ses kayıt yaparken monoyu stereo ya çevirmek

merhabalar
cubase yada fl studio kullanıyorum.İnput ve output m-audio fw asio seçili outputu da m-audio ses kartından alıyorum.Mikrofonumla kaydettiğim şeyleri bir türlü stereo yapamadım.Cok uğraştım ama bi türlü bulamadım Napmam lazım? teşekkürler

• Konu Sahibi Konu Sahibi
bu arada control panelden pan ayarı yapmaya calıstım ama o da sonuç getirmedi sadece sol hoporlorumden ses geliyor sağ tarafa da atamıyorum sesi. ses kartı uzerınden muzık dınlerken de ses hep soldan gelıyor heralde outputta bi sorun var

Kayıt yapmış olduğun kanalı kopyala,yani 2 adet olsun,birini sağa yatır diğerini sola.

Çift gitar etkisi yapmak istiyorsan,2 kanalın arasına 2-3 milsaniyelik fark koy.

Sibiryalı mantığını anlatmış zaten, ama bahsettiği çift gitar etkisi yapma olayını tavsiye etmem her zaman çok hoş olmayabilir.bunun yerine aynı şeyi aynı değil de yakın tuşe ile tekrar çalmak daha hoş olabiliyor genelde...Kayda gelen ses mecburen mono olacak ancak stereo kanal açıp kayıt yaparsan sag kanal boş sol kanal dolu olacaktır.Sağ kanaldaki parazitleri temizleyip solu sağa kopyalayıp yapıştırırsan sesi tek kanalda 2 taraftan da duymuş olursun...Ben bu şekilde yapıyorum ve memnunum genel itibari ile...Bahsettiğim olay cubase ve audition da kolay oldukça, fl yi bilmiyorum kurulu ve boş halde yatıyor pc de.Kolay gelsin...

Mono bir kanalı stereo yapamazsın, sadece simule edersin. O da monoyu kopyalayıp sağ sol panlayıp birini 16. ms veya fazlasına kaydırmakla olur.

İki defa aynı çalımı yaparsan harika stereo imaj elde edersin.

full pan yapıp mc bazında kaydırmak faz problemlerine yol açar.ama yinede etkili bi yöntem ben stereo etki için waves in doubler ını kullanıyorum. o gayet başarılı. ama mc bazında kaydırma yaparken , fazla kaçırırsan baska etkiler duymaya bşalarsın. bunların hepsini vokal için söyledim. enstrumanda ise en iyisi double çalmaktır. aynı partisyonu farklı tuşelerle çalmamaya dikkat etmene gerek yok zaten çalamazsın fizik kurallarına aykırı olur. sadece aynı partisyonu bi kere daha çalıp panları 100-100 yatırırsan gayet geniş bi stereo image elde edersin.

Arkadaşlar, ben de presonus studio one ile kayıt alıyorum. 2 kanal mono olarak amfimi kaydedip sonrada sağa sola panlayıp 2-3 milisaniyelik fark koyunca gerçekten dolgun ve stero sound elde edebiliyorum. Ancak sorum şu olacak: Sonradan değil de acaba kayıt anında yani çalarken de bu milisaniyelik farkı programla yaratabilir ve stero soundu alabilir miyim? Yani bu tür programlar ile gitar çalarak kayıt alma anında panladığım kanallardan birinin benim çalımımdan 2-3 milisaniye gecikmeli olarak sesi kulağıma vermesi mümkün mü? yoksa illaki kayıttan sonra mixleyerek mi yapılıyor bu stero efekt? teşekkürler..

Sibiryalı mantığını anlatmış zaten, ama bahsettiği çift gitar etkisi yapma olayını tavsiye etmem her zaman çok hoş olmayabilir.bunun yerine aynı şeyi aynı değil de yakın tuşe ile tekrar çalmak daha hoş olabiliyor genelde...Kayda gelen ses mecburen mono olacak ancak stereo kanal açıp kayıt yaparsan sag kanal boş sol kanal dolu olacaktır.Sağ kanaldaki parazitleri temizleyip solu sağa kopyalayıp yapıştırırsan sesi tek kanalda 2 taraftan da duymuş olursun...Ben bu şekilde yapıyorum ve memnunum genel itibari ile...Bahsettiğim olay cubase ve audition da kolay oldukça, fl yi bilmiyorum kurulu ve boş halde yatıyor pc de.Kolay gelsin...
Bu yanlış bir teknik, faz sorunu yaşarsınız, ses dalgaları üst üste binerek birbirini gölgeler - yok eder, mono sistemde kayıplar yaşanır, bi nebze önlemek adına belki çoğaltıp sağa panladığınız kanala 10 ms gecikme verebilirsiniz. Söylediklerimi test etmek için bu çoğaltıp sağa sola panlama işleminden sonra monitörlerden dikkatlice dinlerseniz bir kanalın daha baskın geldiğini duyarsınız.

tek bir girişten stereo kayıt almak teknik olarak mümkün değil, yapacağımız işe stereo duyurmaya çalışmak denebilir ancak :) çift mono şeklinde çoğaltıp birine gecikme uygulamak veya stereo imager plugin'i ile bunu risksiz yapmakı daha iyidir...

Voxengo Stereo Touch, Ücretsiz kolay ve iyi bir çözüm:
Stereo-widener audio effect plugin (AU, VST) - Voxengo Stereo Touch - Voxengo

Yalnız distortionlu gitarlarda yukarıda da bahsedildiği gibi en güzeli double track yani parçayı iki defa çalarak kaydetmek ve iki farklı izi sağa sola panlamak...
Jeff Loomis Nevermore kayıtlarında quad track yaptığından bahsediyordu, o kadar hızlı ve zor ritmleri o kadar sıkı kaydedebilek için metronom yutmuş olmak lazım gelir herhalde :D

tek bir girişten stereo kayıt almak teknik olarak mümkün değil, yapacağımız işe stereo duyurmaya çalışmak denebilir ancak :) çift mono şeklinde çoğaltıp birine gecikme uygulamak veya stereo imager plugin'i ile bunu risksiz yapmakı daha iyidir...

Selamlar, BIAS FX'te sinyal yolunu streo yapıp kendi mikserinde iki yolu sağa ve sola yaslayıp bir tarafa da delay verip kaydettiğimizde stereo kayıt yapmış olmuyormuyuz? Yoksa sadece canlı çalımda mı stereo etkisi oluşturuyor?

Voxengo Stereo Touch, Ücretsiz kolay ve iyi bir çözüm:
Stereo-widener audio effect plugin (AU, VST) - Voxengo Stereo Touch - Voxengo

Yalnız distortionlu gitarlarda yukarıda da bahsedildiği gibi en güzeli double track yani parçayı iki defa çalarak kaydetmek ve iki farklı izi sağa sola panlamak...
Jeff Loomis Nevermore kayıtlarında quad track yaptığından bahsediyordu, o kadar hızlı ve zor ritmleri o kadar sıkı kaydedebilek için metronom yutmuş olmak lazım gelir herhalde :D
hocam senin de dediğin gibi en güzeli evet panlamak ama ben bir kere bile çalmaya üşenen adam hayatta bidaha çalıp kaydedem , hemde hatasız ooo uzun iş bana :) benim merak ettiğim bir kanal simultene sesi kulağıma verip duyururken diğer kanal 3 ms gecikmeli versin bu mümkün mü?

benim merak ettiğim bir kanal simultene sesi kulağıma verip duyururken diğer kanal 3 ms gecikmeli versin bu mümkün mü

Ne yapmak istediğinizi anladım. Pek tabii, o da mümkün :)

Voxengo Sound Delay, bu da ücretsiz ;)
Precise audio delaying plugin (AU, VST) - Voxengo Sound Delay - Voxengo

DAW içerisinde inputları aynı iki farklı kanal açıp, sağa sola panlayıp kanallardan birine bu plugini ekleyin ve delay verin. (y)

Bu iki kanalı tek bir gitar kanalı altında child olarak açtıysanız amp simulatöründe bulunan stereo switchini açmayı unutmayın.

Arkadaşlar 2 saattir kafayı yicem lütfen yardım. Presonus studio one ile 2 kanal kayıt alıyorum streo seçeneğine basarak, her iki yana belli oranlarda kafama göre panlıyorum kanalları, üstlerine reverb ,chanel strip gibi efektler ekliyorum ve çok güzel derinlik katıyorum hemde milisaniye fark falan koymadan. Ama gelin görün ki kayıt alıyorum iki kanalı kaydediyorum Sonra dinleyinde dümdüz ortadan bir ses olarak geliyor. Yeniden panlamaya çalışsam bile çalarkenki soundu elde edemiyorum.Nasıl olurda duyduğum gibi kaydetmez çıkamadım işin içinden? neden olabilir acaba ?yardımlarınız için teşekkürler..

Arkadaşlar 2 saattir kafayı yicem lütfen yardım. Presonus studio one ile 2 kanal kayıt alıyorum streo seçeneğine basarak, her iki yana belli oranlarda kafama göre panlıyorum kanalları, üstlerine reverb ,chanel strip gibi efektler ekliyorum ve çok güzel derinlik katıyorum hemde milisaniye fark falan koymadan. Ama gelin görün ki kayıt alıyorum iki kanalı kaydediyorum Sonra dinleyinde dümdüz ortadan bir ses olarak geliyor. Yeniden panlamaya çalışsam bile çalarkenki soundu elde edemiyorum.Nasıl olurda duyduğum gibi kaydetmez çıkamadım işin içinden? neden olabilir acaba ?yardımlarınız için teşekkürler..
tek mikrofon ya da tek bir di girişten stereo kanal kayıt almanız mümkün değil, muhtemelen kanalı çoğaltıyorsunuz ve faz sorunundan dolayı sol kanal baskın geliyor. en iyi çözüm duble kayıt dediğimiz önce bir defa çalıp tek kanal mono kayıt, sonra üzerine aynı şeyi tekrar çalıp sağ-sol panlamak, bu şekilde minimum gecikmeler aslında size stereo imaj verecektir.

tek mikrofon ya da tek bir di girişten stereo kanal kayıt almanız mümkün değil, muhtemelen kanalı çoğaltıyorsunuz ve faz sorunundan dolayı sol kanal baskın geliyor. en iyi çözüm duble kayıt dediğimiz önce bir defa çalıp tek kanal mono kayıt, sonra üzerine aynı şeyi tekrar çalıp sağ-sol panlamak, bu şekilde minimum gecikmeler aslında size stereo imaj verecektir.
Anladım dostum; çalarken iki kanaldan biri efektler nedeni ile faz farkından dolayı ''süre olarak'' geç mi geliyor o anda? ve çalarken güzel bir derinlik duyuyor olmam ancak kaydı dinlerken o derinliğin kaybolması bundan mı?

Anladım dostum; çalarken iki kanaldan biri efektler nedeni ile faz farkından dolayı ''süre olarak'' geç mi geliyor o anda? ve çalarken güzel bir derinlik duyuyor olmam ancak kaydı dinlerken o derinliğin kaybolması bundan mı?
Ses kartı olarak ne kullanıyorsunuz ? eğer kartın kendi arayüzünden efekt vs. verip öyle kayıt alıyorsanız daw bunu kuru olarak kaydeder, üzerinde mix işlemlerini rahat yapabilmek ama aynı zamanda çalan kişinin de performansını desteklemek için oluşturulmuş bir teknolojidir, DSP diye geçer, o varsa ses kartınızda durumun kaynağı olabilir.

Geri