Evde amatör ses yalıtımı için öneriler lazım.

Tamamen bir stüdyoya çevirmeye çalışmıyorum evi, zaten yan komşulardan da bir rahatsızlık gelmediği için düşünmedim. Ama başka bir eve taşınırsam, yavaş yavaş tüm odayı izole etmeyi düşünebilirim. Bu arada malzemeler geldi, bunları nasıl tavana yapıştıracağımı düşünüyorum :D

bence dan diye direk yapıştırma, yarın öbürgün çıkarken büyük sorun olur sökemezsin ev sahibin laf yapar vs. :D tahta çerçeveler içine yerleştirip onları tavana asabilirsin aslında

Dün akşam, arkadaşla birkaç deneme yaptık. Bir kaç süngerle birlikte amfinin etrafında kutu gibi bir şey yaptık. Bir sürü boşluk olmasına rağmen, sesin oldukça büyük bir kısmının oldukça büyük oranda yalıtıldığını gördük. Hala yapıştırmaya üşendiğimden, bir de odanın etrafına dizdik süngerleri(14 tane 50*100 cm). Ve odanın akustiği de biraz düzeldi :D Tüm duvarları ve yeri kaplayacak kadar alıp hiçbir boşluk kalmayacak şekilde tüm duvarlara yapıştırsaydım tam stüdyo kalitesi olmasa da, 1000tl yi geçmeyecek şekilde evde rahatlıkla akustik bateri çalınacak kadar yalıtım sağlar bence. Şu sınavlarım işlerim geçince tavana yapıştırıp denicem bakalım.

Bu arada Baran_Ismen akustik panel gibi o şekilde yapılabilir. Ama maksimum yalıtım için, minumum boşluk olmalı. Tahta çerçevelerle aralarında baya boşluk olur bence.

Ya ben bu yün elyafı deneyecem de işe yaramazsa o kadar yünü ne yaparım o da var ahahaha

Bana odadaki uğlamaların vınlamaların çınlamaların vs en aza inmesini hatta tamamen kalkmasını sağlayacak bir çözüm lazım, gerekirse heryeri kaplarım ama eve girebilecek bir malzeme olsun yeter ki, babam ısrarla tutturmuş ben bu eve taş yünü sokturmam diye, sanki yiyecem ya :D

Bu aldığın panellerin tanesi ne kadara geldi? Onları duvara sıfır boşlukla monte edebiliriz, ama tavan sıkıntı olacak epey, şu halıfleks + sünger + kumaş işi aşırı mantıklı geliyor kulağa gerçi :D

Tanesi 15 lira, metre karesi 30 a denk geldi. Ama verdiğim siteye bakarsan akustik düzenleme için süngerler var. Hem daha ucuz, hem akustik konusunda daha çok işe yarar bence.

bana esasen bass trap lazım öncelikle, daha sonra keçe + sünger yapabilirim, sünger tek başına her yerde olmadığı sürece efektif değil onu anladım ^^

bu arada senin aldığın malzemeye bakıyorum da şimdi netten, sanırım "geri dönüşümlü malzemelerden" yapılmış birşey sanırım, böyle keçe gibi ^^

yeni stüdyo yalıtımı yaptım kesinlikle çok pis bir iş hiç kimseye tavsiye etmiyorum takın kulaklık öyle çalın :D

işin şakası bir yana taş yününü kalekimle yapıştırıyorsunuz plaka şeklinde 80 civarı yoğunluklu bulabilirseniz işinizi görecektir taşyünü üzerine kontraplak benzeri birşeyler çakabilirsiniz yalnız aralarda ne kadar boşluk olursa o kadar iyi sesi o kadar kırar.yoğun yalıtımı kolonlara uygulamalısınız.iletimin çoğu oradan oluyor kolon köşeleri özellikle.taş yününü kaplarken maske takmanızı şiddetle tavsiye ediyorum.piramit akustik süngerlerden kullanmalısınız onlarında yoğunlukları önemli çok ince olmamalı.akustik işide çok detaylı yansıtıcı kırıcı malzemeler kullanmak gerekiyor ama ev için size en pratiği tamamen kırıcı yani piramit kullanmak olacaktır.
ayrıca kalibel denen bir malzeme daha var taşyünü+alçıpan kullanmadım ama işe yaradığını duymuştum daha pratik olabilir ev için.
yinede hiç girişmemenizi öneriyorum ya gidin stüdyoya verin 10tl çalın yada takın kulaklık çalın bu kadar uğraşıya değecek bir şey değil.
yumurta kabı yalıtımda hiç bir işinize yaramaz.akustiktede %1 oranında belki etkili olur. :)
soracağınız başka şeyler olursa memnuniyetle cevaplarım.
yapacak arkadaşlara çok kolay gelsin diyorum..;)

yeni stüdyo yalıtımı yaptım kesinlikle çok pis bir iş hiç kimseye tavsiye etmiyorum takın kulaklık öyle çalın :D

işin şakası bir yana taş yününü kalekimle yapıştırıyorsunuz plaka şeklinde 80 civarı yoğunluklu bulabilirseniz işinizi görecektir taşyünü üzerine kontraplak benzeri birşeyler çakabilirsiniz yalnız aralarda ne kadar boşluk olursa o kadar iyi sesi o kadar kırar.yoğun yalıtımı kolonlara uygulamalısınız.iletimin çoğu oradan oluyor kolon köşeleri özellikle.taş yününü kaplarken maske takmanızı şiddetle tavsiye ediyorum.piramit akustik süngerlerden kullanmalısınız onlarında yoğunlukları önemli çok ince olmamalı.akustik işide çok detaylı yansıtıcı kırıcı malzemeler kullanmak gerekiyor ama ev için size en pratiği tamamen kırıcı yani piramit kullanmak olacaktır.
ayrıca kalibel denen bir malzeme daha var taşyünü+alçıpan kullanmadım ama işe yaradığını duymuştum daha pratik olabilir ev için.
yinede hiç girişmemenizi öneriyorum ya gidin stüdyoya verin 10tl çalın yada takın kulaklık çalın bu kadar uğraşıya değecek bir şey değil.
yumurta kabı yalıtımda hiç bir işinize yaramaz.akustiktede %1 oranında belki etkili olur. :)
soracağınız başka şeyler olursa memnuniyetle cevaplarım.
yapacak arkadaşlara çok kolay gelsin diyorum..;)

"kırıcı" dan kastın, diffuser mı yoksa bildiğimiz standart piramit sünger mi? bir de köşeli veya yuvarlak uçlu olması birşey değiştirir mi?

piramit sünger.pürüzlü olan neredeyse her yüzey ses kırıcı özellikte.fakat bildiğim kayıt stüdyolarında daha çok tam piramit kullanılıyor.bu işin okulu okumuş en azından tecrübeli insanların yapması gerekir.ucu sonuda yok bass traple başlar özel tavan düzenlemeleriyle devam eder.bunu harici yapabileceğiniz akustik sünger ve akustik panel.ev için bu işi mümkün oldukça küçük bir odada yapmanız faydalı olur diye düşünüyorum kontrolü uğraşısı masrafı az olur.eşyaları simetrik biçimde koymaya çalışın.zamanında baktığım bazı sitelerde odanın boyutuna göre sesin toplandığı yerleri gösteren uygulamalar vardı onları araştırabilirsiniz.bolca zamanınız biraz ingilizcenizde varsa zamanla akustiği ayarlamanız mümkün olacaktır sanıyorum.

Yumurta kartonuna benzeyen yüzeyi olan bir yalıtım süngeri var. Çalıştığım iş yerindeki jeneratör odası bununla kaplıydı. o jenaratör minibüs büyüklüğündeydi nerdeyse çıkan ses uçak moturunu yaklar hani. kapıyı kapattığın anda dışarıya buzdolabı-çamaşır makinası kadar ses geliyordu sadece. uygulaması da kolay olur bi maket bıçağı+tutkal.

Geri