Fender Stratocaster

cavo demiş ki:
hipertansiyon demiş ki:
cavo demiş ki:
benim gitarımda scn noiseless manyetikler var.gayet memnunum.her tarza yatkın bir gitar su an elimdeki american deluxe stratocaster.cok yönlü bir strat yaratmak isteyenlere bu manyetiği önerebilirim

sen ne diye satarsın ki bu gitarı anlamadım gitti...

abi farklı düşüncelerim vardı.gitara pek vakit ayıramıyorum.ekipmanı daha mutevazi yapacaktım ondan :)

satıyor mu?

geçen de sormuştum ama tam yanıtını alamamıştım.

floyd rose kullananlarınız bilir. gitarı akort etmek zordur. bi teli akort ettiğinizde diğerlerinin akortları bozulur fln. bu olay stratlarda varmı acaba.

birde stratlarda floyd rose daki gibi sustain kaybı bide tam bend yapamama sorunu oluyormu

punked demiş ki:
geçen de sormuştum ama tam yanıtını alamamıştım.

floyd rose kullananlarınız bilir. gitarı akort etmek zordur. bi teli akort ettiğinizde diğerlerinin akortları bozulur fln. bu olay stratlarda varmı acaba.

birde stratlarda floyd rose daki gibi sustain kaybı bide tam bend yapamama sorunu oluyormu

eğer kastın floyd rose'lu stratlarsa, diğer floyd-rose'lu gitarlardaki gibi telleri çıkarttığında köprü aşşağı düşmüyo ve balansla ilgili sorunun da olmuyo. zaten floyd rose yoksa böyle şeyleri kafana da takmana gerek yok demektir :)

Stoff_adoo demiş ki:
Bu stratocasteri bilen var mı? Gitarımı yeniliyorum şu sıralar ama parça bulamıyorum. Netten sipariş vermek zorunda kalacağm orası kesin de site bilmiyorum. Köprü kulakçık ve pikkart lazım.

03.jpg

İiide bu strat a benzemiyor.Sanırım fender jaguar bu ; yani en azından köprüsü öyle.Ama kasa strat ilk defa böle bi fender gördüm.

...Aynen de bunu bi dükkana anlatırken yaşadığım zorluğu bilseniz.. Sapına kadar değil klavyesine kadar stratım ulan diyor :) bir delikanlıdır kendisi. El yapımı demeyi unuttum orda kızmayın. 60'lı yılların sonlarında amcam alamanyalardan getirtmiş bunu bi usta yapmış orda. Ama muhakkak bir orjinale sadık kalarak yapmış olmalı. Çünkü nette bu gitarın siyahını gördüm yine aynı köprü ve 2 hb. Bayadır bende duruyor. Çalışır hale soktuk ama şimdi tamamen yenilemek istiyorum. Türkiyede parça bulamadım. Bu jaguar köprüden lazım.

slm

selamlar. bende geçenlerde umut sayesinde solak bi fender usa deluxe strat edindim üzerinde noiseless set var ve şunu söyleyebilirim esp ltd,japon ibanez vs. kullandım yalanmış bunlar,kim ne derse desin gitar fender gibson jackson ve bunların babasımı dersiniz kralımı dersiniz bilmem ama benim görüşüm fender bambaşka oturup creeping death te atabiliyosunuz eric amcadan cocaine de. walla sayfalar dolusu yazı yazabilirim fender için tek kelimeyle aşık oldum gitar budur klavyesiyle muhteşem fendere özgü sustain le tabi bide şu var 3 single dip gürültüsü yapar diyenler böyle bi gitar kullanmamışlar eminim ayrıca 3 single gitarla metal falan yapılmaz diyenlerde boş gözümde. neyse aşka geldim ben yine:) fenderi tek geçiyorum bu alemde başlığı açan arkadaşada teşekkürler:)bende bu sayede duygularımı paylaşmış oldum

Re: slm

jaymz10 demiş ki:
selamlar. bende geçenlerde umut sayesinde solak bi fender usa deluxe strat edindim üzerinde noiseless set var ve şunu söyleyebilirim esp ltd,japon ibanez vs. kullandım yalanmış bunlar,kim ne derse desin gitar fender gibson jackson ve bunların babasımı dersiniz kralımı dersiniz bilmem ama benim görüşüm fender bambaşka oturup creeping death te atabiliyosunuz eric amcadan cocaine de. walla sayfalar dolusu yazı yazabilirim fender için tek kelimeyle aşık oldum gitar budur klavyesiyle muhteşem fendere özgü sustain le tabi bide şu var 3 single dip gürültüsü yapar diyenler böyle bi gitar kullanmamışlar eminim ayrıca 3 single gitarla metal falan yapılmaz diyenlerde boş gözümde. neyse aşka geldim ben yine:) fenderi tek geçiyorum bu alemde başlığı açan arkadaşada teşekkürler:)bende bu sayede duygularımı paylaşmış oldum

Güle güle kullan, bildiğim kadarıyla deluxe stratlardaki noiseless manyetikler gürültü dezavantajını ortadan kaldırıyor, ağaçları da daha özenle seçiliyor, bakımını yapar dikkatli kullanırsan çok memnun kalırsın.

ben de yaklaşık birbuçuk sene önce bu merete tutuldum eroin gibi bağladımı bırakmıyo:)clean tonları hiçbirşeye değişmeyeceğim bir gitardır hele hele ts9dan gelen yanık od öldürüyor beni almayan herkese tavsiye ederim bir fender denemeden gitar almasınlar bu arada bir arkadaş dip gürültüsü hariç herşeyi güzel demiş noiseless manyetikler o sorunu çözmek için üretilmiş diye biliyorum

The_Answer demiş ki:
başka yorum olmayacak mı?

fender vintage ve deluxe larla ilgili?

vintagelerden güzel rock hatta metale yakın tonlar alabilir miyiz? yoksa deluxe lar daha mı az gürültülüdür distortion açıkken?işçilik ve ağaç kalitesi nasıldır bu gitarların?

Deluxe ler daha az gürültülüdür ve metal tonları az çok çıkar deluxelerden ama palm mute ve harmonikler de problem yaşarsın.bende usa standart var, emg sv aktif single set taktım ve çok geniş bir ton aralığı var şu an aletin.tone potansını push pull yaptırdım(köprüdeki manyetiği her pozisyonda aktive ediyor çekince), bu sayede neck ve bridge manyetikleri bir arada kullanıp tele soundu da alabiliyorum, köprüde metal muff la güzel "one" tonları da alıyorum az çok...Emg Sa set takarsan daha bile iyi alırsın bu tonları.Yanlız o zaman bridge manyetiğinin cleanleri biraz farklı bir karakter alıyor strat dan uzaklaşıp...

bende fender telecaster dusunuyordum sizce ötekilerden farkı nedır?
hangı modelini almalıyım. birde istedigim urunun en buyuk ozelligi hem sert hem slow sarkılarda gitmesi..

sinan3002 demiş ki:
bende fender telecaster dusunuyordum sizce ötekilerden farkı nedır?
hangı modelini almalıyım. birde istedigim urunun en buyuk ozelligi hem sert hem slow sarkılarda gitmesi..

Telecaster gitarlar genel olarak blues ve türevleri için uygun olmakla beraber, fender firmasının stratocaster dan önceki ürettiği gitardır. Daha sonraları kullanıcılardan alınan feedback doğrultusunda stratocaster modeli şekillenmiştir. 3 adet single coil, tremolo, gövdenin ergonomik yapısı gibi değişimler gerçekleştirilmiştir.

Tonal zenginlik olarak bir stratocaster, telecaster gitara göre daha fazla varyasyona açıktır. Aynı zamanda daha kullanıcı dostudur.

Telecaster'ın da kendine has tonu olmakla beraber şu anki değeri, kendisine duyulan saygıdan ötürüdür. Tıpkı eski bir ford mustang gibi.

Toparlayacak olursak, stratocaster dediğiniz gibi " hem sert hem slow " çalınmak isteniyorsa daha uygun olacaktır. HSS konfigürasyonlu olanı sert tonlar açısından tercih edilse de asıl strat sesi SSS kombinasyonudur.

Bütün bunlara rağmen, kendi kişsel zevkiniz gitar tercihinizi belirler. Ben sadece genel geçer doğrulardan bahsettim. Doğru olan bütün gitarları deneyip en çok hoşa gidenin alınmasıdır.

edit: telecaster gitarların da çeşitli manyetik kombinsayonlarına sahip versiyonları mevcuttur. www.fender.com adresinde tüm bilgiye ulaşabilirisiniz.

Geri