Hangi amfiyi alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

Evet başlığınızı daha önce ziyaret etmiştim. Olay kabin büyüklüğünde bitiyor dediğiniz gibi. 4x12'lerin fiyatı oldukça yükselmiş. İyi bir bas karakteri alabilmek için büyük kabin şart gibi...
Sadece apartman katında kullanacaksanız ve ses probleminiz varsa dsl serisinden uzak durmalısınız. Hele 4x12... Volume 4 civarı karşı apartmana konser verirsiniz ultra gain kanalda. Dijital yada modelleme amfisi daha iyi olur bence. Serdar123 e katılıyorum.

Sadece apartman katında kullanacaksanız ve ses probleminiz varsa dsl serisinden uzak durmalısınız. Hele 4x12... Volume 4 civarı karşı apartmana konser verirsiniz ultra gain kanalda. Dijital yada modelleme amfisi daha iyi olur bence. Serdar123 e katılıyorum.
Bende behringer gmx 210 amfi var halihazırda, amfi ve kabin modellemeleri var üstünde. Tonlarından memnunum aslında ama değişik birşeyler arıyor insan bir zaman sonra. Şimdilik devam edeceğim eldekiler ile. Stüdyoda 4x12'lerin gücünü görünce heves ettim biraz. Bir noktada lambalı bir high gain amfiye geçmek istiyorum. Ama yatırım yapmadan biraz daha farklı cihaz denemem gerekiyor sanıyorum.

Bende behringer gmx 210 amfi var halihazırda, amfi ve kabin modellemeleri var üstünde. Tonlarından memnunum aslında ama değişik birşeyler arıyor insan bir zaman sonra. Şimdilik devam edeceğim eldekiler ile. Stüdyoda 4x12'lerin gücünü görünce heves ettim biraz. Bir noktada lambalı bir high gain amfiye geçmek istiyorum. Ama yatırım yapmadan biraz daha farklı cihaz denemem gerekiyor sanıyorum.

Aslında bu iş benim ve benim gibi düşünenler için çok basit. İşin maddiyat kısmını ayrı tutuyorum. Dream Theater, Metallica seven ve soundunu seven adam Mesa Mark serilerinden bulduğuna, Slayer, Megadeth, Bodom, Guns seven Marshall'a, Death/ Teknik metal seviyorsa Peavey 5150, Mesa Rectifier'a, Pantera seven Randall'a eli ve gönlü gider.
Maddiyattan dolayı Mesa Mark V 25'i o zaman almadım, ki o zaman almadığım için bugün kafamı duvarlara vuruyorum, DSL 20 aldım. DSL 20 da evde kısık seste gayet iyi ton veriyor 10 ve 20 watt seçenekleri var.

Şayet Ton karakteri kafada belli ise seçim yapmak daha kolaylaşır. Sonrası maddiyat.

Aslında bu iş benim ve benim gibi düşünenler için çok basit. İşin maddiyat kısmını ayrı tutuyorum. Dream Theater, Metallica seven ve soundunu seven adam Mesa Mark serilerinden bulduğuna, Slayer, Megadeth, Bodom, Guns seven Marshall'a, Death/ Teknik metal seviyorsa Peavey 5150, Mesa Rectifier'a, Pantera seven Randall'a eli ve gönlü gider.
Maddiyattan dolayı Mesa Mark V 25'i o zaman almadım, ki o zaman almadığım için bugün kafamı duvarlara vuruyorum, DSL 20 aldım. DSL 20 da evde kısık seste gayet iyi ton veriyor 10 ve 20 watt seçenekleri var.

Şayet Ton karakteri kafada belli ise seçim yapmak daha kolaylaşır. Sonrası maddiyat.
Mesa benim de listemde 1 numarada ama maddiyattan dolayı seçenek dışı kalıyor. Hep ilerde alırız dedik, ama fiyatların geldiği nokta malum. Mesa hayal olarak kalacak bir süre daha. Ben aslında behringer üzerindeki modellemeler ile Metallica'nın ilk dönem tonlarına benzer tonlar alabiliyorum, memnunum elimdekinden ama stüdyolarda daha güçlü amfileri 4x12 kabinler ile kullandıktan sonra evdeki setup eski çekiciliğini kaybediyor :) farklı bir drive karakteri denemek istiyorum. Bir de ülkede ikinci elde ne bulabilirsek ona mahkum oluyoruz. Eldeki seçenekler bellirli bir kaç model ile sınırlı oluyor. Belirli bir fiyat sınırı için konuşuyorum. Şu an uzun süredir gitara vakit ayırmadığım için ben de kararsızım açıkçası. Stüdyolarda biraz daha ekipman denedikten sonra karar vermek en doğrusu gibi.

Seçim yapamayanlar ya da hepsini sevenler için paraya kıyıp kemper profiler almalarını öneririm...konuyu lambalı mı dijital mi olayına kesinlikle çekmek istemiyorum ama zevkler renkler sürekli değişiyor, lambalı kafa amfi de öyle kolay alınıp satılabilen bir şey değil o yüzden paylaşmak istedim...aynı tadı vermez diyenler olacaktır katılırım bir noktaya kadar ama alamayacağın ton yok çünkü profillenmemiş amfi neredeyse kalmadı...ben satıp istediğim amfiyi alabilirim şu anda mesela ama çok yanlış hareket olur hem alıştım hem de sürekli yeni profil alıyorum buluyorum vs...Kayıt avantajları ve ülke ekonomisine hiç girmiyorum bile :)

Seçim yapamayanlar ya da hepsini sevenler için paraya kıyıp kemper profiler almalarını öneririm...konuyu lambalı mı dijital mi olayına kesinlikle çekmek istemiyorum ama zevkler renkler sürekli değişiyor, lambalı kafa amfi de öyle kolay alınıp satılabilen bir şey değil o yüzden paylaşmak istedim...aynı tadı vermez diyenler olacaktır katılırım bir noktaya kadar ama alamayacağın ton yok çünkü profillenmemiş amfi neredeyse kalmadı...ben satıp istediğim amfiyi alabilirim şu anda mesela ama çok yanlış hareket olur hem alıştım hem de sürekli yeni profil alıyorum buluyorum vs...Kayıt avantajları ve ülke ekonomisine hiç girmiyorum bile :)
Hocam benim amfinin üstünde 3-5 tuş var, seçenekleri denemekten doğru düzgün gitar çalışamıyorum :) Profiler tarzı cihazları çok istesem de sınırlı zamanımı doğru kullanmam açısından beni zora sokar :) bir ara pod veya zoom'un uygun fiyatlı olan prosesörlerine yöneleyim dedim ama çok da çeşitlendirmek istemiyorum ton yelpazesini. O zaman da Death çalacağım diye aletin başına oturup duydum ki unutmuşsun ile kalkıyorum :D
Ben daha düz bir setup peşindeyim, açayım çalayım, işime bakayım istiyorum. Bir de ekonomik olarak o kadar yatırım yapmam gereksiz olur benim seviyemdeki biri için.

Hocam benim amfinin üstünde 3-5 tuş var, seçenekleri denemekten doğru düzgün gitar çalışamıyorum :) Profiler tarzı cihazları çok istesem de sınırlı zamanımı doğru kullanmam açısından beni zora sokar :) bir ara pod veya zoom'un uygun fiyatlı olan prosesörlerine yöneleyim dedim ama çok da çeşitlendirmek istemiyorum ton yelpazesini. O zaman da Death çalacağım diye aletin başına oturup duydum ki unutmuşsun ile kalkıyorum :D
Ben daha düz bir setup peşindeyim, açayım çalayım, işime bakayım istiyorum. Bir de ekonomik olarak o kadar yatırım yapmam gereksiz olur benim seviyemdeki biri için.
Analysis Paralysis denen durum...bana daha çok IR seçiminde oluyor :) bir süre sonra kulak yoruluyor hepsi aynı gelmeye başlıyor :))))

Kesinlikle doğru.
Bir de ben ''old school'' kalacağım, ''djital- yapay çılgınlığına hayır'' diye 3 katlı rack-setupımı veya pedal boardımı sahneye taşıyorum. Otoparktan-Dorock sahneye kadar akla karayı seçiyorum. E bir de yanında 2 Gitar ve Klavyem var... Artık yıldım ve yoruldum. Sahne işi işkence haline döndü. Kemper veya Axe fx'in yer prosesörlerini bile artık istemiyorum. Mooer Ge200-250, Line 6 hx stomp gibi nerdeyse gitarın ön kılıfına sığdırabileceğim 3 switchli prosesör bana yetecek.

Merhaba,
Sanırım 100-120 watt amfi mi yoksa teorik olarak daha düşük volume verebilecek daha düşük wattagelı amfi mi konuşması gerçekleşmiş.
Vallahi zevk meselesi ama düşük volumede hi gain olarak iyi bir ton için aklıma grlen seçenekler şöyle; PRS MT-15, EvH Lbx1,2,2 stealth, Peavey 6505 mh, invective mh, marshall dsl 20h.
100-120 watt amfi elbette güzel ama o hacimli sesi elde etmek sadece amfi değil kabini de ilgilendiren bir şey. 100-120 watt alacaksanız Engl savage da bir seçenek.
Engl ironballun küçüğünü bilmiyorum ama büyüğü gayet güzeş bana sorarsanız.
Bence elinizdeki kabini de düşünerek bir seçim yaparsanız daha mantıklı olabilir.
Diğer yandan dijital de gayet iyi bir seçenek.
Esenlikler dilerim.

Merhaba,
Sanırım 100-120 watt amfi mi yoksa teorik olarak daha düşük volume verebilecek daha düşük wattagelı amfi mi konuşması gerçekleşmiş.
Vallahi zevk meselesi ama düşük volumede hi gain olarak iyi bir ton için aklıma grlen seçenekler şöyle; PRS MT-15, EvH Lbx1,2,2 stealth, Peavey 6505 mh, invective mh, marshall dsl 20h.
100-120 watt amfi elbette güzel ama o hacimli sesi elde etmek sadece amfi değil kabini de ilgilendiren bir şey. 100-120 watt alacaksanız Engl savage da bir seçenek.
Bence elinizdeki kabini de düşünerek bir seçim yaparsanız daha mantıklı olabilir.
Esenlikler dilerim.
Evet MT-15'i unuttuk arada, gerçekten güzel bir seçenek ama sadece evde çalınmayacaksa ebat olarak lbx, ironball, mini rectifier dan falan çok daha ağır ve kütlesi fazla, kolay taşınır diyemem ama şahane amfi...

Merhaba,
Esenlikler dilerim.
Teşekkür ederim cevabınız için. Aslında ikinci elde kendi ekonomik şartlarıma göre ulaşılabilirliği olan bir iki model arasında tercih yapmaya çalışıyordum ama dediğiniz gibi kabin meselesi ön plana çıkıyor. İlk etapta aldığım amfiyi elimdeki komboya slave in girişinden bağlanabilirim ve hoparlörleri kullanabilirim ama sonuçta bir 4x12 almak istiyorum. Ama fiyatlar uçmuş, amfisiydi kabiniydi, hangisini tercih etsem sıkıntısıydı falan derken elimdekilerle biraz daha mutlu olabilme ihtimali üzerine yoğunlaştım. Bu sırada da biraz daha ekipman deneyerek tam olarak ne istediğimi kesinleştireceğim. Denemeden olmuyor bu iş. MT-15 de güzel bir seçenek gibi duruyor, incelemiştim videolarını bir süre önce. Bulursam belki o da seçenekler arasında olabilir.

Merhaba,
Ancak yazabiliyorum.
Lambalı amfi sahibi birisi olarak, eğer evde kullanacaksanız hiç amfi ve kabin işine girmeyip doğrudan Neural Quad Cortex almayı düşünmenizi de öneriyorum. Kabin almayıp düzgün bir çift stüdyo monitör ve/veya kulaklıkla işinizi çok rahat halledebilirsiniz. Wah vb için de expression pedal elde eder ürüne bağlar kullanırsınız.
Neden dijital öneriyorum?
Lambalı amfi çok güzel, bunda tartışma yok. Ama lambalı amfi; 1) Pahalı, 2) Ağır, 3) Mazallah sorun cıkartırsa yaptırması zor.
Dijital sistem, özellikle Quad Cortex bağlamında konuşmam gerekirse; çok yetenekli ve eğer evde kullanacaksanız, sürekli başka alet ve ekipmanlarla karşılaştırmıyor iseniz kulağınız da alışacağından sizi çok rahat ettirecektir diye düşünüyorum.
Lambalı amfi ile karşılaştırılımca o kadar başarılı mı? Kulağınız alışınca ne kastediyorsunuz? Bu sorulara biraz eğilecek olursam, çoğu zaman evet, pedalların bir çoğunda (ama çoğunlukla mı kısmı değişir) ve kabinlerde de bu şekilde. Başarısı/başarısızlığı simüle ettiği amfi, pedal ve kabine göre değişiyor. Tam burada da işte evde kullanıyor ve simüle ettiğiniz ekipmanların orijinali ile karşılaştırmıyorsanız sizi gayet memnun edecek bir çözüm olduğu düşüncesindeyim.
Sen kullanır mıydın derseniz;
Eğer Quad Cortex çıktığı sırada anfim, kabinim ve pedalboardum olmasa idi, evet kullanırdım.
Esenlikler dilerim.

Selamlar. Forumda yarım saatten fazla dolaştım. @solitude71 başlangıç amfisi yazısını da okudum. Ama işte acemiyim bir türlü karar veremedim. Elektro gitara yeni başlayan biri olarak les paul kasalara hayranım. Bi gibson alabilsem çok güzel olurdu. Ama ona benzeyen Kozmos marka Les Paul elektro gitar aldım. Cherry sunburst rengi de çok hoşuma gidiyor :) bu forumda Kozmos markasından uzak durun yazısını görmüştüm birkaç kişiden ama benim gibi çaylak biri için çok bile. Valencia'dan falan iyidir sonuçta.

Çok uzattım kusura bakmayın. Bu gitara uyumlu, youtube'da gördüğüm parçaları çalabileceğim çok tonlu bir amfi ne tavsiye edersiniz?

Selamlar. Forumda yarım saatten fazla dolaştım. @solitude71 başlangıç amfisi yazısını da okudum. Ama işte acemiyim bir türlü karar veremedim. Elektro gitara yeni başlayan biri olarak les paul kasalara hayranım. Bi gibson alabilsem çok güzel olurdu. Ama ona benzeyen Kozmos marka Les Paul elektro gitar aldım. Cherry sunburst rengi de çok hoşuma gidiyor :) bu forumda Kozmos markasından uzak durun yazısını görmüştüm birkaç kişiden ama benim gibi çaylak biri için çok bile. Valencia'dan falan iyidir sonuçta.

Çok uzattım kusura bakmayın. Bu gitara uyumlu, youtube'da gördüğüm parçaları çalabileceğim çok tonlu bir amfi ne tavsiye edersiniz?

ID Core ya da Katana göm geç hocam. bütçene göre wattına karar verirsin. Zaten tüm bu bahsettiklerini okuyup hala kararsız kaldıysan belli ki kullanım tecrübesi lazım. O da deneye deneye, alıp satarak ediniliyor. Bahsettiğim 2 model hem iş görür hem 2. eli hızlıdır.

ID Core ya da Katana göm geç hocam. bütçene göre wattına karar verirsin. Zaten tüm bu bahsettiklerini okuyup hala kararsız kaldıysan belli ki kullanım tecrübesi lazım. O da deneye deneye, alıp satarak ediniliyor. Bahsettiğim 2 model hem iş görür hem 2. eli hızlıdır.
Basit bir soru soracağım. Google'a x müziğin tonları nedir diye yazınca mid 7 treble 7 bass 5 diyor mesela. Ama her amfide bu ayarlar yok. Bazı pahalı amfilerde bile yok. Neden böyle? Buna dikkat etmeli miyim?

Basit bir soru soracağım. Google'a x müziğin tonları nedir diye yazınca mid 7 treble 7 bass 5 diyor mesela. Ama her amfide bu ayarlar yok. Bazı pahalı amfilerde bile yok. Neden böyle? Buna dikkat etmeli miyim?

Bu ayarlamalar hemen hemen tamamen işlevsizdir. Hangi gitara, hangi amfiye, nasıl bir ortamda, nasıl bir tuşeyle icra edildiğine göre herşey çok değişirken mid 3 bass 5 olması sizi Metallica gibi duyurmayacaktır.

Google'a x müziğin tonları nedir diye yazınca mid 7 treble 7 bass 5 diyor mesela
dünyanın en gereksiz bilgisi... arabamla 200 km hız yapmak istiyorum diyene gaz pedalının açısı 35% olmalı ve ayakkabın 44 numara demekten farkı yok

bu saçmalıklara takılma... google'a yazarak ton bulunmaz, ton çalarak, kulakla ve tecrübe ederek bulunur, bazen cihaza spesifik bir kaç detay ayar yardımcı olabilir.... ben sana sihirli iksir formülü versem yine o XX grubu tonu bu şekilde elde edemezsin

Blackstar ın Architect yazılımında mid,bass ve treble ları kendiniz ayarlayabiliyorsunuz,kendi topluluğuda hazır ton presetlerini indirebiliyorsunuz.O yüzden kesinlikle öneririm.

Hazırda Gitarın başında iken,görüntüsünü atayım yazılımın..
A639BF88-24D3-4FCC-AD65-72FB1734743E.jpeg

Arkadaşlar

Nux Mighty Space veya Boss Katana Air
İkisi arasındayım Boss’un pilli olması beni biraz soğutuyor açıkçası.

Evde katana mk2 ve nux mighty air var ses kartı bilgisayar vs. artık çok kalabalık bir ortam olmaya başladı hanımla kavga ediyoruz zaten çocuktan vakit bulup katanayı açıp bilgisayardan ayar yapana kadar uyanıyor zilli 😁 nux mighty air’in kablosuz jackı bluetoothla telefon üzerinden ayarlanması ve backing trackı telefon üzerinden açmak çok keyif vermeye başladı kablosuz olmak gerçekten nimetmis. Nux air biraz ufak nitekim seste öyle. Evliliğimin devamı için bende katanayı ve ufak air amfimi elden çıkarıp yine portatif ama daha hacimli telefon üzerinden kontrol sağlayacağım bir amfi bakmaya başladım.
Aklıma nux mighty space yattı ama pitch shifter yok pedalla o konuyu çözerim diye düşünüyorum veya katana air.
Yamaha thr baktım ama çok pahalı ve kablosuz jackı harici olarak almak gerekiyor jack zaten amfi parası. Önerilerinize açığım. Ya da thr 2 alıp uygun yollu kablosuz jack mı bulsam biyerden kararsızım

Son düzenleme:
Geri