Kırık Gitar Sapı Onarma

T

tmb7773

2e5ijh1.jpg

Rg370dx Ibanez gitarımın fotoğrafta da görüldüğü gibi sapı kırıldı ve bunu tekrar yaptırmak istiyorum. Acaba böyle bir şey mümkün mü ve bana ne kadara mal olur?[/img]

Önce bir lütiyere götür, onlar kumlama yapıştırma filan vs... işlemler yapıp sapı eski haline getiriyorlar.Zannedersem 40 lira gibi birşeye mal olur sana.

evet istanbulda yada ankaradaysan yada izmirdeysen çok sağlam luthierler var onlara bir danış istersen 40- 60 tl arasında bir değer biçiyorlar uygulanan işleme göre...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Ankaradayım bu arada Evrenseldeki Kenan abiye bi götürmeyi düşünüyorum halleder inşallah tavsiyeleriniz için saolun bu arada

kenan a goturmeyin
3 5 ayda alamazsınız gitarı,

tavsiyemmod müzik,
yüksel caddesi 20/1
özgür usta,

gayet tecrubeli işin ehli biridir,
çabucak yapar hemde.

ismi olsun. dilerse soyadı da olsun.
ben kenan bey i işine saygısız. müşterisine saygısız buluyorum.

1 ay sonra ya tarih verdiği gitarı , 2 .5 ay sonra aradığımda henüz başlamamış oluyor.

yok artık.

Konuyu açınca, birden benim birkaç ay önce açtığım topic sandım :D Şu kadarını söyliyeyim: Aynen benim de RG370dx'im var ve tamamen aynı yerden, aynı şekilde kırılmıştı. Özel mesajdan ulaşırsan kırık haldeki resmini de atarım. Kıvılcım'a götürdüm öncelikle. Bu gitarın işi çok zor dediler. Hatay Sokak'taki müzik marketlere gösterdim, en azından bu gitarın sonu geldi mi yoksa bir şekilde yapılabilir mi diye. Hepsinin ortak kanaati şuydu : 'Bizce bu gitar artık adam olmaz; ama bir Kenan Abi'ye göster istersen.'. Öyle yaptım. Kenan abi aldı gitarı o kırığa 5 dakika boyunca farklı açılardan baktı. Kırığın şekli, kırılma noktası tamamen aynıydı. Zaten Ibanez'lerin genel olarak zayıf noktası da orası bildiğim kadarıyla. Kenan Abi 'Yapılır bu sorun olmaz, eskisi gibi olur aynen' dedi. Gitarı verdim. Evet biraz oyaladı, bu konuda eleştirenlere sözüm yok. Ama gitarı tamamen diriltti. Yine istersen şimdiki halini de atabilirim gitarın. En ufak bir sorun yok, iz bile hayal meyal görülüyor, çok dikkatli bakıldığında. 60 milyona hem tamir etti, hem de telleri yeniledi. Diğer arkadaşların tavsiye ettikleri kimseler de umarım işlerin ehlidir; ancak o şekilde korkunç bir kırığı tamir etmekle kalmadı, aynı zamanda dışardan hiçbir pürüz görünmemesini sağladı. Kesinlikle tavsiye ediyorum. İki tavsiyem daha olcak sana:
* Telleri gevşet bir an önce, daha çok açılmasın
* Kenan abi birkaç haftada hallederim der genelde. Sen verikten 10-15 gün sonra ara, sonra bir süre sonra tekrar ara ve yine ara :D Ben öyle yaptım. Biraz oyalanıyor, biraz meşgul, biraz da unutkan. Bu konuda sıkıntılar oluyor tabi ama dediğim gibi, elindeki gitar pek çoğuna göre 'işi bitmiş' bir gitar. En tecrübeli ellere versen en iyisini edersin. Tekrar geçmiş olsun.

Bu arada yazdığımı okudum da Kenan abi hayranı değilim :D Ama 'İşine saygısı yok' falan diyen arkadaşı da yanlış buluyorum. Bu tarz işler, işini sevmeden, saygı duymadan yapılacak şeyler değil.

lotion bence sen ters bir zamanına denk gelmişsin ben ilk gidişimde neredyse yolu bile gösterdi kenan usta olduğunu bilmeden :D:D banada ters falan demişlerdi karşımda aksi huysuz yaşlı bi tip beklerken aksine nispeten güleryüzlü gelene gidene pek aldırmayan ama soru sorulduğundada mantıklı akıllı açıklamalar yapan biri vardı...

teşekkürümü ettim çıkışta iyi akşamlar bile dedi :D

ha şöyle bi sorun var kenan usta önceden başkası tarafından yapılan bi işe müdahale etmeyi pek sevmiyor pekte sallamıyor... bide tiyolarını aldım hafiften :D mesela özel yapım bi jacksonla giderseniz yarım saate bile alırken gitarı dandik bi aria ile giderseniz birkaç yıla kadar uzuyabiliyor zamanı e oda normal :D

RaNCoR demiş ki:
mesela özel yapım bi jacksonla giderseniz yarım saate bile alırken gitarı dandik bi aria ile giderseniz birkaç yıla kadar uzuyabiliyor zamanı e oda normal :D

Ye kürküm ye diye bir nasrettin hoca hikayesi vardır bilirmisiniz :)

İnsanlara müşteri değil misafir gözüyle bakmak lazım, kimin gitarı iyiyse ona öncelik tanımak biraz "paran yoksa öl, varsa herşeye hakkın var" gibi olmuyormu :D

Benim kanaatimce herkese eşit ve aynı kalitede hizmet verilmelidir. Adamına göre muamele pek hoş tınlamıyor kulakta.

Guensedor demiş ki:
Konuyu açınca, birden benim birkaç ay önce açtığım topic sandım :D Şu kadarını söyliyeyim: Aynen benim de RG370dx'im var ve tamamen aynı yerden, aynı şekilde kırılmıştı. Özel mesajdan ulaşırsan kırık haldeki resmini de atarım. Kıvılcım'a götürdüm öncelikle. Bu gitarın işi çok zor dediler. Hatay Sokak'taki müzik marketlere gösterdim, en azından bu gitarın sonu geldi mi yoksa bir şekilde yapılabilir mi diye. Hepsinin ortak kanaati şuydu : 'Bizce bu gitar artık adam olmaz; ama bir Kenan Abi'ye göster istersen.'. Öyle yaptım. Kenan abi aldı gitarı o kırığa 5 dakika boyunca farklı açılardan baktı. Kırığın şekli, kırılma noktası tamamen aynıydı. Zaten Ibanez'lerin genel olarak zayıf noktası da orası bildiğim kadarıyla. Kenan Abi 'Yapılır bu sorun olmaz, eskisi gibi olur aynen' dedi. Gitarı verdim. Evet biraz oyaladı, bu konuda eleştirenlere sözüm yok. Ama gitarı tamamen diriltti. Yine istersen şimdiki halini de atabilirim gitarın. En ufak bir sorun yok, iz bile hayal meyal görülüyor, çok dikkatli bakıldığında. 60 milyona hem tamir etti, hem de telleri yeniledi. Diğer arkadaşların tavsiye ettikleri kimseler de umarım işlerin ehlidir; ancak o şekilde korkunç bir kırığı tamir etmekle kalmadı, aynı zamanda dışardan hiçbir pürüz görünmemesini sağladı. Kesinlikle tavsiye ediyorum. İki tavsiyem daha olcak sana:
* Telleri gevşet bir an önce, daha çok açılmasın
* Kenan abi birkaç haftada hallederim der genelde. Sen verikten 10-15 gün sonra ara, sonra bir süre sonra tekrar ara ve yine ara :D Ben öyle yaptım. Biraz oyalanıyor, biraz meşgul, biraz da unutkan. Bu konuda sıkıntılar oluyor tabi ama dediğim gibi, elindeki gitar pek çoğuna göre 'işi bitmiş' bir gitar. En tecrübeli ellere versen en iyisini edersin. Tekrar geçmiş olsun.

bende hatırlıyorum senin konuyu galiba misafirler kırmıştı dimi :) başlığı görünce yazayım demiştim ki yaşıyan zaten burdaymıs ben de kenan ustaya bir kaç kez gittim bakım veya küçük tamir işleri için ortalama alırsam 1 hafta gibi bir sürüde hallediyor genellikle ama memnunum kendisinden.

:D evet o misafir mağduru bendim :D Eklemek istediğim birşey daha var. Benimkinin iyice uzamasının nedeni, biraz da kış mevsimi olmasıydı. Kendisi gitarı alırken bana zaten demişti, havalar soğuk, biraz zaman alabilir yapıştırma işi. Onun da etkisi oldu bana biraz. Şimdi senin öyle bir problemin olmayacak. Ama sana tavisyem, dediğim gibi sık sık telefon açmak, atölyesine gitmek ve gitarın tamir sürecini görmek. Kenan Abi oldukça meşgul. Kesinlikle tembellikten veya tamir etmesi gereken gitarın kalitesizliğinden dolayı işini aksatan biri değil, tanıdığım kadarıyla. Sen sık sık kendini hatırlat, o işi en iyi şekilde halledecektir.

Ya ne uğraşıyorsun öyle boşver kenan ustayı. Sapı bir güzel paketle sonra fatih ustadan adresi alıp ona yolla. O tamir etsin sana geri yollasın. Emin ol hiçbirşey olmaz sapa sen güzel paket hazırladıktan sonra. PTT kargoya verdin mi çok ucuza yollarsın.

smtzdmr demiş ki:
Ya ne uğraşıyorsun öyle boşver kenan ustayı. Sapı bir güzel paketle sonra fatih ustadan adresi alıp ona yolla. O tamir etsin sana geri yollasın. Emin ol hiçbirşey olmaz sapa sen güzel paket hazırladıktan sonra. PTT kargoya verdin mi çok ucuza yollarsın.

Aman hacı ne yaptın :) o kırılan yerin milim oynamaması lazım şimdi, birde kargo ile filan ne kadar güvenle gitsede pek hayırlı olmaz işin sonu :D

Bende ankaradayım, hani kenan ustayı çok sevdiğimden değil kendisiyle biraz tartışmışlığımda var ama o işi yapabilecek en işi ehil adamlardan biri ankarada.Ha uzun sürer filan ama en azından çok düzgün yapar.

Yaptığınız çok yanlış arkadaşlar. Burası 'Şu usta bu ustayı döver' tartışmalarının yapılacağı biryer değil. Arkadaşın problemini çözmeye çalışıyoruz. Ve saçmasapan söylemleriniz arkadaşın gitarının kaderini değiştirebilir. Ben size gitarımı Kenan Abi yaptı ve hem fonksiyon hem de estetik olarak kırığın hiçbir belirtisi yok diyorum. Bundan iyisini yapmanın mümkünatı yok ki. Zaten olay tamamen, her açıdan çözülmüş. Daha iyisini yapmak diye birşey olamaz. En iyi ihtimalle bir diğer usta da aynını yapacaktır. Ve Kenan Abi'nin bu şekilde işi çözdüğünü bir yaşayan söylerken, neden başka bir ustaya yollmaya riskini alsın ki bu arkadaş?

Geri