsa, gene işin zor.

Ayrı bir not daha, oldu da o amfiyi alırsan mt2'yi takmadan önce amfinin kendi distorşını ile biraz zaman geçir. Mt2 nin ne denli gereksiz bir pedal olduğunu anlarsın. O amfideki gain her tarz için hayli hayli yeter. Ha aradığınton illa mt2 ile alınıyorsa yine kullan ama o zaman da amfinin kendi distörşını ile işin yok demektir. Clean katı pedallarla iyi anlaşan herhangi bir amfi senin işini görür o durumda. Peavey olmasına da gerek yok. Al bir fender, marshall ne denk gelirse tak mt2'yi, gelsin mt2 tonu.

ENGL screamer'lara da bir göz gezdir bence. Az önce tarattım çıkan ilanlardan biri bu:
ENGL Screamer 50 - Gitar Amfisi ve Diğer Enstrüman Yan Ekipmanları sahibinden.com'da - 621169158

Sorunu yoksa fena amfi değil. (ilan benim değil)

Hem de kombo amfi olduğundan kabin derdin de kalmıyor. Kalan para da hem pedala hem gitara yeter diye düşünüyorum.

Öncelikle herkese iyi forumlar, uzatmadan hemen olaya girmek istiyorum. 4-5 senedir gitarla pek alakam olmadi malesef ve simdi kucuk kardesim büyüdü ve artık gitarımı ona vermem gerekti fakat calmadiğimdan kaynaklı tüm ekipmanımı satmıştım :rolleyes: önceden blackstar ht5r combo line6 podhd500x kullaniyordum ev icin beni tatmin ediyordu fakat simdi fiyatlarina baktigimda gozlerime inanamadim desem yeridir valla.

Elimde kalan ekipmana gelince;
-Schecter synyster gates custom-s gitarımız
-Blackstar htdistx lambali pedal. tozlu raflardan cıkardım fakat saglam gibi 5 sene evvel bu forumdan almıştım.
- 3-4 adet ucuz yollu efekt pedallı ebayden ucuza pedal kısabildigimiz donemlerden kalma.

Sonuc olarak şuan sadece evde calıncak Schecter ile kullanılcak lambalı, gain’ı sağlam, ağırlıklı metal calınacak bir amfi arıyorum bütce 2000-2500. Blackstar pedalını kullanıp kullanmamak konusunda da önerilerinize acığım. Kredi kartıyla alınacagı icin 0 olucak fakat 2. Elde kartla alabilecegim yerlere de okayim(y). Tesekkurler. İyi forumla herkese...

O bütçe ile hem kafa kabin peavey, hem efekt pedalları, hem de güzel gitar zor gibi duruyor.

Bir de bu setup'ın amacı nedir? Evde eğlence için çalmak mı, sahne ekipmanı mı olacak bu, yoksa kayıt için ev stüdyosu mu? O konuda da bilgi verirsen daha net cevaplar alırsın diye düşünüyorum.

Aradığın peavey kafa sweetwater'da 600 dolar.
Peavey 6505 Mini Head 20/5/1-watt Tube Head

TR'de bundan ucuza bulman çok zor. Minimum 3000tl o. Sen onu 4000 yap. 1000 de kabin etti 5000. Geriye kalan para ile pedal mı alacaksın, gitar mı? Geriye 2000 kalsa, gene işin zor.

Ayrı bir not daha, oldu da o amfiyi alırsan mt2'yi takmadan önce amfinin kendi distorşını ile biraz zaman geçir. Mt2 nin ne denli gereksiz bir pedal olduğunu anlarsın. O amfideki gain her tarz için hayli hayli yeter. Ha aradığınton illa mt2 ile alınıyorsa yine kullan ama o zaman da amfinin kendi distörşını ile işin yok demektir. Clean katı pedallarla iyi anlaşan herhangi bir amfi senin işini görür o durumda. Peavey olmasına da gerek yok. Al bir fender, marshall ne denk gelirse tak mt2'yi, gelsin mt2 tonu.

ENGL screamer'lara da bir göz gezdir bence. Az önce tarattım çıkan ilanlardan biri bu:
ENGL Screamer 50 - Gitar Amfisi ve Diğer Enstrüman Yan Ekipmanları sahibinden.com'da - 621169158

Sorunu yoksa fena amfi değil. (ilan benim değil)

Hem de kombo amfi olduğundan kabin derdin de kalmıyor. Kalan para da hem pedala hem gitara yeter diye düşünüyorum.
Hocam ben şuan için kendi zevki uğruna çalan bir adamım tabi kayıtta yapıcam kayıt ekipmanların Bi 6 ay sonra almayı düşünüyorum gitar olarak hellraiser c-1, King v kvxmg ve Ltd 1000 ec arasında kaldım Konya da yaşadığım için kolay kolay gidip deneme şansımda olmuyor dediğiniz amfi olayına gelince apartmanda oturuyorum ve yüksek wattajlı bi amfinin lambalarını kırıp da istediğim tonu elde etmem mümkün gözükmüyor öbür türlü zaten bir arkadaş 4400 TL ye
6505+ koymuş
Peavey 6505+ 112 60W 1x12 Lambalı Amp - Gitar Amfisi ve Diğer Enstrüman Yan Ekipmanları sahibinden.com'da - 639069799
Bana max 15w bişey lazım ve sıfır almak istiyorum. Dediğiniz gibi güzel bir clean channele sahip amfi almak mantıklı duruyor
Siz ne önerirsiniz? Ben orange dark terror veya blackstar ht5 düşünmüştüm malumunuz türkiyede fazla çeşitlilik olmuyor randall amfilere bayılıyorum ama türkiyede yok. Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

Geri