Gitar Boyama Çalışması (Rg470 - Resimli Sonuçlar)

Hep amfi, hep prosesör, pedal bu sefer de değişik bir başlık açayım dedim. Aşağıda 1 ay önce boyadığım bir Rg470 Japon gitarın, sonuç resimlerini ekliyorum. Böyle işlerle çok çok fazla uğraşan yok ama, sıkılana değişik bir başlık olur belki, hem ben de yaptığım bu iyi/kötü çalışmayı paylaşmanın mutluluğunu yaşamış olurum. :)

Efendim, malum solaklara siyah gitar iteleme politikası, çoğu gitar üreticisinin sabit ticari bakış açısı. Yıllardır sırf bu dayatmacı zihniyete başkaldırmak adına, inat edip boya işlerine merak saldım ve zaman zaman gitarlarımı boyuyorum. Kahrolsun, solaklara siyah gitar dayatmacı zihniyete diyerek, detaylara gireyim. :LOL:

Giitar 97 yapımı japon rg470 kendileri. İlk rengi siyahtı. Bir solak olarak, ibanezin rg serisinde rg570 ile birlikte en beğendiğim model. Uzun süre rg1570 ile de çalmış biri olarak rg470 japon elime en uygun gelen gitar. Sapı wizard II (ama rg370dx wizard II si ile karıştırmayalım :LOL: ). Köprü Lo Trs, tunerlar gotoh vs vs.

Şimdi ben, bu gitar siyah olunca, ne kadar çok sevsem de ellerim kaşınmaya başladı yine : boya bunu, boya bunu diyerekten. :LOL: Gitarı boyama işlemleri ardından, Çizmeli Kedi Gitar Atölyesi'nden sipariş ettiğim pickguardı da monte ettim. Benim inanılmaz hoşuma gitti. Umarım gitarın boyanmış aşağıda resimleri olan son halini siz de beğenirsiniz.

Boyama işlerinde kullanılan malzemeler : (adetlerini yazmadım isteyen olursa onu da yazarım.)

Henkel Duck Metalik Mavi
Akçalı Akrilik Vernik
Duplicolor 3D hologram efekt boya
Muhtelif zımpara vs.
Matbaacıya logo tasarlatıldı ve bastırıldı. (malum headstockta boyandı)

Duplicolor 3d boya, içinde minik minik hologram simler bulunan şeffaf bir boya. Boya katmanına sıkınca, zeminde ışığa göre farklı holografik, renkli ışıltılar oluşturuyorlar. Ben fotoğraflarda, gün ışığı olduğu için, o efekti fotoğraflarda yansıtamadım, ama gece floresan altında inanın gitar mücevher gibi ışıldıyor aslında. Gitarın yüzeyinde yeşil, kırmızı, mavi bir ton minik ışıklar parıldıyor bu 3d efekt boyası sayesinde. Fotoğraflarda, boya üzerinde, böyle minik toz zerrecikleri görebilirsiniz, aslında onlar toz değil, bahsettiğim gece ışığında yanan simler.

Gelelim sonuç resimlerine, eskiden siyah olan gitarımın son hali :

Gitarın rengini beğenmedim ama çalışmanı çok beğendim. :) Gelelim asıl önemli olan mevzuya.

Aslında bu tip mevzuları cok tasrif etmiyorum. Çünkü vuruğu kırığı olan gitarlar bu şekilde kamufle edilip 2. el alıcısı için sorun teşkil edebilir.
Ama kişisel olarak bakıldığında zevkler tartışılmaz.

Peki sen bunu boyadıktan sonra toz tutma parmak izi kalması ve ufak tefek mikro ciziklerin oluşumunda bir değişme oldumu? Yani gitarın orjinal boyasından farkları nedir

Ayrıca sana ne kadara mal oldu ?

Bu tip şeyleride bilmek gerekiyor.
Tekrar söylemeliyim ki çalışmanı taktir ettim. :)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
arnatuile demiş ki:
Aslında bu tip mevzuları cok tasrif etmiyorum. Çünkü vuruğu kırığı olan gitarlar bu şekilde kamufle edilip 2. el alıcısı için sorun teşkil edebilir.

Solak olsaydınız muhtemelen tasvip ederdiniz. :LOL:

İşin aslı şu ki : ben başlığı "bakın ben boyadım çok da güzel oluyor, siz de boyayın" teşviki için açmadım, umarım bu konuda bir yanlış anlaşılma olmaz. Zira resimdeki halde bir boya yapmayı başarabilmek için 8-9 senedir, muhtelif zamanlarda gitar boyadım ve çok rezil ettiğim gitarlar da oldu. Zaten şu var ki; onu iyi ki belirtmişsiniz; gitarınızı ileride satmayı düşünüyorsanız, boya yapılmasını hiç tavsiye etmem. Zira ikinci el değeri feci ötesi düşer. Satamazsınız zorlanırsınız, millet "niye boyadın" diye kıllanır almaz.

Öncelikle eski ve yeni boya arasındaki farklar nedir onu söyleyim : Öncelikle çok kalın boya ve vernik katmanı sevmiyorum, o yüzden çok ince kat atmaya çalışıyorum. Bu işi sık yaptığım için hep kayıt tutuyorum. Yani gitarın ilk boyalı halinin ses kaydını alıyorum. Sonra yeni boyanmış halini. Sesler arası örnekleri, sustain azalması varmı, tonda bir takım farklılıklar var mı diye inceliyorum. Bu başlıkta ses örneklerini de koyardım, ama muhtemelen tam bir faciaya döner ortalık. Ses değişmemiş, değişmiş diye tartışmalar başlar, başlık eğlenceden kabusa modifiye olur. :LOL: Önemli olan asıl kullanıcısı olan benim kendi kulağım. Ben de açıkçası bir rahatsızlık duymadım ton farkı açısından.

Şunu söylemeliyimki ben kesinlikle en ufak bir sustain kaybı yaşamadım. Tona gelince tizler ve midler biraz artmış gibi geldi bana ama çok zor farkedilecek bir şey. Üstelik mid meraklısı benim için büyük bir hediye oldu bu gitarda.

Gitar boyandıktan sonra vernik ve cila işlemlerinden geçiyor. Bu süreç 1 ayı buluyor. 1 ay bekleyen gitarın verniği sertleşip dış darbelere karşı koruyucu hale geliyor. Yani verniğin bildiğimiz gitarlardaki gibi kemikleşmesi, en az 1 ay sürüyor. Ondan sonrasında bildiğiniz fabrikasyon boyadaki vernik nasıl koruyorsa o şekilde koruyor. Tabi kullanılan vernik türüne göre de değişir, üzerinde ayrıca başlık açılıp derinlemesine konuşulması gereken bir konu aslında. (örnek akrilik geç sertleşir, nitro çabuk kemikleşiyor, tabi bu da firmanın ürününden ürününe de değişiyor vb gibi)

Maliyete gelince, bu son boya işlemi bana 200-TL veya biraz üstüne patladı.

Tekrar değinmekte fayda var : ben başlığı boyaya teşvik için açmadım. Hani biri de girer başlığa der ki : bak boya yapan tiplerde varmış, bakimm nasıl yapmış, ne yapmış gibilerinden, vakit geçirsin vb yani eğlencesine açtım. :LOL: (Aman diyeyim yanlış anlaşılmasın. Boya pis iştir, adamı bitirir.)

Bu arada takdir ve beğenileriniz için teşekkür ederim arkadaşlar. :)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
arnatuile demiş ki:
Gitarın rengini beğenmedim ama çalışmanı çok beğendim. :)

Renk konusuna gelecek olursak. Çok doğru söylemişsiniz size katılıyorum, tamamen kişisel zevk. Zira, ilk önce kırmızıya boyamıştım. Aşağıya kırmızıya boyanmış resmini koyuyorum. Ancak kırmızı bana bazen fazla kasvet veriyor ve çok alıştığım bir renkti. 90 lı yıllarda kırmızı bir charvell im vardı, onun sayesinde kırmızıya gözüm doymuştu. Maviyi de çok seven biriyim ve hiç mavi gitarım olmamıştı, o yüzden bu rengi beğenip, boyadım. Ama bu renkle bitmeyecek eminim, başka gitarlarımı kimbilir hangi renge boyayacağım bilmiyorum. :LOL:

Gitarın maviye boyanmadan önce kırmızıya boyanmış hali :

img00348m.jpg

Bir de ilginç bir dip not : bu henkel metalik boya, oldukça ışığa duyarlı bir boya. Şimdi bu konu başlığnın ilk mesajındaki resimler, balkonda kapalı havada çekildi, ışık yetersizdi ve gitarın rengi, resimlerde de gördüğünüz gibi, koyu derin bir mavi olarak gözüküyor. Yani makina öyle çekmiş değil, o fotoğraflarda ne görüyorsanız, loş ışıkta aynı öyle koyu mavi. Eğer gitarın üzerine ışık vurursanız, aniden gitarın rengi açılıp, aşağıda koyduğum gece çekilmiş resmindeki gibi açık mavi oluyor. Bu da çok avantajlı bir durum. Bu sayede gitarın renginden sıkılmıyorsunuz. Bazen koyu bazen çok açık mavi. :)

img00527.jpg
[/quote]

Süper iş çıkartmışsınız tebrik ederim.
Boya işini nasıl yaptığınızı ince ayrıntılar ve püf noktaları ile anlattığınız bir yazı bekliyorum :)

sacthres demiş ki:
arnatuile demiş ki:

İşin aslı şu ki : ben başlığı "bakın ben boyadım çok da güzel oluyor, siz de boyayın" teşviki için açmadım, umarım bu konuda bir yanlış anlaşılma olmaz.

Yanlış anlamadığımdan eminim. Evvela bende senin yanlış anlamanı istemedim. Konuyu baltalamak için yapmadım o yorumu.

Gitarına aşık ama renk değişikliği isteyen Gitarını zor durumda kalmadığı sürece satmayı kesinlikle düşünmeyen arkadaşlar için çok ideal bir durum.
Forumda kendi gitarını, pedalını , manyetiğini, amfisini yapmaya calışan cok arkadaş var. Onları nasıl taktir ettiysem seninde bu çabanı emeğini taktir ediyorum.

Bu içten sözleriniz için çok teşekkür ederim . Çalışmayı beğenen arkadaşlara da çok teşekkür ederim. :) Çalışma ile ilgili daha detaylı bir yazıyı bu başlığa ayrıca yazmaya çalışacağım.

arnatuile demiş ki:
sacthres demiş ki:
arnatuile demiş ki:

İşin aslı şu ki : ben başlığı "bakın ben boyadım çok da güzel oluyor, siz de boyayın" teşviki için açmadım, umarım bu konuda bir yanlış anlaşılma olmaz.

Yanlış anlamadığımdan eminim. Evvela bende senin yanlış anlamanı istemedim. Konuyu baltalamak için yapmadım o yorumu.

Gitarına aşık ama renk değişikliği isteyen Gitarını zor durumda kalmadığı sürece satmayı kesinlikle düşünmeyen arkadaşlar için çok ideal bir durum.
Forumda kendi gitarını, pedalını , manyetiğini, amfisini yapmaya calışan cok arkadaş var. Onları nasıl taktir ettiysem seninde bu çabanı emeğini taktir ediyorum.

arnatuile demiş ki:
sacthres demiş ki:
arnatuile demiş ki:

Sevgili arnatuile, benim anlamadığım şu. Bir gitarın rengi değiştirildiğinde yani kendi boyası sökülüp başka bir boya atıldığında ne oluyor?

İlan sahibi arkadaşım çok sakince ve iyi niyeti ile cevaplar vermiş fakat sen hala kendi düşünceni genele yayarak söylüyorsun.

Gitar boyanır boyanmaz düşüncesi kişiseldir, tercih sebebi ise yapılan işin kalitesi ile alakalıdır. Sen boyanmış gitar sevmemek gibi bir paranoyaya kapılmışsın. Cevap vermiyecektim de kendimi tutamadım. Adam gitarını kendi zevkine göre boyamış, hemde çok güzel bir işçilikle boyamış tekrardan tebrik ederim arkadaşımı, durum böyle iken bu gitarı satması durumunda herhangi bir engel göremiyorum vede alan adamda aynı zevktedir ki alır. Lafı fazla uzatmak istemiyorum, son sözüm lütfen kendi düşüncemizi genele yayarak konuşmayalım.

smtzdmr;

Kötü bir söz söylemedim ya neden kızıyorsun :)

Sonuçta herkes burda kendi yorumunu yapıyor. Bende kendi yorumumu yaptım. Aynı fikirde olmamamız kadar doğal bir durum yok. Herkes burda aynı fikirleri paylaşsa zaten bu tip konuları masaya yatırmanın anlamı olmaz :)

Tabiki gitar boyama konusu desen konusu kişiseldir. Dediğim gibi zevkleri tartışmanın anlamı yok.

Gitar boyama konusunda benim tercihim seninkinden farklı olabilir. Buda zevk meselesidir. Bunu tartışmanında gereği yok. Evvela bunu ikimizde biliyoruz.

Polemik yaratmak istemezdim. Yanlış birşey söylediysem affola. Ben kendi yorumumu paylaştım.

arnatuile demiş ki:
smtzdmr;

Kötü bir söz söylemedim ya neden kızıyorsun :)

Sonuçta herkes burda kendi yorumunu yapıyor. Bende kendi yorumumu yaptım. Aynı fikirde olmamamız kadar doğal bir durum yok. Herkes burda aynı fikirleri paylaşsa zaten bu tip konuları masaya yatırmanın anlamı olmaz :)

Tabiki gitar boyama konusu desen konusu kişiseldir. Dediğim gibi zevkleri tartışmanın anlamı yok.

Gitar boyama konusunda benim tercihim seninkinden farklı olabilir. Buda zevk meselesidir. Bunu tartışmanında gereği yok. Evvela bunu ikimizde biliyoruz.

Polemik yaratmak istemezdim. Yanlış birşey söylediysem affola. Ben kendi yorumumu paylaştım.
Kızmak gibi bir durum yok tabiki de, zaten aynı dili konuşuyoruz. Tek ayrım gitarın orjinal boyası ile doğru teknik kullanılarak boyanmış bir gitarın renk haricinde herhangi bir farkının olmayacağıdır. Bende bir zamanlar gitar boyamıştım rezalet olmuştu ha o zaman tamam o gitar iş yapmaz haklısın amma velakin bu gitar orjin gibi. Birde biryere çarpılmış ve ezik dökük gibi hasar almış bir gitarı onarmak ve cillop yapmak gibi güzel bir olayda yoktur yani. Demek istediğimi anladın dimi?

Edit: Bu arada senin bir alet varya S540... 24 perde olsaymış anında alırdım hoş hala düşünmekteyim de kararsızım. Durduk yere 2570 i heba etmeyelim :)

Ya bende zaten gitarın boyasına laf etmedim sadece gitarın rengini sevmedim. :D çünkü mavi kırmızı sarı yeşil gibi renkleri gitarda sevmiyorum :) Sonuc olarak tartışalacak bir durum yok. arkadaşın çalışması oldukça başarılı. Fotograflardan görünen o ki kusur dahi yok :)

s540'a gelince bu gitarlar 24 perde olsa 24 takla atardım heralde :) sen düşün kafanda bi soru işareti oluşursa dön bana :)

Sevgili smtzdmr, güzel sözleriniz ve takdiriniz için çok teşekkür ederim gerçekten mutlu oldum.

Sevgili arnatuile, sizin de asıl düşüncenizi direkt anladığım için bir yanlış anlaşılma olmadı zaten. Elbet enstrümanla ilgili her türlü modifiye işleri, riskler ve güzellikler barındırıyor. Ve bu risk veya güzellikleri de sizin de değindiğiniz gibi, kişisel olarak tercih edip, etmemekte özgür oluyoruz. Yani bir problem yok. :)

Bu arada belirtmeden edemiyeceğim, ben de s470 le çalmıştım birara. Elime aldığım en zarif gitarlardan biriydi, inanılmaz tatlı blues, crunch tonları vardı. Onu da boyayacaktım ama, niyeyse o gitara en iyi giden renk siyahtı diye düşünüp boyamamıştım. Finishi de bir başka parlıyordu. Gördüğüm en zarif tasarımlı gitarlardan bu s serileri. İngiltere'de kaldığım dönemde orada ikinci el satmıştım. Hala özlerim o gitarı. :cry:

söylediklerine hak veriyorum. Geçen gün seymour duncan sh4 tb4 manyetikli s470 sattım. Çok rahat bir gitardı aynı zamanda.

Abi sen eline geçen her gitara boyayacam gözüylemi bakıyorsun :D

Sevgili sacthres, Gitar üzerinde yaptığınız bu işlem 1. sınıf olmuş görebildiğim kadarıyla. Bu çabanız ve başarınızdan dolayı tebrik ederim, kısıtlı imkanlar ile bu tarz işleri başarabilmek gerçekten insanüstü bir sabır ve emek gerektiriyor. Kolay gelsin, ellerine sağlık :)

arnatuile demiş ki:
Abi sen eline geçen her gitara boyayacam gözüylemi bakıyorsun :D

Valla 19 yıldır hangi gitarı almaya niyetlensem, hep siyahını askıdan çıkarıp elime tutuşturdukları için, artık yaşadığım sinir harbini sen hayal et. Hani 3-4 yıl değil umursamazsınız, sabrınız olur. Neredeyse iyi/kötü 20 yılı devirmişiz :roll: Çin işkencesi gibi. Sonuçta başlarım sizin ticari bakış açınıza ben de kendim boyarım, iyi kötü olur, siyah harici bir renk olur, mantığı güder hale gelmişim. Farkındayım sağlıklı bir mantık değil. :LOL:

Yani aslında siyah renge özel bir nefretim yok. Hatta tişörtlerimin % 80 i siyah renktir. Başkasında görünce, siyah renk gitarı seviyorum ama kendime siyah gitar düşününce, baskı ve dayatılmışlık psikolojisi ile hareket ediyorum.. Olay bu yani. :LOL:

vigiliante demiş ki:
Sevgili sacthres, Gitar üzerinde yaptığınız bu işlem 1. sınıf olmuş görebildiğim kadarıyla. Bu çabanız ve başarınızdan dolayı tebrik ederim, kısıtlı imkanlar ile bu tarz işleri başarabilmek gerçekten insanüstü bir sabır ve emek gerektiriyor. Kolay gelsin, ellerine sağlık :)

Fatih hocam, siz beğendiyseniz, benden mutlusu yok. Elbet sizin gibi sanatçı eli değmiş gibi yapamayız ama, en azından az çok boya işlerinde başımın çaresine bakabilmiş olduğumu, sözlerinizden anlayıp çok mutlu oldum. Tekrar tekrar teşekkürler. :)

Geri