Akort Aleti Sorunu

V

venom2010

Herkeze merhaba bu forumu takip ediyordum uzun süredir coğu sorunumu bulabildim forumda ama akort aleti sorunumu bulamadım.
Başlık doğru yerde sanırım ama yanlışsada modaratörler taşırsa sevinirim kilitlemekten ziyade.
Şimdi sorunuma gelmek gerekirse gitarla 3 4 aydır uğraşıyorum sabit köprülü bi e.gitarım var 2 ay kursa gittim ama akortla alakalı bişey öğrenemedim akort aletimde var eno emt-789c Elazığ'da bir dükkandan aldım kullanımının bu kadar karışık olduğunu düşünmemiştim.
Sorunu tam olarak anlatıyorum
KEY: C, F, 8♭, E♭
NOTE: F, F♯, A, A♯, 8, C, C♯, 0, 0♯, E
Akort aletinde KEY denilen üst başlık denebilir bunlar var bunlardan birini seçip auto yapabiliyoruz ve tele vuruyoruz kendi NOTE kısmını algılıyor akort aletinde bi aralık var bunu 0a gelip yeşil yanana kadar sıkıyorum yada gevşetiyorum yeşil olunca bir üst tele geciyorum hepsini yapıyorum ama akort olmuyor yani ses düzgün cıkmıyor iğrenç oluyor sonra farkettim 1.tel mi oluyor galiba tele vuruyorum akort aleti algılıyor yeşile getiriyorum 0da sonra daha cok sıkıyorum +50e kadar sıktıktan sonra -50 olup başa dönüyor NOTE kısmıda değişiyor bu durumda akort olmaması normal anlıyorum o zaman akort aletinin auto kısmı hiç bir işe yaramıyor manual kısmından yapmak gerekirse her ikisinide seçmem gerekiyor işte sizden istediğim bu nasıl olmalı çeşitli akort tarzları vardır tabiki siz standart veya herhangi birini söylüyebiliriniz örnek verirsek

Cde Şöyle yapabilirsin:
1.TEL =F
2.TEL =F♯
3.TEL =A
4.TEL =A♯
5.TEL =8
6.TEL =C
(tamamen attım şimdi başkası görüp şet yapmasın)

Bide 8 nası bi nota diyen olabilir bende bilmiyorum köşeli yazılmış 8 bide sol üst ve sol alt kısmında nokta gibi bişey var.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
ENO-TUNER-amp-METRONOM-EMT-789C-AKORT-ALETI-YENI__19247589_0.jpg

Kullandığım alet bu yanlız bende öle NOTE ve KEY kısmında onlar cıkmıyor dikkatimi çekti direk bu alet nasıl kullanılır onuda anlatabilirsiniz kutusundan cıkan hiç bişey yoktu adece düğmeleri göstermiş

Gitarın teline vurduğunda tepki verip telin akordunun hangi notada olduğunu söylemiyor mu? söylüyorsa alttan üste standart akord şu şekilde

E,B,G,D,A,E (mi-si-sol-re-la-mi)

O akort aleti çin marka ve mıodel yazıp sonuna user manual diye google da aratırsanız rahatlıkla PDF formatlı bir açıklama çıkacaktır. İngilizce tabi...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Gösteriyor hangi notada oldugunu KEY bölümü hiç değişmiyor sadece NOTE kısmı değişiyor ve ondada bunlar geliyor F, F♯, A, A♯, B, C, C♯, 0, 0♯, E senin dediğin sırayı bende buldum intten ama bende G E yok işte onlar su yukardakilerde neye denk geliyor
İnternetten arattım ing olması sorun olmaz ama bulamadım öle bi dosya aletin modeli eno emt-789

Bende bi ara aynısından kullandım aslında karışık değil sadece bilmediğin için karışık gelmiş 2 ay kursa gitmişsin öğretmiş olmaları gerekti diye düşünüyorum neyse sorununu anladım şöyle anlatıyım
440hz orasına ellesme kalsın KEY yazan kısmı C yap sonra yanında manual flat yazan kısımdan NOTE kısmını değiştirerek akort yapıcaksın oda şöyle olucak
e (mi) en ince tel en üstte yazılır
b (si)
g (sol
d (re)
a (la)
e (mi) en kalın teldir.

NOTE kısmında bunlar kesinlikle vardır o 8 köşeli dediğinde B oluyor 0 olarak yazdıklarında D eminim yaparsın.

laptop ın onboard ses kartıyla bile bahsettiğin tuner dan daha verimli akord yapılabiliyor, adam gibi bir tuner yoksa pc ile yapmak daha mantıklı bence.

http://www.dobez.com/Urun-Cherub_WST-550C_Tuner-(12907626150001).html
arkadaşlar bende bu alet var ama sadece kırmızı ışıklar ortalanıp yeşil olunca akort tamam sanıyordum fakat aynı telde bir kaç yerde yeşil yanabiliyor..sanırım soldaki c d e f g a b gibi rakamlardan doğru olan yanarken aynı anda yeşil yanacak..ama ben nota vs. hiçbirşey bilmiyorum tek bildiğim ince telden başlayarak harfler veriliyor nota yerine E B G D A E..sadece bi gitarım bide roland MİCR cube üm var..ve yıllardır çalıp kısa kısa besteler çıkartıyorum doğçlama ..ama akoru hep kulağıma hoş gelene kadar kulakları bükme şeklinde yaptım şimdiye dek...ama doğru değil yaptım bunu farkettim çünkü aynı parçayı bidaha çalmam zor oluyor sallama akor bozulunca...ŞİMDİDEN TEŞEkKÜRLER..[/img]

ironik555 demiş ki:
http://www.dobez.com/Urun-Cherub_WST-550C_Tuner-(12907626150001).html
arkadaşlar bende bu alet var ama sadece kırmızı ışıklar ortalanıp yeşil olunca akort tamam sanıyordum fakat aynı telde bir kaç yerde yeşil yanabiliyor..sanırım soldaki c d e f g a b gibi rakamlardan doğru olan yanarken aynı anda yeşil yanacak..ama ben nota vs. hiçbirşey bilmiyorum tek bildiğim ince telden başlayarak harfler veriliyor nota yerine E B G D A E..sadece bi gitarım bide roland MİCR cube üm var..ve yıllardır çalıp kısa kısa besteler çıkartıyorum doğçlama ..ama akoru hep kulağıma hoş gelene kadar kulakları bükme şeklinde yaptım şimdiye dek...ama doğru değil yaptım bunu farkettim çünkü aynı parçayı bidaha çalmam zor oluyor sallama akor bozulunca...ŞİMDİDEN TEŞEkKÜRLER..[/img]

Gitarından gelen ses tuner a yetmiyor olabilir, tuner da iyi bir tuner değil zaten, küçültücü ile bilgisayara bağlayın gitarınızı aptuner kullanın daha verimli olur, ya da amfinizin kulaklık çıkışından tuner a girin amfiden biraz ses açın faydası olabilir. Tellere de çok sert vurmayın akort ederken.

aldığım yer titreşim ile algılar demişti..benim anlamadığım aynı telde 2 yada 3 yerde de yeşil yanıyor yanii 440 hz e geliyor...bide o kenarda ki C D E F G A B..

almama gereken bir tuner almışsın, jack girişi olan bir tuner daha iş görür. ama ne kadar para verirsen tuner o kadar iyi olur, ne kadar ekmek o kadar köfte

Arkadaşlar akordu mümkün olduğunca kulaktan yapmaya çalışın, sesleri tanımadan abuk kubik akort aletleri kullanmak işin kolayına kaçmaktır, kulağınızın gelişimine zarar verir. Tunerler pratikliği dolayısıyla sahne için iyidir sadece. Bi teli bildiğiniz bi şarkıya göre akortlayın, mesela Candlebox -You şarkısının girişi sol telinde la (2) si (4) notalarıdır, bu sesleri referans alarak sol telini akortlayabilir, gerisini o tele göre uydurabilirsiniz.

Geri