Önlüğe son

''şu an'' için gereksiz bi uygulama...ki zaten eğitim sistemi birçok konuda can çekişirken böyle (şimdilik) saçma bi konunun gündeme alınması dikkat dağıtıp gündem saptırmaktan başka birşey değil...

zaten şu yazılanlara bakıyorumda...neden kaldırılsınki...
sosyoekonomikmiş, fırsat eşitsizliğimiş,
gerek yokmuş, gündemmiş...gündem ne olmalı...?
bırakın böyle yuvarlak konuşmaları...
Türkiye fakir, yoksul, yiyecek ekmeği yok...
böyle kendini geri gördüğü sürece insanından bir halt olmaz...
giyin tek tipleri, üniformaları...

Okul önlüğü kaldırılmamalı, anasınıfının yıl sonu etkinliklerinde şahit oldum öğrencinin biri ağlıyordu ''benim elbisem niye beyaz değil'' ilkokul çocukluk dönemi bu dönemde çocukları kıyafet problemiyle yüz yüze getirmek doğru değil, zangin-fakir olayı değil çocuklar hep birbirini kıskanır illa bende onunkinden istiyorum diye hem kendini hem de ailesini yorabilir ki olacak. Çocuk olmaya gerek yok ki üniversite de, iş hayatında da çok gördüm birbirinin kıyafetini beğenen, içten içe özenen hatta almak isteyipte alamayan ve bunun verdiği bir iç huzursuzluğu. Bu gayet normal bir duygudur özenmek, istemek bunlar olan ve olacak şeylerdir bu yüzden de tek tip kıyafet giymek en iyisi ve uygunu diye düşünüyorum.

evet insanımızda inanılmaz bir aşağılık kompleksi var...
bizde din, ahlak yoktur...
insanımız bir nevi ırçıdır, maddiyat değer belirler...
saygınlık kazandırır...
herşeyide kıskanır...
millet birbirinin yediği lokmaları sayar...

onluk uygulaması hem ıyı hem kotu...
Iyı yanları :
1-dar gelırlının cocugu ezılmıyor ama soylede bı celıskı var kı onlukte ezılmese canta, ayakkabı , kalem kutusu hatta kalemde defterde ezılıyor...
2-dar gelırlı aıleler gıyım fırmalarına bır yıgın para bayılmayacak, okullarda art nıyetlı yonetıcıler bu fırmalardan komısyon yıyemeyecek... Celıskıye gelınce, gıyım fırmaları ve calısanlarının kazancları dusucek ekonomıye zararı olabılır...
Kotu yanları:
1-bır kısım cocuk hergun degısık kıyafetlerle pahalı markalarla okula gelırken bır kısım cocuk hep aynı kıyafetlerı gıyerek kendını kotu hıssedecek...
2- adam gıbı bı serbestlık yok yıne kısıtlamalar var...

Keske devlet yapabılsede once mufredatta duzenlemeler yapabılse... Keske ucretsız dagıttıgı defter kıtap yanında okul unıformasıda verse...

Geri