Schindler' in Listesi

darthseth demiş ki:
Yo benim kastettiğim aslında şuydu:
Neden Yahudileri anlatan bir ton film çevriliyorda Japonları anlatan bir film çevrilmiyor, yada çevrilmiş olsa bile şaheser statüsüne giremiyor?

ya şu düşünceye bakarmısın ya ... harikasın ....

bu filmi ve dier nazi filmlerini izledim çünkü o zamanları anlatan filmler ya da belgeseller çok hoşuma gider....

Liam neeson'ın ve ben kingsley'in max yaptıkları ve yıllar sonra bile hatırlanacakları film.Açıkçası spieldberg den böylesine bir şahaser beklemezdim ama sonuçta içindeki yönetmen ölmemiş anlaşılan o.
gerçekten bir başyapıt savaş filminden öte bir insanlık dramı olmuş.

Hocalar şu Schindler denilen adamın gerçekte öyle biri olmadığı aksine yahudileri ss subaylarına satan biri olduğunu kanıtlayan belgeler ortaya çıkmıştı sanırım.

Herkese Saygılar..

Steven Spielberg'in en beğendiğim filmidir. yönetmenin zekasına hayran kaldığım biçok sahne vardı. özellikle kırmızı paltolu kız sahnesinde içinden bişeylerin koptuğunu hissettim. dramı ve savaşı iliklerime kadar hissettim filmde... Schindler'in Listesi herkesin izlemesi gerken bir başyapıt bence...

nerion demiş ki:
ya süpeeerr bi film yaa.. her karesini heyecanla izliosun.. en sonu çook etkileyici.. teslim olurken çok kötü oluosun...
Ya nedense bu soykırım filmlerine bizim gençliğimiz ayyy süperdii.Bayııılııyorrum çook güzel yapmışlar gibi abidik gubidik yorumlar var bir tanede allahın kulu beğenmesin be kardeşim...

Açıkçası film bana sıradan ve çok zorlama geldi.Zulüm gören kadar zulüm yapanıda anlamak gerekir ki olay tarafsız olsun.Ama malesefki bunu göremiyoruz.Bu ve buna benzer filmleri yapanlar sanıyorlarki dünyada anti-semitizim azalıyor böyle yaparsak halbuki gerçeği görmek için kör olmaya gerek yok...

Liam Neesson gibi biri oynamasaydı yarım saat dayanamazdım filme...

SANAL_FIRLAMA demiş ki:
nerion demiş ki:
ya süpeeerr bi film yaa.. her karesini heyecanla izliosun.. en sonu çook etkileyici.. teslim olurken çok kötü oluosun...
Ya nedense bu soykırım filmlerine bizim gençliğimiz ayyy süperdii.Bayııılııyorrum çook güzel yapmışlar gibi abidik gubidik yorumlar var bir tanede allahın kulu beğenmesin be kardeşim...

Açıkçası film bana sıradan ve çok zorlama geldi.Zulüm gören kadar zulüm yapanıda anlamak gerekir ki olay tarafsız olsun.Ama malesefki bunu göremiyoruz.Bu ve buna benzer filmleri yapanlar sanıyorlarki dünyada anti-semitizim azalıyor böyle yaparsak halbuki gerçeği görmek için kör olmaya gerek yok...

Liam Neesson gibi biri oynamasaydı yarım saat dayanamazdım filme...

Diğer yahudi soykırımını anlatan filmler için dediğin düşünülebilir ki en güzel örnek buna piyanisttir, ama bu filme hakikaten laf edilmemeli diye düşünüyorum....

Yahudi dramı

Şipilbörg :) Yahudi soykırımını kullanarak harbiden iyi işler yaptı türk şınaydırda var yüzlerce yahudiyi kurtardı hemde çıkarsız şinaydır onları kullandı türk şınaydırın yaptıklarını bir türk yönetmen amerikada kısa film olarak çekmiş olumlu eleştiriler hatta ödül almıştı diye duydum biliyoruz ki koyu yahudiler hitlere şükranlarını sunuyor ve ona dua ediyorlar şu anki israil varsa hitlerin sayesindedir diyenler olmuştur tarihte hitlerin yahudi olduğunuda bilmiyen yoktur sanırım

focus a katılıyorum israilin isine yaramıs soykırım (bu arada birisi demiski schindler tam tersine ss subaylara satmıs yahudileri diye fakat schindlerin listesinin o zamandan kalabilen bir sayfası durmakta muzelerinde)

oscar schindler tarafından kurtarılan yahudiler kendilerine "schindler yahudileri" diyor ve schindlerin mezarında her yıl tören düzenliyorlar.bu arada mezar israilde,sanırım kudüsteydi.

nedense yahudilerin karıştığı her işi sorgulayasım geliyor,millet olarak gıcığım kendilerine.

Bence de bu konuya girdikmi çıkılmaz.Biz film hakkında yorum yapalım:)Spielberg'in en iyi 3 filmden biridir.Zaten oscar'la ödüllendirildi.
Film'in en etkileyici sahnesi bayanların gaz odası sandıkları duş'a girdiklerinde ışıkların sönmesi.
Müziğide süperdir

Geri