stratocaster çakmasına fret değişimi&akustik gitar alt e

slm arkadaşlar..bende cort'un 2003-04 yapımı g2t modeli maple klavyeli bi strat çakması gitarım var ..ne kadar dandik bi alet olsada uzun zamandır bende seviyorum hergeleyi :D ...konuya gelirsek, eskidiğinden dolayı bu aletin fretlerini değiştirmeyi düşünüyorum ..kendim çakacam fretleri, gerekli ekipmanım var (lakin biraz daha bilgiye ihtiyacım var)..bu aletteki fretlerin ölçüleri fenderle birebir midir? öyleyse numarası kaçtır 6XXX? bir diğer sorum, bu alete jumbo fret taksam üst eşiği değiştirsem uyar mı?

akustik gitarımında telleri biraz yüksek..6-7. perdeye kadar herşey normal, rahat fakat sonrasında yükselmeye başlıyor perdelerin bittiği noktada yükseklik 8mm ye yakın...sap ayarı yapılan vida yalama oldu(benimle alakalı değil).. bende bu sorunu, alt eşiğin girdiği gövdeye yapışık, pinlerin girdiği ana köprüyü 2-3mm eşit törpüleyip ve yine üst eşiği değiştirip telleri indirerek gidermeyi planlıyorum...daha önce plastik eşiği törpüleyerek denedim fazla indiremedim..en çok indiğim noktada alt eşik köprü vazifesini kaybetti yük direk tellere,pinlere bindi...yapacağım işlem doğrumudur?
anlayan, yapmış, denemiş görmüş arkadaşlar yardımlarınızı bekliyorum..slmlar sevgiler...

Geri