Sol el baş parmak eklem sorunu

K

kutbay992

Ben günde en az 5 saat en fazla 9 saat elektro gitar çalışan biriyim bir aydır sol el baş parmağımın tırnağa yakın olan eklemi ani açıp kapamalarda ya çıtlıyor ya da çıtlayacakmış gibi oluyor ve bazen de takılıyor parmağımı açıp kapamakta zorlanıyorum 5 gündür gitar çalmıyorum ama kayda değer bir iyileşme olmadı sizce sorun ne olabilir ve çözümü nedir? Ya da benzeri bir problem yaşayan varsa önerebileceği nedir?

Kendini çok kasıyorsun. Gün gelir hırs yapar senden daha fazla çalıştığım zamanlar olurdu üniversitede okurken ama hiç eklemlerimde sorun yaşamadım. Kendini çok fazla sıktığın için oluyor biraz rahatla çalarken, gitara gömülme başın dik dursun, baş parmağınla da sapı sıkmaya çalışma... Hatta limon yağı al sapın arkasına kaygan olacak şekilde çok çok az sür öyle çal. Zaten istesende sıkamayacaksın sapı kaydığı için.

smtzdmr demiş ki:
Kendini çok kasıyorsun. Gün gelir hırs yapar senden daha fazla çalıştığım zamanlar olurdu üniversitede okurken ama hiç eklemlerimde sorun yaşamadım. Kendini çok fazla sıktığın için oluyor biraz rahatla çalarken, gitara gömülme başın dik dursun, baş parmağınla da sapı sıkmaya çalışma... Hatta limon yağı al sapın arkasına kaygan olacak şekilde çok çok az sür öyle çal. Zaten istesende sıkamayacaksın sapı kaydığı için.

Bu hadiseyi vakt-i zamanında bende yapmıştım,gerçekten çok güzel kayıyor parmak :) :LOL:

Parmağını aşırı zorladığın için 'tetik parmak' dediğimiz durum oluşmuş. Ağrı kesici kullanmalı ve bir süre için (en az 2 hafta) tamamen gitarı bırakmalısın. Sorunun basit olduğunu sanma dostum çünkü bu şekilde devam edersen parmağına giden tendonun içinden geçtiği kılıf iyice kalınlaşıp sertleşeceğinden cerrahi tedavi gerekebilir ve daha da kötüsü ileride eklemini hiç hareket ettiremeyebilirsin. Bir doktora (ortopedist) görünmelisin ve gitar çalım tekniği hakkında profesyonel destek alsan iyi olur. Geçmiş olsun.

Aynı problem az da olsa benim başparmaklarımda da var. Henüz herhangi bir kitlenme yok ama sol el başparmağımı içeri bükerken bir noktada "kırt" diye o takılmayı hissediyorum. (tam olarak sapı her zaman tuttuğum açıda) Parmağımı açarken ise bir problem yok. Henüz ağrı falan da oluşmuş değil. Burayı okuyana kadar olayın ciddiyetinin farkında değildim, okuduğuma göre ilerlerse epey ciddi sorunlara yol açabiliyormuş, teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için. En kısa zamanda mutlaka doktora görünmeli.

Bi eczaneye gidip bengay tipi bir krem aldım biraz onu kullanıcam umarım geçer.

önce bikaç gün parmağını dinlendirmen lazım. akşam yatmadan önce şu kızıştıran kremlerden sürersen ağrını bir nebzede olsa azaltacaktır... ama düzenli bir şekilde zorlamadan yavaş yavaş hareketlerle parmağını çalıştırmalısın yoksa o çıtırtı oldum olası devam edecektir... ( bu arada yorumlardan ağrı var diye okudum yanlış hatırlamıyorsam ağrı yoksada yap tendonlarını yumuşatır)

genelde fazla zorlamadan ve kıkırdağa dengesiz yük binmesi sonucu eklemin kıytı köşesinde biryerde dejenerasyon olur... kıkırdak kendini tamir edebilme yetisine sahiptir... birkaç haftaya hafif egzersizlerle birşeyin kalmaz...

Bilgili ,en azindan tecrubeli oldugum noktalarda tavsiye vermek istedim;

-Kremle eklem agrisi cozulmez bu isin sirri dinlenmektir.Ben de normalde rahatlikla calistigim 45kg pullover hareketini yaparken bozuk z-bar yuzunden omuz ve kol birlesimindeki eklemi zedeledim 4.5 haftadir gym e gitmiyorum zorlamamak icin.Gecti diye de sevinmemek lazim sayet 2-3 hafta daha gitmemeyi dusunuyorum.Kafanda en ufak bir kusku kalmayana kadar dinlendir derim veya dayanilmaz ve acil birseyse mr cektir.Kisacasi kulaktan dolma bilgilerin en dogrusu budur basima geldigi icin fazlasini istiyorsan ki istemelisin doktora gozuk.

-Parmaktaki hadise bana da olmustu ama benim bi oturusta en fazla 4 saat calismisligim vardir.Ben herhangi bir agrida dinlenmeyi tercih etmiyorum aksine uzerine gidiyorum.Bu davranis dogru mudur bilmem ama basparmagimi ortadaki eklemden avuc icime dogru her kivirdigimda citirdama sesi geliyor.Bu da citirdama olayini o bolgenin rutine bagladigini gosteriyor ki kireclenme gibi sorunlar dogurabiliyormus bu hadise.Senin olay da muhtemelen asiri gitar calismak la alakali degildir sapi delmeye calismiyorsan arkadaslarin dedigi gibi.Ters bir hareket yapmis veya bana oldugu gibi istemsiz bir sakatlik gecirmis olabilirsin gitar calarken veya baska bir zaman.

Bence gitar calisma saatlerini dusurme sayet guzel ulkemde 5-9 saat gibi bir sure gitar ile ugrasip para kazanabiliyor-okuluna devam edebiliyor-gonlunce yasayabiliyorsan ancak helal olsun denilir.Ama dinlendirme veya doktora gozukme konusunda destekleyenlerle hemfikirim...

RaNCoR demiş ki:
genelde fazla zorlamadan ve kıkırdağa dengesiz yük binmesi sonucu eklemin kıytı köşesinde biryerde dejenerasyon olur... kıkırdak kendini tamir edebilme yetisine sahiptir... birkaç haftaya hafif egzersizlerle birşeyin kalmaz...

Malesef kıkırdak kendini tamir edebilme yetisine sahip değildir. Keşke öyle olsaydı...Arkadaşlar bir hekim olarak söylemeliyim ki kas yorgunluğu ile eklem hareket kısıtlılığı/şişliği farklı durumlardır. Konuyu açan arkadaşın parmağındaki sorununa rağmen egersizine devam etmesi onun sadece zararına olacaktır. Tıpta eklem/tendon hastalıklarında ''üzerine git, geçer'' kavramı geçerli değildir.

Profesyonel bir gitarist tuşesini ayarlar, kolunu ve parmaklarını çok yormaz ve kapasitesinin farkındadır ama profesyoneller için dahi her gün 9 saate kadar gitar çalmak fazla iken amatör gitarist arkadaşlar bu kadar yoğun çalışacaksa mutlaka önce kol ve parmaklarına ısınma hareketi yapmalı, her yarım saatte bir 15 dk ara vermeli ve kalkıp biraz dolaşmalı. Bunları yaparsanız kas ve eklem sorunları gelişme riski bariz azalacaktır. Yapmazsanız size birşey olmayabilir ama konuyu açan arkadaş gibi bazılarımız ciddi sıkıntılar çekebilir.

Ağrı kesici ilaçlar da yalnızca ağrıyı kesmez aynı zamanda inflamasyon denen iltihabi reaksiyonu engeller. Arkadaşın ağrı kesicilere bu nedenle ihtiyacı var. Gitar çalmak zevk işi bir amatör için, o nedenle tempoyu yavaş yavaş arttımak vücudumuzun ihtiyacı olan adaptasyon sürecini sağlar ve zevki acıya dönüştürmez.

Sporda da böyledir,kasta zedelenme yaşadığınız zaman en az 1 ay elinizi sürmeyin derler.
2hafta calmazsanız az da olsa fark eder.Fakat geri başladığınızda daha kötüsünü yaşama ihtimali var yaşadım biliyorum.
Eklemdense kas ağrısıdır o.
Eklem ağrısıysa yapılacak bir şey olcağını sanmıyorum,kırılan bir kemik eskisi kadar sağlam olmayacaktır.Aynı mantık.

KoNt87 demiş ki:
Sporda da böyledir,kasta zedelenme yaşadığınız zaman en az 1 ay elinizi sürmeyin derler.
2hafta calmazsanız az da olsa fark eder.Fakat geri başladığınızda daha kötüsünü yaşama ihtimali var yaşadım biliyorum.
Eklemdense kas ağrısıdır o.
Eklem ağrısıysa yapılacak bir şey olcağını sanmıyorum,kırılan bir kemik eskisi kadar sağlam olmayacaktır.Aynı mantık.

Yukardaki hekim arkadaş ayrıntılı şekilde açıklamış durumu, zaman harcayıp okudun mu bilemiyorum. Bir kaç doktor arkadaşıma da danıştım ben, kas A1 pulleyinde(kas kılıfı) takılıyor dediler. Tetik parmak olayı bu. Başlangıç döneminde iken özel egzersizlerle ilerlemesi geciktirilebiliyormuş, ciddi şekilde rahatsız edecek duruma geldiğinde tedavi için ise lokal kortizon veya ameliyat önerdiler.

Ayrıca kırılan kemik kaynadığı bölgede eskisinden daha dayanıklı olur, belirteyim.

Benim şu anda herhangi bir ağrım yok ama ben de tetik parmaktan şüpheleniyorum.

PhoibosApollon düzelttiğin icin teşekkür ederim,
ben yanlış biliyormuşum :)
Bir soru da ben sorayım şarkıda gaza gelip yanlış bir bend yaptığımda sol el tarağımda ani bir ağrı oluyor.
Alternate picking kasıp birden tele abanınca düzgün yapamayıp zorluyorum sanırım.2 gün ağrıdığı oldu bu arada,size de oldu mu?

Geri