Fender amerikan tele yardım

M

Muzaph

Arkadaşlar fender amerikan tele almayı düşünüyorum bikaçtane denedim clean tonları süper ama drivelarına filan bakamadım bide sadece bulues tonları için filan dediler kafam karıştı bilen arkadaşların bu gitar hakkındaki yorumlarını bekliyorum...

ya ne alakası var sadece blues için olurmu... bende ilk telemi alırken takıyodum buna herkesin ağzına dolanmış sakız gibi.. gayet çalarsın metal dışında herşeyi rock,indie,brit,blues,jazz vs... yok diyolarki efendim tele ile blues ,strat ile herşeyi yaparsın... ben teleden aldığım drive tonlarımı şu an kendi kullandığım stratım dahil hiç bir stratta bulamadım bu kadar net. Al tele abi ilerde birde marshall lambalı bir amfi alırsın marshall ve tele ikilisinin kranç drive tonları çokta hoşuna gider. milletin dediği ''tele ile sadece blues yapılır'' saçmalığınada sakın inanma kaç yıldır her ikisinede sahibim...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
bende metal çalmıyorum zaten 70ler 80ler çalıyorum yorumun için teşekkür ederim en yakın zamanda hayalini kurduğum gitara ulaşıcam

Tarz sınırlamasından ziyade tele strat a kıyasla biraz da karakteristik bir gitardır.strat da biraz daha ton yelpazesini genis tutabilirsin.tele daha spesifiktir.ama teleler arasında da ton ve karakter farkları vardır.govde, klavye, agac vs gibi faktörleri de göz önünde bulundur.keyfine kulagına göre diledigin secimi yap.
kolaylıklar..

Tele kullanan adamdan korkucaksın der Barlo hoca.
Ayrıca crossroads'ı izlemeni tavsiye ederim :)
Benim görüşlerime gelince görüntü olarak bence bir tele daha güzel.Ama modifikasyon ve rahatlık acısından stratı tercih ederim.Biraz daha sert müziğe yatkın ama asla bir esp ya da jackson havası veremez.

Tele blues gitarıdır Sınırlaması her türlü saçmalık. Bkz Led Zeppelin I / II / III / IIII. Tüplü bir amfiyle çok doğal ve crunch bir drive tonu vardır. Ancak, tele ile metal fln çalınmamalı. Onun için varolan bir gitar değil. Şimdi slipknot'daki o zibidinin elindeki EMG 'li tele ile örnek vermeyelim o tele değil çünkü!!!

Strata gelince bence en tatlı hali orjinal modifikasyonsuz halidir. Teleye göre biraz daha sertleşebilir çünkü birazcık daha şeffaf bir tonu vardır. ( Tele ye nekadar drive verirseniz verin kendi tınısını duyarsınız ). İkiside ayrı güzeldir. Dene zaten çok farklı gitarlar olduğu için çok zorlanmayacaksın. Amerikan strat ve tele ile kayda girdim. Ve oradada farkettim ki ikisiininde çok çok yakıştığı yerler oldu. Dolayısıyla bir onla bir bunla kaydettik.

Diinle belki fikir verir. www.myspace.com/neiratr
Fender Amerikan Special Strat - Amerikan Std Tele
Amfi: Vox Nighttrain

stevie_ray demiş ki:
ya ne alakası var sadece blues için olurmu... bende ilk telemi alırken takıyodum buna herkesin ağzına dolanmış sakız gibi.. gayet çalarsın metal dışında herşeyi rock,indie,brit,blues,jazz vs... yok diyolarki efendim tele ile blues ,strat ile herşeyi yaparsın... ben teleden aldığım drive tonlarımı şu an kendi kullandığım stratım dahil hiç bir stratta bulamadım bu kadar net. Al tele abi ilerde birde marshall lambalı bir amfi alırsın marshall ve tele ikilisinin kranç drive tonları çokta hoşuna gider. milletin dediği ''tele ile sadece blues yapılır'' saçmalığınada sakın inanma kaç yıldır her ikisinede sahibim...

Kesinlikle katılıyorum, "bu alet sadece blues için yaratılmıştır." çok saçma bence. İyi o zaman jackson metal için yapılmış, clean çalmayalım.

Geri