Farklı akort dropları

Merhaba arkadaşlar,

Şuan gitarımın akortları E' dropta standart olarak.Fakat ben yaptığım tarz itibari ile D' dropa filan akortlamak istiyorum lakin nereden başlarım akort aleti ile filan nasıl olur hiç bir fikrim yok :)

Akort aletim filan mevcut, telleri neye göre filan akortluyoruz ayrıntılı bir şekilde anlatabilirseniz çok minnettar kalırım.

Teşekkürler şimdiden...

kısa bir araştırmayla öğrenebilirdin, mantıkları basittir genelde, standardı var gibi görünse de aslında yoktur nasıl çalmak istersen öyle akortlayabilirsin.

buradan standart bazı sistemler hakkında bilgi verilmiş,

http://en.wikipedia.org/wiki/Guitar_tunings

bu programda da birçok akort sistemi mevcut tek tek sesleriyle beraber gösterebiliyor mic. girişinden gitarını takıp tama yakın akort da yapabilirsin evde her zaman bu programı kullanırım.

http://www.aptuner.com/cgi-bin/aptuner/ftp/apmain/APTunerInstall308.exe

en üst tel referans alınır genelde akort isimlerinde, D yaparsan her teli 1 nota (2 aralık) geri almış olursun.en üst teli 2 nota (4aralık) geri alırsan dropped olur yani en üst tel normal D sisteminde D olacakken C ise "dropped C" olur akort sistemin.Umarım beyin bulanıklığı ile yanlış söylememişimdir ama bu kanımca.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
edizkralll demiş ki:
en üst tel referans alınır genelde akort isimlerinde, D yaparsan her teli 1 nota (2 aralık) geri almış olursun.en üst teli 2 nota (4aralık) geri alırsan dropped olur yani en üst tel normal D sisteminde D olacakken C ise "dropped C" olur akort sistemin.Umarım beyin bulanıklığı ile yanlış söylememişimdir ama bu kanımca.

Anladım, çok teşekkür ederim.

NomAmor demiş ki:
Yani ben D'ye akortlamak istersem ince mi telinden itibaren D-G-C-F-A-D şu şekilde akortluyoruz değil mi telleri?

dikkatimi çekti siz de sanırım yapmazsınız bu hatayı ama yazdıgınız d-g-c-f-a-d üst telden itibaren ince telden değil.gitarı ters çevirmeye falan kalkabilirsiniz bu şekilde yaparsanız :D

be4iforget demiş ki:
Doğrusu : D-A-D-G-B-E

Doğru yazdım dimi =)
Aman diyim ne yaptın sen usta :D olur mu hiç öyle, bir önceki postta arkadaş doğrusunu yazmış ;)
Edit : Pardon sadece en üst teli droplamaktan bahsetmişsin ;) Şimdi okudum. Yani doğru yazdıkların, ben D akord sandığım için olmaz demiştim...

Geri