Telecaster'la heavy metal

Arkadaşlar merhaba,
Yakın zamanda yeni gitar almayı planlıyorum. Asıl almak istediğim Gibson LP ancak telecasterler her zaman ilgimi çekmişti ve clean sesi beni benden almıştır. Ancak klasik rock ağırlıklı çalacağımı düşününce telecasterler acaba yetmeyebilir mi diye düşündüm. Bunu düşünmemde daha önceden kullanmamdan değil zamanın gitaristlerinin çoğunun LP ya da strat kullanmasından dolayı. Deneyeniniz var mı ya da bilgili olanınız? Bilgilendirirseniz çok iyi olur.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Gibson yerine telecaster mı alsam düşüncelerimin asıl sebebini yazmamışım, aradaki uçurum fiyat farkı ve mable sap kullanmak istiyorum ve gibson'ın mable saplı gitarları hiç ilgimi çekmiyor.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
sheliakonur demiş ki:
Classic Rock = Jimmy Page = Telecaster(Zamanında)
Olur olur, bal gibi olur.
Ama arkadaşım page yardbirds'de tele kullandı. zeppelinde gibson ve dandalectro haricinde birşey kullanmadı ve yardbirds'ün gitar tonuyla zeppelin'inki pek farkıydı ya.

orkun013 demiş ki:
sheliakonur demiş ki:
Classic Rock = Jimmy Page = Telecaster(Zamanında)
Olur olur, bal gibi olur.
Ama arkadaşım page yardbirds'de tele kullandı. zeppelinde gibson ve dandalectro haricinde birşey kullanmadı ve yardbirds'ün gitar tonuyla zeppelin'inki pek farkıydı ya.

Led Zeppelin diyoruz, classic rock diyoruz. Başlıkta heavy metal, içeriğinde classic rock diyor. Classic rock lafını baz alarak konuştum.
Ha bir de;

www.youtube.com/watch?v=NbA_jQ28HmI

Hiç kimse neden stratocaster tavsiye etmemiş?
Maple h-s-s strat alırsın(elinle de güzelce secersin) hem her yola gelir hem dediğin seslerin hepsini verir köprü manyetiği değişimiyle..

Baaaaal gibi olur :) Yanlış yönlendirmeyin çocuğu iki tane telecasterim var... AC/DC,Led zeppelin,deep purple alayını gidiyorum banamısın demiyor.. Gayet çalarsın al, bakma milletin lafına kullanana sor bunları... Herkesin ağzına sakız gibi takılmış telecasterle driveli şeyler çalınmaz... Ben strattan bu kadar tok,güzel,bassları daha dengeli drive tonları alamıyorum...

stevie_ray demiş ki:
Baaaaal gibi olur :) Yanlış yönlendirmeyin çocuğu iki tane telecasterim var... AC/DC,Led zeppelin,deep purple alayını gidiyorum banamısın demiyor.. Gayet çalarsın al, bakma milletin lafına kullanana sor bunları... Herkesin ağzına sakız gibi takılmış telecasterle driveli şeyler çalınmaz... Ben strattan bu kadar tok,güzel,bassları daha dengeli drive tonları alamıyorum...
Peki çok mu oluyorum bilmiyorumda uygun bir fırsatında ufak bir kayıt alıp koyabilir misin?Sabbath ya da ACDC filan olursa çok hoş olur.Youtube'da filanda birşey bulamadım ilginç.

Bir lambalı ampli(Tercihen Fender Blues Jr. falan) + Bir ProCo Rat 2 + Düzgün bir Tele = AC/DC
Telecasterları hor görmeyin abicim. Yeri gelir, köprüye takarsın bir hot rails, cayır cayır Iron Maiden da çalarsın.

Ya kayıt yapma hakkında pek bir bilgim yok ama wma olarak geçen ses kaydedici ile kaydettiğim bir şey var, blues alt yapısı üstüne gayet rock tonunda bir tonla, telecaster ile bir jam yaptım. Ama burdan paylaşım nasıl oluyor bilmiyorum. Bana öm ile mail adresini yazarsan sana yollayayım o kaydı ben.

stevie haklısın ac dc falan çalan cok fazla.marshall bb-2 yazarsanız youtube a elemanın biri teleyle ac dc calıyordu ve bire birdi.
Bir de sana bir sorum var twin reverble drive kullandığın zaman aldığın sound iyi mi?
stratla shred yapılabilirmi yani :)

Ya abi benim twin reverb bu reissuelar gibi değil üstünde çok fazla bir drive yok 80 de yapılmış bir twin. Sesi kırdıracak kadar açmadım sesini daha kırılsada ses çok drive alacağını sanmıyorum hissedilmeyecek kadar kirletir sesi sadece. Ben lambalı overdrive pedalları ile sağlıyorum aradığım drive tonunu ama memnunum bu kombinasyondan. Twin çok net bir amfi olduğu için üstüne açtığım driveda marshall tarzı iki amfinin karışımı,harmanlanmış çok güzel bir tonum oldu. Ama yinede buna ek olarak Türkayın yaptığı Blexi model kafa amfisinden alacağım ilerleyen zamanlarda. Dinlemeni tavsiye ederim mükemmel bir amfi.

Anladım.
1968 twin reverb kullandım,cleanleri cok iyiydi de drive pedalı bağlayınca aşırı tizleşmişti.
Ben de üstüne gitmedim aletin.
85 watt 2x12ydi bu arada..
yalnız silverfaceti.
Bu arada bi konuda daha muhabbeti açılmıştı teleyle metal olmaz diye.
Dünya hız rekorunu kıranlardan birisi teleyle kırmıştı.
O videodan sonra görüşlerim değişti.Fakat estetik olarak bir jackson,ibanez en kötü ihtimalle strat derdim.
Ben de strat kullanıyorum ama lightning sl1 ya da snakeskin olsun isterdim..

benim twinde eq ayarlarıda o tizlik yüzünden bass 10 da treable 4 tedir, dediğin doğru biraz tizleşiyo drive verince. Hatta drive verdiğim lambalı pedaldada bass çeyreğin biraz üstünde, tiz hiç açılmamış durumdadır.

Geri