Evde amatör ses yalıtımı için öneriler lazım.

'Müzik Teknolojileri ve Kayıt Forumu' forumunda dthorn tarafından 16 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. evet aynen
  evet görüntü aynen bu, ama bu linkteki akustik düzenleme için.benim bahsettiğim daha kalın dolgun ve sarı renkte idi

  binanın yapılışını inşaattan beri takip ettiğim için biliyorum. tuğla ve sıva dışında başka birşey yok duuvarlarda.
  Stüdyolarda bildiğim kadarıyla bu sünger odanın tamamını kaplamakta kullanılmaz. çünkü sesi tamamiyle emer.
   
 2. Sadece elektro çalan konu sahibine istinaden,
  Evde sadece bu enstruman ile çalıyorsan, iyi bir referans kulaklığı işini görür. "Room Size" özelliği olup, size'ı büyük olan kulaklıklar sana çok keyifli bir sound yaşatacaktır emin ol.
  Yalıtım işi tuzlu bir iş. Ufacık biryerden ses kaçtı mı, koca yalıtım çöp oluyor (O kadar olmasa da iyi bir şekilde ses yalıtılmıyor diyelim).
  Yumurta kutusu ise züğürt müzisyenlerin akustik yalıtımı değil de ses yalıtımı olarak kullandıkları pislik bir malzeme. Halbuki akustik düzenleme de az çok işe yarayan bir malzeme. Ses yalıtımı için kullanılmamalı ! Bir de oturduğun yer ev. Odanın o görüntüsünü ev hali hoş karşılamayabilir. Heryerin yumurta kutusu olması pek iç açıcı da değil : )
  Başka bir alternatif ise, 50w gücündeki lambalı amfinin volume seviyesinden çok Bass seviyesini de iyice kısmanı tavsiye ederim. Nasıl olsa egzersiz yapıyorsun. Pek önem verme sound'una : )
   
 3. Hocam siz sanırım aldığınız malzemeyi odaya uyguladınız sanırım ? Sonuç sizi tatmin ettimi acaba.
   
 4. Hiç bir faydası olmayacaktır. Çok basit yapıda o ürünler.
   
 5. Ya çok üşendim, uygulayacam yakında. Üst komşuyla çatışsak, direk o gazla başlıcam da. Böyle tek başıma ciddi anlamda üşendim. Eskişehir'de olup yardım etmek isteyen olursa, uygulayıp sonuçlarını görebiliriz :)
   
 6. Komşularda çok cinsmiş.
  Hocam senin o komşulardan ufak maliyetli yalıtımla kurtulma şansın yok gibi görünüyor.Öğrenci adamsın paranı çar çur etme.
  1-Kulaklık ile çalman
  2-Komşulardan birini gündüz normal bir saatte geldiklerinde hastahanelik edene kadar dövmen olayı çözecektir.Başta o cama bardak fırlatan denyo ile başlayabilirsin...

  Burdada vardı öyle tipler.Bir iki tamam dedimmi suyunu çıkarıyorlar.

  Bir cinnet herşeyi hallediyor.Şimdi ne gelen var ne giden...
   
 7. Alçı, kağıt karıışımı tavan karosu bu. yalıtımla uzaktan yakından alakası olmaz.
   
 8. Harcanan para harcandı zaten. Buraya yazdığımda üst komşuya dalacak gibi olmuştum, yan komşu ayırmıştı. O sinirle direk aldım malzemeleri, sonra bir daha gelemedi zaten karşıma. Şimdi sadece uygulaması kaldı, ama arkadaşla küçük bir test yapmıştık. Ciddi anlamda yüksek yalıtım sağlıyor. Eğer tam yalıtım yapılacaksa bir odaya, bu malzemenin tercih edilmesi daha ekonomik olur bence. Şu ikinci vizeler geçsin tavana uygulamayı yapıcam. Artık rahatsız etmemeyi geçtim, evde yaptığım herseyi duyması sinirimi bozuyor.
   
 9. Nasıl herşeyi duyuyor senimi dinliyor bu herif.Evinde odaklandığı başka hiçmi ses,görüntü yok.Senin oturduğun binada iskambil kağıdındanmı yapılmış.

  Valla Allah sabır versin.Herşeyi duyuyorsa evde sürekli üst komşunu ne kadar sevdiğinden bahset.Belki aranız daha bir iyi olur.
   
 10. takildigim bir nokta, adam porno izlerken gelen seslere kizmiyorda sen muzik yaparken cikan seslere kiziyor...

  bu da ayri bir konu... :))
   
 11. Eskişehirde olsam inancın olsun yapardık beraber. Hocam tam olarak nereden ve hangi malzemelerden aldın sadece tavanamı uygulayacaksın? Benim odam 18-20 metrekare kadar ve 1.kat daire üst komsucuklar rahatsız oluyor keza bende onların seslerinden rahatsız oluyorum sadece tavanı kaplamak yeterlimi acaba.
   
 12. Casablanca gelişme varmı dostum :D Şu sıralar deli dana gibi sağda solda ses yalıtımı malzemesi arıyorum
   
 13. Ben vakit bulana kadar okul bitecek galiba :D ikinci vizeler, sonra projeler sunumlar falan derken, şimdi de finaller başladı. Sanırım en mantıklı karar gelecek dönemi beklemek. Taşınmak gündeme gelirse, boşu boşuna bir iki ay için papaz olmayayım ev sahibiyle :D
   
 14. Tamam hocam :) Ben sanırım 10 cm kalınlığında taş yünü kullanıp üzerini alçıpanla kaplıyıp boyayacağım bütçe ayırmam lazım.
   
 15. panel olarak mı yapacaksın hocam yoksa sadece tavan mı, yoksa nasıl? :D
   
 16. 20 metre kare sanırım odam, ölçmedim tahmini olaraktan , tüm duvarlarını ve tavanı kaplayacağım. Sadece tavan sıkıntı yaratır düşüncesindeyim
   
 17. okey bekliyorum, özellikle ısı konusunda bir sıkıntı yaratacak mı onu da merak ediyorum
   
 18. hocam adepan dan vazgeçtim açıklamaları ve telefondaki arkadasın acıklamaları tutarsız geldi. Şurdaki malzemeyi ciddi anlamda tuttum diyebilirim :D bi arayıp görüşeyim http://www.seskes.com.tr/
   
 19. Bu arada bu gece kafamı yastığa koyunca aklıma geldi bu başlık. Ben o aldığım süngerleri hiç ses izolasyonu amacıyla kullanamadım. Bu başlığa yazdığım sıralarda Eskişehir'de okuyordum. Orda duvarlara dizilmiş süs malzemesi gibi kullandım. İzmir'e yatay geçiş yaptım, Bornova'da üst üste koydum, masa olarak kullandım. En son Buca'ya taşındım. Burda da bazam yoktu, yatağın baş kısmına ve altına serdim. Malum ses ile ısı yayılım olarak benzer özellikler gösteriyor, dolayısıyla yerin soğuğunu da hiç almıyor :D
   
  Mustafa İLKER ve serhat13 bunu beğendi.
Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş