Hangi amfiyi alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

Merhaba, 6 aydır Blackstar HT5rh ve HT112 kullanıcısıyım. Tecrübelerim dahilinde size küçük bir yardımım olabilir belki.
Önceden kafa+amfi olarak kullanıyordum, genellikle Metallica, Megadeth, Slayer gibi grupların şarkılarını çalıyorum. Slayer tonu direk geliyor gibi amfiden, mi standartta çalıyorum ben, Eb'e düşürsem çok çok yakın bir ton elde edeceğimi düşünüyorum Slayer gitar tonuna.
Metallica'nın AJFA gibi çok sert gitar tonuna sahip albümleri hariç diğer albümlerin tonu çok yakın bir oranda geliyor. Mesela Hardwired tonu hafif bir ayarla yakalanabiliyor. Ama AJFA için boost şart.
Son haftalarda amfiyi irig 1 kablosu ile bilgisayara bağlayarak çalıyorum. Kabini kullanmadan amfinin emulated outputundan irig'e, irig'den bilgisayara ve 2+1 hoparlöre bağlayarak ses alıyorum. Ses karakteri tamamen aynı, o güçlü palm mutelar tamamen aynı geliyor ki hoparlörden bass açarak biraz daha güçlendirebiliyorsunuz, sadece daha küçük bir speakerdan aldığınız için sesi çok çok az farklı hissediyorsunuz. Ama Emulated outputtan oldukça memnunum ki bu amfiyi ve kabini satıp sadece HT METAL 1 almayı düşünüyorum.
İsterseniz ses kartı kullanmadan direk irig ile amfiden aldığım kayıtları atabilirim.

Hocam çok teşekkürler ilgin için fakat line 6 aldım.Bir süre daha dijitalde kalmam gerekecek

Blackstar HT5R amfi almayı düşünüyorum mevcut amfim Behringer Gmx210 sizce aralarındaki fark önemlimi ? sizce alınmalı mı ? kaliteli ses istiyorum bangır bangır titretecek bir amfi arıyorum blackstar ht5r de karar kıldım sizce doğru mu ? ve neden 5w bu amfi ? bi arkadaşıma 5w dediğimde şaşırmıştı bunu açıklayabilir misiniz ? teşekkür ederim :)

Blackstar HT5R amfi almayı düşünüyorum mevcut amfim Behringer Gmx210 sizce aralarındaki fark önemlimi ? sizce alınmalı mı ? kaliteli ses istiyorum bangır bangır titretecek bir amfi arıyorum blackstar ht5r de karar kıldım sizce doğru mu ? ve neden 5w bu amfi ? bi arkadaşıma 5w dediğimde şaşırmıştı bunu açıklayabilir misiniz ? teşekkür ederim :)
Bu amfi ev kullanıcıları için üretilmiş lambalı bir amfi. Lambalı amfilerin sesini yükselttikçe asıl tonu ortaya çıkar. Apartmanda da çok sesi açmak mümkün olmadığı için(komşular vs.) düşük watt değeri. Ama mevcut amfinden iyimi kötümü bilmiyorum.

Bu amfi ev kullanıcıları için üretilmiş lambalı bir amfi. Lambalı amfilerin sesini yükselttikçe asıl tonu ortaya çıkar. Apartmanda da çok sesi açmak mümkün olmadığı için(komşular vs.) düşük watt değeri. Ama mevcut amfinden iyimi kötümü bilmiyorum.
Ben bu amfiyi herhangi bir konserde falan kullanmam imkansız gibi birşey sanırım ama öyle bir amfi içinde 2000-2200 TL çok fazla değil mi ? Bir de 5W olayını anlayamadım yani şuan mevcut amfim 30W ken bu 5W. Performansı etkileyecek mi bu Wattın fazla - az olması ?

0'ı 2000lira mı olmuş? O fiyat kesinlikle etmez. O paranın az fazlasına ikinci elde peavey veya bjr'ler var. Drive tonları iyi, hem pedal hem amfiyi alıyımdan daha mantıklı ve ev için daha iyi bir çözüm ht5.
Etmez ama yapacak birşey yok, dolar ortada.

Kullanıyorum, ev ortamında pedala bulaşmadan alınabilecek en güzel metal tonlarını alabileceğin amfilerdendir diyebilirim. Özelliği düşük ses seviyesinde de güzel ve dolgun drive vermesidir.

Kafamdakileri toplayıp öyle sorayım sizi saçma sorularımla sıkmayayım dedim.
Belki birkaç konuda daha mesajlarıma denk gelmişsinizdir bu aralar amfi arayışındayım.Gitara başlayalı yaklaşık 3-4 ay oldu ve elimdeki cort mg10 artık hoşuma gitmemeye başladı.
Yeni bir amfi için araştırmaya başladığımda kafam allak bullak oldu kimileri transistörlü daha iyi kimleri lambalı daha iyi diyor.Buradaki yazarların çoğu yarı profesyonel olduğu için onlara uyan ekipmanın bana uyup uymayacağını bilmiyorum.Bu yüzden sizden fikir alayım dedim.

Öncelikle çaldığım çalmak istediğim müzik türü blues,rock ve metal ama hepsinin de cayır cayır çıkmasına gerek yok çünkü henüz tonal farklılığı anlayacak kulağa sahip olduğuma emin değilim.Hani o yüzden modülasyonlu alma tonları işe yaramaz diyenlerin tavsiyesine mi uymalıyım bilmiyorum.Lambalıyla transistörlü farkını daha yeni yeni kavrıyor kulağım ama çoğu forum sakini lambalı amfilerle evde randıman alınmayacağını söylüyor.Bu randımandan kasıt nedir?Kayıt anlamında mı ton anlamında mı?Yeni başlamış biri ısınmış lambalı amfiyle yeni açılmış lambalı amfi tonunu ayırt edecek düzeyde midir?Bunları da cevaplarsanız sevinirim.

Bana nokta atışı bir amfi söyleyin diyemem elbette birden fazla seçenek vardır her zaman.
Ayrıca hotone mini legacy serisi hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isterim.
Teşekkürler

Kafamdakileri toplayıp öyle sorayım sizi saçma sorularımla sıkmayayım dedim.
Belki birkaç konuda daha mesajlarıma denk gelmişsinizdir bu aralar amfi arayışındayım.Gitara başlayalı yaklaşık 3-4 ay oldu ve elimdeki cort mg10 artık hoşuma gitmemeye başladı.
Yeni bir amfi için araştırmaya başladığımda kafam allak bullak oldu kimileri transistörlü daha iyi kimleri lambalı daha iyi diyor.Buradaki yazarların çoğu yarı profesyonel olduğu için onlara uyan ekipmanın bana uyup uymayacağını bilmiyorum.Bu yüzden sizden fikir alayım dedim.

Öncelikle çaldığım çalmak istediğim müzik türü blues,rock ve metal ama hepsinin de cayır cayır çıkmasına gerek yok çünkü henüz tonal farklılığı anlayacak kulağa sahip olduğuma emin değilim.Hani o yüzden modülasyonlu alma tonları işe yaramaz diyenlerin tavsiyesine mi uymalıyım bilmiyorum.Lambalıyla transistörlü farkını daha yeni yeni kavrıyor kulağım ama çoğu forum sakini lambalı amfilerle evde randıman alınmayacağını söylüyor.Bu randımandan kasıt nedir?Kayıt anlamında mı ton anlamında mı?Yeni başlamış biri ısınmış lambalı amfiyle yeni açılmış lambalı amfi tonunu ayırt edecek düzeyde midir?Bunları da cevaplarsanız sevinirim.

Bana nokta atışı bir amfi söyleyin diyemem elbette birden fazla seçenek vardır her zaman.
Ayrıca hotone mini legacy serisi hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isterim.
Teşekkürler
Ben 1 yıl boyunca hiç ekipman değiştirmeyi düşünmemiştim. Ama bi süre sonra tabi ihtiyaç hissediyor insan. Lambalı tabi her zaman daha iyidir ama bence senin düşünce ve tecrübende birisine blackstar id core 10 fazlasıyla yeter. Neden 10 al çünkü yarın bir gün büyük buyuk amfiler aldığında küçük pratikler için ya da portatif amaçlarla kullanabilesin. Yanı ilerde satmazsın hep bi köşede durur. Ton olarakta benim vox vt roland cube ve blackstar aralarında en sevdiğim blackstar. Hem fiyatı en uygun olanıda o :)

Vox mini 5 pille calismasi icin yapilmis. Sokakta piknikte calmak icin daha cok. ihtiyaciniz bu yonde ise bir sey diyemem ama bana sorarsaniz mini 5 in de fiyati az degil eger modellemeli bir amfi dusunuyorsaniz 300 lira daha biriktirip vt20x e yonelmekte fayda var
Yeniden ben :) Kusura bakmayın sizi oyalıyorum fakat yakın zamanda alacağım, son bir karar vermek durumundayım. Diğer amfileri sonunda eledim, VOX VT20+ ile VT20X arası gidip geliyorum; 20X ton çeşitliliği açısından ToneRoom ile ayarlanmadıkça sanırım yetersiz kalıyor. 20+'ın 20X karşısında ton kalitesinden şüphe ediyorum. Ayarlarken beni çok yormayacak bir amfi istiyorum. Şimdiden çok teşekkür ediyorum.

@saftirik elmer, @wolkN ve @demonizer haklı. 500 TL dolaylarında Lambalı, tek kanal, prosesörle kullanabileceğin en mantıklı aletler aşağıda sıraladım. Kendim sattığım için demiyorum; Cub 10'u benden almazsanda ilanımı bi girip oku en azından fikir edinirsin, baya detaylı yazmıştım.. Ayrıca bende amfiyi prosesör ile kullanıyorum. (Zoom G5)

Laney Cub 10, Laney Cub 8, Fender Champ 600, Boston AT15 ve Ibanez TSA5.
Yeni gördüm bu yorumunuzu . Şunu sormak istedim. Yazdığınız amfilerin çoğunda ve sizin amfiniz Cub 10 da da Send Return yok. Prosesör amfinin direk önünde iyi iş çıkarıyor mu?

Laney Cub10 güzel bir seçim olur. Benim tavsiyem prosesoru satip analog pedal(lar) almaniz. Marshall Vs30r,Vs15r,Blackstar Ht1r bakabilirsiniz. Secenek cok onemli olan sizin begenmeniz.

Merhabalar, benim de öneriye ihtiyacım var :) Clean tonları "güzel" (biliyorum göreceli bir kavram) olan ve mümkünse dijital / modellemeli olmayan bir amfi arayışındayım. Distortion'la pek işim yok, en fazla Big Muff veya belki overdrive pedalları kullanırım gibi geliyor. Özellikle modülasyon pedalları ile iyi anlaşması önemli. Şu anda Vox Pathfinder 10 kullanmaktayım evde, bir sonraki adımım sizce ne olmalı?

Vox Pathfinder 15'i çok öneriyorlar ama artık üretilmiyor, 2.ele de pek düşen bir amfi değil. Düşenleri de ben kaçırdım 1-2 kez :)

Merhaba arkadaşlar. 2. El yada 0 amfi lambalı amfi önerisi istiyorum sizden. Evde kullanabileceğim bişey olmalı. Bütcem 3000 3500 civarı. Genellikle metallica, megadeth tonları alabileceğim ama aynı zamanda mümkünse cleanlari de iyi olsun . Cleanleri güzel ama drive katı cılız kalırsa pedallada destekleyebilirim. Yeri değil ama pedal da önerebilirsiniz. Kafamdaki markalar
Engl
Marshall dsl 5c yada 15c
Blackstar ht5 metal kafa+kabin
Randall
Peavey
Önerileniz için şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme:
Merhaba arkadaşlar. 2. El yada 0 amfi lambalı amfi önerisi istiyorum sizden. Evde kullanabileceğim bişey olmalı. Bütcem 3000 3500 civarı. Genellikle metallica, megadeth tonları alabileceğim ama aynı zamanda mümkünse cleanlari de iyi olsun . Cleanleri güzel ama drive katı cılız kalırsa pedallada destekleyebilirim. Yeri değil ama pedal da önerebilirsiniz. Kafamdaki markalar
Engl
Marshall dsl 5c yada 15c
Randall
Peavey

Laney IRT - Studio öneririm. İster referans monitörler ile direk ses kartına, ister kabine kafa olarak.

Tertemiz.

Engl
Marshall dsl 5c yada 15c
Randall
Peavey
Randall rg50tc kullanıyorum. Güzel amfi ama ev için ne kadar uygun tartışılır.

Geri