FENDER TELECASTER YARDIM ( mexico - usa )

B

bekirezel

arkadaşlar ben solak bir gitaristim . birtane fender almak istiyorum fakat istediğim mexico yapımı , amerikan yapımına göre iyice aşşalıyorlar mexico yapımını ne yapmam gerektiğni şaşırdım . Gitarın modeli ise Fender Standard Telecaster Left Handed sizce ne yapmalıyım . karar vermemde yardımcı olursanız sevinirim . :?:

Al düzgün seçilmiş bir meksika gitsin... İlerde en kral manyetiği takarsın olur sana amerikan. Çok takılma abi bence bu işlere... Amerikanlardan daha iyi meksikalarda gördüm. Bilen biri ile git seçme şansın varsa seç ve öyle al. Sakın siteden sipariş verip kargo ile evine getirtme, git tüm stoktaki left fenderleri dene öyle al. Cidden takılma mex-usa olayına ilerde fralin manyetikleri döşedinmi al sana usa tonu babalr gibi.

Ben american stratla mex. stratı karşılaştırdım.
Uçurum bi ton farkıyla karşılaşmıştım.
Manyetikleri değiştirirsen bir miktar düzelir.Ağaç kötü olduktan sonra ne takarsan tak farketmez.
300liralık sx stratla 3000liralık fender strat arasında fark manyetik ve işcilikten ziyade ağaç kalitesidir.
Meksikalarda olan cok iyi ağaç çıkma şansı muhabbetinin aynısı standard americanda da gecerlidir.
Deneyerek alınan bir american fender ömrünün sonuna kadar senle kalabilir bence.
(custom shopları saymıyorum)

KoNt87 demiş ki:
Manyetikleri değiştirirsen bir miktar düzelir.Ağaç kötü olduktan sonra ne takarsan tak farketmez.
300liralık sx stratla 3000liralık fender strat arasında fark manyetik ve işcilikten ziyade ağaç kalitesidir.
Meksikalarda olan cok iyi ağaç çıkma şansı muhabbetinin aynısı standard americanda da gecerlidir.

yanılıyorsunuz.

manyetikler tamamen farklıdır,
saddle lar farklıdır,
fretler farklıdır ,
çoğunlukla radius farklıdır,
finish cilası farklıdır
işçilik dağlar kadar farklıdır,
potlardan , akort kulakçıklarına kadar farklıdır,
ağaç parca sayısı farklıdır.
ağaç kalitesi farklıdır.
hardware kalitesi farklıdır.
ki ton çok çok farklıdır.
usa serileri hatta american vintage serileri vs , çok karakteristik sounda sahiptir,

bence siz usa ile mexico yu bidaha kıyaslayın :)

ama mexico da çok idealist değilseniz, ton delisi de değilseniz oldukca yeterli idare edecek bi gitardır.

doğrudur iyi çıkan mexico olur .
ama

KoNt87 demiş ki:
Deneyerek alınan bir american fender ömrünün sonuna kadar senle kalabilir bence.
(custom shopları saymıyorum)

bencede yanılıyor arkadaş hele su kısım ''300liralık sx stratla 3000liralık fender strat arasında fark manyetik ve işcilikten ziyade ağaç kalitesidir. '' bana tamamen yanlıs geldi.
Bende de bir mex fender strat var 2005 manyetikler dimarzio amerikanla kıyasladım fark var mı tabiki var aradaki fiyat farkını göze alırsak normal geliyor bana gayet memnunum bende alırken baya araştırdım pişmanmıyım hayır ayrıca satarken zorlukda çekeceğini düşünmüyorum cok fazla kafa yorma al bence bu yaptığım yorum strat için geçerli mex telecaster deneme şansım olmadı onuda yazayım.

American stratın üstündekilerde cok kaliteli değil(standard americandaki manyetikler bana göre kötü,köprüsü iyi gibi sadece)
Sx stratın ağacı hariç herşeyini yenilemeniz:
400 dolar en iyi manyetikler,
120dolar köprü,80 dolar akor burguları.
Fatih Yılmaza nitro cila attırırsanız 400 lira da o alır.
Sx strat herşeyiyle american standard strattan üstün bir gitar oluyor bu durumda.Ama ağaç kalitesi öne çıkar burada.
Bunlar tamamen şahsi görüşlerim.Siz de haklı olabilirsiniz ama hardware,manyetik,fret değişebilecek şeyler.Ağaç çürük olursa üstüne en sağlam manyetiği de taksanız bir o kadar çürük tonlar alırsınız.
İyi forumlar :)

bu işi hiç bilmiyormuş gibi konuşuyorsunuz.

gitarı gitar yapan noktaları değiştirmeye çalıştığınızda elinizde toplama, kişiliği olmayan bişey olur.

onuda içinize sinerse çalmaya çalışırsınız.

Dostum bu olaylarda yapılacak onlarca yorum var hangisinin dogru oldugu da sana kalmıs bence al, dene, yasa ve gör.hayatta her zaman nokta atısı mumkun olmuyor malesef.
bol sanslar ;)

Paran varsa Amerikan Standard'dan da iyileri var. hele ki yurtdisina gitme imkanin varsa envai bol cesit signature modeller degisik degisik fenderler var... Sadece tele ariyorsan tabii secenekler daralir ama gidip denemeden de anlayamazsin neyin ne oldugunu.. Git ve dene paran varsa da 2600 lira civari olsa gerek American Standard Tele'ler.. Mydukkan satiyordu bu fiyatlara. Alabilirsin oyle klas bir alet.. Candy apple red + rosewood tele = Love.

Yıllardan beri süregelen bir kaide vardır;

"100 tane Fender Mexico içinden denenerek alınan ve U.S.A' dan farkı olmayan gitarlar çıkabiliyor."

Benim Telecaster' ım bu kaideye uyan cinstendi. Yani denemek herşeyi çözebilir. Ayrıca Sx olayına girersek hardware' den tutun işçiliğe kadar çoğu şeyi farklıdır. Sadece bir, iki şeyi değil...

Yineliyorum. Tecrübe edin, git dene farkı kendi gözlerin ile gör. Bu aşağılayanlar büyük ihtimal müzik dükkanlarıdır. Aldırış etmeyiniz. 100 gitar içinden çıkan iyi bir MIM, Çoğu U.S.A.' yı aşağılayabilir unutmayalım :)

Kolay gelsin.

Bir de unutmadan , muzigi muzik yapan gitardan ziyade '' magic fingers '' yani sizin yeteneginizdir. Cok klasik bir sey ama bu boyle. Ben elinde ne gitarlar olan insanlar goruyorum ama yaptiklari muzik icler acisi.. Sonucta gitar almak parayla ama iyi muzik yapmak..... ayri bir sey.

Sen yine de eger maddi durumun elveriyorsa ilk basta Mex Standard Tele'den baslayarak en son Deluxe Ash Tele'ye kadar gel. Deluxe Ash Tele baya iyi bir gitar bence.

mexico ucuz american pahalıdır
american kralıdır mexico kralın soytarısıdır.
american ve mexico gitarın sesini profsyonel bir gitarist görmeden ayırt eder. acemi bi gitarist iki gitarın sesi arasında fark görmez.
paran varsa american al derim.
beyin bedava.

rayaz dogru soyluyor profesyonel olan anlar bencede sahsen ben okadar iyi degilim ama genede daglar kadar fark oldugunu soleyebilirim mex lerin yuzde 90 ı herangi bi gitar sınıfında...

Gitar alırken onlarca meksika onlarca amerikan denediim. Ancak ne hikmetse hiç amerikana yaklaşan meksika görmedim. Ben inanmıyorum böyle birşey olduğuna. 1200-1300 lira civarı arayı meksikaya vereceğine 1 yıl daha bekle amerikan al derim. gitarı aldıktan 2 yıl sonra tekrar başlarsın çünkü amerikan istiyorum ben diye. Aradaki fark dağlar kadar. Bu dağlar kadar fark manyetikten değil ağaçtan kaynaklanıyor. Amerikan tele susmuyor çünkü çalarken. Yok böyle bir sustain... Akort kaçırmaması, Manyetikleriinin tonu fln filan apayrıdır yani.

Ha bu arada Road Worn Series Meksikalar. Şu ana kadar dinlediğim en iyi meksiikalar. Ki onlarında amerikandan çok fiyat farkı yok :D Ameriikana yaklaşıyorsa birtek RW 'lar yaklaşıyordur.

batuhan2314 demiş ki:
rayaz dogru soyluyor profesyonel olan anlar bencede sahsen ben okadar iyi degilim ama genede daglar kadar fark oldugunu soleyebilirim mex lerin yuzde 90 ı herangi bi gitar sınıfında...

Çok yanlış, hemde inanılmaz yanlış. İnsanların kulağına hoş gelen bir ton vardır. Bunu "U.S.A" gitarda bulamazken "Mexico" yapımı, sizin deyiminizle herhangi bir gitarda bulabiliyor. Biz zaten burada o %10' luk kısmının U.S.A gitarlardan daha iyi çıkabildiğini anlatıyoruz. Yani bu "daha güzel gitar bulabiliyoruz" iddiası tonunun insanın kulağına, müziğine göre daha güzel, daha uygun gelebildiğinden dolayı oluyor büyük ihtimalle. Anlatmaya çalıştığımda bu.

Sadece yurdum insaninin degil tum dunyanin cenesine vurmus bir hadise. Kimi meksika'nin daginik sounduna hasta kalirken kimi usa strat-tele dusunuyor vs.. ne kadar ekmek o kadar kofte arkadas. meksikalar genel gecer olsaydi zaten amerikan tele-strat a gerek kalmazdi. Bos tartismalar.. Bana sorarsaniz da usa standard tele-strat ile deluxe tele-strat arasinda net kalite farki var. iyinin de iyisi var. O zaman usa standard da kotu bir gitar ? bu mudur yani ?

progressiva demiş ki:
Sadece yurdum insaninin degil tum dunyanin cenesine vurmus bir hadise. Kimi meksika'nin daginik sounduna hasta kalirken kimi usa strat-tele dusunuyor vs.. ne kadar ekmek o kadar kofte arkadas. meksikalar genel gecer olsaydi zaten amerikan tele-strat a gerek kalmazdi. Bos tartismalar.. Bana sorarsaniz da usa standard tele-strat ile deluxe tele-strat arasinda net kalite farki var. iyinin de iyisi var. O zaman usa standard da kotu bir gitar ? bu mudur yani ?

Kötü bir gitar demiyorum. Herhalde Mexico' dan daha iyi. Ama Mexico' ların içinden hiçte azımsanmayacak kadar U.S.A' ya yakın gitarlar çıkabiliyor demek istiyorum. Tıpa tıp aynısı demiyorum. Yakın diyorum.

Bu arada bir opsiyon daha MIJ - CIJ olabilir...

Made in Japan - Crafted in japan

Tonları meksikaya hertürlüğü koyduğu gibi bence... USA'lardan farklı çok hoş tınıları var. Araştırmak lazım.

Geri