Hangi amfiyi alsam? Yeni başlayanlar için tavsiye başlığı

Jvm'in de Jcm800'ün de tonunu seviyorum aslında. Ama jvmin 4 kanal olması ve ton yelpazesinin biraz daha geniş olması beni cezbediyor açıkçası.
4 kanala ihtiyacin varsa birsey diyemem , ama 800 ün tonu gayet iyidir , taninmis gitaristlerin cogu zaman icerisinde kullanmislardir o amfiyi , hatta master volume hadisesini de bir kenara birakip Plexi ye de biraz bak derim , madem yüksek fiyatli amfilere meylin var , hatta daha az agresif ama cleanleri daha saglam bir amfi istiyorsan da jtm 45 yine cok güzel amfilerden biridir. jcm 800 alip ileride plexi mod da yapabilirsin. fakat 100 watt amfiden evde drive alamazsin , yani müstakil ve komsulara en az 200 metre mesafede bir evin yoksa tabi :) ha bir de kulaklarinin sagir olmasini umursamaman lazim :) attenuator olayi da amfinin tonunu bozmadan 100 watt i 1 watt a cekemez. benzeri amfilerin ayni devrelerinin , ufak amfi uyarlamalari oluyor , modelleri ezberimde degil.
Kisacasi , ben lambaliya lambali demem , lambadan drive almayinca.
Saygilar.

Selam arkadaşlar. Tatilden İstanbul'a geri dönünce 100w, all tube bir Marshall kafa amfi almak istiyorum. Kafamda 2 model var. Birisi JCM800 2203. Diğeri de, JVM 410H. Çaldığım tarzlar fazla sert değil. Grup bazında örnek verecek olursam: Kaiser Chiefs, The Black Keys, Arctic Monkeys, Green Day, Ghost, Bonamassa v.b. gruplar. Arada "nispeten" biraz daha sert sounda sahip gruplardan GN'R, Dorje, Alter Bridge gibi gruplardan çalıyorum. Bu iki modelden hangisini önerirsiniz?

Yakin bir arkadasimda soyle bir Marshall amfi var eger dusunurseniz;

https://www.sahibinden.com/ilan/iki...i-marshall-1977-jmp-superbass-448422632/detay

Bende uzun zamandır lambalı amfi bakıyorum. Ve denediklerim arasında Marshall jvm ler pek tatmin etmedi. Blackstar fiyat kalitede güzel. Ampeq ler var birde onlarda değişik geldi farklı bir ton, farklı bir tat. Tonal genişliliği çok yok ama cleani benim hoşuma gitti. Gerçi bu amfi ana amfim olarak olmazda ileride parayı bulursam bir tane kenarda dursun derim. Asıl problemim şu evde 5 watt bile çok olacak. Gerekli olan 2-3 watt yada altı. Global olarak bakınca en iyisi Marshall AFD 100 üzerindeki kendi attenuatoru var. 0,1 watt a kadar düşüyor. Elbette ton farkı oluyordur ama düşünsenize hepsine hükmedecek tek bir head amfi. İstediğin yerde istediğin zaman 0,1- 100 watt rangesinde. Tek sorun fiyatları çok abartı daha doğrusu limited olduğundan yurtdışında 2500 $ seviyesinde bulurken bunu yurda sokmaya çalıştık mı bir sürü işlemin üzerine 1500 - 2000 $ arasıda masrafı çıkıyor. Açıkçası o kadar bir amfiye yatıramıyorum. Türkiyedeki seçeneklere dönünce zaten o para olsa neler neler var. bunun yanında1 watt yaptırabilme şansı var. Bu tonal amfilere baktım, hakkında okuduklarım hiç hoşuma gitmedi. amfileri yapan şahıs daha önce birilerini dolandırmış, anladığım kadarı ile çok kötü işçilikteki bir amfiyi 970 TL ye satmış hatta amfinin işçiliği o kadar kötüymüş ki elektrik çarpılma problemi bile olduğu söyleniyor. Birde adam şaka gibi amfiyi 500 e geri almış. Neyse etik olarak böyle birisinden alışveriş yapmayı doğru bulmuyorum. Linkide burada ( zaten google da tonal amfi diye aratınca en tepede tonal amfiler hakkında diye çıkıyor.. ) Tonal Amfiler Hakkında..

Neyse döndük buradan Tr de ne var a. Dört tane düzgün ilan bulabildim. İkisi aynı kişinin diğerleri ise farklı.

İlk ilan bildik jcm 800, ikinci el, gayet makul bir fiyat 5200 TL, İstanbul Beşiktaşta.

İkinci ilan 67 den kalma bir plexi. Fiyatı yurtdışı ile kıyaslayınca çok iyi ama bütçemin üzerinde. 3.000 $ oda İstanbulda.

Ve son iki ilan, bunlar aynı kişinin ve eğer bu arkadaşın diğer ilanlarınada bakınca görüyorum ki ya bir müzik dükkanı var yada artık nedesem bilemiyorum çünkü çok kaliteli ekipmanlar satıyor.

Neyse bir tane 1977 JMP superbass satıyor fiyatı şaka gibi 5500 TL. Nette her Marshall fanının videolarını ilgiyle takip ettiğini düşündüğüm bir abimiz var Johann Sageborn. Bu abi deli videolar çekmiş bu amfi ile. Şu videoyu izledikten sonra ( ) bu amfi dedim olabilir fiyatıda uygun ama ses problemi. Türkiyede bu tarz bir amfiye mastervolume modunu kim yapar ? Attenuatorle kaç watt a kadar düşer ? Mastervolume modu yaptırsak kaça mal olur ? Attenuator olarak Marshall Powerbreake alsak ( ki yurtdışı forumlarında bu cihazın içerisinde ters sarımlı trafo olduğu ve Marshall amfiler için özel üretildiği söyleniyor.. ) normal attenuatorden farkı olur mu ? Yada alıyorken gerekirse bir sene daha para biriktirip 3.000 $ lık plexi yi mi alsam ? İşte böyle sorular beynimi kazırken aynı kişinin sattığı şu JCM 1 watt lık amfiyi de gördüm. Hadi bakalım, özel seri üretim, Türkiyede, Türkiye voltajıyla. Gerçi yurtdışından jcm 1 watt alıp getirmeye kalkınca aynı rakama belki bir tık fazlasına geliyor ama 1 watt amfiye 1250 $ verilir mi ? Videolara bakınca, yorumlara bakınca verilir gibi duruyor da. Bu amfi sadece ev için olacak. 1 watt yani sonuçta. Diğer seçenekler ?. Yarın bir gün stüdyoya götürsem bir işe yaramaz. İşin aslı bunun en kısa yolu AFD 100 ama 5000 $ a mal oluyor Tr ye sokmak. Gerçi Afd 100 parasına 1 watt ve plexi alınabiliyor Tr de şu anda oda garip. Yurtdışından getirmek imkansız zorlukta yurt içindekiler yok pahasında..

Arkadaşlar sizlerin bu konuda düşünceleri nedir ? Şu anda paralel mantıkta ilerliyoruz, siz ne düşünüyorsunuz ? Videolardan amfilerin hepsi birbirine yakın amfiler. En ucuza mal olacak seçeneği mi seçmeli acaba. Her halukarda o 1 watt ın limited olması ve böyle netteki videolar falan en son nokta gibi geliyor... Diğer yandan provalar ne olacak yarın bir gün sahne alacaksak ne yapacağız...

Arkadaşlar merhaba 2000-2500 tl bandinda lambali amfi tavsiyeleriniz var mi? Kafa-kabin düşünüyorum. Biliyorum bu butceye zor ama,fiyat-performans olayini goz önünde bulundurursak sizce ne almaliyim? Gerekirse butceye 3000'e kadar zorlarim.piyasa caliyorum bu arada.tesekkurler

Aradığınız özellikleri (kanal sayısı vs), tarzınızı ve birlikte kullanacağınız ekipmanları yazarsanız daha iyi cevaplar alabilirsiniz. Bir de forumda amfi tavsiyesi başlığı mevcut aramaya yazarsanız çıkacaktır.

Istedigim seyler:Lambali amfilerin sicak tonlari, yumuşak bir sound
Tarz:turkce pop..piyasa yani
Ekipmanlar:jam up pro yuklu ipad ile beraber apogee jam 512k kullanıyorum. Dediginiz basliga da bakacağım. Teşekkürler :)

Arkadaşlar yok mu hiç önerisi olan ? Nasıl bir baht varsa bir yazdık herkes konuya yabancı oldu. AFD 100 ü eledim onu getirmek için harcayacağım para ile 2 amfi alırım,zaten o parada yok şu anda. Aklım 1 watt a kayıyor, hem 0,1 watt modu ile kullanma şansıda var, netten inceledim hafif amfi 9 kg vs ama 1 watt amfiye o para verilir mi. E bayde falan satılanlar 900 dolar civarında getirmeye kalksan yine 1250 $ ı bulacak buranın voltajı ile de çalışmayacak ama 1 watt işte evde başka kullanılmaz. Modelleme amfisi alıp eve stüdyoyada ileride sahne olursa diye yüksek watt bir şeyler alsam bu sefer onlarıda stüdyoya nasıl taşırımın derdi var. Paran varmı derdin var, para yokken en azından hayal kuruyorduk, hayaller gerçek olacakken ayrıntılar insanı sıkıntıya sokuyor

Merhabalar,

Şu an staj için Almanya'dayım ve buradan Türkiye'ye gelirken amfi almak istiyorum, bu konuda size de danışmak istedim.

Öncelikle bütçe olarak maksimum 500 Euro ayırabilirim, ancak asıl problemim bütçeden ziyade kargo/ağırlık konusu.

Burada Peavey Classic 30 buldum bir tane, ikinci elde 350 Euro'ya alabiliyorum. Ancak Almanya'ya getirdikten sonra Türkiye'ye sokamıyorum, çünkü 20 kilo olduğu için uçuştaki hakkımın tamamını dolduruyor. Yani valizleri falan buraya bırakmam gerekiyor amfiyi getirebilmek için :) Diğer kargo seçeneklerini düşünüyorum, bulduğum kargo seçeneklerinin hepsinde ekstra 150 euroya yakın kargo masrafı çıkıyor bana, bu da açıkçası Türkiye'den almakla kafa kafaya aynı geliyor neredeyse. O yüzden size soracağım sorular şunlar;

1-) Yurtdışından aldığım ağır bir amfiyi Türkiye'ye gümrükle falan uğraşmadan sağ salim getirmek için ucuz yollu önerileriniz nelerdir?

2-)Ben ağırlık konusuna çözüm bulamadığım için daha hafif bir amfi almak seçeneğine yöneldim. Örneğin Blues Junior'lar 14 kilo civarında, hem hafif hem de performans açısından önerebileceğiniz ekipmanlar nelerdir?

Amfi önerisi konusunda şunları da eklemek istiyorum;
- Transistörlü veya lambalı olsun diye bir takıntım yok, transistörlü olmasına karşın Roland'ın JC serisi de çok hoşuma gidiyor.
- Ton skalası olarak Laney'ler kadar parlak, Marshall'lar kadar bas ağırlıklı olmasın yeter. Bu konuda Peavey Classic 30'u çok başarılı buldum, onun dışında Fender'in lambalı bütün amfileri de aynı şekilde hoşuma gidiyor.

Elimden geldiğince size bilgi vermeye çalıştım, daha fazla bilgiye ihtiyacınız olursa elimden geldiğince cevaplarım. Cevaplarınız için teşekkürler :)

Merhabalar,

Şu an staj için Almanya'dayım ve buradan Türkiye'ye gelirken amfi almak istiyorum, bu konuda size de danışmak istedim.

Öncelikle bütçe olarak maksimum 500 Euro ayırabilirim, ancak asıl problemim bütçeden ziyade kargo/ağırlık konusu.

Burada Peavey Classic 30 buldum bir tane, ikinci elde 350 Euro'ya alabiliyorum. Ancak Almanya'ya getirdikten sonra Türkiye'ye sokamıyorum, çünkü 20 kilo olduğu için uçuştaki hakkımın tamamını dolduruyor. Yani valizleri falan buraya bırakmam gerekiyor amfiyi getirebilmek için :) Diğer kargo seçeneklerini düşünüyorum, bulduğum kargo seçeneklerinin hepsinde ekstra 150 euroya yakın kargo masrafı çıkıyor bana, bu da açıkçası Türkiye'den almakla kafa kafaya aynı geliyor neredeyse. O yüzden size soracağım sorular şunlar;

1-) Yurtdışından aldığım ağır bir amfiyi Türkiye'ye gümrükle falan uğraşmadan sağ salim getirmek için ucuz yollu önerileriniz nelerdir?

2-)Ben ağırlık konusuna çözüm bulamadığım için daha hafif bir amfi almak seçeneğine yöneldim. Örneğin Blues Junior'lar 14 kilo civarında, hem hafif hem de performans açısından önerebileceğiniz ekipmanlar nelerdir?

- Transistörlü veya lambalı olsun diye bir takıntım yok, transistörlü olmasına karşın Roland'ın JC serisi de çok hoşuma gidiyor.
- Ton skalası olarak Laney'ler kadar parlak, Marshall'lar kadar bas ağırlıklı olmasın yeter. Bu konuda Peavey Classic 30'u çok başarılı buldum, onun dışında Fender'in lambalı bütün amfileri de aynı şekilde hoşuma gidiyor.

Elimden geldiğince size bilgi vermeye çalıştım, daha fazla bilgiye ihtiyacınız olursa elimden geldiğince cevaplarım. Cevaplarınız için teşekkürler :)
Kilo sınırını aşıp fazlasını ödeyebilirsiniz veya çok eşyanız yoksa amfiyi bagaja verip eşyalarınızı el bagajında sokarsınız. Ben sizin yerinizde olsam amfiyi uçağın içine almaya çalışırım el bagajı şeklinde. Daha önce biri Amerika'dan biri Fransa'dan 2 arkadaşım da BJ getirdi uçağın el bagajı bölümünde yani yanında.

Merhabalar,

Hoparlor ve kabini satabilirseniz sadece amfi kismini da getirebilirsiniz.

Kilo sınırını aşıp fazlasını ödeyebilirsiniz veya çok eşyanız yoksa amfiyi bagaja verip eşyalarınızı el bagajında sokarsınız. Ben sizin yerinizde olsam amfiyi uçağın içine almaya çalışırım el bagajı şeklinde. Daha önce biri Amerika'dan biri Fransa'dan 2 arkadaşım da BJ getirdi uçağın el bagajı bölümünde yani yanında.

Hocam el bagajının maksimum ağırlığı 8 kg oluyor, BJ ise 14 kg tek başına zaten. Rica etsem arkadaşlarınız nasıl almış öğrenebilir misiniz? Yani kendi taşıma çantasıyla falan mı almışlar, yoksa direk koli olarak mı kabine almışlar?

Hoparlor ve kabini satabilirseniz sadece amfi kismini da getirebilirsiniz.

Hocam onu yapabileceğimi sanmıyorum malesef, yapsam bile Türkiye'de toparlayacak teknik bilgiye sahip değilim.

Hocam el bagajının maksimum ağırlığı 8 kg oluyor, BJ ise 14 kg tek başına zaten. Rica etsem arkadaşlarınız nasıl almış öğrenebilir misiniz? Yani kendi taşıma çantasıyla falan mı almışlar, yoksa direk koli olarak mı kabine almışlar?

Hocam onu yapabileceğimi sanmıyorum malesef, yapsam bile Türkiye'de toparlayacak teknik bilgiye sahip değilim.

Yazılı hakkın üzerinde olduğunu biliyorum ama çoğu zaman el bagajının ağırlığını ölçmüyorlar. Ayrıca amfiyi bagaja verdiğinizde başına neler geleceği belli. Bagaj teslim sırasında yanınıza almak istediğinizi ve bagaja verilemeyecek kadar kırılgan olduğunu söyleyin ve yanınıza almak konusunda ısrarcı olun. Kesin olmamakla beraber büyük bir ihtimalle izin vereceklerdir. Bir arkadaşım Amerika'dan aldığım gitarı bana getirirken gitarı bagaja vermedi ve case el bagajı dolaplarına sığmayınca pilot kabininde geldi. Oluyor yani böyle şeyler.

Yazılı hakkın üzerinde olduğunu biliyorum ama çoğu zaman el bagajının ağırlığını ölçmüyorlar. Ayrıca amfiyi bagaja verdiğinizde başına neler geleceği belli. Bagaj teslim sırasında yanınıza almak istediğinizi ve bagaja verilemeyecek kadar kırılgan olduğunu söyleyin ve yanınıza almak konusunda ısrarcı olun. Kesin olmamakla beraber büyük bir ihtimalle izin vereceklerdir. Bir arkadaşım Amerika'dan aldığım gitarı bana getirirken gitarı bagaja vermedi ve case el bagajı dolaplarına sığmayınca pilot kabininde geldi. Oluyor yani böyle şeyler.

Tamamdır hocam öyleyse, çok teşekkür ederim.

Merhaba sevgili Türkrock üyeleri, bu forumdaki ilk postumu bu vesileyle atıyorum. Neredeyse 2 yıla yaklaşan bir akustik gitar deneyimi sonrası kendime bir tane Fender Standart Strat almayı düşünüyorum ve alıcam da kararımı verdin. Sıkıntım bu gitara bir amfi seçemem bu konuda yardımınıza ihtiyacım var. Müzik olarak rock yapmayı düşünüyorum Duman, Mor ve Ötesi, Pink Floyd falan çalmayı düşünüyorum. Kendim karar veremedim elektrolara ve amfilere çok yabancıyım. Bana 1000-1200 lira civarı amfi önerebilir misiniz? İkinci elde olabilir. Şimdiden sağolun.

Ben genelde blues, rock ve metal calmayi seviyorum fakat fender tarzi clean ve bright tonlar daha cok hosuma gidiyor. Bana clean tonları çok başarili ve distortioni da kotu olmayan, metal calabilecegim bir lambali amfi, gitar ve pedal kombinasyonu onerebilir misiniz acaba?
Not:Bütçe 5000-8000tl arası ve ikinci el de olabilir kombinasyon dizilimleri sifir olmak zorunda degil.

Merhabalar öncelikle. Line 6 spider iv 15 watt amfim var şu an. Amfi olayına da oldukça uzağım pek farklı amfiler deneme imkanım olmadı. Yakın zamanda epiphone les paul standard almayı düşünüyorum. İkinci el 1000tl civarı amfimi değiştirdiğime değecek amfi önerebilir misiniz? Ya da bütçemi arttırıp farklı amfilere mi bakmamı mı önerirsiniz? Şimdiden teşekkürler cevaplarınız için.

Geri