Teknik,hız vesaire .. Yardım..

3yıldır elektrik gitar calıyorum.8.5 yıllık da klasik gecmişim var.

Fakat elektroya başladığımdan beri klasiği pek elime almıyorum :D
Gitarım amerikan standard.Bu gitarla cok şey yapılabiliyor fakat nedense shred beni kendine cekiyor :))
gitarım pek uygun değil gibi ama stratla çatır çatır shred yapan da var.
Shredciler aşırı hızlı.Deep purple sometimes i feel like screaming solosunu arada takılarak çalabiliyorum(pek shred değil ama palm muted olarak alternative picking kısımları hızlı bence :) )
Fakat bu şarkıdan daha hızlı şarkılar da var!
Michael angelo mesela.O nasıl bir sweeptir!
Hadi onu da gectim gt-10 tanıtımını coğumuz izlemişizdir.(izlemeyenler izlesin)
o kadar temiz sweep picking yapmak icin neler yapmalıyım?
NOT:2yıl kurs aldım speed mechanics for lead guitar bitti.Tam anlamıyla yapamadığım yerler var ama bazı yerlerde iyi sayılırım- 8)
Ekipmana gelince
American standard strat.09 ernie ball slinky teller.Marshall bb-2 (booster stüdyo icin)
Evde amfim yok gitarı akustik olarak arada antreman icin kullanıyorum.(Amfi tavsiyesinde bulunsanız fena olmaz şöyle 1000-1500 lira civarı alltube shred ve daha yumusak şeyler icin)
Video değil de Gp tab olarak önerebileceğiniz alıştırma varmı?
Çok soru sordum da forumda shredder aşırı fazla.Bir el atsalar fena olmaz.
Saygılar..

Çalışmak çalışmak çalışmak işte bütün mesele bu... Sabır en büyük kazan, tekniğinse kepçe...

Ne yaparsan yap ne kadar yazı okursan oku ne teklif ederlerse etsinler sen gitarı alıp eline çalışmadıktan sonra herşey boş... Haftalarca standart 1234 yapman bile şu an ki halinden seni çok çok ileriye götürebilir. Şahsen senelerin birikimi ile artık öyle bir an geliyor ki gördüğün şeyi yapmak çok kısa bir zamanını alır hale geliyor. Kısaca örnek göstereyim sweep diyorsun. Ben oturup hiç sweep çalışmadım bunca yıldır ama yeri geldiğinde yada canım istediğinde yapabiliyorum o anki çoşmama göre. Bu demek değildir ki illa sadece tek şeyi çalışarak öğreneceksin. Amaç gitarı benimsemek ve basacağın bir sonraki notayı daha bir önceki notaya basmadan hissetmek. Bütün hadise bu, bu sayedede bazı şeyleri yapabilmek için inan bana ileride hiç zorlanmayacaksın.

American standart strat dediğin Fender mi? Öyleyse o gitarla çalınmış (malmsteen modeli değil seninkinin aynısı) ile çok rahat shred yapılabiliyor. Ben yapıyorum. Tamamen alışmak meselesi. Sadece bolca çalışmak gerek. Bir de parmaklarını esnetebilmen gerek. Benim parmaklar uzun değil o yüzden çalışmayı bırakmıyorum. Gitarın klavyesi rahat ise ve yeterli gain/kompresyonu bulabilirsen gitar hazır demektir.

Kolay gelsin.

Hani oturup Blues pent.lere çalışmak falan sıkıyorsa , sevdiğin grupların sololarını çıkarmaya çalış...İllaki bir şeyler kaparsın..

Saygılar..

fender değil istersen tahtanın üstüne tel tak farketmez.işin özü çalışmak.akorların yapısını öğrenip sweep şeklinde uygulamak ve en önemlisi yavaş çalışmak çok yavaş..ben bunu hızlı çalıcam diyip hızlı çalışmamak.yoksa hiçbir teknik oturmaz ve temiz olmaz

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Smtzdmr değerli yorumun icin teşekkür ederim.
Benim düşüncem de seninkiyle aynı fakat amp. olmadığındanmıdır nedir yaptığımı test edemiyorum :D
Atalay evet gitar fender.Corttan buna gecince sap kalın geldi umarım alışırım..
yndnrg7321 Blues pentatonic zaten 1 tane değilmidir?
Barlo hocanın da bu konu üzerinde yazısı vardı transpoze ederek farklı notalar kullanarak falan filan.Dediğini deniyorum şarkı dinlerken.Fakat gp tabı acıp uğraşmak nedense daha eğlenceli ve kolay geliyor :)
nokisss3 sorun calısmamak değil günde 1 saat zaman ayırabiliyorum onda da gereken pentatonicleri ve acma egzersizlerini yapıyorum.

Herkese yorumlar icin teşekkürler fakat kimse amp. tavsiyesinde bulunmamış?:p
(çalışmaya devam bu arada :D)

Blues Pentatonik bi tane değildir ...

La minör pent.
Do majör pent.
Sol ma minör pent..
Sol majör pent...

İstersen bora uslusoy kitabı var bende ben ondan kaptım bunları, düşünürsen göndereyim sanada....

Amfi olarak avt öneririm. O fiyat aralığında verimli kullanabileceğin bir alltube bulamazsın. Hele evde kullanmak, çalışmak için falan alacaksan aman diyeyim yani uzak dur.

Sweep konusunda tavsiyem sol elini güçlendirmeye çalışmandır. Tellere öyle bir dokunup geçme yani. Benim gitaristlerde en çok rastladığım problem bu genelde. Ruhsuz sweepler. Takır takır duyulmalı çaldığın şey, tellere bastığını hissetmelisin.

Yavaştan başla, metronomlu çalış. Temiz sweepler istiyorsan sağ el tekniğin ve farklı sweep pozisyonlarının nasıl çalındığını bilmen de önemli. Ayrıca müzik teorisi de öğren biraz, kaynaklarının ne olduğunu ve nasıl oluşturulduklarını falan bilmen ilerde beste olayına falan girersen çok faydalı olacaktır.

PhoibosApollon...:

Müzik teorisi, mesela ne gibi şeyler abi.. Birde şu metronomla çalışmayı kapamadım...Kayıtlarda bile kullanamıyorum..

Teşekkür ederim..

yndnrg7321 demiş ki:
PhoibosApollon...:

Müzik teorisi, mesela ne gibi şeyler abi.. Birde şu metronomla çalışmayı kapamadım...Kayıtlarda bile kullanamıyorum..

Teşekkür ederim..

Bir sweep nasıl oluşturulur.

Şu en bilinen 6 tel minör sweeplerden biri mesela. Burda nerede upstroke nerede downstroke yapacaksın bunları bilmen gerekir ki temiz çalabilesin.

E-----------------------------10-13/17-13------------------------------
B------------------------10------------------15--------------------------
G--------------------10--------------------------14----------------------
D---------------12-----------------------------------15------------------
A----------12--------------------------------------------17--12----------
E--10-13--------------------------------------------------------- 13-10--

Mesela bir de şöyle bişey var, bu da minör karakterli, ama pek kimse bilmez.

E--------------------13---------------------------------------------
B----------------10-----10-----------------------------------------
G------------10-------------10------------------------------------
D--------14---------------------14--------------------------------
A-----12----------------------------12-----------------------------
E--10-----------------------------------10--------------------------

Ya da şöyle çalınabilir artık beşli ile; (ya da kök notanın altılısı diyebiliriz)

E--------------------13---------------------------------------------
B----------------11-----11-----------------------------------------
G------------10-------------10------------------------------------
D--------14---------------------14--------------------------------
A-----12----------------------------12-----------------------------
E--10-----------------------------------10--------------------------

Bunların ikisi de güzel duyulur mesela minör akorun üzerine, ama pek bileni yoktur

yndnrg7321 dostum indirebilceğim link varmıdır?
phoibos benim sweepler tek tek duyuluyor :D fakat en iyi yaptığım senin ilk verdiğin tab.
Öbür atraksiyonlu şeylerden yapamıyorum,yapsamda araya deat note'lar karısıyor patır putur sacma sesler(özellikle amfide;stüdyoya gidince deniyorum 2-3 dakika) geliyor..
Amfi olarak da marshall alltubelerinde attenuator gibisinden bir şey olduğunu duyuyorum(düşük seste kötü olmayan performans hesabı)
istediğim sustainli sololar olduğundan dolayı marshall düşünüyorum drivelerı da kaliteli bence.
Jcm 900 combo falan..
Tabi önerin varsa duymak isterim.
saygılar..

Hocam oncelikle kisaca amfi konusuna deginmek isterim.2. el peavey classic serileri donuyor forumda fiyat araliginiza tekabul eden.Yahut marshall dsl401 falan var denemedim bunu lakin altina yazilan veya baska yerden duydugum yorumlari gercekten etkiledi beni.Ev icin bende kismet olursa 2010 sonbaharinda peavey classic serisi almayi dusunuyorum.

Teknik konusuna gelirsek eger.Teknik=hiz demek kocaman bir hatadir bence.Kisi YJM calabilir cilginca sweep atabilir ama calismadiysa oturup SRV nin cok daha yavas o muhtesem licklerini attigi sweep kadar temiz calamayabilir ugrasmasi gerekir.

Evet bu seviyedeki bir kisi bile ugrasiyorsa siz de ugrasmakla yukumlusunuz istekleriniz dogrultusunda.Hepimiz ugasiyoruz ve ugrasmamiz calismamiz kararinda bir karsilik sonuc elde ediyoruz.Ben sweepi en onemli teknik bellemedigim icin basit YJM parcalari veya Megadeth parcalarini atabiliyor iken bir baskasi ise Testament den apocalyptic city veya Jason Becker dan altitudes parcasini tertemiz calabiliyor.Buda onun benden daha fazla emek verdigi ve calistigi anlamina gelir.

Sizin kendinize kriter aldiginiz isimler gercekten cok zor isler koymuslar ortaya.Angelo Batio calmak icin gunde 1 saat calismak eger asiri yetenekli ve yatkin degilseniz yeterli degildir.Hizda gelinen son noktalardan birinden bahsediyoruz neticede.Bu adam da bence yaptigi parcalarin guzelliginden ziyade tekniginden oturu alkis alip saygi kazaniyor ki benim gozumde bu sekilde.Turkiye gibi bir ulkede malesef gitara bu kadar vakit ayirmak hos sonuclar dogurmayabilir:).Ekonomik acidan herkes sevdigi isi muzigi dansi fotografi icra edebilse ben de isi gucu birakir butun gunumu gitar calarak gecirmeye calisirdim.

Demem o ki hedeflerinizi yuksek tutmaniz cok guzel birsey ama o yuksekdeki hedefe nasil olasabileceginizi ulasmaniz halinde neler kazanip nelerden feragat edeceginizi etraflica dusunun tartin derim.Bunlari yaptiktan sonra hedefe her yaklastiginiz adimda kendinizi takdir eder ve belki hedefe ulasmadan yeterli oldugunuzu veya belirlediginiz hedefin cok ucuk oldugunu dusunursunuz.Kendinize guzel calabiliyorum dediginiz zaman bence is bitmistir...

Not:Isin calismayla alakasi var gitarla degil stratocastera haksizlik etmeyiniz lutfen :)

AtAvratStrat cok güzel yazmışsın :) ben peavey de düşündüm ama vintage olduğu icin ''pedalsız halledebilirmiyim?'' in hesaplarını yaptım.
Aslında Michael Angelo yerine YJM i tercih ediyorum,örnek olarak aklıma nedense o anda o geldi :)
1saat evet az ama benim de acelem yok :) cok da kötü sayılmam hani bir de video asayım
http://www.youtube.com/watch?v=lzgGWePHfpQ
1.5-2 yıl önce calmıstım bunu.Fakat tatmin etmio :D Gitarım eski evl x4 amfi tbx65R kayıt kötü ama az cok duyuluyor.

KoNt87 demiş ki:
AtAvratStrat cok güzel yazmışsın :) ben peavey de düşündüm ama vintage olduğu icin ''pedalsız halledebilirmiyim?'' in hesaplarını yaptım.
Aslında Michael Angelo yerine YJM i tercih ediyorum,örnek olarak aklıma nedense o anda o geldi :)
1saat evet az ama benim de acelem yok :) cok da kötü sayılmam hani bir de video asayım
http://www.youtube.com/watch?v=lzgGWePHfpQ
1.5-2 yıl önce calmıstım bunu.Fakat tatmin etmio :D Gitarım eski evl x4 amfi tbx65R kayıt kötü ama az cok duyuluyor.

Hocam yanlis anlasilmak istemem asla size kotu caliyorsunuz gibi bir ithamda bulunmadim.Yanlizca soylediginiz isimler haddinden fazla hizli ve zor seyler icra ediyor haliyle haddinden fazla calisma gerektirir hepimiz insaniz :).

Tweed kabin amfiyle diger amfiyle yapacaginiz seyleri tabiki yapabilirsiniz ben buna sahit oldum.Pedal gerekecek tabi ama her amfide ihtiyac duyacaksiniz.Ben sahsen bir Soldano superlead veya h&k triamp gibi amfilerim olsa bile efekt tabiki dusunurum.Amfi edinmek zor ve cekinilen bir kisim ben derim bir cirpida alin pedallari ise 20-30 lira taksitle 0 bile alirsiniz yavas yavas ki insanlar cesitli sebeplerden cok ucuza birakiyor pedallari.Ben su kadar soyleyim size peavey classic serisi+vox satchurator drive anlaminda bence mukemmel bir sekilde tatmin edecektir kullanicisini.Bunun yaninada gerekli gordugunuz modulasyon efektlerini edinirseniz icinizdeki rock atesi sonene kadar kullanirsiniz bence bu ekipmani :)

Üstad al birtane güzel prosesör hayatını yaşa daha başlarda böyle pedal amfi ile kafa yormaya deymez. Birde eski video dediğin için pek bişey diyemem sonuçta herkezin mazisinde öğrenene kadar kötü gitar çalmak yatar, kötü gitar çalıyorum gibi triplere girmek yada utanmak anlamasız, ben 8 10 senedir gitar çalıyorum diyen iyi gitar çalacak diye birşey söz konusu değil yani bu olay seneyle filan alakalı değil çalışmayla alakalı... Bu yüzden sana tavsiyem video dan da kısacık gördüğüm kadarıyla, bend lerde biraz problem var. Hala devam ediyor mu bilemiyorum fakat gerçekten gitar olayında bana göre bend ler çok çok önemli, bu konu üzerinde durmanda yarar var. Hızlı gitar çalsanda gereken yerde bend yaparken sesi yarım beri yada ileri vermek yada vibratoyu yapamamak, vibratoyu yarım bırakmak rezil eder... Şu bir gerçek ki sadece bend inden bile bir adamın gitar çalışını anlayabilirsin. Bilmeyen için zor bir olaydır bilek ve parmak gücü ister tabiri caise elinin akordunu gösterir. Umarım bu konuda iyisindir ve bu yazdıklarımı umursamazsın. Boş konuşmuş olurum buda senin teknik açıdan iyiliğini gösterir ;)

AtAvratStrat bilgilendirdiğin icin teşekkür ederim,yine aynı sonuca vardık calısıcaz mecbur :p
şaka bir yana eskiyle aramda fark olduğunu farkettim..Peavey gecenlerde vardı classic50combo 1500 liraya satılıyordu güzel alet fakat sesi cok be hocam..Ağırlık var.Classic30 daha iyi gibi.
smtzdmr Bendlerle ilgili yorumun gayet doğru.Hocamın da farketmesiyle bendlerin üzerine gitmiştik.(tellerim 0.9; sorun yaşamam daha zor:) )
Fakat prosesor konusunda sana katılamayacağım.
Neden dersen ampliye girdiğim prosesörlerden hiç hoşnut kalmadım.Pod xt güzeldi bir tek o da amfiye nazaran mantıksız geliyor.Fiyat performans acısından ne biliyim bir jcm combo(Srv de ucuzlar) en azından ileriye yönelik olur.Elbette elimdekiyle yetinmem,her zaman daha fazlası olsun psikolojisi bende de var(olmayan varmıdır acaba?:) )

Bu arada bu gün marshall jcm2000 tsl 601 combo denedim.
Kafamda teknikten hızdan cok amfi olayı şekillendi.
Forumda pek bilgi yok tsl 601 ile ilgili.
Kısaca bahsedeyim.
Alet 65 watt sanırım.(60 da olabilir)
3 kanal crunch kanalı cok hoşdu.Crunchdan başka bişeyini pek beğenmedim.Masterı kısıp volume ü acınca aldığım drive hoşuma gitti.
Peavey şu anda daha iyi gibi duruyor.Bir de jcm900 bakmam lazım bilgisi olan varsa bi bilgilendirsin..

öncelikle KoNt87 'a teşekkür ederim , en yararlı başlıgı açmış bence çünkü sizin de dediginiz gibi işin özü eşşek gibi çalışmak
belki bende sorunuma çare bulurum diye yazayım dedim

sorun şu ;
gitar çalışmak zoruma gitmiyor , yani oturur çalışırım fakat nasıl çalışmam gerektigi konusunda problemlerim var
elimde sadece gitar ve anfi var , yani pc basında olamıyorum çalışırken , bi kitabım da yok
neler öğrenebilecegim konusunda bi fikrim yok , yada çalışma metodları hakkında
bir de en önemlisi gamlardan hiçbirini bilmiyorum, ve muzik kulagımda çok iyi değil , yani duydugum herhangi bi parçayı çıkarmam saatler alıyor , bunu da geliştirmem gerek elbette
lickler hakkında da çok zayıfım , bildigim en fazla 5 lick vardır

ha bir de AtAvratStrat ve smtzdmr gerçekten çok güzel yorum yazmışlar , onlara da teşekkür ederim

2 yıldır çalıyorum...Bana nasıl çalışmamı önerirsiniz

Ben sana major ve minor gamlari soyleyeyim en basitinden. Basman gereken perdelerin rakamlarini veriyorum.

La uzerinden vereyim. Sen bunu istedigin tonda ayni sirayi kullanarak calabilirsin. 5. perde la'ya denk gelir en ust telde. 3. perde ile baslarsan sol major ile baslarsin.
Bu verecegim La Major :

En kalin tel ( Mi ) 5-7-9
2. kalin tel ( La ) 5-7-9
3. kalin tel ( Re ) 6-7-9
En kalin INCE tel ( Sol ) 6-7-9
2. INCE tel ( Si ) 7-9-10
En ince tel ( Mi ) 7-9-10

Simdi minor'e gecelim. Duygusal melankolik akorlarin kralligina geldi sira.

La Minor :

Yine En kalin telden baslayarak

En kalin Tel ( Mi ) 5-7-8
2. Kalin Tel ( La ) 5-7-8
3. Kalin Tel ( Re ) 5-7
En kalin Ince Tel ( Sol ) 4-5-7
2. Ince Tel ( Si ) 5-6-8
En ince tel ( Mi ) 5-7-8

Tablatur olarak sonuc budur. Bunlar uzerinde sirayla git gel, sonra herhangi bir sira takip etme duygularina gore bir seyler yapmaya calis. En basitinden boyle baslayabilirsin. Illa 5. perdeden yapacaksin diye bir sey yok. 12. perdeden sonrasi gitarin ilk 12 perdesiyle aynidir. Ince versionlarini orada calabilirsin.

Tavsiyem : Gitar calan bir arkadasin varsa ona akor bastirtman. Once la major akorunu bastirip uzerine sen de solo olarak la major'u calarsin. La minor icin de la minor bassin ya da direk akdeniz aksamlari calsin : ) Bunlar oldu dersen bir adet de pentatonik gam veririm blues calarsin basitinden.

Geri