RED CHAOS !

Red Chaos, 2009 Yıllının Kasım ayında Armin Farzini ve Efe Dinler tarafından kuruldu. Yakın arkadaşları olan barkın ve Hakan'ıda gruba katıp çalışmalarına başladılar.
İlk başta basscıları olmayan grup uzun süre Iron Maiden , Megadeth , Metallica , Slayer , ACDC ve bunun gibi bir çok grupun şarkılarını yorumlayarak coverladılar.
Basscı arayışlarını sürdüren grup bazı kişilerle çalışdı ancak hiçbiri aradığı adam değildi. En sonunda Okan Güven gruba katıldı ve grup kadrosu tamamlanmış oldu.
Ancak daha sonra artık kendi bestelerini yapmaya başladılar ve İlk Besteleri olan Walls Of Berlin'i bestelediler. İkinci Dünya Savaşını anlatan şarkı grubun hem tonun hemde türünü belirledi.Grup Heavy Metal tonları ve izleri taşıyordu. Bestelerinde daha çok savaş , katliam , vahşet ve tarihi destanları anlatıyorlar . Grup kayıtlarını bitirip organizasyonlara girmeye hazırlanıyor.

Red Chaos is formed in the November of 2009 by Armin Farzini and Efe Dinler. Their close friends Barkın Seydioğulları and Hakan Öztürk joined the band soon later and they started to have rehersals. At first, the band hadn't got a bass guitarist so they practised without it and played some covers from Iron Maiden, Megadeth, Metallica and Slayer. The band searched a lot to find a suitable bass guitarist but every musician that they tried weren't enough for them. Later, a close friend of Efe, whose name is Okan Güven, joined the band and they continued to rehersals. Later, the band started to write their own songs and they wrote the first song of them, Walls Of Berlin. This song stated the genre of the band. The band concentrated on Heavy Metal music and its similar tones. They compose their lyrics about the meaningless of war and they question the insignifigantness of terror, carnage and savageness. And they also remind us the history of war. The band finished their first record and now the target is recording the second song. After that, band will be attended to great organizations.

ARMİN FARZİNİ (DAVUL/DRUM)
EFE DİNLER (GİTAR/GUITAR)
HAKAN ÖZTÜRK ( VOKAL/VOCAL)
BARKIN SEYDİROÐULLARI (GİTAR/GUITAR)
OKAN GÜVEN(BASS)

http://www.myspace.com/redchaoslive
 
Üst