Floyd Rose lu Gitarların Kilidini Açma Yolları

Başlıktanda anlaşılabileceği gibi alyanımı kaybettim ve yenisini almak için çok uzun bi yol gitmeliyim bunun alternatif bir çözümü varmıdır açan varmı alyansız bu lanet kilitleri?

Hmm, ince uçlu bir pensenin ucuna kumaş vb kilidi koruyacak bir şey tutturup penseyle açmayı deneyebilirsin. Dikkat et ve kumaş vb koruyucuyu dikkatli seç, yoksa kilit çizilir, kozmetik problem oluşturur.

Abi alyan bu ya herhangi bir nalburda bulunur :) Gerçi nerdesin onu bilmiyorumda.
Arkadaşın dediği gibi pense yada karga burnunun ucuna bez sar dik olarak aç...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
NomAmor demiş ki:
Abi alyan bu ya herhangi bir nalburda bulunur :) Gerçi nerdesin onu bilmiyorumda.

Abi o ne demek hala çözemedim karga burunun ucuna bez sarıp nasıl açacaksın biraz daha detaya girermisin acaba şu an biraz medeniyetten uzaktayımda buralarda nalbur bulmam zor.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
NomAmor demiş ki:

hayır benim anlamadığım o kilit denen lanet olası icadı tüm gücümle penseyle çevirmeme rağmen bir milim bile dönmemesi nasıl mümkün olabilir nasıl bir düzenektir bu ya anlamadım gitti

Abi şimdi bildiğimiz karga burnu böyle ucu sivri pense gibi bişi.2 kücük bez parçası kes, sar iki tarafına sonra gayet rahat açılır.Karga burnu dememin sebebi penseden daha iyi kavrar kücük şeyleri...

Daha fazla uğraşırsan bu sefer kilitli üst eşik vidalarını nereden bulabilirim konulu bir başlık açacaksın. Demedi deme ya alyan bul yada el maharetine yaslan.

NomAmor demiş ki:
Abi şimdi bildiğimiz karga burnu böyle ucu sivri pense gibi bişi.2 kücük bez parçası kes, sar iki tarafına sonra gayet rahat açılır.Karga burnu dememin sebebi penseden daha iyi kavrar kücük şeyleri...
Ben bu karga buruna penseye bez kagit peçete vs vs ile kullanıp denedim ama hiç bir zaman olmadı. Ya da bende güç yoktu. Headstock her an gümbürtiye gidecek gibi oluyor, içim cız ediyordu.

Bir de kilitli penseler var. Pense kıvamında, ek olarak cevirip ayar yapıyorsun, sıktıgında da çat kilitliyor, artık nasıl bir sıkıyorsa, ordan rahatça çevirip çıkartıyorsun. Alyan anahtarlarım tahrip oldugunda alyan vidalarının deliklerini bozuyor. Başıma da çok sık geliyordu. Gittim aldım bunlardan bir tane.

Diğer bir çözümde o üst eşik kilitlerini abartı sıkmamak. Eskiden abanıyordum ama gördüm ki az bir şey sıkmak da yetiyormuş. Meğersem çok sıktıgımdan dolayı alyan anahtarlarımın uçları tahrip oluyormuş.. muş...
Böyle^^

Zaten en büyük sorun metallerin aslında ne kadar sıkı tutabildiklerini unutup davul aksamlarında ve gitar parçalarında sıkılacak şeyleri deve gücüyle sıkarak açılmaz ve kırılır hale getirmek oluyor. Birini parçalamdan akla gelmiyor. Çok sıkarak tellere de zarar veriyorsunuz bir daha ilk açtığınızda tel kopma noktasına geliyor.

Geçmiş olsun. En iyisi internetten gitar satan dükkanlarından alyan bulup getirtmek. Ve kaybetmemek..

Alyan temini çok kolay bi üründür. Herhangi bir araba tamircisinden bile rahatça bulunabilir. Çok sıkışmışsa wd40 dı galiba ondan sıkılabilir

Geri