Hangi amfiyi alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

Ben de Marshall'ın Code setisi ile DSL5CR arasında kalıyorum. Belki fiyatlarından dolayı kimilerinin garibine gidebilir ama bu lambalı amfi ve tanıtım videolarından izlediğim kadarıyla tonları daha çok hoşuma gitti. Aslında DSL20 alırım da ev ortamında zor. İzolasyon olsa odada ya da düşük güçte çalsam tatmin eder mi denemek lazım.

Ben de Marshall'ın Code setisi ile DSL5CR arasında kalıyorum. Belki fiyatlarından dolayı kimilerinin garibine gidebilir ama bu lambalı amfi ve tanıtım videolarından izlediğim kadarıyla tonları daha çok hoşuma gitti. Aslında DSL20 alırım da ev ortamında zor. İzolasyon olsa odada ya da düşük güçte çalsam tatmin eder mi denemek lazım.

DSL 20 ‘yi çaldım Zuhal müzikte. Uzun uzun denemiştim SG ile çok güzel tonlar almıştım. Üzerinde çok doğal Hard Rock tonları alınabilen bir preamp katı var. DSL5 ‘de aynı dizayna sahip diye biliyorum. Bence Code serisine göre çok daha mantıklı. Ancak o fiyat aralığında Katana ‘lara bakmayı unutmayın derim.

DSL 20 ‘yi çaldım Zuhal müzikte. Uzun uzun denemiştim SG ile çok güzel tonlar almıştım. Üzerinde çok doğal Hard Rock tonları alınabilen bir preamp katı var. DSL5 ‘de aynı dizayna sahip diye biliyorum. Bence Code serisine göre çok daha mantıklı. Ancak o fiyat aralığında Katana ‘lara bakmayı unutmayın derim.
Hmm bakalım, ama öncelik Ibanez rg570jb (hadi o da yoksa bk). Ha olur da tükenirse amfiyi düşüneceğim. Çünkü 10 sene önce bile sormuşluğum var ama piyasada göremeyince ümidi kesmiştim ama şimdi Genesis olarak hem de 43-58mmlik 5 parça klavye ve edge köprü ile gelmiş. Kaçırmak istemiyorum. Elimdeki 9 senelik mg15fx'in de masterını değiştirtip biraz daha idare ederim. Hem potla oynayınca kesinti yapıyor hem de metal zone ve feedbacker booster açıkken amfideki middle'ı da açınca dip gürültü azıyor.

Özelliklerini incele, demo'larını izle, soruların varsa foruma sor, şu şu kafama takıldı, bu bu yapar mı vs ... ben sana K50 desem ne olacak onu mu alacaksın? Bu kadar hap cevap olmaz, yön gösterdik işte o yönde bir ilerle hele, yeni soru varsa cevaplarız. Mesela de ki, fx loop olsun mu, gain'de kırılma hangisinde daha doğal, kısık seste ton kayboluyor mu, eq ayarları yeterince hassas mı, vs vs ... onu mu alayım bunu mu alayımla nereye kadar... hadi buyur, Orange Crush al o zaman diyeyim :)
Dostum bende amfi konusunda tecrübesizim ve çok arada kaldım vox vt20x ile boss katana 50 konusunda aslında gitar konusunda da ikilemdeyim hangisi hangisiyle gider squier affinity telecaster ile squier standard stratocaster düşünüyorum şuan Rock müzik yapmayı severim duman Nirvana mor ve ötesi adamlar gibi ne tavsiye edersin?

Dostum bende amfi konusunda tecrübesizim ve çok arada kaldım vox vt20x ile boss katana 50 konusunda aslında gitar konusunda da ikilemdeyim hangisi hangisiyle gider squier affinity telecaster ile squier standard stratocaster düşünüyorum şuan Rock müzik yapmayı severim duman Nirvana mor ve ötesi adamlar gibi ne tavsiye edersin?
Merhaba,
Forumun alım satım bölümünde bir üyemizin marshall jcm 2000 dsl 20 watt combo sattığını gördüm. 1999 İngiltere yapımı olduğu belirtilmiş.
Bence bu ampliyi düşünebilirsiniz.

Merhabalar,
Yeni bir amfi alma sürecindeyim eski amfim id core 10 u sattım.

Ev kullanımına uygun lambalı bir amfi düşünüyorum.
Gitarım emg 81-85 manyetikli epiphone les paul.

Kafamda laney cub12r ve blues junior 3 var.

Bu amfilerin cleanlerinin zaten güzel olduğunu duydum lakin metal tonlara da ulaşmak istiyorum.

Paul gilbert’ın bu meşhur solosundaki tonu ve yeri geldiğinde metallica, megadeth riff ve solo tonlarını en iyi hangi şekilde elde edebilirim.

Blues juniorda pedallarla bile mümkün değil mi dersiniz?

Cub12r’da pedalsız biçimde gain e yüklenerek elde edebilir miyim? Laney ile pedal kullanarak zaten elde edebileceğimi düşünüyorum ama ses kaliteli olur mu, amfi pedalla uyum sağlar mı bilmiyorum.

Yani tek isteğim gerektiğinde gitarın ağladığı çığlık attığı diye tabir ettiğimiz distortionu elde edebilmek.

Bunların yanında farklı amfi önerilerinizi de almak isterim. Transistörlü belki düşünebilirim ama bu amfilerde olduğu gibi tonlar elde edebileceğim bir transistörlü amfi var mı bilmiyorum.

Son düzenleme:
Merhabalar,
Yeni bir amfi alma sürecindeyim eski amfim id core 10 u sattım.

Ev kullanımına uygun lambalı bir amfi düşünüyorum.
Gitarım emg 81-85 manyetikli epiphone les paul.

Kafamda laney cub12r ve blues junior 3 var.

Bu amfilerin cleanlerinin zaten güzel olduğunu duydum lakin metal tonlara da ulaşmak istiyorum.

Paul gilbert’ın bu meşhur solosundaki tonu ve yeri geldiğinde metallica, megadeth riff ve solo tonlarını en iyi hangi şekilde elde edebilirim.

Blues juniorda pedallarla bile mümkün değil mi dersiniz?

Cub12r’da pedalsız biçimde gain e yüklenerek elde edebilir miyim? Laney ile pedal kullanarak zaten elde edebileceğimi düşünüyorum ama ses kaliteli olur mu, amfi pedalla uyum sağlar mı bilmiyorum.

Yani tek isteğim gerektiğinde gitarın ağladığı çığlık attığı diye tabir ettiğimiz distortionu elde edebilmek.

Bunların yanında farklı amfi önerilerinizi de almak isterim. Transistörlü belki düşünebilirim ama bu amfilerde olduğu gibi tonlar elde edebileceğim bir transistörlü amfi var mı bilmiyorum.

Merhaba,
Laney’nin cub12r modeli yakın arkadaşımdan var. Blues için de, rock için de, metal için de uzun zamandır pedallarla vs kullanıyor. Çok başarılı bulduğunu söylüyor. Elbette çok yönlülüğü anlamında tüm bunlar. Yoksa bir alanda spesifik ampli değil elbette.
Esenlikler dilerim.

Merhaba,
Laney’nin cub12r modeli yakın arkadaşımdan var. Blues için de, rock için de, metal için de uzun zamandır pedallarla vs kullanıyor. Çok başarılı bulduğunu söylüyor. Elbette çok yönlülüğü anlamında tüm bunlar. Yoksa bir alanda spesifik ampli değil elbette.
Esenlikler dilerim.
Teşekkür ederim.
Seçeneklerim arasında
Vox lil night train kafa + vox 12” kabin,
Blackstar ht40 vintage pro,
Engl gigmaster 310 15w 10” combo,
amfiler de var. Vox şuanda alma ihtimalim en yüksek amfi ancak 2. el alacağım ve sahibi alındığından beri 5 yıldır lambalarının hiç değişmediğini ama çok iyi durumda olduğunu söylüyor, bunu amfiyi çalmadan anlamanın yolu var mıdır? Alacağım yer pek gitar çalmaya müsait olmayacak.
Gerekirse diğer amfilere de yönelebilirim.
Acaba ht-40 ı alırsam pedalsız bir şekilde high gain metal tonlara erişebilir miyim ve master volume evde kullanmama imkan sağlar mı ton kaybı yaşanmadan? 40w olduğu için master volume a bile güvenemedim açıkçası.
Aynı metal ton durumu gigmaster için de geçerli pedalsız güzel tonlar elde edebileceğimi düşünüyorum. Hem amfiyi 1w a kadar çekebiliyorsunuz ama onun da hoperlörünün 10” olması sorun.

Arkadaşlar merhaba. Uzun yıllar davul çaldıktan sonra gitara başlamaya karar verdim. Gitarım Schecter Hellraiser C1. Daha çok progressive, thrash metal dinliyorum ve davulda çalıyorum. Genellikle odamda çalacağım. Araştırmalarım sonucu Boss Katana ve Blackstar ID Core serileri arasında kaldım. Bu ikili arasından ya da başka amfi öneriniz var mı? Bütçe olarak 3 - 3.5'a kadar çıkabilirim. Bir de kulaklık takıp da çalabilmek istiyorum o yüzden Solid State'e yöneldim. Son olarak Boss Katana için 50w mı önerirsiniz 100w mı? Sahneye çıkmak çok düşünmüyorum ama ses kalitesi açısından 50 ile 100 arasında çok fark varsa 100'de alabilirim. Şimdiden teşekkürler

Boss Katana hakkında hep iyi şeyler duydum forumda, ID serisini de ben kullandım ve bahsettiğiniz tarzlara uyar.
Ancak başlığınızla ilgili olarak bir şey söylemek isterim: Katana gibi amfilerin power katı solid state olmakla birlikte, sinyal digital olarak işleniyor... Oysa solid state çok daha genel bir sınıflama ve gitarcı jargonunda daha çok "lambalı/tüplü olmayan" anlamında kullanılıyor.
Siz bence dijital amfileri araştırıyorsunuz, çünkü verdiğiniz her iki amfi örneği de bu sınıfta. Ama dijital olmayan ve power katı solid state bir sürü amfi de var aslında.

Boss Katana hakkında hep iyi şeyler duydum forumda, ID serisini de ben kullandım ve bahsettiğiniz tarzlara uyar.
Ancak başlığınızla ilgili olarak bir şey söylemek isterim: Katana gibi amfilerin power katı solid state olmakla birlikte, sinyal digital olarak işleniyor... Oysa solid state çok daha genel bir sınıflama ve gitarcı jargonunda daha çok "lambalı/tüplü olmayan" anlamında kullanılıyor.
Siz bence dijital amfileri araştırıyorsunuz, çünkü verdiğiniz her iki amfi örneği de bu sınıfta. Ama dijital olmayan ve power katı solid state bir sürü amfi de var aslında.
Yanıt için teşekkürler hocam. Terimleri daha yeni yeni öğreniyorum o yüzden dediğinizde haklısınız. Solid state demeyelim o zaman. Ben kısık seste yüksek gain alabileceğim ve kulaklıkla da verim alabileceğim bir amfi arıyorum. Öneriniz var mı bununla ilgili?

Yanıt için teşekkürler hocam. Terimleri daha yeni yeni öğreniyorum o yüzden dediğinizde haklısınız. Solid state demeyelim o zaman. Ben kısık seste yüksek gain alabileceğim ve kulaklıkla da verim alabileceğim bir amfi arıyorum. Öneriniz var mı bununla ilgili?
Katana da ID de gayet iyi tercihler. Forumda arama yapıp değerlendirmelerini de görebilirsiniz. 100 watt sizin için kesinlikle gereksiz, 50 bile gereksiz aslında. Eğer sahnede çalmayacaksanız dijital amfinin yüksek çıkışlı olmasının tek başına bir anlamı yok.

Katana da ID de gayet iyi tercihler. Forumda arama yapıp değerlendirmelerini de görebilirsiniz. 100 watt sizin için kesinlikle gereksiz, 50 bile gereksiz aslında. Eğer sahnede çalmayacaksanız dijital amfinin yüksek çıkışlı olmasının tek başına bir anlamı yok.
Amfinin yüksek wattlı olması sadece volume değil ton farkı da yarattığını duymuştum ondan sordum hocam. Siz ID Core mu tercih ederdiniz yoksa Katana mı? Bir de kaç watt tercih ederdiniz?

Eğer katana ile id core arasında kaldıysanız, katana tabi ki. Blackstar id tvp serisini bir türlü deneyemedim karsilastiramiyorum belki ona da bakarsınız. 50 ile 100 arasında send/return ve üzerinde ki parametrelerin fazla olması haricinde pek bir farkı yok sanırım. Benim tavsiyem katana.

Eğer katana ile id core arasında kaldıysanız, katana tabi ki. Blackstar id tvp serisini bir türlü deneyemedim karsilastiramiyorum belki ona da bakarsınız. 50 ile 100 arasında send/return ve üzerinde ki parametrelerin fazla olması haricinde pek bir farkı yok sanırım. Benim tavsiyem katana.
Teşekkürler hocam. Katana 50'den istediğim sert tonları alabilirim değil mi? Kulaklık da takılabildiğini biliyorum ama takınca kalite düşüyor mu?

Geri