Hangi amfiyi alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

Aaa çok net fark var mı desin adam….. senede milyon pound değerinde küçük amfi satışı yapıyor ….. 😳
Buradan sadece bunu mu anlayabildiniz gerçekten? Bu adamların herşeyi ticari amaçla çektiklerini sanmıyorum. Blues cube taklit ettiği lambalı amfilerden daha başarılı ton ve tuşe tepkisi vermeyi başarmış bir amfi olabilir. Cihaz kaşarı olanların ayırt edebileceğini söylediğiniz için buraya bu örneği koydum. Ayrıca ht5'i çok sattıkları zamanda adam incelerken solid state devreye sahip olduğunu, all tube olmadığını anlatmıştı. Bence siz de bu şekilde bandajla çalsanız ayırt edemezsiniz. Bu kadar göreceli konularda "kesin bilirim, ayırt edemeyen blok flüt çalsın." demek "oyun böyük yeğenim" 'in farklı bir hali aslında.

Valla istediğin kadar aksi dede muhabbetine getir konuyu ama ısrarcıyım..... tuşe, ton, teknolojiden bahsetmiyorum ısrarla takıldın oraya ... bak ne dedim ben lamba filan aramam gül gibi Silverline çalıyorum çünkü neredeyse aynı tadı veriyor bana ama eline gitarı alan her babayiğit canlı ortamda iki amfi türünü birbirinden ayırdeder bu kadar. Nokta. Oyun böyyüh yiğenim.... aynen böyle. Ben belki edemem ama yeterince çalmış, görmüş geçirmiş biri çok rahat farkı hisseder. Zaten "kesin bilirim" demedim, muhabbet yine öteki sonsuz döngü başlığa dönmesin.... ama gitaristim diye dolanan aaa hiç fark yokmuş yaaauvv demez kusura bakma.
Bir kez daha ısrarla vurguluyorum.... solid state ve dijital hiç olmadığı kadar iyi noktada, bunu yazalım kenara ama lamba ile fark yok demek başka bir şey.

Solid state ile kaliteli dijital arasında herhangi bir fark olmadığını düşünüyorum. Hatta BOSS Nextone şu anda cüzdanımın en çok kaydığı amfi, alacağım sanırım.

Ama dijital fanı olarak ortada açık bir gerçek var: preamp olarak bir fark yok artık ama poweramp kısmında hala tüp hissine ulaşılamadı. Sesi demiyorum, ses taklit ediliyor, ama çaldığında aldığın his farklı.

Çok basit şekilde söylüyorum. Evet lambalı ile transistörlü amfiler arasında fark vardır. Ancak yanı başında çalsanız bile çoğunuz ayırt edemezsiniz. Amacım ne dede muhabbetine getirmek ne de gereksiz bir tartışma uzatmak. Fakat bu konuda ciddi bir bilgi kirliliği var. Zevk için çalıyorum, tuşe vb. denilebilir.Kesinlikle ayırt edilebileceğini söyleyenler kendilerini kandırıyorlar.

Çok basit şekilde söylüyorum. Evet lambalı ile transistörlü amfiler arasında fark vardır. Ancak yanı başında çalsanız bile çoğunuz ayırt edemezsiniz. Amacım ne dede muhabbetine getirmek ne de gereksiz bir tartışma uzatmak. Fakat bu konuda ciddi bir bilgi kirliliği var. Zevk için çalıyorum, tuşe vb. denilebilir.Kesinlikle ayırt edilebileceğini söyleyenler kendilerini kandırıyorlar.
Evet bilgi kirliliği olduğuna katılıyorum, siz de bundan nasibinizi almışsınız.

SS ve lambalı birbirinden rahatlıkla ayırt edilebilir. Ama bu birinin diğerine üstün olduğu anlamına gelmiyor. Tamamen zevk meselesi. Harika SS ve dijital platformlar var. Lambalılar için de aynı şey geçerli. Ayrıca youtube ses açısından pek güvenilir bir kaynak değil, şüpheyle yaklaşmak lazım.

Ama ayırt edilir.

Evet bilgi kirliliği olduğuna katılıyorum, siz de bundan nasibinizi almışsınız.

SS ve lambalı birbirinden rahatlıkla ayırt edilebilir. Ama bu birinin diğerine üstün olduğu anlamına gelmiyor. Tamamen zevk meselesi. Harika SS ve dijital platformlar var. Lambalılar için de aynı şey geçerli. Ayrıca youtube ses açısından pek güvenilir bir kaynak değil, şüpheyle yaklaşmak lazım.

Ama ayırt edilir.
Kusura bakmayın ama sizi bu konuda ciddiye alamayacağım. Gidip açık ortamda direkt kendim deneyimlediğim bir konu hakkında yorum yapmaktan da çekineceğim veya yanlış bilgiyi eleştirmeyeceğim anlamına gelmiyor. Millete "dijital arkadaşlar" deyip bilmediğiniz yazılımlara çöptür dedikten sonra bir tecrübe sahibi bile olmadığınız kayıt konusunda mp3, USB bağlantısı falan diye dalga geçmiştiniz. Benim anlatmaya çalıştığım da üstünlük meselesi falan da değildi. Transistörlü amfiler lambalı amfileri taklit etmek için tasarlanan devrelere sahipler ve aradaki farkı ancak harmonik, kırılma olarak biraz görebilirsiniz.Belki transistörlüler sinyali direkt kestiği, lamba gibi hafifçe bozmadığı için yüksek seste zor da ayırt edebilmek kısmen mümkündür. Ancak bu da çoğunuzun ayırt edemeyeceği bir durumdur.

Arkadaşın sorusuna geri dönersek, insanlar bana genel olarak katılmıyorlar ama ID:Core serisinin hem hopörler, hem modelleme, hem de efektler konusunda alabileceğin en kötü amfilerden olduğunu düşünüyorum.

Eğer BOSS KATANA-50 MkII'ye çıkamıyorsan ikinci elden Fender Mustang LT25 ya da Vox VT20X almaya bak.

Ses kartı olayı da her şeyiyle birlikte (monitör, kulaklık vs.) 4000'e zor. Normalde kolay ama bas gitar girince işin içine subwoofer gerekiyor ki pahalı olacaktır.

PS. Power amp sag, dijitalde bu daha çözülmedi. Sesi hallediliyor, Kuassa'nın yeni ürünlerine bakın mesela, ama hissi yok.

Son düzenleme:
Kusura bakmayın ama sizi bu konuda ciddiye alamayacağım. Gidip açık ortamda direkt kendim deneyimlediğim bir konu hakkında yorum yapmaktan da çekineceğim veya yanlış bilgiyi eleştirmeyeceğim anlamına gelmiyor. Millete "dijital arkadaşlar" deyip bilmediğiniz yazılımlara çöptür dedikten sonra bir tecrübe sahibi bile olmadığınız kayıt konusunda mp3, USB bağlantısı falan diye dalga geçmiştiniz. Benim anlatmaya çalıştığım da üstünlük meselesi falan da değildi. Transistörlü amfiler lambalı amfileri taklit etmek için tasarlanan devrelere sahipler ve aradaki farkı ancak harmonik, kırılma olarak biraz görebilirsiniz.Belki transistörlüler sinyali direkt kestiği, lamba gibi hafifçe bozmadığı için yüksek seste zor da ayırt edebilmek kısmen mümkündür. Ancak bu da çoğunuzun ayırt edemeyeceği bir durumdur.
Tecrübe konusunda sizi tanımadığım için herhangi bir iddia da bulunamam madmax bey.

Evet bedava verilen berbat dijital platformları eleştirdiğim doğrudur.

Açık alanda denediğiniz amfi vs her ne ise detaylı paylaşırsanız hepimiz belki birşeyler öğreniriz sizden.

Ne dersiniz? Buyrun.

Tecrübe konusunda sizi tanımadığım için herhangi bir iddia da bulunamam madmax bey.

Evet bedava verilen berbat dijital platformları eleştirdiğim doğrudur.

Açık alanda denediğiniz amfi vs her ne ise detaylı paylaşırsanız hepimiz belki birşeyler öğreniriz sizden.

Ne dersiniz? Buyrun.
Açıkçası benim merak ettiğim çöp dediğiniz yazılımları utandıracak fiziksel aletlerle ev ortamında aldığınız bir kayıt olup olmadığıdır. Benim burada bahsettiğim konuda ise tecrübe sahibi olmak için sadece herhangi bir mağazaya gidip benzer seviyede transistörlü ve lambalı amfi denemekten geçiyor. Berbat dediğiniz, kullananları aşağıladığınız "dijital" yazılımı sizin duyum olarak gerçek bir amfiden de ayırt edebileceğinizi de sanmıyorum. Kendinizce bilenip, birşeylere sallayarak geçiniyorsunuz iyi hoş ancak bu da epey bilgi kirliliğine yol açıyor.

Açıkçası benim merak ettiğim çöp dediğiniz yazılımları utandıracak fiziksel aletlerle ev ortamında aldığınız bir kayıt olup olmadığıdır. Benim burada bahsettiğim konuda ise tecrübe sahibi olmak için sadece herhangi bir mağazaya gidip benzer seviyede transistörlü ve lambalı amfi denemekten geçiyor. Berbat dediğiniz, kullananları aşağıladığınız "dijital" yazılımı sizin duyum olarak gerçek bir amfiden de ayırt edebileceğinizi de sanmıyorum. Kendinizce bilenip, birşeylere sallayarak geçiniyorsunuz iyi hoş ancak bu da epey bilgi kirliliğine yol açıyor.
Epeyce kaydım var madmax bey ama konu o değil, lütfen mevzuyu garip biçimde saptırmayın.

Sizin deneyiminizi sordum sadece, ve siz de açık hava derken mağazada deneyimlerinizi kastetmişsiniz anladığım kadarıyla. Peki hangi ekipmanları denediniz ve ne gibi ayırt edilemeyen farklar yada benzerlikler keşfettiniz?

Detayları ile anlatırsanız bilgilenmek isterim. Cevap vermek zorunda değilsiniz.

Epeyce kaydım var madmax bey ama konu o değil, lütfen mevzuyu garip biçimde saptırmayın.

Sizin deneyiminizi sordum sadece, ve siz de açık hava derken mağazada deneyimlerinizi kastetmişsiniz anladığım kadarıyla. Peki hangi ekipmanları denediniz ve ne gibi ayırt edilemeyen farklar yada benzerlikler keşfettiniz?

Detayları ile anlatırsanız bilgilenmek isterim. Cevap vermek zorunda değilsiniz.
Spesifik cevap bekliyorsunuz sanırım. Şunla şunu kıyasladım sonuç böyleydi demek çok yanıltıcı ve öznel anlaşılabileceğinden bunu geçiyorum. Çok ısrar ederseniz ve ikna edici olursanız söylerim ama konu bu değil. Burada kastettiğim olay transistörlü solid state bir amfinin lambalı amfiden çıplak kulak duyumuyla ayırt edilemeyeceğini belirtmemdi. Doğru düzgün bir cevap alamadan 'ayırt edilir, kesin ayırt edilir, ayırt edemeyen de ne bileyim" tarzında npc yanıtlara açıklama yapıp karşılığını alamadan "dijital düşmanı" birisi gelip tecrübe konusunda sorularda bulunursa maalesef ciddiye alamam. Ev ortamında fiziksel ekipmanlarla alınan kayıtın her türlü kötü yazılımdan, plug in vb. uygulamadan kötü sonuç vereceğini de söyleyeyim. Bir de yaptığınız o tuhaf bilenmenin üstüne "hatalıydım, abartmışım, yanlış olmuş" der ya da bir kayıt sunarak ve aşağıladığınız yazılımları utandırarak sözünüzün arkasında durursunuz. İkisini de yapamadan "konuyu saptırma"

Aşkolsun, hiç de digital düşmanı değilim, hatta silent record için harika bir seçenek olduğunu düşünüyorum. Tabi bedava yada demo platformlardan bahsetmiyorum.

Evimde belki sizin kadar olmasa da hem SS hem de lambalı mütevazı amfilerim var. Ben aradaki farktan eminim.

Sizin tecrübenizi merak etmiştim sadece.

Buyrun konuşalım tartışalım. Hangi ekipmanları test ettiniz ve bu kanıya vardınız?

Aşkolsun, hiç de digital düşmanı değilim, hatta silent record için harika bir seçenek olduğunu düşünüyorum. Tabi bedava yada demo platformlardan bahsetmiyorum.

Evimde belki sizin kadar olmasa da hem SS hem de lambalı mütevazı amfilerim var. Ben aradaki farktan eminim.

Sizin tecrübenizi merak etmiştim sadece.

Buyrun konuşalım tartışalım. Hangi ekipmanları test ettiniz ve bu kanıya vardınız?
Merak ediyorsanız tabii açıklarım. Kendim kullanmadığım ama duyduğum peavey bandit duyduğum en ayırt edilemez amfilerden birisiydi mesela.Bir de ilk çıkanlardan olması lazım (emin değilim.) mg 50 drive kanalında Zuhal'de denediğim dsl5'ten ayırt edilemez hatta daha hacimli bir ton veriyordu. Ekipman üzerinden yürüyene kadar dijital kayıtın silence record dışında ev ortamında analog kayıttan neden daha iyi olduğunu açıklarsanız o zaman belki sözünüzün arkasında durup npc gibi yazmazsınız. Cidden neden ücretsiz yazılım, demo kullanan insanları yargılayacak bilgiyi kendinizde nasıl görüyorsunuz? Ya da aşağılamanızın, bilenmenizin sebebini açıklayabilir misiniz?

Marshall dsl5cr kullanıyorum ben de, oldukça beğeniyorum. Mesela ultragain hiç od pedal istemiyor. 0.5w vol pedal ile memnunum. Mg50 kullanmadım birşey diyemem.

Yok estağfurllah, ne aşağılaması, çok garip bir cümle olmuş sizinkisi. Ben sadece beğenmediğimi söyledim. Npc olayını anlamadım pek.

DSL5 i kaç watta modunda denediniz? 5c miydi yoksa 5cr miydi? 5c de 3 preamp lambası var, ama clean için master yok, o yüzden soruyorum.

Marshall dsl5cr kullanıyorum ben de, oldukça beğeniyorum. Mesela ultragain hiç od pedal istemiyor. 0.5w vol pedal ile memnunum. Mg50 kullanmadım birşey diyemem.

Yok estağfurllah, ne aşağılaması, çok garip bir cümle olmuş sizinkisi. Ben sadece beğenmediğimi söyledim. Npc olayını anlamadım pek.

DSL5 i kaç watta modunda denediniz? 5c miydi yoksa 5cr miydi? 5c de 3 preamp lambası var, ama clean için master yok, o yüzden soruyorum.
Bilmiyorum. Benim kullandığımda reverb yoktu. Clean tonlarını umursamadığım için rastgele ayar yapıp bakmıştım. Belki hoparlörden belki başka bir yerden hacimsiz, kuru bir distortion duyup bırakmıştım. Bir de söylemeyi unuttum randall kh75'te çok güzel amfidir. Ben metallica pek dinleyen birisi değilim. Kirk'ü de pek sevmem. Ama amfi istediğim Progressive tarzı işlere de gidiyordu.Kısacası denediğim hiçbir transistörlü amfiden pişman olmadım. Her yola gelen lambalıdan da pek ayırt edilemeyecek işlevsel amfilerdi.Bizzat deneyimlemeyip övdüğüm tek amfi blues cube idi. Onu da Zuhal'de başka birisi denerken duyduğumu anımsıyorum. Insanların çoğu benimle aynı görüşte olsaydı zaten lambalı amfi lambalı radyo gibi vintage bir süs aleti olurdu. Bundan dolayı birşey demiyorum. Üreticiler ve satıcılar arz talebe gerçeklikten daha çok önem verir.

Eğer BOSS KATANA-50 MkII'ye çıkamıyorsan ikinci elden Fender Mustang LT25 ya da Vox VT20X almaya bak.
Amfimi satabilirsem daha çok bütçe de oluşturabilirim ama amfiye para yatırmak eskisi kadar mantıklı değil benim için. Amfimi eskisi kadar açmıyorum ve amfide öncelikli olarak tuşemi ne kadar iyi yansıtıp yansıtamadığına bakıyorum. Eğer iki model arasında ciddi bir fark varsa bütçemi arttırabilirim. Öneriler için de teşekkür ederim.
Ses kartı olayı da her şeyiyle birlikte (monitör, kulaklık vs.) 4000'e zor. Normalde kolay ama bas gitar girince işin içine subwoofer gerekiyor ki pahalı olacaktır.
Peki bu sistem ne kadar tutar tahmini olarak? Sizce bu sistemi kurmak iki tane amfi almaktan daha akıllıca olacak mıdır?

En ucuz kalite için monitörde ve subwooferda PreSonus Eris öneririm. PreSonus Eris E3.5 1500TL, Bunun subwooferı Eris Sub8 2500TL. Ses kartı için ya en ucuzundan M-Track Solo, ya da başlangıç seviyesinin en iyilerinden PreSonus Studio 2|4c alınabilir. M-Track Solo yeterince iyi olduğu için ara modelleri önermem. 500TL ve 1700TL bunlar. Kulaklık 500TL'ye PreSonus HD7'den başlar, daha kalite istiyorsan 1000TL'ye Shure SRH440, sonra AKG'ler filan gider.

Yaklaşık fiyatlar bunlar tabii. En pahalı parça da subwoofer gördüğün gibi. Bir de amfi simülasyonları alman gerek tabii. Audio Assault'a yönelebilirsin orada ucuz ve kaliteli için. Metal odaklı ama bu firma. Bugün Sigma modellerini aldım, 2 saattir kurcalıyorum, çok başarılı.

Ben amfiden çok bilgisayar üzerinden çalıyorum ama herkes için gereken farklı tabii, senin için hangisinin daha mantıklı olacağını ben söyleyemem. O saydığım amfi modellerinden BOSS özellikleri nedeniyle daha üstün ama ton olarak objektif bir şey söylenebilecek bir fark yok, kişisel zevke bakar hepsi. KATANA-50 MkII olamazsa Mustang LT25 alırdım ben ama VT20X'i KATANA-50 MkII'ye tercih eden de var. YouTube'dan demolarına bak derim bu aşamada. KATANA-50 MkII'nin önemli bir özelliği var ama (eski modelinde yok, dikkat ona), power amp girişi olduğundan ilerde ses kartı alırsan ses kartını doğrudan buna bağlayıp kabin olarak kullanabilirsin kendisini.

Bu amfilerin hepsinde kulaklık girişi var, ayrıca amfinin kendisinden aldığın sesi ses kalitesini düşürmeden gitarın tellerinden çıkan sesten daha düşük ses şiddetine de ayarlayabiliyorsun. Ama kulaklık için kullandıkları kabin simülasyonları bir ses kartı ve düzgün amfi simülasyonlarından alacağın sesin yanına bile yaklaşamıyor.

BOSS'un ve Fender'in içinde ses kartı da var bu arada. Ama bu tam bir ses kartı değil, monitör bağlayamıyorsun. Sadece çaldığını kaydetmeye yarıyor diye düşünebilirsin.

Bas çalmadığımdan ama o konuda bir amfi öneremeyeceğim.

Tuşe olayını dert etmeyin ama, bu saydıklarımın hepsinde düzgünce var o. Ses kartıyla da var, amfiyle de var. Ama yukarda da konuştuğumuz gibi power amp sag gibi şeyler istiyorsanız tüplü gerek. Sesten çok his ile ilgili bu zaten ama.

Geri