Ucuz amfi mi ? pc mi ?

Digitech RP 50 berbat bir processor'dur. Oyle seyler alma gitardan sogursun. Ben Digitech RP 300 kullandim senelerce. Gitari biraktirdi bana en sonunda. Kucuktum o zamanlar takas vs. anlamazdim. Omur boyu o aleti kullanacagimi ailemin bana daha iyisini almayacagini dusunurdum : ))

Gitara yeni mi basliyorsun bilmiyorum ama sakin oyle seyler alma. Pod serisini ben baslangic icin muthis buldum. Kabin simulasyonu falan hikaye berbat pedallardir Zoomlarin eski serileri.

Pod al bak keyfine abi. 2. el alirsan daha da ucuza gelir herhalde. Zaten cok pahali aletler degiller. Gercekten baslangic icin harika isler cikariyorlar. Pocket Pod'un videolari var Youtube'da... Digitech'e hic bulasma derim... Hele ki eski modellerine..

Gitara yeni başlıyorum evet, Pocket Pod'un sıfırı 200 lira civarı gerçekten uygun yani, dediğim gibi o fiyata mesela Ibanex TBX15R alabilirim ama sırf amfi olsun diye almış olurum sanırım, Pocket Pod güzel gözüküyor, ya da belki Micro Cube bulursam onu da düşünebilirim.

Micro Cube bulursun onun clean tonlari baya hosuma gidiyor benim. 2. el 150-160 liraya satiyorlar Micro Cube'u. Ama genis ton araligi farkli farkli tatlar dersen, baslangic icin processor kullanmak nefis bir sey. Daha cok zevk alirsin cunku hep ayni amfinin ciplak tonlariyla calarken uykun gelir hep ayni sesi duyacagini bildigin icin calmak istemezsin. Processor alirsan ton yazarsin ugrasirsin bir seyler cikarmak icin cabalarsin.. Amp/Cab simulasyonlari sayesinde farkli farkli tonlar edinirsin vs.. Pocket Pod'da simulator var mi bilmiyorum ama incelemelerime gore PC baglantilarinda giris seviyesinde Pod'lar mukemmel is cikariyor. Pocket Pod Express ekransiz oldugu icin begenmedim ama Pocket Pod yeterli gorunuyor. Yeni basliyorsan bunlardan al takil kafana gore. Ses kartin iyiyse ve hoparlorlerin de iyiyse baya guzel keyif alirsin.

Unutmadan, Micro Cube'un da ustunde guzel efektler ozellikler mevcut. Ev icin baya iyi ampli. Giris seviyesi icin yeterli ozellik tasiyor , zaten kullanan profesyoneller de var herkese hitap eden bir urun. Ama processor ile daha cok ton yazma ayar yapma imkanin oluyor. O yuzden eger amfi sesi istiyorum sesi acarim takilirim dersen, Micro Cube uyar. Fiyatlari ucuz hep bunlarin. Keyfine kalmis yani tamamen.

Pocket Pod'u alayım o zaman ben, 200 lira civarına zaten, gitara yeni başladığımdan kurcalayacak bir sürü ton olması da iyidir herhalde. Gitar olarak giriş seviyesinin üstü diyebileceğimiz (sanırım?) Cort Kx Custom düşünüyorum, ona nerden baksanız 850 lira verdikten sonra amfiye şu aşamada verecek pek param kalmıyor :D, esasında işlerimin yoğunluğu nedeniyle çalacak çok da zamanım olmayacak büyük ihtimalle.

Pocket Pod'un direct out/kulaklık çıkışına hoparlör rahatça bağlanır değil mi? (Mesela logitech x-540 vesaire)

Pocket Pod'un özellikleri bir önceki sayfada verdiğim karşılaştırma tablosuna göre midi çıkışları ve ufak tefek donanım farklılıkları dışında Pod 2.0 ile hemen hemen aynı. (Usb'den ses aktaramıyor mesela, kayıt için direct out-line in gerekiyor) (Midi çıkışı yok) (Ayar düğmeleri daha az fakat ekrandan yapılıyor tüm ayarlar)

Pocket Pod'un bazı özellikleri:

Amfiler:

’64 Fender® Deluxe Reverb®
’59 Fender® Bassman®
’68 Marshall® Plexi 100 watt
Marshall® JTM-45 meets Budda Twinmaster
’60 Tweed Fender® Champ®

Budda Twinmaster head
’65 Blackface Fender® Twin Reverb®
’60 Vox® AC 15

’60 Vox® AC 30 non-Top Boost
’85 Mesa/Boogie® Mark IIc+ Clean Channel
’85 Mesa/Boogie® Mark IIc+ Drive Channel
Dumble® Overdrive Special Clean Channel
’95 Mesa/Boogie® Dual Rectifier® Head
’89 Soldano SLO Super Lead Overdrive
Dumble® Overdrive Special Drive Channel
1987 Roland® JC-120 Jazz Chorus
Line 6® Insane

Kabin modelleri:

Cabinet Models based on*:
1960 Fender® Tweed Champ®
1952 Fender® Tweed Deluxe Reverb®
1960 Vox® AC-15
1964 Fender® Deluxe Reverb®
1965 Fender® Blackface Twin Reverb®
1967 Vox® AC-30
1995 Matchless Chieftain
1959 Fender® Bassman®
1996 Marshall® with Vintage 30s
1978 Marshall® with stock 70s
1968 Marshall® Basketweave with Greenbacks
Line 6® 4x12
Line 6® 1x12
Line 6® 2x12
Line 6® 4x10

Efektler:

Compressor
Delay/Compressor
Tremolo
Delay/Tremolo
Chorus 1
Delay/Chorus 1
Chorus 2
Delay/Chorus 2
Flanger 1
Delay/Flanger1
Flanger 2
Delay/Flanger2
Rotary Speaker
Delay/Swell
Delay
Reverb

Oh oh oh daha ne iste abi :) 10 numara alet kesinlikle. Bosver sen Amfiyi vs. al bunu gitsin. Bir de 850 TL'ye forumu incelemeni tavsiye ederim. Giris seviyesi de olsan tertemiz sifir gibi gitarlar satiliyor ve ayni sehirde olursa deneme imkanin da olur. Begendigin gitar olursa anlayanlara sorarsin hatasi kusuru vs. hemen anlarlar cunku. Sifir mantigini anliyorum ama sadece bir goz atmani tavsiye ederim. Ben de sifir takintilarim yuzunden cok zarar ettim. Artik tertemiz urun gordukce umursamiyorum sifirmis 2. elmis... temiz olmasi yeterli.

Johnmalkow bahsettigin gitar giris seviyesinin ustu tabii ki orta seviye bir gitar. Cok cok iyi gitar takintin olmadikca degistirmeyi dusunecegini sanmiyorum. Yine de 2. el foruma bak sen ne olur ne olmaz.

ya pcde guitar rig falan icin, iyi bi ses kartı lazım ya bide pc kaliteli olcak kasılmıcak program yüzünden kasıldıkca cızırtı noise falan cok artıo. bende hic kullanamadım guitarrig3ü ya =) millet processor niyetine kullanıyor =)

en temizi processor. Pocket pod serisi iclerinde en iyisi gibi youtube'dan incelendiginde. Zoom'un da G2.1u modeli var sanirim. Bir de ona bakin. Amp/Cabin modellemeleri fiyatina gore iyi is cikariyor. Yeni baslayanlar icin ise bildigin altin madeni.

Illa amfi derseniz de , Roland Micro Cube derim.

progressiva, evet ikinci elde süper şeyler bulmak gerekli, fakat daha önce bir kaç kez ağzım yandı benim (gitarla ilgili bir şey değildi), o yüzden biraz takıntılıyım bu konularda, mecbur sıfır alacağım. Guitar Rig bayağı komplike bir şeye benziyor, ama en nihayetinde güzel bir ses kartı gerekiyor ve yanınızda bilgisayar olmadan bir şeye yaramıyor. Pocket Pod'u ciddi ciddi düşünüyorum ben artık. Beğenmezsem ya da yetersiz kalırsa bir süre sonra (ki zannetmiyorum), o zaman da orta seviye bir amfi alırım, bu da portatif kullanım için kalır, 200 liraya bayağı iyi bir şey sonuçta. :)

ben basçıyım ve amfiden pc'ye geçiş de yapıyorum. Kesinlikle güzel bir ses alınamıyor.(Ses kartım gayet iyi olmasına rağmen) Seslerde cızırtılar geliyor ve kesinlikle iyi bir sonuç alınamıyor. Zaten amfi kullanmadan bağlamam mümkün değil. Dijital pedal alıp onunla bağlamaya kalksam fiyatları amfiden yüksek olurdu. Bu nedenle önerim basit ve küçük bir amfiyi tercih etmektir. Çünkü bilgisayara bağlamadığım zaman amfimden gayet iyi ses alıyorum zaten. Miniamp iş görür elektro gitar açısından. Ancak üstüne biraz daha koyup ibanezin 10W'lık amfisi de alınabilir.

-bElAlI- demiş ki:
ben basçıyım ve amfiden pc'ye geçiş de yapıyorum. Kesinlikle güzel bir ses alınamıyor.(Ses kartım gayet iyi olmasına rağmen) Seslerde cızırtılar geliyor ve kesinlikle iyi bir sonuç alınamıyor. Zaten amfi kullanmadan bağlamam mümkün değil. Dijital pedal alıp onunla bağlamaya kalksam fiyatları amfiden yüksek olurdu. Bu nedenle önerim basit ve küçük bir amfiyi tercih etmektir. Çünkü bilgisayara bağlamadığım zaman amfimden gayet iyi ses alıyorum zaten. Miniamp iş görür elektro gitar açısından. Ancak üstüne biraz daha koyup ibanezin 10W'lık amfisi de alınabilir.
hiç bir alet edevat kullanmadan sadece pc programlarıyla süper albüm demo yapanlar var bence bu sizin sisteminizden kaynaklanıyor. tabikide gerçek bir amfinini yerini tutmaz ama bazı kayıtlarda 2 tıklamayla 1000lerce dolara alabileceğiniz bir tona çok yakın şekilde ulaşıyorsunuz.

halilpazarlama demiş ki:
-bElAlI- demiş ki:
hiç bir alet edevat kullanmadan sadece pc programlarıyla süper albüm demo yapanlar var bence bu sizin sisteminizden kaynaklanıyor. tabikide gerçek bir amfinini yerini tutmaz ama bazı kayıtlarda 2 tıklamayla 1000lerce dolara alabileceğiniz bir tona çok yakın şekilde ulaşıyorsunuz.
halilpazarlama çok yaşa emi ağzımdan aldın lafı. Ben yapamıyorum demiyeceksin yapmalıyım diyeceksin dimi . Bende bütün kayıtlarımı bilgisayar ortamında yapıyorum. Bazen çıkan tonalara ben bile inanamıyorum heleki clean yada overdrive tonlar harikülade, yüksek drivelarda .ok iyi eq ayarlamak gerekiyor sadece. :twisted:

halilpazarlama demiş ki:

profosyonel anlamda yapmıyorum zaten yapsam en iyisini almak isterim ses tonunun ama dediğim gibi yine de ses kartım iyi olmasına rağmen sesler çok cızırtılı geliyor bende. Bu tamamen benim kendi görüşümdü. Belki de bas olduğundandır bilmiyorum ama iyi ses hiç alamadım bugüne kadar. Değişik bilgisayar programları da kullandım. Özellikle de pedal programları. Bu arada ufak bir dipnot, yapmalıyım da hiç demedim. Bu işle amatör olarak uğraşıyor olmasaydım belki geliştirirdim ama bir anlamı olmaz amfiden bana yetecek kadar ses aldığım için.

Saglam pc den kasit nedir sorunsuz kullanabilecegimiz minimum donanim ? Guitar Rig kullan diyorsunuz da mesela ben su an okulumun dandik laptopunu kullaniyorum. Celeron 1.4 Ghz , 504mb ram, 40 Gb 5400 RPM hdd. Muhtemelen Guitar Rig'i actigim an makine vefat eder.

progressiva demiş ki:
Saglam pc den kasit nedir sorunsuz kullanabilecegimiz minimum donanim ? Guitar Rig kullan diyorsunuz da mesela ben su an okulumun dandik laptopunu kullaniyorum. Celeron 1.4 Ghz , 504mb ram, 40 Gb 5400 RPM hdd. Muhtemelen Guitar Rig'i actigim an makine vefat eder.
O zaman benim dediğime geliyor bu durum. Creative 5.1 ses kartım var. halilpazarlamanın mesajını görünce amfiye de bağlamayıp direk line-in'e bağlamayı denedim. Ayrıca Guitar FX box programı kullanıyorum bilgisayarda. Sonuç belli: sadece cızırtı geliyor. Yazdığınız makine düşünüldüğünde de amfi şart demekle kalıyorum ne yazık ki.

Creative ses kartları bildiğim kadarıyla bu tip işlemler için pek uygun değil. Yine de yüksek performans için ASIO sürücülerinin kurulu ve uygun şekilde yapılandırılmış olması ve iyi bir yazılım kullanmak gerekir. Bildiğim kadarıyla Guitar FX Box oldukça eski ve muadillerine karşı yetersiz bir program. Amplitube 2 veya Guitar Rig 4'ü deneyin derim.

Senin bass olayini ben pek bilemem ama Processorler guzel bu Pocket pod serileri gitar icin cok iyi. onlar ile pc ye girdin mi guzel sound var ben begeniyorum en azindan. hem daha ucuz iyi pc dizmekten :)

Creative ses kartlarıyla kayıt yapmayı denemeyin sakın. Latency (gecikme) yarım saniyeden az değil, zaten herhangi bir şey çalamazsınız kayı tederken. Ses işleme gücü olmadığı için de demo bile yapılmaz. Edirol, M audio gibi markaların en ucuzları bile işinizi görür. Yeterki PCniz de 4 GB ram olsun. Birşeyler yaparsınız. Tercihen harici ses kartı diye birşey de yok. Önemli olan latency nin 3-5 ms. ye çekilebilmesi.

Windows XP 32 bit, Vista 32 bit kullanirken zaten maks 3.25 Gb gosterir anakartta 4 gb ram takili olsa da. 3.25 GB gostermesine ragmen aktif olarak da sadece 2 GB'ini kullanir. 64 Bit isletim sistemleri icin ise yarar ozellik 4 GB olmasi. Win 7'de durum nasil bilmiyorum. Yani bu yazilimlari 32 bit isletim sisteminde rahatlikla kullanilacak sekilde hazirladilarsa eger 2 gb in yeterli olmasi lazim. Fakat islemci nasil calisiyor ne mantikta calisiyor bu yuzden cift cekirdek 4 cekirdek core i7 durumu etkiliyor mu o var. Sorunsuz cizirtisiz oldukca rahat kullanim icin ideal sistem nedir yani onu bilmek lazim.

Geri