Tel kalınlığı tavsiyesi

Arkadaşlar yeni gitarımda değişik akord sistemlerini kullanmak istiyorum. Bunun için sizden tavsiye bekliyorum. Öncelikle düşük akordlarda çok fazla tecrübem olmadığı için eğer yanlış birşey söylüyorsam lütfen uyarın :)

D A F C G C

C# G# E B F# B

B F# D A E A

Soldan sağa ince telden kalına doğru çalmak istediğim akordları yazdım. Şimdi öncelikle siz bu 3 sistem aynı gitarda olmaz mı dersiniz. Yoksa uygun bir tel kalınlığı ile gitar bunları kaldırır mı dersiniz? Şu anda gitarda 11-54 kalınlığında tel takılı fakat kaldırmıycak gibi gözüküyor şu an Si de olmasına rağmen..

Evet arkadaşlar sizin tavsiyeniz nedir acaba? 13-56 şu an için gördüğüm en kalın tel takımı piyasada (belki daha uç takımlar da vardır tabi bilemiyorum)

Eski gitarımda D A D G B E şeklindeki drop D akordu 10-46 tel bile tam karşılayamadı ya da sap ayarı iyi yapılamadı bilemiyorum. Çünkü fret buzz denen illet E den D ye çekildiği anda oluşmaya başlıyordu üst telde.

Gitarının 22 veya 24 fret olması bile sertlik ayarını çok değiştirir. Çift kilit var mı onu da bilmiyoruz. Tüm bunlar tel uzunluğunu ve gerginlik oranını değiştirir. En üst teli droplaman bile tremolo varsa ayarları oynatır. Belli bir tel düzeneği kurup onda kalıp entonasyon ayarı yapmak lazım. Tremolo yoksa daha kolay tabi. Çok kalın tellere geçince ritm çok iyi olur ama sololarda çok rahatsızlık çekersin.

Şu ana kadar drop A da hiç kullanmadım fakat Drop C ve Drop B de kullandım, hatta gitarımın biri Drop C de şu anda ve üstünde 12 lik tel takımı var, gayet rahatım. Aynı gitar Drop B de iken üzerinde 13 lük tel takımı vardı. (gitar 24 perde ve 25.5" skalaya sahip) Fakat tek tel takımı ile bu üç akord düzenini çalabileceğini zannetmiyorum. Gitarın tel kalınlığını ve akordunu her değiştirdiğimde tekrar sap ayarı yapmak zorunda kaldım.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Pardon arkadaşlar eksik bilgi vermişim. Gitarım sabit köprü ve 25,5'' skalaya sahip. Ayrıca 22 perde ve sadece tunerlar kilide sahip tabi doğal olarak.

Genelde Si de bırakmak istiyorum gitarı..duruma göre A ya da C ya geçmek 13-56 bumara bir tel takıldığında sizce mümkün olur mu?

Tabi tellerin sertliği ''PhoibosApollon'' söylediği üzere normal seviyede olsa iyi olur.

Perde sayısı, tremolo türü veya kilitler tel gerginliğini etkilemez. Scale length'in ve akort düzenin önemli.

http://www.daddario.com/Resources/JDCDAD/images/tension_chart.pdf

Item# Note inches lbs
PL009 E 0.009 13.1
PL011 B 0.011 11.0
PL016 G 0.016 14.7
NW024 D 0.024 15.8
NW032 A 0.032 15.8
NW042 E 0.042 14.8

Üstteki tablodan 0.09 set için normal akorttaki gerilim değerlerini okuyup, yukardaki linkteki tablodan gerilimlerle karşılaştırarak uygun tel kalınlıklarını bulabilirsin.

Tavsiyem La drop akort sistemine göre değerleri bulup ona uygun teller kullanman yönünde olur. Si drop'a göre tel takımı takıp La drop'a inersen tellerin don lastiğine dönüşebilir çünkü. La'dan Si'ye ya da Do'ya çıkarsan tellerin daha sert olacaktır ama don lastiği kıvamında olmasından iyidir.

Bak şimdi abi, olay nedir biliyor musun?

1- Akordunu pese çektikçe tel gerilimi düşer ve teller salınır. Bu yüzden kalın tel takarsın ki teller fazla salık olmasın.

2- 0.09 tel ile en düşük akor düzeni max. D drop...

3- 0.10 tel ile en düşük akord düzeni max. C drop...

4- 0.11 ve üstü tellerde bahsettiğin şekilde B ye de düşersin.

5- 0.10 tel ile max. çıkabileceğin akord standart E dir. Onuda yaparsan teller çok gergin olur zorlanırsın ama sonra alışırsın. 0.11 gibi teller aşırı gergin olacaktır.

6- Seni paklayacak 0.11 yada 0.12 dir. Tavsiyedir.

smtzdmr demiş ki:
Bak şimdi abi, olay nedir biliyor musun?

1- Akordunu pese çektikçe tel gerilimi düşer ve teller salınır. Bu yüzden kalın tel takarsın ki teller fazla salık olmasın.

2- 0.09 tel ile en düşük akor düzeni max. D drop...

3- 0.10 tel ile en düşük akord düzeni max. C drop...

4- 0.11 ve üstü tellerde bahsettiğin şekilde B ye de düşersin.

5- 0.10 tel ile max. çıkabileceğin akord standart E dir. Onuda yaparsan teller çok gergin olur zorlanırsın ama sonra alışırsın. 0.11 gibi teller aşırı gergin olacaktır.

6- Seni paklayacak 0.11 yada 0.12 dir. Tavsiyedir.

Teşekkürler "smtzdmr" :)

Az çok droplamak konusunda bilgim var ancak aslında burda bu başlığı açmamın sebebi gitarları Fatih abiye sap ayarı için götürmem (ki bu da 15 gün arayla 2 sefer oldu) ve sanırım yanlış numaraları kullandığım için özellikle kalın tellerdeki ''fret buzz'' olayından kurtulamamış olmam. Çok sinirim bozuldu bu duruma. Bilirsiniz zaten amfiye takınca sorun olmuyor çok ancak özellikle amfiye takılı değilken insan resmen uyuz oluyor bu duruma..:)

Şu anda gitarların birinde (24.75 skalaya sahip olanında) 10-46 numara tel bulunmakta. Standart akortta sorun yok ancak üst E yi D ye çektiğim anda başlıyor cızırdama.

Diğer gitarımda ise (25.5) skalaya sahip olanında 11-54 numara tel bulunmakta. Bu ise şu anda drop B de ve üst 2 tel cızırdamakta.

2 gitar da sabit köprüdür bu arada..

Şimdi ilk gitar için 10-48 , ikinci gitar için ise 13-56 düşündüm

Bu da olmazsa artık heralde şöyle bir alet alırım :) ;

http://www.youtube.com/watch?v=DcDvSq1pFjA

Gerçi bazı yorumlarda iyi olmadığı yazıyor ama güzel bir alet gibi geldi gözüme..:)

Set değil de, dropladığın teller için daha kalın tel seç.
Yani 10-46 al, bir de 52 tek tel al, 46 yerine 52 tak en kalına. ÖM atmışsın bu arada okudum, vaktim olmadığı için detaylı açıklama yazamıyorum şu an.

PhoibosApollon demiş ki:
Perde sayısı, tremolo türü veya kilitler tel gerginliğini etkilemez. Scale length'in ve akort düzenin önemli.

Item# Note inches lbs
PL009 E 0.009 13.1
PL011 B 0.011 11.0
PL016 G 0.016 14.7
NW024 D 0.024 15.8
NW032 A 0.032 15.8
NW042 E 0.042 14.8

Üstteki tablodan 0.09 set için normal akorttaki gerilim değerlerini okuyup, yukardaki linkteki tablodan gerilimlerle karşılaştırarak uygun tel kalınlıklarını bulabilirsin.

Tavsiyem La drop akort sistemine göre değerleri bulup ona uygun teller kullanman yönünde olur. Si drop'a göre tel takımı takıp La drop'a inersen tellerin don lastiğine dönüşebilir çünkü. La'dan Si'ye ya da Do'ya çıkarsan tellerin daha sert olacaktır ama don lastiği kıvamında olmasından iyidir.

Vakit bulmuşken yazayım.
Mesela La Droplayacağız gitarı.
Teller 0.09'luk bir setle standart akort kadar sert olsun istiyoruz.
En ince tel 13.1 lbs çekiyor. yukarıda verdiğim gerilim değerlerine göre.

Bu listede PL serisi teller düz, NW serisi teller sarımlı tellerdir. Mesela PL009 kodlu tel 0.09 luk tel oluyor.

Listeye bakıyoruz; yeni akort sistemimizde en ince tel B(Si) verecek. İnce Si'ye akortlandığında 13.1lbs yakın bir gerilimi olacak bir tel arıyoruz. Listeye göre PL012 tam olarak 13.1 veriyor, demek ki en ince telde 0.12'lik bir tel kullanacağız.
Diğer tellere de bakıp yazayım hemen. Set şu şekilde olacak La Drop için;

0.12
0.15
0.22
0.32 sarımlı
0.42 sarımlı
0.62 sarımlı

Dikkat edersen 9-42'lik sette kalın Mi olan 0.42 lik tel, La Drop akortuna göre ikinci kalın telin akortu Mi olduğu için oraya denk geldi. En kalın teli dropladığın için de normalde setlerle birlikte gelenlerden daha kalın bir tel kullanmak durumundasın. Bu arada 0.62 lik tel bulabilirsen haber ver, bana da lazım :p

Şimdi, sen "bu gitarı yeri geldiğinde Do'ya da çıkaracağım" dediğin için ellerin alışık değilse, parmaklarını parçalamak istemiyorsan gerilimi biraz daha düşük teller seçebilirsin. Ama genel olarak uygun tel bulma tekniği bu. Umarım faydalı olmuştur.
Bu arada söylediklerim D'Addario teller için geçerli, başka bir markanın tellerini tercih ediyorsan o markanın tablolarına bakmalısın, az da olsa farkedebiliyor gerilimler.

Çok teşekkürler zamanını ayırdığın için öncelikle..

Sadece mydukkan a bakarak konuşmak gerekirse en kalın tel olarak 13-56 yı gördüm.Zaten 0.62 tel bulsam da benim gitarın tuner ından geçiremem heralde :) Sanırım en ideali şimdilik bu gibi (13-56). Denemek lazım tabi..

Bir de Dunlop un 10-60 lık Zakk Wylde için ürettiği teller var ki nasıl bir orantısızlıktır anlamadım :)

Dunlop teller hakkındaki görüşü olan varsa ve paylaşırsa da iyi olurdu bu arada..

13-56 set fazla kalın gelir, akortu do'ya çıkarırsan parmakların parçalanır, uyarmadı deme. :)
Yapman gereken 12'lik set alıp setteki 0.52'yi çöpe atıp onun yerine piyasada bulabileceğin en kalın teli kullanmak. Bu telleri bile Do'ya çıkarttığın zaman problem yaşayacaksın alışık değilsen.

Gitar akord düzenini A D G C F A D yapma amacıyla

0.10-0.13-0.17-0.26-0.36-0.46-0.60

böyle bi seri aldım ve 6.-7. tel arasında 0.14 lük bi fark olduğunu gördüm tuttum alt 6 tel için

0.11-0.14-0.19-0.28-0.40-0.52

böyle bi seri aldım ve mantıken 2. ve 3. teller arasındaki kalınlık farkının çok olmaması gerektiğini ve bu seride 1. ve 2. tellerin arasının da az olduğunu gördüm o yüzden 2. sıraya 0.15 lik bi tel aldım.Setin son hali

0.11-0.15-0.19-0.28-0.40-0.52-0.60

bu şekilde oldu, 7. tel diğerlerine göre yumuşak oldu maalesef, 0.62lik tek tel bulmak imkansızmış onu gördüm ama set halinde buldum 'DADDARIO EXL 158' bide bunu alıp sadece en üst telini kullanayım dedim ama öyle olunca elimde 2 tane boşa çıkmış 6 tellik set kalmış oluyo ve önceki aldıklarımın markası GHS, 7. teli Daddario takarsam fark olacağı söylendi, düz tellerde sıkıntı olmuyomuş ama sarımlı tellerde ton farkı oluyomuş ve Daddario takmaktan yana değilim çünkü kısa sürede tonu bozulup paslanıyo teller.

Gitarını la ya çekecek adama doğru düzgün tel yok piyasada, 2 set alıp bikaç da tek tel almak gerekiyo onlar da düzgün markalar olmuyo, başka markalardan 0.62lik tel bulan biri varsa haber verirse sevinirim..

Peki 24 perde bir gitara 0.10 tel takmakla 22 perde gitara 0.10 tel takmak arasında bir fark oluyor mu tel gerginliği anlamında?

Geri